Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391188/bmid_radeji-zesilet-v-divocine-zfM-391188.jpg 4 1448 393

Již čtvrté vydání úspěšného titulu vychází na luxusním italském křídovém papíře, tentokrát s plnobarevnou obálkou. Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotkách, případně na horských samotách. Jeden přespává přímo pod stromy. K některým se dá dojet autem, k dalším se musí pěšky. Šumavští poustevníci, samotáři, jejichž názory a životy se nepodobají vůbec ničemu, co znáte. O setkáních s nimi je tato kniha. Osm rozhovorů s lidmi žijícími dlouhodobě mimo civilizaci přináší pohled do tajuplného světa, o jehož existenci nic nevíme. Setkáváme se zde s divokými zvířaty, krutými zimami, dokonce i s přízraky. Někteří samotáři jsou vysloveně racionální (zejména obě zpovídané ženy), jiní vyprávějí svůj život trochu jako mýtus. I ten má svou výpovědní hodnotu, jen jinou než výčet ověřených faktů. Způsob, jakým novodobí poustevníci v krajině přebývají, se ostatně dost možná mýtem brzy stane. Pokud se jím už nestal. Smyslem knihy Raději zešílet v divočině není katalogizace podivínů ani alternativní průvodce po největším českém pohoří. Je jím ponor do tajuplných zákoutí krajiny a lidské duše. Do dlouhodobé samoty a odloučenosti, do paralelního světa, který přesto tomu našemu klade velmi znepokojující otázky. Rozhovory s šumavskými samotáři vedl spisovatel a publicista Aleš Palán (Magnesia Litera, Cena Českého literárního fondu), snímky přispěl fotograf Jan Šibík (Czech Press Photo, Golden Prisma Award).... celý text

viva71
25.05.2021 4 z 5

Čekala jsem na ní v knihovně 3/4 roku a stálo mi to za to. Úplně jiné čtení, než jsem zvyklá. Zajímavá sonda do života lidí, kteří žijí prostě jinak.

Zuzvil
17.05.2021 3 z 5

3,5* Pořád si nejsem úplně jistá jak moc se mi tato knížka líbila, dokonce jsem ji po doposlouchání v audioknižní podobě znovu přečetla v klasické tištěné podobě, a stále nevím, proto hodnotím tak jak hodnotím. Myšlenka a ústřední téma se mi líbí velmi moc, přiblížit čtenáři samotáře, kteří si tuto cestu zvolili a proč, ukázat i u ních rozmanitost, že jeden to své žití, svou volbu, vidí tak, jiný onak, i víra každého z nich je jiná, jinak "samotu" přijímají muži, jinak ženy. Tato sonda byla velmi zajímavá, také se mi líbila forma dialogu autora s daným respondentem a překrásné jsou také fotografie, ale pro mě tam asi nebylo úplně to, co jsem očekávala, a to je vždy chyba, když má člověk velká očekávání, což já bohužel měla. Rozhodně si ale velmi brzo přečtu i druhý díl o samotářích nejen z Čech, ale i Moravy, a třeba si ten svůj názor ujednotím ;-) Každopádně jako vhled do nekonzumního života je tato knížka skvělou volbou.

aralka
13.05.2021 5 z 5

Mám velké pochopení pro lidi jiného ražení než je průměrný konzumní styl života, pro lidi odvážné vzepřít se konvencím a nebát se žít si podle svého, však každý si žije svůj život a zrovna samotou nebo částečným odtržením od civilizace nikomu neubližují...nejvíce mě bavil a oslovil rozhovor s dvojčaty Klišíkovými, ale i další byly zajímavé a nijak ty lidi neodsuzuju, všichni byli inteligentní a jejich postoje a názory se daly při dobré vůli pochopit,za mě super kniha přímo ze života! spokojenost!

Marki019
10.05.2021 5 z 5

Zajímavé příběhy samotářských lidí. Některým i rozumím, něktěrě jsou obdivuhodné a něktěré příběhy nepochopitelné.

