Půlnoční knihovna

Půlnoční knihovna https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484552/bmid_pulnocni-knihovna-ZfS-484552.jpg 4 3347 3347

Mezi životem a smrtí stojí knihovna. Když se Nora Seedová ocitne v půlnoční knihovně, má možnost všechno napravit. Dosud byl její život jen přehlídkou zoufalství a výčitek. Připadá jí, že všechny včetně sebe zklamala. To se ale může co nevidět změnit. Knihy v půlnoční knihovně umožní Noře zažít, co by se stalo, kdyby mohla změnit svá dřívější rozhodnutí. S pomocí staré známé může Nora odčinit vše, čeho lituje, a zjistit přitom, který život je pro ni ten pravý. Ale vše není tak, jak si to představovala, a brzy ji její rozhodnutí uvrhnou i s celou knihovnou do velkého nebezpečí. Než jí vyprší čas, musí najít odpověď na odvěkou otázku: jaký je nejlepší způsob života?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fobos

The Midnight Library , 2020

Steew
11.03.2022 5 z 5

Kniha s filozofickými myšlenkami (přebranými od jistého filozofa) pro širší okruh čtenářů, nenáročná avšak s přidanou hodnotou. Možná mi chybí hlubší rozebírání témat sebevraždy a deprese, ale to by zas kniha byla příliš depresivní. Náročného čtenáře, který očekává nějaké velké filozofické dílo bohužel zklame, nicméně mě mile překvapila ačkoliv takové knihy nečtu (viz mé přečtené).
Příběh mi plynul jako film před očima, čtenost tedy zaručena a u knihy jsem se vůbec nenudil.
Takže mohu doporučit pro všechny čtenáře Mornštajnové, F. Backmana a další, kteří si chtějí přečíst něco nenáročného a přesto chytrého a vlastně i pozitivního. :)

kikidok
10.03.2022 5 z 5

Skvělý námět, od začátku knihy to gadovalo a wow efekt se objevil v podstatě tak na začátku knihy. Konec wow efekt sice neměl, ale vzhledem k celéu dění knihy si neumím představit jak by se tam vůbec dal zakomponovat. Nic mi nepřišlo přitažené za vlasy, vše dávalo smysl. Za mě skvělá kniha.

slepÝVoko
09.03.2022 3 z 5

Kniha na první dojem působí jako něco úžasně zajímavého, ale je to takový hmm. Průměr. Začátek celkem drasticky realistický návod, proč by jsme všichni měli spáchat sebevraždu, když se nám něco nevede, vyhodí nás z práce a nebo prostě jsme jen průměrní lidé s průměrnými životy a pocitem méněcennosti. To je ta podle mě zajímavější část a vtáhne do děje. Pak to začíná mít fantazijní prvky.. což tomu přidává něco nového. Ale tím to tak končí. Kniha má hezkou myšlenku, jak je důležité si vážit svého života a že každý z nás může dokázat cokoliv a být čímkoliv. Ale nijak zvlášť mě to nezasáhlo. Celkem průměrné čtení.

Šárka_D
09.03.2022 3 z 5

Ježiši, proč? Proč jsem se zase nechala nalákat neodbytnou reklamou na světový bestseller, který si prostě musím přečíst, když jsem z nich většinou zklamaná? Bohužel i tentokrát zůstala má očekávání oslyšena. Poměrně dobrý, i když nikterak originální námět paralelních životů se rozpliznul v tolika variantách, že to v půlce začalo nudit, k tomu se přidala pseudofilozofie pro nenáročné, ani styl psaní knihu nepozvedl do zářných výšin. A já si to dokonce koupila. Inu, další kousek, který pošlu dál. Pro zaujaté dodávám, že téma paralelních životů mnohem lépe rozvinula Claire North v knize Prvních patnáct životů Harryho Augusta. Dejte si ji, je o parník lepší.

Kni-holka
08.03.2022 5 z 5

Život se skládá z maličkostí, které nás ovlivňují. Každé naše rozhodnutí, každý krok nás posouvá kupředu, ovšem vytváří i odchylku, možnou cestu, po které bychom se mohli vydat, kdybychom se rozhodli jinak. Autor Matt Haig nám zde předkládá otázku: Co kdybyste mohli změnit svá minulá rozhodnutí?
Dobrá otázka, ovšem odpověď je jiná, než byste čekali. Protože změnit svá rozhodnutí nejde a díky nim jsme tam, kde jsme. I když se nám to zrovna nelíbí. Každá maličkost vede k nějaké změně, která má pro nás smysl. Takže otázka nezní, co kdybychom mohli změnit svá rozhodnutí, ale co uděláme se životem, který nám byl dán.
Půlnoční knihovna nám dává nahlédnout do života mladé ženy, která se rozhodla zemřít, neboť byla přesvědčená, že její život nedává smysl a nikomu nebude chybět. Kolik lidí má takovéto pocity? Přiznám se, že já jsem si tímto stadiem rozhodování "žít či nežít" také prošla. A jsem opravdu ráda, že jsem se rozhodla žít. Stejně jako hlavní hrdinka.
Určitě stojí za to si tuto knihu přečíst. Poskytne vám ne jeden, ale mnoho pohledů na váš stávající život.

