Pustina

Pustina https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445735/bmid_pustina-QiK-445735.jpg 4 473 125

Švédský venkov, to nejsou jen nekonečné lesy, jezera s křišťálovou vodou a malebné červené domy na smaragdových pasekách. Daleko od civilizace bují lidská závist a chudoba, dívky nabízejí sex na zapadlých parkovištích a na chátrajících samotách se daří drogám. Liv Björnlundová si svůj osud nevybrala, určila jí ho Pustina, vesnice na samém konci silnice. Dcera ze statku, který poznamenala rodinná tragédie, pracuje na benzinové pumpě, kam ji každý den vozí otřískaným volvem její despotický otec Vidar. Liv si připadá jako v kleci. Až do chvíle, kdy je v opuštěné studni v lesích nalezen Vidar mrtvý. Do smrti hněvivého starého muže se zaplete dvojice dealerů a zlodějíčků, kteří věděli o jeho skrývaném bohatství. Ale všechno může být složitější. Vždyť nešťastníků, jimž vražda nabízí vstupenku do lepšího života, je Pustina plná.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Kalibr

Ödesmark , 2020

Doubravka1975
25.03.2021 5 z 5

Super ! Skvělé a napínavé i když temné a ponuré.
.... víš, co je důležitější než dopřát jí váš vlastní dům? Zařídit, aby se ho jednou nebála opustit.....

AlbionFoxyFox
22.03.2021 3 z 5

Kniha se mi četla velmi dobře, líbila se mi ponurá atmosféra i zajímavé postavy. Ale příběh byl na mě málo napínavý, děj plynul tak nějak mdle až to rychlého, byť překvapivého konce. Mnoho otázek však zůstalo.

Agatha84
22.03.2021 2 z 5

Rozhodně se nedá popřít vybudování depresivní, pochmurné atmosféry, jen kdyby ten příběh samotný tolik nepokulhával. Tolik nesvázaných konců a náznaků... Vážně by mne zajímala politika udělování zlatých odznáčků pro "bestsellery" :-)

Kristulda
20.03.2021 4 z 5

Tolik jsem se těšila, ale přišlo trochu zklamání, čekala jsem pořád až přijde to wau a to nepřišlo. Dala bych 3 hvězdičky, ale přidávám jednu za vykreslení ponuré pustiny, to se povedlo.

pingu1
11.03.2021 3 z 5

Po přečtení výborné Stříbrné cesty jsem se s chutí pustila i do Pustiny. Musím ale říct, že mi nepřišla už tak dobrá. Děj se tak nějak táhl, konec sice překvapivý, ale některé věci zůstaly nevysvětlené (nebo jsem prostě nepochopila...). Plus dávám za pěkně vykreslenou ponurou atmosféru :-)

radus
11.03.2021 4 z 5

Příběh na mě působil dost zvláštně, bylo to hodně temné, ponuré, děsivé. Autorka skvěle dokázala vykreslit osamocený švédský venkov, samotu lidí žijících v pustině i různé podivínské existence. Divím se, že Liv dokázala tolik let přežít na tomto místě se svým despotickým otcem Vidarem.

Peyka
07.03.2021 3 z 5

Po Kristině Ohlsson přichází další švédský ženský talent. Stina Jackson, Švédka žijící v USA, jejíž první román Stříbrná cesta vzbudil velmi pozitivní ohlasy! Bohužel jsem Cestu nečetla, takže jsem s Pustinou střílela od boku.

Při čtení jsem si připadala, jako bych se ocitla na konci světa v předminulém století. Atmosféru bych přirovnala k husté mlze, která padá na město. Nejdřív vidíte zdálky bílá oblaka a pak najednou město zaleje mléko a člověk si nevidí ani na špičku nosu. K tomu si představte syrovou, ponurou atmosféru severského venkova s nejpodivínštějšími obyvateli na světě.

Vesnice Pustina je sama o sobě postavou, takovým městem duchů. I když tam žijí lidé, jsou v podstatě oddaní svému osudu a životem jen proplouvají - jako duchové. To se týká i naší hlavní hrdinky Liv. Je těžké si ji oblíbit, natož ostatní postavy.

