Pygmalión

Pygmalión https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472505/bmid_pygmalion-ieD-472505.jpg 4 1957 192

hANS6
13.01.2019 4 z 5

Kniha kritizuje a zesměšňuje rozdělení do vrstev v Londýně na počátku dvacátého století. Kritizuje konkrétně vyšší vrstvu a ukazuje, že i dívka z nejnižší vrstvy by mohla do této vyšší vrstvy patřit. Kniha dále ukazuje i vzájemný pohled těchto vrstev na sebe a priority každé vrstvy. V knize se objevuje jak spisovný tak nespisovný jazyk a to přispívá k autentičnosti díla.

klarafialova
29.12.2018 5 z 5

Kniha vede k zamyšlení, jak moc vlastně předsudky používáme a ani se nenamáháme zkoumat pravou podstatu člověka. Když byla Líza obyčejná pouliční prodavačka, každý u vyšší vrstvy s výjimkou Pickeringa jí opovrhoval. Jakmile se naučila správně mluvit a chovat, považovali ji automaticky za vysoce postavenou dívku, která si zaslouží úctu. Pan Higgins je zcela opačný případ. Vystupuje elegantně a vznešeně, uvnitř je to však hruboun, který nikdy nedokázal k Líze chovat patřičnou úctu. Všichni jsou si rovni a neměli bychom mezi lidmi dělat rozdíly kvůli jejich postavení. Líza chovala k Higginsovi určité city, které jí Higgins nikdy nemohl opětovat. Čekala jsem, že i přesto si ho vezme. Fredy byl sice nevýrazný, ale měl Lízu opravdu rád a ona si to zasloužila, pomohl jí alespoň k rozvoji své osobnosti, splnění svého snu o vlastním obchodu, i když to po finanční stránce neměli lehké. S Higginsem by sice o peníze nouzi neměla, ale jeho kamenné srdce se těžko dobývá.

mia.com
27.12.2018 4 z 5

Knížku jsem si vybrala k maturitní četbě a nelitovala jsem. Příběh se mi celkově líbil, je to prostě klasika :)

MayaBu
13.12.2018 3 z 5

Z nějakého blíže neurčitelného důvodu celkem zklamání. My Fair Lady mám velice ráda, ale tohle jsem si měla přečíst buď před tím, než jsem se s muzikálem poprvé potkala, a nebo předlohu úplně vynechat. Nedá se říct, že by to bylo nudné.. i vtip to má... prostě zůstanu u MFL s Audrey :)

Kyta
14.11.2018 4 z 5

Obsahuje spoilery!

Hra se mi celkově docela líbila, je vtipná, ale zároveň nutí k zamyšlení. Četla se rychle, jazyk je poměrně současný. Autor řeší problematiku rozvrstvení společnosti, které vidí jako problém. Poukazuje na to, že všichni lidé by si měli být rovni, chovat se k sobě stejně (to, že je člověk v té nižší vrstvě, neznamená, že si nezaslouží chovat se s respektem). Na postavě Lízy je vidět, že člověk z nižší vrstvy se dokáže vyrovnat lidem z té vyšší. Všichni jsou si svým způsobem rovni a je hloupé mezi nimi vytvářet rozdíly.
Bavilo mě sledovat ty společenské konverzace – bylo dáno, co je přijatelné, jaký slovník používat a jak se vybraně chovat. Člověk nemohl vybočovat z řady, jinak byl odsuzován. Přišlo mi to moc kýčovité a trochu to vypadalo jako přetvářka, protože lidi nemohli být úplně sami sebou a chovat se tak, jak by jim to bylo nejpříjemnější.

Pan Doolittle si nic nedělal z toho, že je asociál, jen kritizoval společnost a její systém, jak se k sobě lidi z různých tříd chovají. Byl spokojený sám se sebou a na svou situaci si nestěžoval. Pozastavila jsem se nad jeho výrokem, že by si měl jeho dceru Higgins vzít, dokud je mladá a neví, co dělá, protože je stejně "jen ženská" a ty neumí být šťastné a radši ať na to doplatí ona než Higgins. Přišlo mi to absurdní a hloupé, vždyť mají být ženy i muži na stejné úrovni. Tady autor poukazuje na emancipaci žen.
Bylo od Higginse sobecké, že se k Líze choval jako k předmětu nějakého experimentu, jako k panence bez duše, kterou chce jen předělat na dámu a je jen zvědav, zda se mu to povede nebo ne. Využíval ji k tomu, aby mu připomínala všechny možné schůzky apod. Nezajímalo ho, že má také nějaké city a ubližuje jí, když se k ní nechová jako k sobě rovnému člověku. Higgins chtěl, aby mu prokázala trochu úcty, kterou si však ani nezaslouží díky svému chování. Na postavě Higginse je vidět, že i když člověk má určité mravy, je mu to k ničemu, když se v praxi neumí chovat k lidem slušně a jednat s nimi tak, jak by se patřilo. Líbil se mi jeho názor, že by se k sobě lidé ze všelijakých vrstev měli chovat úplně stejně, že by se nikdo neměl nadřazovat či chovat povýšeně nad ostatními. Tady autor kritizoval rozvrstvení společnosti a viditelně dával najevo, že s tím nesouhlasí. Higgins je sobecký a nezajímá ho osud někoho jiného než sebe.
Čekala jsem, že se Líza zamiluje do Higginse a dost mě zarazilo, že si Líza nakonec vzala Freddyho, když v té hře na sebe sotva promluvili. Nicméně chápu, že si Líza odmítala vzít Higginse, jak jí to napovídal instinkt, kdyby ji o to požádal. Neměl vlastnosti, které by správný manžel měl mít. Higgins si zidealizoval svou dokonalou matku, které by se Líza nikdy nemohla vyrovnat.

