Propletený život

Propletený život https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453631/bmid_propleteny-zivot-MjS-453631.jpg 5 106 33

Kniha Propletený život vás vezme do opomíjeného a zázračného světa hub a ukáže vám, že představují klíč k porozumění nejen planetě, na níž žijeme, ale i životu samotnému. Vydejte se na pouť, která vás změní k nepoznání.

Literatura naučná Příroda, zvířata Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: , Kazda

Entangled Life , 2020

Chytuš
01.11.2021 5 z 5

Miluji autory, kteří jsou pro svůj obor zapálení a navíc s lehkostí dokážou sdělit mnoho užitečných informací laické veřejnosti právě ze svého oboru. Je takový Peter Wohlleben (Tajný život stromů), Matthew Walker (Proč spíme), Giulia Enders (Střevo není tabu) a teď mé nejnovější seznámení - Merlin (MERLIN :-) ) Sheldrake... Obří porce zajímavostí ze světa hub, naservírovaná tak, že neodoláte a musíte číst dál a dál. Možná pro někoho bude podání příliš psychedelické - témata se vzájemně mísí a prolínají, jakoby bez ladu a skladu, podobně jako mycelium. A pokud se necháte svést, zjistíte, že život je právě takový - propletený. Na mnoho otázek neexistuje jednoznačná odpověď pro toho, kdo tuhle propojenost/propletenost odmítá vzít v úvahu. Je evoluce výsledkem boje, kde silnější vítězí, nebo je výsledkem nekonečné spolupráce a vzájemné pomoci?
Díky Merline, moc jsem si tuhle knížku užila!

medialstar
17.10.2021 5 z 5

Vědecká jízda pro laiky. Po Wohllebenovi stoupáme o další level. Jen houšť Kazda.

Vidlička
24.09.2021 5 z 5

Očivykulující a mozkorozcvičná halda informací! Sympaticky osobním způsobem nám Merlin (Merlin! :-DD) dá nahlédnout do fascinujícího světa, který se vymyká dosavadním vědeckým škatulkám a vůbec lidskému nazírání na svět. Být pár dní houbou by rozhodně byl strašně zajímavý zážitek.

changaj
06.07.2021 5 z 5

Takhle má vypadat věda... Merlin Sheldrake s houbami skutečné kouzlí a zkoumá je s láskou a všemi smysly. Pro systematiky: kniha je sama propletená a zdánlivě nemá ani hlavu ani patu. Zato vás provede barevným světem hub od lanýžů, LSD, lišejníků, cideru, "lesního houbového internetu" po strašidelné houby tvořící z mravenců vlastní těla... Pokud znáte i hudební tvorbu autorova bratra (Cosmo Sheldrake) a vědeckou tvorbu jeho otce (Ruperta Shaldrake) tak pochopíte, že tato rodina má na zemi asi jakýsi úkol, ačkoliv představitelé klasické vědy je budou vnímat asi jako osiny v .....

knih-o-mol
26.05.2021 5 z 5

Chci upozornit na kapitolu Radikalni mykologie. Pripomina mi to rceni sefa CI5 ze serialu Profesionalove dil Šílenec: “Bůh nás chraň před idealisty”. Jde o společenskou odpovědnost vědce za vlastni objevy. Vědec idealista navrhuje celosvětové řešení problému odpadů, hnojiv, potravin, materiálů, ale nějak mu nedocházi, že parciální řešeni problémů, které kritizuje způsobili vedci svymi vynalezy - DDT, antibiotika, umelé hmooty, prumysllově vyráběná hnojiva. Zatímco dosavadní vynalezy jdou zakázat, nebo přestat vyrábět jako v případě DDT, tak odpady a materialy z hub budou mit vlastni inteligenci, viůli k životu, a budou se narozdíl od chemikálií bránit vlastní likvidaci, to bude opravdovy boj s odpady, nasazeni hub v armade, rozvoj po kterem idealista vola nepochzbně prinese. Nemluvě o pohromách které způsobili lide nasazenim nepuvodnich druhů. Bůh nás chraň před idealisty zachraňující svět.

knih-o-mol
25.05.2021 5 z 5

Diky knize jsem byl upozornen na japonskeho basnika Jamaguci Sodo opevojici čirůvky. V rejstriku knihy je chyba odkazujici na vyskyty tohoto jmena v Poznamkach. Do ted jsem znal pouze Kobajasiho Issu, ktery basnil o cervenajicich se houbach v Edu (tj. Tokiu) pri jejich ohmatavani. Prekvapeni o provazanosti vseho jako ctitel taoisticke literatury nesdilim a jen poukazuje na povrchnost a omezenost vedeckeho poznani sveta.

