R.U.R.

ROSSUM´S UNIVERSAL ROBOTS

Divadelní hra Karla Čapka R. U. R. vyšla poprvé v Aventinu v roce 1920. Patří mezi nejčastěji vydávané autorovy hry.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30498/r-u-r-30498.jpg 4.33521
Divadelní hry, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, František Borový

lukas9608

R.U.R ... vzpoura robotů nad lidmi, aneb kde vlastně vzal Matrix inspiraci :) Jen závěrečné polidštění robotů mi přišlo celkem předvídatelné.

zuzka894

Geniální vědec Rossum vymyslí umělého člověka - robota. Jeho synovec výrobu zdokonalí. Na ostrov, kde leží továrna na výrobu robotů R. U. R., přijíždí Helena Gloryová, která se časem zamiluje do ředitele továrny Domina a vezme si ho. Roboti se postupně vzbouří, všechny lidi zabijí a naživu zůstane jen stavitel Alquist. Nechávají ho naživu protože jako jediný pracuje a myslí si, že zná návod na výrobu. Jenže on ho nezná, protože ho spálila Helena. Jediná naděje na záchranu života jsou roboti Primus a Helena, mezi kterými vzniká láska, jenže se stejně nemohou množit.
No krásná myšlenka, nepracovat, nic nedělat, všechno odmakají roboti. Být robotem, tak mě to taky nasere a vzbouřím se. Musím se přiznat, že tuhle knihu jsem nikdy nečetla a to jsem ze školy hooodně let.....ale zalíbila se mi. Čapek se mi čím dál víc líbí.

Hani77

Karel Čapek nikdy nepatřil k mým oblíbeným autorům, jako dítě jsem četla jen Dášeňku a Devatero pohádek. Tuto knihu jsem přečetla jen proto, že je to povinná četba mé 12leté dcery. Napoprvé mě to nenadchlo, ale zaujala mě myšlenka, proto jsem si to přečetla ještě jednou (toto dílo opravdu nezabere víc než 2 hod.-a to se ještě u toho můžete zastavit a zamyslet) a napodruhé jsem byla nadšená, jak dokonale to dokázal vymyslet. Určitě si zaslouží plný počet hvězdiček.

renefer

Díky formě rychle přečtené, doháním co jsem ve škole přečíst nestihla a tahle kniha mě mile překvapila. Řekla bych, že v románové formě by se vyrovnala současným fantazy knihám.

Akléda_
29.12.2018

Moc nevím co bych k tomu řekla, prostě průměr který se díky scénáři rychle četl.

rutto45
27.12.2018

Kniha, ktorú nepustíte z ruky od začiatku do konca. Malé mínus možno za to, že je to písané ako divadelná hra, Potešil by plnohodnotný román.

Elea
26.12.2018

Čtivé, nadčasové, Čapek byl skutečně "Pan spisovatel".

verden
19.12.2018

Zatiaľ som každý rok vďaka Výzve našla knihu, ktorá ma dokonale uchvátila a tento rok sa to stalo znovu, keď som objavila R.U.R.

Neviem, čo som od toho čakala, ale určite nie, že to bude také silné dielo, také pokrokové s toľkými nesmrteľnými myšlienkami, že mi to vyrazí dych. Odporúčam prečítať všetkými desiatimi.

Dvorik
17.12.2018

Velmi příjemná jednohubka, kterou zvládnete za 2h.
„Hledá se viník. To je oblíbená útěcha v pohromách.“

Ainyska
12.12.2018

Na to, že je to tak staré dílo, je velmi nadčasové a chytlavé. Dobře se čte a má to spád, kniha se mi velmi líbila a doporučuji si ji přečíst. Koneckonců jednou se to může stát i nám.

Nelíísek
09.12.2018

Nadčasové dílo, pokud by se někdo více zajímal o tuto tematiku mohu vřele doporučit hru Detroit: Become Human která se hodně inspirovala tímto Čapkovým dramatem.

katushah
06.11.2018

Hezké a čtivé.