Galaty
10.05.2021 5 z 5

Tak tuhle knihu doporučuji všema deseti. Já na biografické knihy moc nejsem, ale tohle pojetí mě hodně bavilo. Všech osm rozhovorů bylo velmi zajímavých a silných. Opravdu zajímavé osudy a pojetí života ze života šumavských samotářů. V něčem velmi obdivuhodné a inspirující, v něčem proti srsti, ale tak je to v pořádku. Žijí jinak, žijí po svém a přesně tak, jak si sami zvolili. Těším se na další autorovy knihy.

kramver
04.05.2021 5 z 5

Velmi zajímavý počin, osm rozhovorů s osmi odlišnými osobnostmi. Běžné společnosti se vymykají, jejich motivace pro život v tzv. osamocení se liší a jejich názory a pohled na život stojí za přečtení. Někteří mě zaujali více jiní méně. Pro život na samotě mě to nepřesvědčilo, ale na chvíli se zastavit a zkusit si to představit, možná srovnat a vcítit se, to není nikdy k zahození. S tím, co všechno máme a stále nám to nestačí, je ukázka naprostého kontrastu dobrým zamyšlením. Kolika způsoby se dá život strávit, jak extrémní mohou být a proč si volíme to, co si volíme...

oskli
28.04.2021 5 z 5

Knihu jsem poslouchala v audioverzi a nadchla mě. Následně jsem si pořídila papírovou variantu, abych zjistila, že dva příběhy chybí a jala se je dočíst. Záhy jsem zjistila, proč v audioknize chyběly (Plus a mínus, Strážce prahu). Za mě skuteční exoti, kteří mi nedali nic. Ničím mě nezaujali a jejich životní styl a postoje se mi zdají tak mimo, že ten druhý příběh snad ani nedočtu. Každopádně jsem ráda, že knihu mám.

pepap
14.04.2021 5 z 5

lide ze samot - kompletne jine zebricky hodnot, premysleni o zivote, Bohu, hodnotach ... chvili jim zavidite, chvili vas udivuji svou samostatnosti, sobestacnosti, nenarocnosti, chvili kroutite hlavou nad zivotnimi podminkami, ktere si dobrovolne vybrali a ktere preferuji pred zivotem v civilizaci. Pokud bych mel rict jedno slovo o rozhovorech, pak by to bylo nejspis - inspirativni.

evickakyticka
29.03.2021 3 z 5

Nevěřila jsem, že knihu přečtu tak rychle, mile mě překvapilo vydání - fotky, poutavé rozhovory, příjemné písmo i celkové rozvržení. Každý rozhovor jsem si nechala po přečtení hezky uležet a pokud mohu říct, nejblíže mi byl první, Roman. A na opačném místě Jáchym. To byl největší magor, kterého bych rozhodně potkat nechtěla. Ostatní to měli tak nějak v hlavě srovnané, podle jejich měřítka... Všechny ale chápu, proč žijí v lese, samotní, se zvěří, s přírodou... Dřív to bylo přirozené, teď nám to přijde divné.
Celkově je kniha dobře zpracovaná, jen si nejsem jistá, jestli jí můžu všechno věřit a nakolik se necháváme tahat za nos...

Tozbee
25.03.2021 4 z 5

Jsou to takoví mimoni. Nemyslím to pejorativně. Části z nich samotářství zbylo jako vedlejší produkt nezřízeného života, část se pro ně rozhodla z trochu bláznivých důvodů. A část (dvě ženy) z racionálních. Jsou to mimoni, protože žijí mimo a protože se na spoustu věcí dívají zvenčí. A to mě opravdu bavilo. Líbil se mi prostor a empatie, kterou jim autor dal a díky čemuž jsem se nečekaně často cítil jako mimoň já.

knih-o-mol
19.03.2021 2 z 5

Odejít do "divočiny" a přistoupit na rozhovor s novinářem, nebo redaktorem je jako podepsat smlouvu že budete vystupovat v panoptiku, beru to jako oběť za kterou zaplatí, třeba opravdu zešílí. Slyšel jsem od místních, že na ty lidi se pořádají hony a turisti je šmírují dalekohledy. Některým sláva vyhovuje, jiným ne. Kniha je ale zajimava, fota jsou podle mne zbytečná, Karel Klostermann nemá v knihách jedinou.

