Rasmus tulákem

Rasmus tulákem https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318870/bmid_rasmus-tulakem-tj8-318870.jpg 5 105 105

Devítiletý Rasmus nemá rodiče, žije v dětském domově. Není tam šťastný, a ani nemůže doufat, že by se někdy dostal do náhradní rodiny. Přicházející zájemci si totiž vždycky vyberou roztomilou holčičku se zlatými kudrnami. Rasmus je kluk - a navíc má vlasy rovné jako hřebíky. Jednoho dne se Rasmus rozhodne utéct, a cestou se seznámí s tulákem Oskarem. Spolu pak putují dál a potká je nejedno dobrodružství. A půjde jim i o život...... celý text

Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Rasmus på luffen , 1956

reader.007
23.04.2024 4 z 5

Nebude má nejoblíbenější, to rozhodně ne. Na to má Bullerbyn prostě idyličtější atmosféru, nicméně je to rozhodně kvalitní kandidát na stříbro v žebříčku Top Lindgren.

I když příběh vyšel poprvé v 50. letech, jeho děj bych tipovala krátce po první světové válce, nebo možná i chvíli před ní. Když nepočítám to, že děti zde musí pracovat a při projevech nekázně se občas obávat i výprasku, asi se toho v atmosféře dětských domovů až tak moc nezměnilo. Pokud ovšem nepovažujeme oblečení, mobily nebo dovolené u moře za dostatečnou náhradu pro děti, které se musí smířit s představou, že je (zřejmě) nikdo nechce.
Příběh je dojemný i dobrodružný a to je kombinace, kterou jen tak někdo nedovede vyvážit jak se patří, tomu tedy věřte.

PS: Mimochodem DĚKUJU!! Astrid za ten tip s VAŘENÝMA kopřivama. Slepice snášej jak divý!

angelak
10.06.2022 5 z 5

Nádherná kniha - Astrid Lindgren nikdy nezklame.

pepa4081
14.09.2021 5 z 5

Zase jedna kniha, kterou jsem objevil až nyní. A jsem moc rád. Pro mne jedna z nejlepších od paní Lindgrenové. Nechybí napětí, romantika a spousta lásky.
Nanejvýš uspokojivé.

lazenskaveverka
25.12.2020 5 z 5

Nádherný a silný příběh. Knihu jsem neznala, dcera ji donesla ze školy a četla mi část 10. kapitoly. Chtěla jsem vědět, jak to bylo před tím, začetla jsem se a teď tu sedím v slzách, knihu přečtenou a vychutnávám si tu nádhernou chvíli, tak jako Rasmus, když cucal karamely. ❤️

Maku.17
06.10.2020 5 z 5

Chtěla bych si ji ještě jednou přečíst. V dětství na mě udělala dojem. ????

Adrim
23.02.2020 5 z 5

Výborná dobrodružná kniha pro děti.

Tetipu
26.11.2019 5 z 5

Skvělá kniha. Tak milá a přitom dobrodružná. Četla jsem ji v dětství opakovaně.

Strážkyně-žab
24.02.2019 5 z 5

Nádherný příběh o klukovi ze sirotčince a výjimečném přátelstvím. Knihu jsem si moc užila a proto dávám maximální hodnocení. DOPORUČUJI!

velun15
03.06.2018 5 z 5

Astrid je od dětství má oblíbená spisovatelka, nicméně tuto knihu jsem objevila teprve nedávno, ve svých 26-ti letech a musela jsem si ji přečíst. Hodnotím velmi kladně, je to nádherný příběh malého kluka z dětského domova, který dá na své srdce, aby byl v životě šťastný. No jo...tekly mi u toho slzy! :-)

Makocka
10.12.2017

Krásný příběh, který napjatě sledoval i pětileťák (uváděno pro čtenáře od 9 let), ke konci jsem nemohla pro slzy číst, tak dočítala druhačka:). Další skvělá věc od Lindgrenové.

MOu598
23.05.2017 4 z 5

Četla jsem v únoru 2007. Podle mých poznámek:
Příběh přátelství malého kluka a tuláka ze starší doby.
Skoro detektivka, napínavé, poutavé, čtivé, hezké.
Citát:
"To nám ten tejden pěkně začíná, řekl chlapík, co se oběsil hned v pondělí."

Mukaa
12.01.2017 5 z 5

Moc milá kniha. :) Je to pěkný příběh spíše z dávnějších časů. Spisovatel to pěkně zpracoval.

Madlenka_Knihy
12.06.2016 5 z 5

Super! Jen se mi nelíbily ilustrace, především ilustrace Oskara. Představovala bych si ho jako nějakého mladíka, který je plný srandiček. Ne, jako nějakého čtyřicátníka až padesátníka s vousy.

Mimochodem děj byl dost napínavý. Hlavně mě zajímalo, jak to dopadne s tou stařenkou.

Guarnere
24.02.2016 5 z 5

Co Lindgrenová vážně umí, je popsat smutné dětské osudy. Četla jsem ji jako dítě snad šestkrát, milovala jsem obě hlavní postavy a jejich dobrodružství. Šťastný konec už je jen třešnička na dortu...

jaja1989
19.02.2015 5 z 5

ze zacatku smutny pribeh sirotka co se rozhodne utect ze sirocince ale s dobrym koncem a k tomu jeste dobrodruzstvi

Always a reader
13.02.2015 5 z 5

Knížku už jsem četla před pár lety, ale moc dobře si ji pamatuji. Je krásná.

Apča1
10.09.2014 5 z 5

Tato kniha se mi také moc líbila . Doporučila jsem jí kamarádce . Té se prý také moc líbila .

koprifka
04.03.2013 5 z 5

Miluji knihy od Astrid Lindgrenové a ani tato mě nezklamala. Čtivě napsaný příběh o trápení malého chlapce z dětského domova a o jeho netradičním řešení. KNIHA SE LÍBILA MÝM I ŠKOLNÍM DĚTEM:-))

Meii
04.02.2011 4 z 5

velmi pěkně napsaná knížka.. nevšední.. =) čte se výborně