Povstání

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Povstání Štefana Bočkaje v letech 1604 a 1605 je preludiem třicetileté války, prvním dílčím pokusem vyřešit problémy německé nadvlády v Uhrách a ve střední Evropě, které se nahromadily za dlouhá léta vlády císaře Rudolfa II. Čechům se tu naskytla jedinečná příležitost vyřešit otázku Němců, snad i Habsburků. Bočkaj nabízí Karlovi ze Žerotína a naší šlechtě vůbec spojenectví. Je však odmítnut. Druhý díl románu líčí s působivou evokací dobové atmosféry průběh povstání v Uhrách. Proti Bočkajovi stojí v čele císařských především znamenitý vojevůdce generál Basta. V několika bitvách zvítězí, nicméně už v tomto období je patrná vratkost těchto úspěchů. Bočkajovi se totiž podaří získat pro myšlenku povstání nejenom šlechtu, ale i lid, zatímco Bastova armáda trpí chronickým nedostatkem základních životních potřeb. Císařské straně se také mstí křivdy, jichž se držitelé mocí dopouštěli na obyvatelstvu Uher zejména v oblasti náboženské. Čtenář se tu doví mnoho zajímavého o nesnadných osudech a dalších dobrodružných příhodách Maryšky Bellayovy a poručíka Jana Sedlnického, jakož i o jeho krutém soku Emerichu Lészaiovi z uherské strany....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_m.jpg 4.43
Série

Proti nim 2.

Žánr
Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Blok
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Povstání

braunerova
08.07.2019

Na vypuknutí Bočkajova povstání měl velký podíl krutý a chamtivý košický velitel Barbiano Belgioioso. Navíc po vypuknutí válečných operací nespolupracoval s generálem Bastou a pokusil se získat všechnu slávu a kořist sám. Výsledkem byla porážka císařské armády v říjnu 1604 u Dyoseka, která je v knize podrobně popsána. Mimochodem Belgioioso je nelichotivě vylíčen také v románu Osamělý rváč Miloše Kratochvíla.
Autor velmi věrně na základě historických faktů popisuje i méně známé osobnosti té doby, například hejtmana německé pěchoty Baptista Pecze nebo velitele hajduků Balásze Lippaie. Výborný je také portrét Jiřího Basty a jeho vítězství v roce 1605 u Ožďan a Edeléna, opět v knize krásně vylíčené.

"Malá armáda, hladová téměř, žijící už po měsíce bez žoldu, bídně jako společnost žebráků ... a přece šla vesele, s radostí za slavným generálem, od něhož očekávala čest, slávu a především peníze. Na ní spočíval osud zasněného krále hvězdáře tam v daleké Praze, který už skoro čtvrt století neviděl své zubožené království."