Martina852
03.11.2018

Dílo jsem si vybrala pro maturitní četbu a velice mě překvapila. Velice nadčasové dílo jako i některá další jeho tvorba. Čapek nám popisuje budoucnost, kdy lidstvo ztratí kontrolu nad svými vynálezy a zleniví. Doufejme, že jsme se z Čapkových knih poučili a takový konec nás nepostihne.

(Měla jsem i to štěstí a při maturitě jsem si dílo vytáhla a učitelka mě ta můj přednes pochválila.) :-D

AnetaK.
02.11.2018

Super knížka!
Jednoduchá, snadná na pochopení, rychle se čte, dobrá volba pro maturanty!

ahojky1
29.10.2018

Kniha mě velmi mile překvapila. Klasickou literaturu moc nemusím, ale toto bylo podle mě na dobu kdy to vyšlo velmi nadčasové a velmi poučné. Určitě si pustím i do jiných Čapkových knih a vám tuto knihu vřele doporučuji.

sgjoli
28.10.2018

Čapkův styl psaní mne prostě baví. V případě tohoto dramatu šel přím na dřeň, nic zbytečně neobcházel. Je to čtivé, přímočaré a zároveň i do jisté míry mrazivé. A hlavně nadčasové, zvlášť v dnešní době plné technologií a vznikajících robotů. Drama R.U.R. rozhodně stojí za pozornost a určitě bych knihu doporučila.

mia.com
24.10.2018

Ač má kniha svůj osobitý styl vyprávění, který mi normálně moc nepasuje, pohltil mě celý ten lehce mrazivý příběh.

hroneczek
05.10.2018

Ke knize jsem se dostala skrz Čtenářskou výzvu a jsem za to ráda. Opět další dílo, o kterém jsem si myslela, že bude nuda a přesvědčilo mě o naprostém opaku. Za poslední dobu jsem přečetla více čapkových děl a nezbývá mi jen smeknout klobouk.
Navíc se kniha velmi snadno a rychle četla... opravdu nechápu, proč jsem si ji nepřečetla už k maturitě! :-)

theMarty
30.09.2018

Já toho Čapka prostě žeru. Jasný myšlenky, žádné zmatečné metafory, rychle přečtený... Maturanti, berte ji!

SSTknihy
29.09.2018

Čapek byl jednoduše vizionář. A navíc humanista a vynikající literát. To už je kombinace, která rozhodně stojí za přečtení. Copak není úžasné, že to byli právě bratři Čapkové, kdo slovo ROBOT rozšířil již téměř před 100 lety do celého světa?

Tebby
24.09.2018

K maturitě se mi číst tato kniha nechtěla, tak jsem to dohnala aspoň teď. A příběh se mi líbil.

EvaFialova
14.09.2018

R.U.R.= Rossum´s Universal Robots, je povedené drama, které velmi dobře poukazuje na možnou zkázu lidstva, nebezpečí, které s sebou přináší moderní technologie a lenivost člověka. Dílo a jeho myšlenka varovat před neustálým technickým pokrokem jsou dobře zpracované a stále aktuální.

„Nikdo nemůže nenávidět víc než člověk člověka! Udělej kameny lidmi, a ukamenují nás!“

Během celého čtení jsem měla mrazivý pocit, díky kterému jsem ale mohla mít ještě lepší prožitek ze samotného čtení.

„Hledá se viník. To je oblíbená útěcha v pohromách.“

„Oh, řekněte, děje se něco?“
Alquist: „Docela nic. Jen samý pokrok.“

Ran
11.09.2018

Toto drama je brilantně napsané a četlo se mi moc dobře.

DommiP
05.09.2018

Čapek je pro mě genius, čte se to na jeden nádech, kniha je čtivá, milá.