Zarazil mě i autorčin postoj vůči mužům. Nevím, čím to je, ale poslední dobou jsou vyzdvihováný ženské autorky, což je naprosto senzační, nicméně jejich postoj k opačnému pohlaví mě dost zaráží. Neříkám, že každý den je posvícení, ale nazývat chlapi netvory a zvířaty?!

Pustina není úplně typickým scandi noir románem. Chybí moralizace postav, hrdinský čin, přemíra severských jmen nebo dokonce kontrastující postavy. Vidar se skrývá v každé z nich a chamtivost je ovládá na plné čáře.

Celkově na mě Pustina působila velmi zvláštně. Konec nic převratného nepřináší. Ani se mi moc nelíbilo rozuzlení. Za mě 55%

KáťaM.
28.02.2021 4 z 5

Osobně jsem nechápala posedlost autorčinou prvotinou Stříbrná cesta. Nebyla to špatná knížka, ale čekala jsem od ní více, zvlášť když byla tak propagovaná. Byla jsem zvědavá na autorčinu další knihu a za mě byla rozhodně mnohem lepší. Tentokrát jsem tam opravdu viděla ten temný sever, zajímavější zápletku i vykreslenější postavy, autorka se vypsala a podala lepší výkon. Líbila se mi Vidarova aura i tajemství kolem jeho dcery Liv a vnuka Simona. Knížka mi opravdu sedla i svou ponurou náladou (četla jsem během své karantény), byl to rozhodně jeden z těch lepších thrillerů, co jsem v poslední době četla, věřím, že příští autorčina kniha mě zaujme ještě víc. Knížku jsem poslouchala v audioverzi. Z interpretky Jitky Ježkové jsem měla trochu strach, protože naposledy mě její hlas prováděl v knize, která mi naopak vůbec nesedla (Cizinka od Diany Gabaldon). Obavy byly ale naprosto zbytečné, Jitka Ježková je fenomenální interpretka, když se jí do rukou dostane lepší kniha a to Pustina byla, doporučuji ji mnohem více, než Stříbrnou cestu.

SoniaR
23.02.2021 3 z 5

Trvalo se mi začíst do knihy. Nakonec se mi to povedlo, ale něco mi tak trochu chybělo...

Hella
23.02.2021 2 z 5

Ve srovnání se Stříbrnou cestou zklamání. Nejen že se to člověku nedobře čte, o těch všech divných, nesympatických či dokonce zlých lidech, ale ještě nechápe hrdinčino setrvávání v téhle mizérii a v téhle "rodině".

Buchtolap
18.02.2021 3 z 5

(SPOILER) Vrah je znám od začátku (možná), a říkáte si: na co ještě čekáme? Kraťoučkými vsuvkami se dozvídáme podstatné mezníky Liv. Příběh je při četbě celkem nepříjemný, kvůli tomu, co všichni nejspíš už tuší.
Knížku bych hodnotila 2 hvězdami, ale konec byl strhující. Slituji se na 3 hvězdičky.

soupik2012
14.02.2021 5 z 5

Prakticky všechny postavy v tomto příběhu jsou nějakým způsobem zvláštní a to vytváří velice tíživou atmosféru. Tempo vyprávění je pozvolnější a to nám umožňuje seznámit se s každou důležitější postavou do těch nejmenších detailů. Zároveň se sledováním přítomnosti máme možnost částečně nahlédnout také do minulosti. Což příběh dělá ještě ponurejší a tajemnější. Očekávala jsem sice jiný závěr a tato kniha si o něj přímo říkala, ale autorka pro něj zřejmě nenašla odvahu. On by možná nebyl širokou veřejností přijat kladně. Jenomže takto se kniha řadí svým závěrem mezi ty tuctové. Myslím si, že to je velká škoda. Přesto jsem byla velice mile překvapená, jak se mi tato kniha moc a moc líbila. Z velké části za to patrně mohlo netradiční prostředí. Audiokniha jenom podtrhla mé nadšení. Hudební podkres i výběr narátorů Jan Vondráček a Jitka Ježková velmi umocňují prožitý zážitek z tohoto příběhu.

Wladimirski
13.02.2021 4 z 5

V knize vystupuje omezený počet postav a děj není příliš komplikovaný, takže se dobře čte i s pauzami, pokud nedáte knihu na "jeden zátah", rychle se vrátíte do děje. To ale neznamená, že by příběh nebyl zajímavý a napínavý. Závěr pro mne překvapivý v pozitivním slova smyslu. Dobrá kniha.