annettka1098
07.03.2022 5 z 5

Kniha není fantasy, i když cestování napříč životy může k této myšlence svádět. Toto téma však není v knize stěžení. Stěžejním tématem knihy je smysl života. Autor se nás snaží vést k zamyšlení nad našimi životy a dodat nám optimismus, že prostě není vše jen černobílé. V jednu chvíli mi přišlo, že je to stále dokola a Nora je prostě stále nespokojená a nešťástná, ať je její život jakýkoliv. Postupně jí však dochází, že ne vždy dokáže vše ovlivnit.

Matt Haig vložil do knihy myšlenku, kterou se mu rozhodně podařilo předat. Přestože byl začátek knihy téměř depresivní, postupně jsem získávala na optimismu a docházelo mi, že můj život by možná byl jiný, kdybych v určitých fázích udělala jiná rozhodnutí, ovšem neznamená to, že by byl zákonitě lepší. ️

HODNOCENÍ: 90 %

Arlienen
07.03.2022 4 z 5

Upřímně, ani nevím, jak mám knihu hodnotit. Bylo v ní tolik momentů, kdy jsem si říkala "Jo, tenhle pocit znám" nebo "Kdybych tam byla já, co by bylo napsáno v knize Výčitek". Je to hodně na zamýšlením se nad osudem hrdinky, ale také nás samých. Protože vždycky je situace, kdy si řekneme, co by se stalo KDYBY.....
Kniha dokáže čtenáře strhnout do víru emocí a pravd, které se skrývají ve stránkách příběhu.
Za mě to je vydařená kniha, ke které se nejspíš za pár měsíců vrátím. Určitě mě opět nějakým způsobem obohatí. To je jisté!

kaczka79
06.03.2022 5 z 5

Přečteno během dne a můžu říct, že jsem ještě teď plná dojmů... určitě všem doporučuji! V knize se každý najde a nejeden z nás měl někdy myšlenku "co by kdyby... někdy někde...."

Maeven

WOW. Tohle bylo úžasné.

Musím říct, že jsem byl poněkud skeptický? Protože ten nápad je TAK dobrý, že jsem si nebyl jist zda ho Haig dokáže zpracovat tak, aby se zalíbil. Ale díkybohu to zvládl. A že se teda předvedl.
Půlnoční knihovna je svižná a čtivá, ale také uvěřitelná a hluboce filozofická. Styl psaní mi NESKUTEČNĚ sedl a já můžu jen tleskat Haigovi za tento skvost.

tereza8418
06.03.2022 5 z 5

Takhle ctivych a pri tom hlubokych knih moc neni. Myslim,ze si ji casem budu chtit precist a navnimat jeste jednou,protoze napoprve cloveku spousta veci unikne.

blacktea48
06.03.2022 5 z 5

Rozhodně jsem od této knihy nečekala tolik, kolik jsem si odnesla. Uvědomila jsem si dost věcí a zamyslela se nad životem. Doporučuji.

Dancaa1
06.03.2022 5 z 5

Knížka mě pohltila hned po pár stránkách. Mít více času, tak ji přečtu během pár dní, takhle mi to zabralo šest dní. Aspoň jsem si ji ale vychutnala déle!
Místy vede k zamyšlení, styl psaní mi strašně sedl a kniha se četla “sama”.
Myslím, že co se týče beletrie, tak se dostává velmi dopředu do pomyslného žebříčku nejlepších knih, které jsem kdy z beletrie četla. Doporučuji všem!

Jenny46
05.03.2022 5 z 5

Kniha asi nesedne každému, ale kolik lidí má deprese a je nespokojený se životem ?!
Jak se zachováme, když dostaneme šanci a můžeme si vybírat jiný životy?

Řekla bych, že nemožné se stává skutečným jen tím, že žijeme.
Bude odted´můj život jako zázrakem prostý bolesti, zoufalství, zármutku, žalu, těžkostí, osamělosti, deprese? Ne.
Ale chci v něm žít?
Ano. Ano.
A ještě tisíckrát ano.

Kniha je psána s lehkostí a skvěle mi sedla. My jsme páni osudů " Jak zastavit čas"
Vážit si maličkostí, otevřít oči...
Změnit pohled na život! Určitě zajímavé k zamýšlení v této nelehké době!!!!
Zkuste si přečíst, doporučuji 5*

" Otázka není na co se díváš, nýbrž co vidíš"

MarNe
05.03.2022 5 z 5

Na knížku jsem se dlouho těšila a rozhodně mě nezklamala. Čte se sama a místy vede k zamyšlení. Občas si sama říkám, co by se stalo, kdyby...
Vřele doporučuji. Ale asi po ní člověk musí sáhnout v tom správném rozpoložení.