Katka2382
16.03.2021 5 z 5

Velmi krásná a povedená kniha.A také velmi čtivá.
Nemůžu říct že bych se ztotožnila se všemi názory, ale některé mi byli zase velmi blízké.
Každopádně obdivuji všechy ty samotáře,že si šli za svým snem a žijí podle sebe.
Moc krásné.

Ondis
14.03.2021 5 z 5

Skvělá kniha, díky které jsem přečetl několik dalších autorových knih. Neobyčejné životy obyčejných lidí!!!

Louisareading
11.03.2021 5 z 5

Kniha o vlcich samotarich, kteri se rozhodli zit jinak. A proc ne. Jsem nadsena z fotek a celeho zpracovani knihy. Doporucuji.

Kate72
10.03.2021 5 z 5

Zajímavé čtení se zajímavými lidmy. Přírodu mám ráda, ráda se prochází po lese. Ale asi bych neměla odvahu se úplně izolovat a odprostit se od všeho. Asi to člověk musí mít v sobě. Bydlím na vesnici, na poklidném místě, les máme kousek. Takhle mi to vyhovuje ale mají můj obdiv to jo.

Anniee
05.03.2021 5 z 5

Tohle bylo perfektní! Člověk si ani neuvědomí, co za příběhy se za lidmi žijícími na samotě skrývá, hodil by je do jednoho pytle. A přitom tam toho je tolik! Lásky, nenávisti, přijetí, síly, slabosti. Ale hlavně té samoty, která je vlastně tématem knihy.
Na jednu stranu ty lidi obdivuji, na druhou stranu mi někteří přišli strašně zacyklení ve své vlastní hlavě. A naopak někteří si vzali od každého něco a byli šťastní. Tahle kniha ve mně probudila touhu po té úplné svobodě, zároveň obdiv k přírodě, lásku k životu.
Velmi, velmi, velmi zajímavé.

Crozz
03.03.2021 4 z 5

Kniha mě bavila, to byli příběhy...

Edona
28.02.2021 3 z 5

Osm rozhovorů se šumavskými samotáři, kniha u které musím ocenit už vůbec jen ten nápad, vyhledat samotáře a vyzpovídat je. Některé rozhovory byly zajímavější, u jiných jsem se chytala za hlavu. Občas jsem souhlasila s některými výroky. Na závěr připojuji dva "citáty", které mě v knize zaujaly.

"Kdo je bdělý, nemůže být osamělý."

"Iluze o radosti může být stejná jako radost sama."

jana0338
20.02.2021 5 z 5

Skvělá kniha, na zamyšlení. Moc se mi líbila, jsem ráda, že nabírám podobný směr.

terimila
14.02.2021 5 z 5

Krásná kniha ve všech ohledech. Silné osudy zajímavých a svérázných lidí. Šibík se svým objektivem umí zázraky, Palán se zpovídaným jaksi umí dostat na dřeň a ti lidi umí jednoduše popsat věci, o kterých spousta z nás možná přemýšlí, ale ve zmatku každodenního života ve společnosti to nedokážeme vystihnout. Oni to ve svým tichu a samotě dokázali a dovedou to říct jasně a srozumitelně. A to je největší přínos celé knížky. Už v první kapitole jsem zjistila, že tady udělám výjimku a nebudu si vypisovat zajímavé úryvky... že to bych té knihy musela přepsat půlku.
Když jsem se na knížku chystala, přemýšlela jsem o podivínech. Nakonec jsem zjistila, že to vlastně nejsou podivíni (snad až na jediného, tuším Rudu, který vykládal naivní řeči o slovanské kolektivnosti a další teorie, to bylo jediné místo, kdy jsem měla chuť knihu zaklapnout), ale spíš poustevníci, lidé, kteří rozhodně mají co sdělit.
Nádherná kniha, kterou nelze nedoporučit, pokud patříte ke čtenářům, kteří o názorech rádi přemýšlejí, nechávají je doznít a splynout s vlastními myšlenkami.

Šumava rozhovory příroda divočina samota životní styl

Autoři knihy

Aleš Palán
česká, 1965
Jan Šibík
česká, 1963

Kniha Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři je v

Přečtených1 961x