Arella
06.02.2021 5 z 5

Za mě dobrý. Vlastně dost dobrý. Napětí tak akorát, příběh pěkně plynul, i ty retrospektivy byly dobře vloženy. Jazykově vyspělé, možná kdyby byla trošku více poodkryta komlikovanost vztahu otce a dcery, více psychologicky propracovane....i když....někdy je méně více. Za mně moc fajn! Děkuji

85098211
05.02.2021 4 z 5

(audiokniha)
Kniha je načtená na jedničku a toto zpracování ještě doplňuje hudba, která ten celý smutný a tragický příběh výborně podkresluje. Musím ale přiznat, že se mi líbila o něco méně, než autorčina prvotina, proto jednu hvězdičku ubírám. Ze začátku jsem se jen těžko orientovala v postavách, ale později se to srovnalo. Navíc je opravdu těžké najít pochopení pro jednotlivé osoby, natož si je oblíbit. Ani Liv, ani její syn Simon nejsou žádní sympaťáci, a Vidar? Tak to nejenže je kapitola sama pro sebe, ale také je úplně zralý na zabití ;-). Na druhé straně je poměrně logické, že v Pustině žijí v podstatě skoro výlučně jen narušení obyvatelé, když uvážíme, co je to za vesnici a kde se nachází. A já bych tam žít nechtěla ani za nic...
Abych řekla pravdu, mne ani moc nepřekvapilo, kdo byl nakonec vrahem, protože jiné řešení se snad ani nenabízelo. A na závěr bych ráda dodala, že autorka sice tentokrát napsala trochu slabší příběh, ale jinak se mi její styl psaní líbí, a proto se budu na další setkání s ní zase někdy těšit :-).

Ivana11
05.02.2021 4 z 5

Ze začátku jsem byla trochu rozpačitá, trochu jsem se i ztrácela v čase a postavách, ale později mě kniha dost chytla, takže po přečtení hodnotím jako moc pěkné. Z každé stránky čišela ponurost až strašidelnost prostředí, ve kterém se děj odehrával.

Monika164
04.02.2021 5 z 5

Musím říct, že mě tato kniha uchvátila. Je dokonale napsána, výborně se čte. Je to moje první kniha autorky a určitě ne poslední.
Kniha je plná zoufalství, vnitřního neklidu, emocí, ale i lásky..... Děkuji a doporučuji

Natali692000
02.02.2021 2 z 5

Bohužel zklamání. Autorčino předchozí dílo "Stříbrná cesta" se mi líbilo mnohem víc. Říkala jsem si, že má autorka dobře našlápnuto a že další kniha bude určitě mnohem lepší. Tady se to ale celou knihu tak zvláštně táhlo a celkově atmosféra byla slabší. Ani postavy mi nepřišly tak zajímavé a rozvinuté. Samotná zápletka nebyla příliš originální. Škoda. Co musím ocenit je rozuzlení zápletky, které mě maximálně překvapilo. Ale myslím si, že mi to stejně nedá a kvůli Stříbrné cestě dám autorce přeci jen v budoucnu ještě šanci.

Rave
31.01.2021 1 z 5

Miluji napeti. Nazev "Pustina" me uchvatil. Zavrtala jsem se pod perinu a ocekavala pribeh, ktery me nepusti. Uz po prvnich strankach jsem se premlouvala cist dal, u strany 40 jsem to vzdala. Jestli planujete sebevrazdu, nebo si rochnite v depresi, smele do cteni teto knizky! Hnusne charaktery hnusnych lidi v hnusnem prostredi. Diky navozene hnusne atmosfere jsem porusila ctenarskou etiku a nalistovala zaver...Takova skoda! Ten totiz nebyl spatny, ale ta davka cerneho okolo byla tak zbytecne husta, ze jsem se neprokousala a bohuzel, omlouvam se autorce, nedoporucim.

Acquenta
31.01.2021 4 z 5

Pustina byla dobrá. Liviin život byl tolik smutný a děsivý, že mě to pořád nutilo číst dál. Vraha jsem neodhalila, příběh se jevil jako jasný od začátku, ale ejhle, ono to bylo jinak :-) Fajn čtení.