Ana72154
17.09.2018 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, četla se lehce. Viděla jsem i film My fair lady, kde mě velmi překvapil rozdílný konec oproti knize.

Gweny
10.09.2018 5 z 5

Zajímavý a realisticky popsaný příběh. Kniha byla tou, kterou jsem si zvolila do svého seznamu k maturitě a také jsem si ji vylosovala. Příběh se mi líbil ale dosud jsem neviděla ani neslyšela muzikálovou verzi.

Dym
23.07.2018 5 z 5

Ze začátku se mi to moc číst nechtělo, ale příběh mě začal bavit. Taky bylo v celku zajímavé porovnávat rozdíly mezi knížkou a podle ní natočeným filmem My fair lady. Můžu jenom doporučit, je to v celku snadné a rychlé čtení.

Blondebookdevil
14.07.2018 4 z 5

Celé se to dobře četlo, Líza byla neuvěřitelným způsobem sympatická hrdinka - květinářka. A Higgins, co s ní neměl slitování, ale zároveň svatou trpělivost, s ní naprosto kontrastoval a skvěle se doplňovali. Akorát mě zklamal ten konec, ani to povídání jak co skončilo/mohlo skončit mě nebavilo. Ale My fair lady mám moc ráda.

DenkaFantasy
07.06.2018 4 z 5

Doporučuji/Maturita

StefFišerová
02.04.2018 4 z 5

Je to už delší dobu co jsem Pygmalion četla, a když o tom teď tak přemýšlím, asi se ke knížce brzo vrátím. Sice mě k přečtení donutila maturita, ale je to jeden z těch případů kdy jsem za to moc ráda. Určitě doporučuji i muzikálové zpracování.

_Joker_
31.03.2018 5 z 5

Než jsem sáhla po knížce, viděla jsem divadelní zpracování, které bylo skvělé. Každopádně jsem se do této knihy zamilovala.

Adelaide777
18.03.2018 5 z 5

Hezký příběh o snaze profesora Higginse a plukovníka Pickeringa udělat z mladé květinářky Lízy Doolitlové pravou dámu.
Kniha je stejně půvabná jako film :)

Adelyna
11.03.2018 5 z 5

Dlouho mě tak nebavilo číst divadelní hru. Pygmalión chytl za srdce a navíc skvěle pobavil.

kap66
08.03.2018 4 z 5

Už se při četbě nikdy neoprostím od představy Lízy jako sošné krasavice Audrey Hepburn, nedá se nic dělat. Nakonec poněkud arogantnímu a protivnému profesoru Higginsovi tvář Rexe Harrisona, ve které bylo něco milého, i pomohla, nepřijde vám? Muzikály nemám nijak zvlášť ráda, tento ale ráda mám. Jak při něm, tak při čtení hry se usmívám: Higginsovým vtipným urážlivým replikám (to se mi to usmívá, když se netýkají mě!) a představě, mile naivní (s větším důrazem na slovo "mile"), že člověka by šlo vylepšit tak zásadně tím, že bychom ho naučili správné výslovnosti.
Já se musím přiznat k tomu, že Higginse mám vlastně ráda; v životě by bylo těžké s ním vyjít, ale je to člověk čitelný a předvídatelný. Další postavy jsou stejně důležité: kdo by si nezamiloval laskavého plukovníka Pickeringa, ten ostrůvek bezpečí a klidu... Moje favoritka je ale Higginsova matka, chápavá a schopná nadhledu (aby ne, mít takového syna, to vás naučí toleranci). A praktická paní Pearceová je dobrý člověk se selským rozumem, který umí nazvat problém pravým jménem. Naopak Lízin otec mi vždycky vadil - v muzikálu ještě o moc víc - a Freddy je nikdo (proto nemám úplně v lásce konec hry).
Tato hra je stará víc než 100 let - ale čte se nádherně. Maturanti, věřte mi, je to dobrá volba.

Dagros
08.03.2018 5 z 5

Knížku jsem četla jako povinnou četbu k maturitě s tím, že to bude nuda a musím to nějak přelouskat.. Ovšem k mému údivu jsem jí měla přečtenou za chvilku a moc mě bavila, byla jsem z ní nadšená.

janadibelkova
10.02.2018 4 z 5

Příjemné, veselé, rychlé čtení, ke kterému se zase někdy v budoucnu rádi vrátíte.

Babsy
08.02.2018 5 z 5

Nádherná, vtipná klasika, která pod humorem skrývá i něco víc. Rozhodně doporučuji.

Knižní střípky
03.01.2018 5 z 5

Člověk to zná v podstatě zpaměti, ať již filmové, divadelní či literární zpracování. Všechny jsou výborné, vtipné. Ale na pozadí vtipných událostí zde vyplývají i vážnější záležitosti. Líza sice nevyrůstala v salonech a nedostalo se jí kvalitního vzdělání, ale co se týče charakteru a úcty k ostatním lidem je na tom tisíckráte lépe než profesor Higgins, který v onom úctyhodném prostředí vyrůstal a dostalo se mu veškerých privilegií.

Lucik100
01.01.2018 5 z 5

Úžasný příběh napsán úžasným autorem.