soukroma
20.05.2021 3 z 5

Pěkně propletené psaní, prostě vše souvisí se vším a to, co skoro nevidíme, nás nakonec přivede v úžas. Kniha je taková nevyrovnaná, napůl odborná a napůl autobiografická (včetně zážitků, pardon, výzkumu LSD na vlastním mozku), autor nepředvídatelně střídá odkazy na studie se setkáními s odborníky a vlastním pozorováním. Vyzobat se z toho dá hodně zajímavého, ale ne úplně uspokojivě, na můj vkus.
Např. od začátku se zmiňují úžasné hlenky, které ovšem nejsou houby, víc jsem si musela najít jinde, a ty mne tedy "dostaly" - nevěděla jsem o nich zhola nic, přestože jsou (pokud se nepletu) v lese k vidění, ale nikdy jsem netušila, co to vlastně je...
O neuvěřitelnostech hub, jejich různorodosti, podhoubí a symbiozách s jinými organizmy jsem věděla již z dřívějška, ale nepřestává mne to ohromovat. Neméně tak co se týče řas a lišejníků...
A nejlepší jsou výjimky ze zažitých pravd a kategorií, roztrpčující organizované vědce :-ú Je holt mnoho věcí mezi nebem a zemí a pán tvorstva je před nimi menší než ti nejmenší na Zemi (bez nichž by tedy nebyl pánem tvorstva, spíš by prostě nebyl, ani vesmírnou náhodou).

harena
18.05.2021 5 z 5

Pro všechny fandy a milovníky hub, ale nejen pro ně. Chcete-li vědět, co se děje v půdě, v zemi pod vámi, přečtěte si tuto knihu a otevře se vám další svět. Lišejníky, řasy, houby, bakterie, rostliny, ti všichni spolu žijí a pomáhají si, nebo proti sobě bojují. Už jsem četla krásnou knihu Podivuhodný život stromů od Petera Wohllebena, která je také úžasně a čtivě napsaná, ale tady jde biolog Merlin Sheldrake až na dřeň. Já jsem laik, jen mám ráda přírodu, les a samozřejmě houby a tak jsem měla zpočátku obavy, že to bude příliš odborné, ale bez obav. Sice se někde dlouze rozepisuje, ale ono je to stále zajímavé, jindy je to dobrodružný příběh nebo sci-fi nebo se pobavíme jeho bezvadnými pokusy. LSD, výroba cideru, piva atd. Důležité je, že Merlin píše skutečně čtivě. Fascinující kniha s pěknými obrázky namalovanými inkoustem z hnojníku.

jaroiva
26.02.2021 4 z 5

To je skoro dobrodružný román :)
Jestli se vám líbil Tajný život stromů, tak tahle kniha tomu dá ještě další rozměr navíc. Super!

Corso
16.02.2021 4 z 5

Zamysleli ste sa niekedy nad otazkou, ako sa mohli pred stovkami milionov rokov odumrete stromy premenit na uhlie a dnes sa to uz tak nedeje? Preco sa dnes kazdy padnuty strom do par rokov rozpadne? (Ak ho samozrejme nespracujeme my) Pri citani tejto knihy som nadobudol dojem, ze huby su za a) zaujimave b) nie su len na jedenie ale mame ich aj vo vlastom tele c) cele nejake divne ako z inej planety. D) zistil som ze tu boli velke jak dvojposchodove domy este predtym nez sa na susi objavili prve zelene rastlinky E) ze niektore su obrovske ako cele Slovensko (no to som uz trosku prehnal) F) Vobec ma nezaujala tema psychedelickych zazitkov ich prinos do tejto oblasti G) na druhej strane, su nasimi zachrancami na poli mediciny a to nas este mozu prekvapit v mnohom okrem antibiotik a anti-kadeco. Dozviete sa nieco aj o lisajnikoch, napr ze ich zivotny cyklus vytvara podu, ake su zaujimave, hoci v skole sa im venuje tak 5 minut niekedy na zaciatku prirodovednych hodin na zakladke. Alebo sa dozviete ze bakterie si dokazu vymienat a "ucit sa" DNA kod od inych bakterii. Ako keby si siel po ulici a uvidis cloveka s peknymi modrymi ocami a povies si, take oci chcem aj ja a zoberies si kod na modre oci. Zaujimavy svet obyvame. A mozno raz budeme pomocou hub stavat domy, cistit nasu zaspinenu planetu od toxickeho odpadu a mnoho inych uzasnych veci maju pre nas este huby pripravene. Velmi zaujimava kniha, pre mna velmi objavne. Hoci ako maly som aj ja s otcom lietal po lese s papekom a zbieral masliaky. Poslednych 25 rokov som bol v lese tak akurat pracovne alebo chltat na chate s kolegami :) Kniha prekvapujuco konci v polovici, cca 60% (vidis jak je dobre kupovat ebooky, vies percenta:) Zvysok su poznamky a literatura. Takze nezlaknite sa. Fakt si stiahnite dakde na alze aspon ukazku, bude vas bavit. Nejde o to ci si niekedy hriby zbieral-a. Ide o to ze risa hub je zvlastny uzasny svet. Tak, a idem listovat v atlase hub, ci si este daco zo skoly pamatam. Latinaky som musel ovladat ako ked bicom plieska.

