Pýcha a předsudek

Druhý román anglické spisovatelky (výrazné představitelky anglického realistického románu) z počátku 19. století. Román klasifikovaný v angličtině jako "domestic novel" - román rodinného života. Příběh z anglické zámožné rodiny na venkově z počátku 19. století, v níž pět dcer na vdávání nutí matku k horečnému shánění ženichů. Příběh, který autor doslovu charakterizuje jako "idylicko-ironickou komedii o ženění a vdávání, kterou napsala neprovdaná žena"....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230153/pycha-a-predsudek-230153.jpg 4.65744
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Ikar (ČR)

Pride and Prejudice, 1813

Kniha Pýcha a předsudek

baji42

Klasika, do které se mi příliš nechtělo, ale nakonec musím říct, že jsem byla nadšená. Z dnešního pohledu by si kniha zasloužila asi méně popisných pasáží a svižnější tempo, ale když uvážím, kdy byla napsána, musím dát plný počet bodů.

lenkaBajza

Jsem příjemně překvapená, četba mě bavila:) Líbí se mi příběh, ta ironie, kterou se tam autorce podařilo šikovně dát, líbí se mi kontrasty v charakterech hlavních postav.
V mé verzi knihy bylo však docela dost překlepů. Způsob psaní... no, moc mi to nevyhovovalo, na mě trošku archaicky poskládané věty. Z toho důvodu mi dělalo problém se pořádně začíst.

vercas945

Knihu jsem četla už asi třikrát, poprvé jako povinnou četbu na střední a pak jsem se k J. Austenové po asi 10,12 letech vrátila a přečetla jsem celé její dílo. Pro mě je to takové oddechové příjemné čtení a až právě při té pozdější četbě jsem tam objevila a ocenila vtip, drobné narážky a ironii, kterých jsem si dřív nevšimla. A ráda si knihu přečtu zase znovu.

Ivan F

Kniha o povrchnosti, k tomu jednoduchý príbeh, ktorý sa pod jej nánosom stráca. Okrem toho, kto má koľko majetku a kto ako vyzerá v knihe nič nie je. Vlastne je: ohováranie. Vyššia a vyššia stredná trieda asi nemala v tom období nič iné na práci a tak len mleli pántom o tom, kto je aký škaredý, povýšený, aká je tamtá hnusná a hentá protivná. K tomu si takmer naložili do spodničiek pri predstave o vojakoch. No a neustále rozhovory o šatách, vydávaní sa alebo plesoch mi tiež čitateľské blaho nepriniesli. Kedysi sa tak žilo, ale som rád, že som vtedy na svete nebol, čudujem sa, že pri tomto druhu literatúry ľudstvo dosiahlo pokrok. Takisto hlavné postavy príbehu sú také ako z červenej knižnice - on drzý, pyšný a bohatý, pritom rozhľadený a samaritán, ona plná predsudkov, jemne trafená a pritom intelektuálne na výši. Všetci sa správajú ako snobi, hoc im často trčí slama z topánok. Suma sumárum: nebavilo ma to, hoci autorka chcela napísať mierne ironickú kritiku vtedajších pomerov, za mňa raz prečítať stačilo a nepotešilo ma prečítané.

nsebestova

Přečteno jako kniha z maturitní četby před dvěma lety, ale zanechalo to ve mě tak silný odkaz, že jsem si knihu teď koupila a plánuju se k ní vrátit. Občas se tam nachází nudnější popisové pasáže, ale i tak je to jedna z mých nejoblíbenějších knih.

rebciatko

klasika je proste klasika... :)

Denisa525

Knížku jsem si přečetla pouze proto, že byla v maturitním seznamu, ALE neskutečně mě bavila. Asi jako jediná knížka z povinné četby. V knize se sice objevuje pár slabších míst, ale autorčin styl psaní mě vůbec nenudil.

Neřeknu

Překonal jsem svoji pýchu a přečetl jsem si tohle dílko ,,světové literatury,, Zůstaly mi jen předsudky.