Tereziee
04.03.2022 4 z 5

Půlnoční knihovna je poklad. Donutí totiž čtenáře ponořit se do krásně plynoucího příběhu a zároveň se zamyslet nad svým životem a nad tím, jak moc i malinká rozhodnutí ovlivňují naši životní cestu. Hlavní hrdinka Nora se ocitne někde mezi životem a smrtí a má možnost prožít nekonečné množství variant svých životů. Co by kdyby... Kniha rozhodně stojí za přečtení, ale člověk si k ní musí najít cestu v ten správný čas.

Inka063
04.03.2022 5 z 5

Je to výborné, dobře se to čte, je zde spousta lehce filozofických otázek a zamyšlení. Celá kniha k zamyšlení donutí a v konečném efektu působí takovým osvobozujícím pocitem, že život, po jakém se nám stýská, co si vyčítáme, že jsme neudělali, nemusí být pro nás vůbec ideální. A že vlastně to, co je, je ta nejlepší možnost, je to náš život, v němž se necítíme jako cizinci, je to naše cesta, kterou jsme se vydali a jen na nás je, jakým úhlem pohledu se na svůj život díváme.
„Otázka není, na co se díváš, ale co vidíš“.
„Nora si uvědomila, že se nepokusila skoncovat se životem proto, že se cítila zoufale, ale protože se jí povedlo samu sebe přesvědčit, že z toho zoufalství není cesty ven“.
Svou myšlenkou trochu podobnost s knihou „Staň se, kým chceš být“ od Erica Greitense, která je mimochodem také výborná.

OFKitsune
02.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Upřímně čekala jsem asi víc než dostáváme u zaběhnutého stereotypního schématu příběhů "opakuje se mi dokola ten stejný den". Tady se nejednalo o jeden den, ale měli jsme možnost nahlédnout do různých životů. Kniha v podstatě jen propojuje již fungující šablony a nápady, hodně jsem z ní cítila "vykradení" mojí srdcovky "Veronika se rozhodla zemřít" od P. Coelha. Vlastně celá "Půlnoční knihovna" se dá shrnout větou: "Vědomí smrti v nás podnítí vůli k životu."
Kniha se četla dobře a upřímně jsem si i užívala, když postava procházela životy, kde byla výzkumnicí, rockovou hvězdou, olympijskou medailistkou, ... ale závěr mě hodně zklamal až to vlastně zničilo celkový dojem z knihy. Více by se mi snad líbil, a dokonce se mi k tomuto příběhu i hodil, otevřený konec. Hrdinka mi bohužel moc sympatická nebyla, přestože jsem soucítila s její situací, kdy se jí hroutil celý svět, ale její charakter byl takový mdlý a nijaký. Trochu mi přišlo, že se autor snaží čtenáře přimět "stát se Norou" a prožívat všechno s ní, ale bohužel to z mého pohledu bylo velmi nešťastně zpracované, takže k Noře jsem neměla absolutně žádný vztah.
Plus má kniha za citáty filosofů, i když mi připadalo, že autor žádné filosofické dílo doopravdy nečetl a jen si zadal do Googlu "citáty filosofů" a pár z nich vybral.
Chápu, proč je kniha oblíbená a propagovaná, ale mě bohužel tak moc nenadchla. Hvězdy dávám především za čtivost.

Libris_Na_Ex
02.03.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna pro mě byl velmi ojedinělý knižní zážitek. I když se zaobírá velmi vážnými tématy, jako je sebevražda, deprese a ztráta blízké osoby (velmi dobře nutno říct). U čtení jsem se cítila neskutečně dobře.
Už samotný koncept mě velmi bavil. Ze začátku jsem měla strach, že to bude jedna z těch knih, kde magický/fantasy prvek nebude vysvětlen, ale naopak, autor svůj nápad skvěle propracoval a vysvětlil i přes fyziky. Nvíc Nořiny jednotlivé životy mě velmi bavily, hlavně když byla glacioložka.
Nejvíc na mě ale působila samotná Nora, se kterou jsem se velmi sžila, jak se zájmy, tak s pocity, které prožívala.
Díky tomu mi kniha velmi příjemně plynula a vždy jsem se těšila až se k ní budu moct vrátit.

Marfulka007
02.03.2022 4 z 5

Vzhledem k tomu, jak byla kniha před vydáním všude propírána, měla jsem hodně vysoká očekávání, což může být vždycky trochu problém. A vlastně trochu byl... Překvapilo mě, že téma bylo pojato trošku odjinud, než jsem očekávala. Hlavní hrdinka mě chvílemi začínala štvát svou věčnou nespokojeností. A občas mi to všechno přišlo prostě tak nějak moc... Ale kniha se četla dobře, stránky ubíhaly. Závěr se mi líbil a co chtěl autor říct dává smysl. Takže za mě spokojenost.

Desdemona18
01.03.2022 3 z 5

Trochu nafouknutá bublina... Ale chápu, že se to většině líbí.