thorir
02.02.2021 5 z 5

„Představovali si, jak si mezi sebou v lese obří myceliální sítě posílají elektrické signály. Dělali si naděje, že tam v podzemí leží něco jako obrovské mozky.“

Houby, podivné nenápadné organismy, v různých podobách se s nimi setkáváme v podstatě denně. Často je přehlížíme, někdy je sbíráme, někdy je jíme, některé nás otráví, naopak jiné nás doslova odešlou na mystickou cestu sebepoznání a psychedelických zážitků. Kniha je neuvěřitelná, čtivá a nesmírně zábavná. Sám patřím k těm, kteří houby léta spíš přehlíželi, nebo se maximálně někde v lese chvíli potěšili krásou výtrusnic a bez dalšího zamyšlení pokračovali dál. Kniha dává čtenáři možnost nahlédnout do neuvěřitelně složitého světa myceliálních sítí, výtrusnic a spor. Autorovo nadšení je nesmírně nakažlivé, odhaluje svět, který jsem do teď zcela ignoroval, a nyní, když jsem do něho krátce nahlédl, byl jsem jím zcela okouzlen. Houby jsou skutečně fascinující organismy a mycelium, tajemné a nepoznané podhoubí, tvořené sítí vláken, neboli hyf, je jejich jádrem, transportní sítí, senzorickým orgánem, orgánem pro získávání potravy a možná i mozkem, pokud si troufneme u hub něco tak kontroverzního a kacířského jako mozek vůbec představit.

Jednu kapitolu pak autor věnuje halucinogenním účinkům některých druhů, zejména samozřejmě psilocybinu, lysohlávkám a LSD. Obě látky byly syntetizovány z hub. Lehce nastíní, jak látky možná účinkují. Krátce čtenáře seznamuje s historií „znovuobjevení“ psychedelik pro západní svět, bouřlivý rozmach výzkumu, a stejně tak bouřlivé a tragické postavení halucinogenů mimo zákon a zahnání veškerých výzkumů do ilegality. Až v poslední době se to pomalu začíná měnit. Vyzdvihuji zmínky o Eleusinských mysteriích, též vyzdvihuji shrnutí posledních poznatků a teorií pojídání entheogenních látek a jejich vliv na vznik prvních náboženství, spekulace sahají až hluboko do pradávné kulturní revoluce někdy ve středním paleolitu, před 50 až 70 tis. lety.

V neposlední řadě čtenáře seznamuje s dalšími možnostmi využití hub v budoucnosti, tzv. extrémní mykologie, název napovídá mnohé, některé nápady jsou docela šílené.

Doporučuji všem mykologům, ale i lidem, kteří se prostě jen zajímají o svět a přírodu kolem sebe.

Finn69
20.01.2021 4 z 5

Takže houby. Hm, co na to říct.
Tak já se přiznám. Chodím na ně do lesa skoro každý týden, bez ohledu na počasí i roční dobu. Když je zima a prší, jste tam sami a aspoň máte klid :) Ovšem když takhle koncem prosince kráčíte zasněženým lesem s košíkem, běžkaři se na vás dívají divně. Primitivové.
A to ještě není všechno. Ještě jsem taky dal pět hvězd VanderMeerově Finchovi, což je žánrově mushroom-fiction.
Takže Propletený život se jevil jako kniha přesně pro mě. A bylo to vážně moc fajn. Není to žádná suchopárná příručka, čte se to moc pěkně, a přitom je tam spousta až neuvěřitelně zajímavých informací o tom, co houbičky dokážou. Dočtete se o propojení hub se stromy, které vede až k tomu, že nebýt hub, neměly by rostliny ani kořeny. O rozsáhlých houbových sítích, které propojují stromy v celém lese a fungují trochu jako nervová síť nebo internet. A taky třeba jak se dělá cider a čím dalším jsou nám ještě kvasinky sympatické. Ilustrováno je to stylovými obrázky hub nakreslenými inkoustem vyrobeným z hnojníku. Ve finále pak zjistíte, že autor jeden výtisk knihy nechal prorůst hlívou ústřičnou a snědl. Druhý proměnil za pomoci kvasinek na pivo. Merlin Sheldrake je prostě cool :) Kdo nevěří, může si to najít na Youtube.

TheRaven
31.10.2020 4 z 5

Houby jako ústřední hráči vývoje života na Zemi. V rámci populárně naučné biologické literatury, která je značně zoocentrická, jde o příjemné osvěžení a báječný úvod do světa hub, který je mnohem bohatší a zajímavější, než by se mohlo zdát z mykologických atlasů. Je pravda, že Sheldrake svým zamilovaným organismům možná občas připisuje až příliš mnoho zásluh, nicméně jeho zápal je mi sympatický a okamžitě jsem dostal chuť zkusit po jeho vzoru nějaký ten domácí kvasný experiment.

ekologie houby mykologie

Autorovy knížky