Gabriela.H
01.09.2018

Od knihy jsem moc nečekala...ani nepřekvapila, ani nezklamala. Přečteno pouze z důvodu maturitní četby.

coppacabana
29.08.2018

Po pěti měsících, kdy nám to moje paní profesorka zadala, konečně přečteno. (Ne, že by mi tak dlouho trvala četba, spíš donutit se knížku vyhledat a začít číst.)
Vždycky, když si čtu dramata, každým kouskem svého těla si přeju, abych jednou měla tu možnost si na to zajít do divadla a bylo by to konečně to pravé ořechové. Mám ale ráda rychlý spád děje, kterému se nevyhneme samotným formátem drama. A mám ráda to lehké hysterično, ty dialogy a i ty postavy. Ten nenápadný Čapkův humor. Budu opakovat řadu dalších komentujících a vyzdvihnu nadčasovost tohoto Čapkova díla, a vlastně celkové jeho tvorby. Pan Čapek měl tu mimořádnou dovednost si zachovat čistou hlavu a vlastního ducha, díky čemuž jeho nadčasová literatura mohla vzniknout.
Už od chvíle, kdy jsem se s ním jako s autorem seznámila a zcela pochopila podstatu jeho díla, uvažuji, proč mu nedali tu Nobelovku, kterou si dle mého názoru - a dle názorech mnohých - nepochybně zasloužil.

marta14
29.08.2018

Úžasné! Je to moje první přečená divadelní hra. Zatím jsem všechny předchozí nedočetla. Ale tohle bylo skělé! Měl by si to přečíst úplně každý. Tato kniha nás varuje před roboty. A já si myslím, že jednoho dne, to bohužel dopadne tak, jako v této knize... Ale možná díky této knize tomu budeme moct zabránit.

Kačkaknihomol
28.08.2018

Sice se s tím nerada chlubím, ale moje učitelka na biologii je tak trochu můj knižní guru. Samosebou, nečte YA, kterou čtu já (a někdy bych ji číst opravdu neměla), ale má zkrátka dobrej výběr, co se klasik týče. A tak mi, během vyzvednutí kytky v kabinetě, doporučila i Čapkovo R.U.R. Jelikož jsem neměla během prázdnin co číst, řekla jsem si "proč ne?". No, trochu to osvětlím.

Kámen úrazu pro mě je hlavně to, že je kniha divadelní hrou. A podle toho jsou napsané i dialogy. Zeptám se vás takhle: kdyby vám před barákem stála armáda robotů, začali byste žvanit o krásách i nekrásách bytí? Jasně že ne. A tady čpí ten problém. Myšlenky jsou postávám vkládány do úst, k tomu ta květnatá mluva. Po přečtení pochopíte. Každopádně, nezdá se to trochu otřepané?

Na přečtení mě bioložka nalákala hlavně kvůli těm robotům. Jenže, tady jsem taky zakopla. Ono je to na začátku hezky představeno a tak, jenže pak... je to hlavně o květnaté mluvě. Nebo alespoň mě to tak přišlo. Prostě to nebylo ani tak o nich, i když by to paradoxně o nich mít bylo. Nicméně, jsem jediná, kdo cítí v krvi vlastenectví za objev celosvětově známého slova "robot?

Z této knížky jsem rozpačitá. A taky trochu ochuzená. Sice jsou to prakticky přepsané dialogy, ale mně se to četlo strašně těžce, chtěla jsem to zuby nehty dočíst. Možná, kdyby se víc popisovalo než filozofovalo, možná, kdyby to byl klasický psaný román s opisy a popisy, ne jen hrubý náčrt s dialogy, by se mi to líbilo. Jinak bohužel, za mě zklamání.

immortal-party
28.08.2018

budu se opakovat, ale R.U.R. je vrcholně nadčasové. je to až nepochopitelné, anebo ne? má to spád a hlubokou myšlenku. musím to vidět v divadle.

Anoell
23.08.2018

Od Čapka jsem už četla Povídky z jedné kapsy, které pro mne byly hotovým utrpením, navíc nerada čtu dramata, takže jsem se celkem R.U.R. obávala... Ale naprosto zbytečně. Dílo je na svou dobu nadčasové, přímočaré, neztrácíte se v postavách... A jako bonus je to jen taková jednohubka, kterou máte za chvíli přečtenou. Doporučuji aspoň jako povinnou četbu.