Psychoterapie pro laiky

Knížka je skromný, ale účinný průvodce duševními a duchovními obtížemi našich životů. Ukazuje nám např. jak se dívat na nespavost, stárnutí, apod.

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119871/psychoterapie-pro-la-119871.jpg 4.523
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno, Cesta

Kniha Psychoterapie pro laiky

Pavlaj
21.09.2020

Vynikající. nejvíc mě zaujaly pasáže, které jsou na pomezí psychologie a sociologie - kdo podléhá psychologii davu a potřebě silného vůdce, o fatalismu, provizorním postoji k životu, o fanatizmu.

Lightman
02.02.2019

Kniha je velice zajímavá a čtivá. K jednotlivým tématicky uzavřeným kapitolám se lze vracet i po delší době (nebo ji číst po kapitolám delší časový horizont), aniž by se ztratila návaznost.
Obzvláště mne zaujala kapitola s názvem "Lékař a utrpení", kde rozlišuje utrpení, od kterého lze lékař pomoci ("zbytečné" utrpení) od toho, jehož příčinu nelze odstranit a nelze se mu vyhnout ("osudově nutné" utrpení)... Cituji: I takové utrpění může mít smysl. Smysl je v tom, jaký postoj k němu zaujmeme, jak tento osud vezmeme na sebe, jak se postavíme utrpení a jak ho snášíme. Právě v tomto způsobu máme možnost naplnit smysl utrpení a dát smysl svému životu. Tuto poslední šanci má i nevyléčitelně a beznadějně trpící člověk ... Ve skutečnosti je naplnění smyslu nejvyšší šancí jakou člověk dostal. Gothe pronesl moudrá slova: "neexistuje žádná situace, kterou by člověk nemohl zušlechtit buď prací, nebo trpělivostí" ...
Ikdyž je kniha určená pro laiky, přiznám se, že by mne v některých tématech zajímal Franklův podrobnější názor. Snad pro mě další zajímavá témata v jeho podání najdu hlouběji v některé z jeho dalších knih.

Chesterton
10.02.2018

Kniha je asi velice kvalitní, ale pana Frankla už jsem zkoušela vícekrát a nikdy s úspěchem:(
Velice mne oslovuje svým pojetím SMYSLU ŽIVOTA, logoterapie a dalším pro mne osobitým přístupem . . .
PROBLÉMEM JE LIDSKÉ SRDCE , NIKOLI ATOMOVÁ BOMBA - jen pro ilustraci z kapitoly Dav a vůdci.
Řekla bych, že skrz psychoterapii řeší autor spíš sociologické problémy:)
Avšak nemám už tolik času jako když jsem byla doma s dětmi a autor je pro mě asi zatím příliš velkým soustem. Nicméně se mu velice obdivuji a skláním se před jeho životními zkušenostmi!!

bytost
31.08.2016

Cituji:,,(Medicína je dnes konfrontována s úkolem rozšířit své funkce. V období krize, jakou nyní zakoušíme, je nezbytné, aby si lékaři oblíbili filozofii. Velkým neduhem doby je bezcílnost, nuda a ztráta smyslu.) Takovým způsobem jsou lékaři pokládány otázky, které vlastně nejsou charakteru lékařského, ale filozofického, a on na ně sotva může být připraven. Pacienti se obracejí k psychiatrovi, protože pochybují o smyslu svého života nebo si zoufají a nevěří, že by jakýkoli smysl života našli. Znamená to následovat rady Kantovy, používat filozofii jako medicíny. Jestliže se toho lékaři zaleknou, pak je můžeme podezírat, že tak činí ze strachu, aby se nesetkali s vlastním existenčním vakuem.
Samozřejmě lze být lékařem, aniž by se člověk podobnými problémy trápil: ale potom platí to, co v podobné souvislosti mínil Paul Dubois: že se od zvěrolékaře odlišuje pouze tím, že má jiné pacienty.,, konec citátu.

Autor konstatuje, že se v dnešní době (kdy se například potýkáme s nezaměstnaností) kdy se šíří nemoc dneška, ztráta smyslu života, zvláště u mládeže, překračuje hranice všech států. Když máme dojít k řešení, máme se vrátit zpět k dvěma oblastem: ke ztrátě instinktu a ke ztrátě tradice. V knize je velmi mnoho kvalitních informací pro laiky i odbornou veřejnost. Kniha mne velmi zaujala, doporučuji.

morava
29.01.2016

Je to kniha psana formou prednasek, obsah mne velice zaujal, kniha je psana tak, jak uz nadpis napovida, aby tomu laikove porozumeli.Pro mne to bylo velice zajimave cteni a urcite se budu ke knize vracet.Autor zde pouziva mimo jine i myslenky jinych osobnosti ci psychiatru a take uryvky z jinych knih nebo vedeckych clanku.