Průmysl lži - Propaganda, konspirace a dezinformační válka

od:

Průmysl lži - Propaganda, konspirace a dezinformační válka

Pokud také patříte k lidem, kteří přísahají na své kritické myšlení, vzdělání a zdravý selský rozum, je tahle kniha přesně pro vás. Přesvědčí vás, že nic takového vlastně neexistuje. Napsala ji žena, která se politickou propagandou a marketingem zabývá 20 let.? Ukáže vám, jak vrtošivý, nespolehlivý, emocionálně labilní a dětsky naivní je náš mozek při vytváření názorů. Spolu s ní se ponoříte do světa, o němž se doposud nikde nepíše, protože se nachází za kulisami velkých mocenských her, kde se točí miliardy. V tomhle světě neplatí, že jedna a jedna jsou dvě. Ani pro vás ne! Je to svět manipulace a propagandy. Alexandra Alvarová se rozhodla promluvit, abyste pochopili, jak snadnou kořist představujete pro politické marketéry.

Proč jsem knihu psala? Důvodem je bezmoc, že prohráváme hybridní válku. Jistota, že jsou v ní Rusové dobří. Schopnost podívat se na věc bez despektu k soupeři. Bolest z nemožnosti vysvětlit lidem, které mám ráda, že se jejich hlav a srdcí zmocnil stejný duch panikařící nenávisti, jaký způsobil druhou světovou válku a který žene lidi do válek občanských. Chování jinak milých sousedů na vesnici, kde bydlí moji rodiče – kde příštích padesát let bude jediným cizincem Vietnamec v místní večerce. Chtěla jsem pomoci lidem, kteří mají pocit, že se zblázní z té hromady polopravd, výmyslů a manipulací, jež se odevšad valí jako voda z karlínských kanálů při povodni.

Tato kniha vám ukáže, jak propagandu rozeznat a jak se jí bránit.

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/361509/prumysl-lzi-propaganda-konspirace-a-oKF-361509.jpg 4.413
Vydáno:, Triton
více informací...
1. vydání originálu:2017
Počet stran:256
Vazba knihy:brožovaná (paperback)
ISBN:978-80-7553-492-7
Nahrávám...

Komentáře (5)

Přidat komentář
iz67
30. dubna

Tak jestli by mělo být něco povinnou četbou (nejen na školách), tak by to dnes měla být tahle kniha. A těžko si nevzpomenu výroku naší poslední ministryně školství, že mediální výchova není potřeba. Ach

Druss
24. března

Pro naši dobu povinná četba! Propaganda, dezinformace, hoaxy a podobný šméčka budou v našich životech přítomny v čím dál větší a sofistikovanější míře. Pokud se v tom nechcete úplně ztratit, čtěte...

Jacck
20. března

V dnešní době manipulací a politického marketingu důležitá kniha. Autorka je novinářka a vysvětlí nám historii propagandy, to jaké sofistikované psychologické metody se dnes k ní používají. Pochopitelně se soustředí zejména na aktuální desinformační kampaň z Ruska, které se snaží působením lží a korupce rozložit západ včetně České republiky. Obávám se, že ti co by to nejvíc potřebovali a co nás svou hloupostí táhnout do srabu, si to stejně nepřečtou.

Madluska
22. ledna

Hodnocení samosebou není objektivní - ani nemůže být, píšu ho já sama za sebe. A stejné je to s knížkou - nesnaží se být objektivní studií, ale vyjádřením autorčiných podložených názorů a osobních zkušeností. Oceňuji zejména to, že Alvarová jako bývalá "píáristka" (kniha je plná zajímavých novotvarů - např. honitrpaka nebo vodebautista) přesně ví, co lidi chtějí číst, a tak jim to touto formou servíruje. A čtenáři, aniž by o tom věděli, se vzdělávají v tom, co to ta propaganda vlastně je a kde se tedy vzala a bere. Bavilo mě to, potěšily mě odkazy na dávno známé (a možná i dávno zapomenuté?) tituly a tvůrce (McLuhan, Postman, Huxley, Orwell aj.), udivil mě autorčin rozhled (citace čínských mistrů i současných televizních bavičů) a potěšilo mě i osobní přiznání, že ledaskdo se na stavu dnešní mediálně pologramotné (či zcela negramotné) společnosti podílel sám svou činností a snahou dát lidem to, čeho si žádají. V neposlední řadě se mi líbí, že kniha není jenom kydáním špíny, ale že se zaměřuje (alespoň v několika bodech) na to, co se v tuhle chvíli dá dělat a jak je možné s dezinformacemi nakládat a bránit se jim. Na celé knize mi vadilo snad jen to, že se tam jisté údaje a postřehy opakovaly (jak bývá zvykem v brožurách "made in USA"), ale víte jak... Opakování je matka moudrosti. A tak hodnotím o něco mírněji, protože toto téma je natolik aktuální, že každá snaha vnést do něj trochu více světla se musí ocenit.

d.p.
08. ledna

Nečekal jsem, že mě kniha tak zaujme, paní autorce se velice povedla. Hybridní útoky se staly opravdu nečekaným problémem poslední doby. Když si vzpomenu na dobu kolem roku 2005, kdy se na internetu aktivněji pohybovala téměř výhradně jen IT komunita, nebo lidé s vazbami na ní a jak jsme se smáli každému HOAXu a každému naivkovi, co mu věřil a nevěděl, jak to na síti chodí, nikdy by mě nenapadlo, že se z těch nesmyslů stane tak účinná zbraň, která dostane do sněmovny lidi z okolí SPD a tak zásadním způsobem ovlivní smýšlení lidí o EU. Myslím si, že plody ruského vlivu v druhé polovině 20 století jasně ukázaly, jak moc nevhodná "ruská cesta" je a jedním z nejúčinnějších opatření, jak zamezit jejímu obnovení a nevěřit těmhle nesmyslům je osvěta, kterou tato knížka přináší ve značné šíři. Plné hodnocení a po dlouhé době jí řadím i do kategorii doporučuji.