Q.

Q. https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42355/q-42355.jpg 4 33 7

V roce 1517 Martin Luther přibil na dveře katedrály ve Wittenbergu svých 95 tezí s požadavky na reformu katolické církve a spustil tak období sociálních bouří, povstání, válek a násilí. Za vlády habsburského císaře Karla V. a jeho nepřítele francouzského krále Františka I. se papežský stolec usilovně snažil vybojovat zpět svou pozici a zničit všechny politické protivníky. Na pozadí velké politiky se rozhořelo povstání radikálních novokřtěnců, kteří se prohlásili za odpůrce katolické církve a bojovali proti dosavadním pořádkům v celé Evropě. Anabaptistické ideály přijmul i vypravěč tohoto strhujícího příběhu - muž mnoha jmen a osudů, který putuje napříč rozvášněnou Evropou z Německa přes Holandsko až na jih do Benátek, všude v centru hlavního dění, všude sledován svým úhlavním nepřítelem, oddaným papežským špehem, podepisujícím se iniciálou Q... Q je historický detektivní román a zároveň i jemně zahalený rozbor politiky a moci, která hýbala světem v 16. století - stejně jako dnes. Díky bohaté obrazotvornosti, vypravěčskému mistrovství a svižnému jazyku bývá srovnáván s nejlepším Ecovým románem Jméno růže.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Dokořán
Originální název:

Q. , 1999


více info...

Komentáře (7)


braunerova
braunerova
19.11.2020 5 z 5

Úžasná freska Evropy na prahu novověku. Mě hodně pomohlo, že jsem nedávno četl Poslání Tomáše Münzera o selském povstání v Německu. Münzer chtěl zavést beztřídní společnost a zrušit soukromé vlastnictví, dnes je považován za předchůdce komunismu. Chtěl nastolit ráj na zemi, ovšem jako vždy na úkor těch bohatých. Autor tehdejší události popisuje velmi reálně. Novokřtěnci pocházeli především z řad městské spodiny. Stejně tak postavy z románu, vesměs historické osobnosti, jsou pasák, pekař, lupič, bývalý žoldnéř nebo pokrývač. Dokonce i jedna z identit vypravěče, zběhlý student Gert, je autentická postava. Vyprávění prokládají dopisy z Münzerovi korespondence a citace jeho 12 artikul.

"Bratr Lucifero, vyslaný téměř před třiceti lety, aby obrátil na víru tyto zapomenuté lidi, sám zde zapomenutý. Ztracený v inkoustové skvrně na mapě, následuje příkladu bratra Františka z Assisi. Třicet let. Zdá se to téměř nepředstavitelné. Třicet let odstupu od osudů církve. Od Luthera, Kalvína, od inkvizice a tridentského koncilu. Aby pěstoval víru založenou na prostém soucitu s poníženými."

Finn69
Finn69
09.02.2020 4 z 5

Zajímavých 700 stran o vzniku radikálního protestantismu, o kterém jsem toho mnoho nevěděl. Tedy jména jsem tak nějak znal, ale to bylo bohužel skoro všechno. Pokud jste na tom podobně, tady si můžete trošku rozšířit obzory. Tu krvavou historii vám budou vyprávět dva protivníci, jeden z pozice papežského agenta, tajemného Q, druhý z pozice radikálních anabaptistů. O to je to celé zajímavější a pestřejší - ale také složitější, je potřeba číst pozorně, tyhle knihy chtějí svoje.
Kdybych to měl k něčemu přirovnat, řekl bych asi, že jde o něco mezi Umbertem Ecem a Barokní trilogií Neala Stephensona. Zajímavá a kvalitní věc.


stagno
stagno
22.01.2020 4 z 5

Za přečtení/tedy asi za dvacet hodin života/tento objemný román stojí.Největším kladem je historicky fundovaný komplexní obraz středověké Evropy v prvních desetiletích po německé reformaci,děj se odehrává mezi roky 1518 až 1555.Popisuje vznik radikální protestantské odnože anabaptistů a jeden z jeho šířitelů,bezejmenný vypravěč,je i hlavní postavou románu.Jeho souboj s tajemným provatikánským donašečem a manipulátorem označovaným jako Q je základním příběhem a narativní kostrou díla.Spíše než antagonisté jsou to ale spíše rivalové,obě ideologie,v jejichž jménu jednají,zanechávají za sebou až příliš mnoho mrtvých.A nesmyslnost zmaru i jediného lidského života ve jménu jakékoli"vyšší pravdy" je asi hlavním poselstvím tohoto románu.

bezprezdivky
bezprezdivky
16.09.2017 4 z 5

Trochu náročné na orientaci v času i v prostoru, ale stojí to za to !

Bezantina
Bezantina
03.06.2016 2 z 5

Tak náročnou knihu jsem snad nikdy nečetla. Děj je klikatý a košatý, vyprávěný z více pohledů od několika různých postav. Prolíná se přítomnost s minulostí. Text je náročný a je potřeba silné soustředěnosti k tomu, aby byl vnímán, rozhodně to není odpočinkové čtení. Opravdu jsem se snažila, ale nezvládla jsem dočíst knihu celou, jen do poloviny.

hancass
hancass
02.08.2014 5 z 5

Úžasně komponovaná kniha, různobarevná množstvím příběhů a zvratů. Jistě pro mnohé čtenáře složitá, přesto čtivá. Četla jsem dvakrát a vždy se s rozkoší nořila do inteligentně napsaného děje. Rozsah knihy přes 600 stran je fakt dost, přesto se nenechte odradit, jako odměnu poznáte bouřlivé období náboženské reformace 16. století.

Christo
Christo
27.08.2011 3 z 5

Úžasná vazba knihy (jako středověka kniha s pevnými deskami a s mašličkou). Cena už není tak úžasná za knihu . Děj mi byl ještě méně bližší. Ale dočetl jsem ji :-)