Řek hledá Řekyni

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jen takový mistr jako švýcarský spisovatel a dramatik Friedrich Dürrenmatt dokáže napsat velký román o malém úředníčkovi (hlavní postavou je Arnolph Archilochos, obtloustlý účetní ve středních letech, jenž dělí svůj život mezi zaměstnání a sektu), který přes noc zbohatne a stane se váženým, aby se z něj nestala pouhá směšná, komická figurka, aby text nebyl bulvár, aby čtenář nalezl mezi řádky nejen napětí, ale i skutečné drama. Věhlasná Dürrenmattova ironie je všudypřítomná, jakož i schopnost odhalovat zdánlivé a falešné životní hodnoty. Román Řek hledá Řekyni je v kontextu Dürrenmattovy tvorby výlučný. Satira přesahuje hranice pravděpodobnosti, a tím posouvá text do oblasti skutečné literatury....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29281/rek-hleda-rekyni-29281.jpg 3.914
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Havran
Originální název:

Grieche sucht Griechin, 1955


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Řek hledá Řekyni

EvaEma
06.04.2018

Zařazení knihy do komedií (u nás v knihovně) mě mate, moc jsem se u knihy nesmála. Ale bylo to milé čtení, příběh neustále něčím překvapující, nenudila jsem se :-)

krnoha
29.01.2017

Příběhy mě dávno nezajímají, je to všechno naraženo na několik málo kopyt a co mě baví na čtení literatury, je psychologie a styl. Ale tuhle knížku jsem přečtl od začátku do konce s napětím, jak to bude dál. Taky trochu s obavou, že autor poleví a skončí v nějakém klišé. Obava se nepotvrdila, a když jsem dvě stránky před koncem už měl představu, jak to všecko skončí, stejně to zase zahnulo jinam. Dürrenmatt má zvyk někde před koncem díla najednou zastavit čas a vsunout tam odstaveček napsaný s odstupem od příběhu a laděný tak nějak filozoficky nebo spíš pateticky. Tady je to taky. Celé je to napsáno s úžasnou fantazií a reminiscence na Viana myslím docela sedí.


Palivo
18.04.2015

Až Vianovsky šílená poetika žene tenhle příběh dopředu jako stádo koní, ale tam kde Vian přidává poslední instanci šílenství, tam Dürrenmat tlačí na základní lidské hodnoty. Hezky se to čte, snadno se rozkóduje mravní ponaučení, ale k hlubšímu zásahu pořád přeci jen knize něco chybí. Přesněji tanky, Jirka Pomeje a anální sex.