Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369655/mid_radeji-zesilet-v-divocine-setkani-s-Vls-369655.png 4 1448 1448

Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotkách, případně na horských samotách. Jeden přespává přímo pod stromy. K některým se dá dojet autem, k dalším se musí pěšky. Šumavští poustevníci, samotáři, jejichž názory a životy se nepodobají vůbec ničemu, co znáte. O setkáních s nimi je tato kniha. Osm rozhovorů s lidmi žijícími dlouhodobě mimo civilizaci přináší pohled do tajuplného světa, o jehož existenci nic nevíme. Setkáváme se zde s divokými zvířaty, krutými zimami, dokonce i s přízraky. Někteří samotáři jsou vysloveně racionální (zejména obě zpovídané ženy), jiní vyprávějí svůj život trochu jako mýtus. I ten má svou výpovědní hodnotu, jen jinou než výčet ověřených faktů. Způsob, jakým novodobí poustevníci v krajině přebývají, se ostatně dost možná mýtem brzy stane. Pokud se jím už nestal. Smyslem knihy Raději zešílet v divočině není katalogizace podivínů ani alternativní průvodce po největším českém pohoří. Je jím ponor do tajuplných zákoutí krajiny a lidské duše. Do dlouhodobé samoty a odloučenosti, do paralelního světa, který přesto tomu našemu klade velmi znepokojující otázky. Rozhovory s šumavskými samotáři vedl spisovatel a publicista Aleš Palán (Magnesia Litera, Cena Českého literárního fondu), snímky přispěl fotograf Jan Šibík (Czech Press Photo, Golden Prisma Award). 1.vydání... celý text

zlatkr
09.08.2018 3 z 5

Od knihy jsem měla velké očekávání a musím říct,že mě trochu zklamala. Čekala jsem spíše rozhovory o tom,jak lidé přežívají zimy,jaké si dělají zásoby,kdy a kde se myjí. Je to spíš o tom,co celý život dělali. Taky je škoda,že když autor zmiňuje,že dostával pak zprávy o tom,jak lidé žijí teď,tak v knize alespoň stroze nezmínil,jak se život ,,poustevníků" vivinul dál.

Messilina
09.08.2018 5 z 5

Velmi zvláštní kniha, o velmi zvláštních lidech. Já osobně si netroufám hodnotit ani knihu, jako literární počin, ani ty lidi, co v ní vystupují. Jsou trochu jiní, ale neřekla bych, že je to jinakost ve špatném smyslu slova. Všichni jsou trochu hippies. Ale to přece bylo v šedesátých letech v pohodě a nikdo se nad tím moc nepozastavoval. Každý z nich měl důvod k odchodu z civilizace a já všechny tyto důvody beru. Myslím, že je dobře, že tato knížka vznikla. Snad pomůže nám obyčejným, v civilizaci žijícím lidem pochopit i ty, kteří prostě zvolili jiný život. Snad je budeme méně odsuzovat. Snad budeme mít méně předsudků. Protože, kdo z nás nechtěl alespoň jednou v životě se vším praštit a ,,odejít do lesů"? Ano, většinou jsme to neudělali a to je dobře, protože bychom se do těch lesů asi ani všichni nevešli. Ale je dobře vědět, že někdo to udělal, že nejsme všichni stejní. Vždyť v rozmanitosti je ta pravá krása.

Anie.M
07.08.2018 5 z 5

Na této knize mě velmi lákalo prostředí samoty, Šumavy a styl života, který vedou tito lidé. Naopak jsem se bála stylu psaní, rozhovory mě nikdy nebavily a nevtáhly do děje.
Po prvních řádcích jsem se nemohla odtrhnout a u některých příběhů jsem chtěla vědět víc, co bylo dál a jak to dopadlo.

Úžasná kniha, která na jednu stranu vyzdvihuje krásy přírody a jak je důležité jí porozumět, na druhou stranu se dozvídám o režimu, jak s ním lidé nesouhlasili a jak to ovlivnilo jejich životy. Zajímavé je i přemýšlet nad psychikou postav a i když to není žádné psychologické drama, dávají rozhovory spousty podnětů k přemýšlení.

Má původní představa o knize byla, že si přečtu příjemnou oddychovku o ideálním životě na samotě, který bych sama jednou chtěla.
Po přečtení se názor otočil o 180°. ne proto, že už bych netoužila žít v lesích, ale proto, jakým způsobem se tito lidé ocitli sami, ať už chtěně nebo ne; co všechno předcházelo v jejich životě, a že to vlastně není žádný med.

Evišťátko
03.08.2018 5 z 5

Skvělý literární počin! Zajímaví lidé, pozoruhodné osudy , myšlenky hodné k zapřemýšlení. Nicméně dva rozhovory či spíše dvě dané osoby byly pro mě svými postoji a názory nepřijatelnými,i když je to věc osobního názoru. Mě tak trošku zkazily celkový dojem z knihy, přesto má svou velkou hodnotu. Kdo určuje co je norma a kdo je normální?

Elosha
01.08.2018 5 z 5

Sonda do duší různě smýšlejících lidí. Jde to do hloubky a v tom je ta výjimečnost knihy. Skvělé, že to někdo uměl zachytit!

Barbora815

Výborný

MilBart
20.07.2018 5 z 5

Velmi zajímavý pohled na život, přírodu a vůbec bytí. Doporučuji.

