Pygmalión

Pygmalión https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472505/bmid_pygmalion-ieD-472505.jpg 4 1957 192

MilanCFC
07.02.2020 4 z 5

Vynikající hra se skvělým jazykem a úžasným a místy vtipnějším příběhem. Byl jsem na divadelním představení a známí herci se na tom opravdu vyřádili. Určitě doporučuji.

boxas
04.02.2020 5 z 5

Skvělé! Vtipné a nadčasové. Kdyby nic jiného, tak čtení této hry vám rozhodně zlepší náladu.

Nicoletta1681
30.01.2020 5 z 5

Pygmalion je krásná hra o tom, že člověk když chc, dokáže změnit jak sebe, tak celý svůj život. Líbí se mi rozdílné charaktery postav a jejich vývoj (u některých není). Mrzí mě že končí tak jak končí, ale na druhou stranu i to je šťastný konec.

anca_s
29.01.2020 3 z 5

Moc dobře napsaná divadelní hra, která ale podle mě v knižní podobě tolik nevyzní. Pred několika lety jsem byla na muzikálu My fair lady, což je pro mě dodnes nejoblíbenější představení; těšila jsem se tedy na knižní zpracování, ale zkrátka ty dialogy a situace na mě v psané formě moc nezapůsobily.

Dakarianna
27.01.2020 5 z 5

„Když z vás má být dáma, nesmíte se cítit zanedbávána, pokud muži nad vámi půl života neprovzdychají a druhou půlku vám nedělají modřiny.“

pavla.ba
22.12.2019 5 z 5

Jedna z nejmilejších a nejveselejších knih!

MatoZu
17.11.2019 5 z 5

Bavilo a pobavilo. Především první půlka knihy.

Palpy597
10.11.2019 3 z 5

Kniha je dobře sepsána. Líbí se mi jak na začátku Higgins poznává odkud kdo je a jak Lízu připraví na zkoušku. A zaujal mě celý průběh knihy a funkce všech postav v ději

Medasek
05.09.2019 5 z 5

Velmi čtivé. Příběh mě naprosto uchvátil. Škoda, že to nebylo o něco delší. K maturitě rozhodně doporučuji přečíst.

kata.krizova
27.08.2019 5 z 5

Skvělé, zábavné, poučné. Co víc bych si k maturitní četbě přála..

pampelišinka
20.07.2019 4 z 5

A tak křičím do světa:
PYGMALION JE MY FAIR LADY

Líza je prostě správná holka a Higgins hrozný sobec. Skončilo to přesně tak, jak by mi to připadalo nejlepší a četlo se to samo.

Rozhodně jedna z těch příjemných klasik.

Eeli
22.06.2019 5 z 5

Áááoooúúú. Dyž vono je to ták pěkně vymýšlený a napsaný.

Skvělá divadelní hra zaměřující se na problematiku společenských vrstev, jejichž rozdíly jsou zde demonstrovány na užívání jazyka, a na vliv člověka na člověka vycházejícího z přístupu a očekávání jednoho k druhému.
Takže i když je tato hra zdánlivě prostá, milá a vtipná, je zde přítomno jisté sociální a psychologické zaměření nesoucí hlubší význam.

Oryk
09.06.2019

Z počátku jsem byl k Pygmalionu poněkud skeptický. Nejsem žádný nadšenec do jazykovědy a i v předmluvě je kniha představená jako dílo s důrazem právě na tento obor, tudíž jsem začínal čtení až s nechutí. Brzy jsem však zjistil, že jsem se bál zcela zbytečně. Právě oba jazykovědci, lord Henry i plukovník Pickering dodávají příběhu notnou dávku humoru a kniha je díky nim dokonce čtivější. Velmi mě bavila výslovnost degradovaných vrstev. Myšlenku z plesu, že jen cizinec může mluvit zcela spisovně a gramaticky správě, považuji za veliké moudro, jelikož jen člověk, který se učí jazyk až v dospělosti, většinou nepochytí nejrůznější dialekty a další jazykové zvláštnosti rodilých mluvčích. Mě osobně kniha bavila ještě víc kvůli jisté drobnosti, kterou jsem si také brzy uvědomil. Lord Henry mi v mnoha ohledech připomíná Sheldona, z oblíbeného seriálu Teorie velkého třesku. Oba jsou stejně inteligentní, povýšení nad emoce a naprosto neinformovaní o životě obyčejných lidí. Vůbec bych se nedivil, kdyby si tvůrci tohoto seriálu našli inspiraci právě v Pygmalionu.

Cleo De Nile
06.06.2019 5 z 5

Velká škoda, že se původní dílo nejmenuje "My fair lady", a nebo že se film/divadelní hra nejmenuje Pygmalion, takhle si to bohužel přečte méně lidí, protože neví, že je to jedno a to samé. Mě to moc bavilo, Líza byla skvělá a moc jsem jí fandila. Její výslovnost mě kolikrát rozesmála, a kdybych nevěděla z divadla, jak to dopadne, myslela bych, že to dopadne jinak. Objevuje se zde i téma emancipace, když si Líza uvědomí, že nechce být jen Higginsovou loutkou.

Mirka2778
02.06.2019 4 z 5

Divadelní hry nejsou od toho, aby se četly, ale aby se hrály. Tato byla inspirací k mnoha představením i k několika filmům a to vypovídá o její kvalitě víc než dostatečně. Mě ze všeho nejvíc zaujal Shawův doslov. Ten je úžasný. V něm nám teprve popsal pohnutky jednotlivých postav, jejich charakter a vysvětlil tak trochu otevřený závěr.

Sajmonik
01.05.2019 5 z 5

Vybrala jsem tuto knihu k četbě k maturitě. Nelituji byla zábavná, poučná, krásné se četla prostě bomba.

Ran
28.04.2019 5 z 5

Pygmalión je velmi dobře napsaná hra a já jsem si její čtení velmi užila. Líbí se mi velmi dobrý vývoj zápletky a postav. Autor velmi dobře popsal rozdíly mezi společenskými vrstvami na počátku 20. století.

sarka45
15.03.2019 4 z 5

Svižná konverzační komedie. Zábavné, poučné.

MizNaďa
04.03.2019 4 z 5

Rozhodně kniha kterou bych si nejraději vytáhla u maturity! Kniha se dobře čte a dá se o ní dobře vyprávět. Příběh je zajímavý, sice jsem čekala, že se Líza provdá za někoho jiného ale i tak je kniha moc pěkná:)

Kuža007
15.02.2019 5 z 5

Úžasná divadelní hra. Nejvíc se mi tak líbil Higgins, i když právě proti němu byla zaměřena satira v této knize. Avšak původní antický Pygmalión je stejně dobrý.