Ředitel a hydra

Ředitel a hydra https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385007/bmid_reditel-a-hydra-yNI-385007.jpg 4 92 33

Kouzla zmůžou všechno — kromě papírování. Člověk by si řekl, že šéfovat kouzelnické škole může být docela legrace. Ovšem nic není vzdálenější pravdě. Je to stejné administrativní peklo jako na kterékoli základní škole v dnešním Česku. To však ještě ani zdaleka netuší kouzelník Alfréd, hlavní hrdina románu Jana Jíchy. Alfréd nemá rád děti. Má rád cigarety. Alfréd umí kouzlit, a tak kouzlí dětem — aby si mohl kupovat cigarety, dát si horkou vanu a další den se posunout o štaci dál. Jeho mrtvolnou životní pohodu po jednom ze zaměnitelných představení naruší neznámý muž a předloží mu podivnou nabídku. Alfréd se má stát ředitelem kouzelnické školy v Beďarech. Nikoli však kvůli svému magickému nadání, nýbrž kvůli titulu z pedagogické fakulty. Školní inspekce se totiž blíží. A proti ní žádná magie nic nezmůže: je totiž třeba zdolat nekonečnou hromadu papírů. Román Ředitel a hydra s nadhledem a humorem pohlíží na podobu dnešního školství, jeho problémy a výzvy. Přestože se v něm kouzlí, je především o dětech, lásce k poznání a věčné zvědavosti. A taky o pečených vrabcích.... celý text

laepus
22.09.2019 5 z 5

Prostě musím naplno. Jedinou vadou na kráse je ne příliš (vlastně totálně okopírovaná) originální zasazení děje - do školy čar a kouzel... Že by už to tady někde bylo? Matně si vzpomínám na nějakých sedm bichlí o téhle škole... Ale tím výtky víceméně končí - autor je jazykově vyzrálý, dokáže vyšperkovat každou větu a rozlišit i jazykově spoustu charakterů. Největším plusem ale zůstává pochopitelně ta znalost reálného prostředí školství, vyhlášek, nařízení, zákonů, doporučení, vyšetření, pokynů, řádů bla bla bla. Souboje papírů jsou úžasné a já pohybuje se ve škol se u nich náležitě bavil.

Booky84
20.09.2019 3 z 5

Z knihy je patrné, že se autor nechal inspirovat Harry Potterem, jak jinak si vysvětlit školu s názvem Beďary či tajemnou komnatu a létající auto. Celkem čtivá kniha, i když jsem čekala více humoru, konec byl nejlepší.

martineden
08.06.2019 5 z 5

Ta mě bavila hodně. Nadsázka, školní prostředí... nakonec vlastně nevím, zda si autor dělal legraci, či to myslel vážně.

J.F.
02.06.2019 4 z 5

Na Rowlingovou (skoro) zapomeňte. Tady jde jednak o absurditu dnešního školství a světa vůbec; jednak o jazyk (kromě několika skutečných i neskutečných cizích jazyků je tu dlouhá řada češtin – čeština neutrální, milostná, hněvivá, vzteklá, jízlivá, nejmíň dvě vrstvy češtiny historické, pak pačeština výkazů a komisí, čeština agentur a úspěšných managorů, čeština náctiletých, čeština litevského učitele, slovenské cikánky, ruských mafiánů...); a jednak o bolest, vztek, zahořklost, nenávist a vysvobození; a nakonec i o smysl všeho a místo člověka v kosmu. „To rozmysli, Alfréd, jestli ty chceš, že děti tady hodně naučí klasický magie, nebo že hodně tady radují. Já myslim ten druhý je dobřeji.“

niknikita
01.05.2019 2 z 5

"Přečteno"
přiznávám, to jsem hodně nadsadila...nedalo se to přečíst.

Beďary mi připomněly Bradavice a odtud už jen kousek ke kouzlům a podezření k inspiraci skvělou sérií Harry Potter. Tady však podobnost čistě náhodná končí. Česká "hydra"
si zaslouží dostat na zadek, ale tentokrát se množství slov hodně míjí s účinkem.

Měl to být humor, ale se mnou se prostě taky míjel...

PaniWiga
05.04.2019 4 z 5

Docela jsem se pobavila. Líbily se mi výčty kde čeho, kde si autor hrál s jazykem a zamíchal vše možné i nemožné.

adorjas
01.04.2019 3 z 5

Humoristický román, ktorý nám ukazuje temnú stránku českého školstva (myslím, že pokojne aplikovateľné aj na slovenské pomery). Oceňujem nápad, postavy, dej, ale mňa humoristické romány nebavia a doslova pri nich trpím. Rozhodne to nie je môj žáner. Ale ľudia, ktorí majú radi Švejka sa aj zasmejú.

zahradnice18
13.02.2019 5 z 5

Není nutné znát školní prosředí, aby se člověk bavil. Je to o hloupých vyhláškách a byrokracii. Často je začátek knihy lepší než konec, tady se mi to zdálo spíše naopak. Trochu mi to připomnělo Neschopnost.

alzbeta4340
11.02.2019 2 z 5

Nepochybuji o tom, že se autor při psaní skvěle bavil. Já se při čtení bavila už méně. Pár vtipných situací a parodických absurdit tu najdete, ale je to neuvěřitelně rozvleklé, chtělo to nejméně o třetinu textu zkrátit.
Jedná se o velmi profesní humor, který ocení nejlépe unavení pedagogové v závěru školního roku.

mikika
21.01.2019 3 z 5

knížka opravdu především pro znalce školního systému, učitelky a rodinné příslušníky, kteří to musejí doma poslouchat. byrokratická hydra likviduje nejen normální české školy, ale teď už i ty kouzelnické... spousta bláznivých nápadů, jak propojit kouzla a školu, ale roztáhnout to na 400 stran už mi přišlo trochu moc. zabalila jsem to sice po 100 stranách, ale všechny jsem si užila a ve vlaku se pochechtávala, čím si vysloužila odstup spolucestujících...

Alena_S
03.12.2018 5 z 5

Ani nevíte, že vám to chybělo, dokud nedočtete: Nápad vzít kouzelnickou školu, kterou většina z nás aspoň z doslechu zná, a podrobit ji těžkým zkouškám českého školského systému a úředního šimla. Skvěle napsané a zábavné. Možná maličko moc dlouhé, ale bláznivý (na správných místech uvěřitelný) učitelský sbor, kouzlení jako v Saxaně a pan ředitel s dojemným příběhem vás nudit nenechají.

myke
30.11.2018 5 z 5

Jazyková lahůdka.

ZoeChaya
28.11.2018 2 z 5

Průměrná kniha, neurazí, nezanechá hlubšího dojmu.