Dragonian
20.07.2018 5 z 5

Skvělá kniha, která se četla úplně sama. Plná zajímavých a silných příběhů, které jdou často do hloubky. Spousta myšlenek k zamyšlení...

ajla5
18.07.2018 5 z 5

Skvělé. Ženy mi byly sympatické.

senuf
16.07.2018 5 z 5

Kniha roku. A pro šumavského rodáka neskutečné pohlazení po duši.

hs777
14.07.2018 5 z 5

Kniha rozhovorů s neznámými šumavskými poustevníky a četla se jako napínavá detektivka. Obdivuji je, i když bych sama takhle žít nemohla ani nechtěla. A trochu jim závidím jejich nespoutanost a volnost.

Jolina
11.07.2018 5 z 5

Autor rozhovorů nezůstával na povrchu, ale šel velmi hluboko, tak hluboku, že jednotliví účastníci rozhovorů svěřili čtenářům ty nejniternější pohnutky. Jejich osudy - kromě jedné dámy, která si žije v podstatě svěůj vysněný život na samotě - jsou velmi dramatické, s přesahem do veřejného života, především do politiky v minulosti. Na první pohled romatické samoty jsou draze zaplaceny tvrdou dřinou, kterou však často přehlušují smutky z některých životních setkání, osudů, cest. Ráda bych pokračování...

Marcela52
08.07.2018 5 z 5

Velmi zajímavé rozhovory s lidmi, kteří dokázali odejít z tzv. civilizovaného světa do odlehlých koutů Šumavy. Určitě to musí být úleva, opustit všechny ty "vymoženosti", ale na druhou stranu je to především velmi tvrdý způsob života . Já osobně, bych asi dost věcí postrádala a chyběl by mi také větší kontakt s lidmi a kulturou. Přírodu mám moc ráda, ale spíše jako příležitostný únik. Přežívat tak, jak to autor čtenáři ve svých rozhovorech předkládá, bych určitě neuměla a ani nechtěla. Knihu rozhodně doporučuji k přečtení. Zaujaly mě nejen životní osudy těchto horských samotářů, ale také úžasné fotografie Jana Šibíka.

Hotovson
08.07.2018 5 z 5

Já ty lidi obdivuju. Ta představa od všeho utéct, na všechno se vybodnout a mít svuj klid. Já bych to nedokázal, možná tak na tejden a pak bych utíkal zpátky. Jsem hroznej městskej člověk :) Asi zůstanu u čundrů a výletů do přírody, při tom si člověk taky odpočine.

Jeronym
04.07.2018 5 z 5

Trochu víc jsem si vybarvil mé představy o jednom možném útěku ze systému.
Překvapila mě inteligence a nadhled dotyčných. S většinou těch názorů souhlasím (s klystýrem tedy ne - ač ho nikomu neberu).
Jsem rád za takové knihy! Je v nich důležitá a hrozně moc přehlížená pravda.
Dnešní svět je absurdní...
Někdo to může odsoudit, někdo to chápat zas až moc. Může to být varování nebo snad i návod...?

Carra
04.07.2018 5 z 5

S některými samotáři souzním více, s některými méně. Nápad na toto téma se určitě povedl, kniha má krásné zpracování a rozhodně oceňuji, že autor použil formu rozhovorů, kde otázky jsou kladeny bez předsudků a je zajímavé sledovat, že i když samotu mají společnou, každý k tomu přistupuje jinak. Myslím, že každý má po přečtení rozhodně o čem přemýšlet.

deirdre
04.07.2018 5 z 5

Skvelý počin. Príbehy týchto ľudí, ktorí sa z rôznych dôvodov rozhodli žiť mimo civilizáciu sú silné a v mnohých prípadoch aj inšpirujúce. Obdivujem ich odvahu a odhodlanosť žiť vo svojej pravde. U niektorých ich pokoru a čistú vieru v Boha, v niečo, čo ich ďaleko presahuje. Niektoré pravdy môžeme prežiť len v samote, a niektorých k tomu dotlačí osud aj keď nechcú. O tom je táto kniha.

Honey19
04.07.2018 3 z 5

Docela zajímavá kniha. Některé rozhovory byly velmi zajímané, jiné nikoliv.. poměrově tak půl na půl. Stojí za přečtení.

anibeni
03.07.2018 5 z 5

Tak to byla hodně silná kniha... Strašně mě bavila, ta rozmanitost samotářů... v knize jich bylo 8 a každý byl jiný... Nevím, zda se mi to jen nezdálo, ale ženy, byť zde byly zastoupeny v silné menšině, mi byly daleko sympatičtější.. ony totiž věděly, co chtějí, což se ne u každého mužského samotaře dá říci.. většinou měl člověk pocit, že byť ti chlapi toužili být sami, dohnala je k tomu jejich minulost, ne vždy to byla minulost "čistá"...
Díky autorovi za zajímavé nahlédnutí do duše a života šumavských samotářů...

myshmother
02.07.2018 5 z 5

Příjemný odpočinek od detektivního a thrillerového žánru, který nejčastěji čtu. Nejvíce mne oslovil příběh pana Sedláčka. Z jeho vyprávění jsem cítila největší živočišnost a také upřímnou pokoru. Ale celá kniha se mi moc líbila. :-)