Ratajský les

Ratajský les https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471282/bmid_ratajsky-les-rsF-471282.jpg 4 169 169

Román, odehrávající se střídavě ve třech časových rovinách, vychází především ze skutečné události z počátku padesátých let, kdy byla na kutnohorském okrese zavražděna vesnická komunistická funkcionářka. Aktivní funkcionářka Anna Felbabová prosazovala na počátku padesátých let zemědělskou linii vládnoucí strany tak nekompromisně, že se stala postrachem téměř všech rolníků v obci. Několik jedinců se snažilo agresivní ženě postavit, původně ji chtěli pouze zastrašit, ale akce se vymkla. Felbabová zemřela ranou z pistole a tato událost se stala rozbuškou pomstychtivého řádění příslušníků StB. Vedle usvědčených vrahů, dopadených až šest let po činu, smetla řadu nevinných osob, jež donutila existovat na samém dně společenské hierarchie. Pelán domýšlí důsledky nepromyšleného skutku, který poznamenal osudy lidí i v dalších generacích. Mnozí nezapomněli na nezasloužené křivdy a ti nejmladší se pak na počátku jedenadvacátého století, roztrpčeni z toho, že komunistická zlovůle nebyla potrestána, rozhodnou vzít spravedlnost do svých rukou...... celý text

iška
28.05.2017 3 z 5

Také mi nějak nesedl styl vyprávění.

vekune
04.04.2017 3 z 5

Vyprávění ze tři stran se mi líbilo, téma a zpracování super. Ale ubrala jsem hvězdu za ten závěr! Rok 2015 a dovysvětlování všeho a ze všech pohledů už klidně mohlo být vynecháno.

Foks
09.01.2017 4 z 5

Styl vyprávění mi úplně nesedl, občas hned nebylo jasné, kdo zrovna vypráví. Bohatě to však vynahradil příběh samotný. Soudruzi se v 50. letech opravdu činili.

MichelleS
30.10.2016 2 z 5

Části odehrávající se v 50. letech se mi líbily, současná linie se samozvanými mstiteli už mnohem méně. Ale co mi vadilo nejvíc, je použitý jazyk, hovorová čeština promísená rádoby odvazovými výrazy i vulgaritami. Kniha se proto v mých očích odsunula mezi spotřební zboží, všední, netřeba ukládat do paměti.

orinka3
14.08.2016 1 z 5

Už jsem patrně této tématiky přejezená. Kniha mi proto nepřipadá tak zajímavá jako těm, co v té době nežili a znají ji jen zprostředkovaně. Taky se mi nelíbí vulgarismy, to knize úroveň nezvedne. Takže bohužel, nezaujalo mně to.

poiu
11.08.2016 5 z 5

Výborně napsaný příběh zasazený do padesátých let s jednou navazující současnou linkou. Obě časové roviny z padesátých let perfektně vystihují tehdejší atmosféru ve společnosti: strach, udavačství, zatýkání, vězení, potrestání viníků i nevinných, "dobrovolné" vstupy do kolchozu, konfiskace majetku......

Moc se mi líbilo pojetí příběhu z několika úhlů pohledu - Pták, Melichárek, kněz Jonáš, Dítě, Helena Felbabová... Popsané pocity a motivace každého z nich..... Opravdu dobré... Akorát mi trochu neseděla ta současná linka - víc mě bavily obě dvě linky historické - ty byly opravdu boží (= výborně napsané :-)

"Ves si oddechla. Žádná utržená fuchtle už nebude lidi rozeštvávat, ničit a popouzet. Místní hrozba je pryč, na druhou stranu se přiblížilo něco děsivějšího. A že vzdálenějšího? Co znamená dálka pro neštěstí, které má opravdu přijít?
(...)
Smrk dobře ví, že jednou kulkou a jedním provazem tohle neskončí, za katr pomaže nejen vrah, ale i ti, co něco měli, ti, kteří se nedali, kdo se namane.... Lidi, co se znali od kolíbky, po sobě začali koukat po očku, kterej z nich má v tom mordu prsty? Nikdo nevěděl. Zato všichni vědí, proč to ten chlap vyved."

lidunka1
01.06.2016 5 z 5

Aleš Palán mě velmi mile překvapil. Knížka je o vážném tématu, ale je výborně napsaná. Autor dokáže dobře používat slovník osob různého věku a postavení. Knihu jsem zhltla. Překvapilo mě, že existují skupiny mstitelů, které berou právo a pomstu do vlastních rukou.

genie
21.03.2016 4 z 5

Tři časové linie příběhu, v němž téměř nikdo není bez viny. Tři linie, z nichž ty dvě starší na mě působily věrohodněji. Současnost je z většiny vyprávěná pohledem radikálky, která je s historickými událostmi osobně propojená … Autor její myšlenky vyjadřuje možná zbytečně drsně a vulgárně.
Oceňuji, že autor v doslovu doplnil informace o tom, co je skutečné a co už ne … Dobrá kniha, rozhodně vede k zamyšlení.