Proměna

Proměna https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175595/bmid_promena-8m6-175595.png 4 4202 4202

Klíčové dílo literární tvorby Proměna, vypráví velice živý příběh, v němž se ukazuje síla Franze Kafky, a právem patří mezi nejlepší povídkové texty na světě. Ilustrace významného argentinského výtvarníka Luise Scafatiho obdivuhodně vystihují zvláštnosti prostředí a osobnosti této povídky a zvou čtenáře k pozoruhodnému dobrodružství.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , B4U Publishing

Die Verwandlung , 1915

LucyBooks
30.09.2019 4 z 5

Ze začátku se mi do knihy vůbec nechtělo, co jsem tak slyšela, tak okolí se údajně moc nelíbila, tak bylo na čase si udělat vlastní názor.
Kniha mě vyloženě nezklamala, ale ani nenadchla. Na povinnou četbu se mi líbilo jak se četla lehce. Jinak ji možná s věkem více pochopím, ale ani ji nijak nezatracuji.

Le Chat
29.09.2019 5 z 5

Moje první setkání s Franzem Kafkou, na které jsem ani po letech nezapomněla. Autor si mne hned na poprvé získal, a tak jsem si následně přečetla i jeho další knihy. DOPORUČUJI!!!

Jaehyun
10.09.2019 5 z 5

Tato kniha mě zaujala už když o ní učitelka mluvila ve škole a hrozně jsem si ji chtěla přečíst. Než jsem se k tomu ale dostala tak jsem zajistila, že ji máme jako povinnou četbu k maturitě a věděla jsem, že bude na 100% v mém seznamu. Je to úplně super kniha! Hodně jsem se u ní pobavila. Je to psáno stylem který mi hodně sedl, takže žádná stará čeština, žádné veršíky, nic takového. Opět to můžu doporučit pro někoho kdo se chystá k maturitě. Třeba si tu knížku zamilujete tak jako já a kdo ví, třeba si ji taky vytáhnete k ústnímu zkoušení ;)

RosMeggie
18.08.2019 4 z 5

Skutečně zajímavý příběh, o kterém stálé úplně nevím, co si myslet. Jsou zde moc hezky vykresleny postavy a jejich úmysly. Rozhodně jeden z těch zvláštních příběhů.

S láskou,
Rose

tyjá
01.08.2019 5 z 5

Pro mě je příběh ,,Proces,, stále aktuální, řešící měnící se vztahy a přístupy lidí k lidem (popřípadě chroustům).

Romča11
09.07.2019 4 z 5

Tahle knížka je zvláštní. První co mě napadlo, bylo: Proč by se někdo sakra měl jen tak proměnit přes noc v brouka? Navíc se zde vyskytují detailní popisy těla brouka atd., což se mě moc nelíbilo, jelikož nemám brouky ráda. Jinak je povídka dobře napsaná, čtivá, díky popisům se dá prostředí skvěle představit. Postavy jsou dobře vykreslené a proměna v brouka je prostě metafora, která se dá vyložit mnoha a mnoha způsoby.

Eeli
02.07.2019 4 z 5

Povídka, která sice budí dojem naprosté absurdity, ale poskytuje mnoho prvků k hlubšímu zamyšlení, především co se týče jednání člověka, jeho postoji k neznámému, k životním změnám i jeho vztahy k bližním či k sobě samému. Interpretačně příběh nabízí hodně variant a žádná zřejmě není úplně zcestná. Při čtení musí být člověk zaskočen, rozhořčen, udiven, ale zároveň se bude bavit.

MatoZu
09.06.2019 4 z 5

Já si proměnu Řehoře vyložila jako přirovnání ke člověku, u kterého náhle vypukla nějaká mentální porucha.

Jak si na začátku říkal, že rodina mu pomůže, že už vědí, z jakého důvodu nemohl jít do práce, a že mu třeba i pomůžou. Místo toho se ho čím dál tím víc štítili a on se tím víc začal utápět ve svém problému...

Celestino
08.06.2019 4 z 5

Knížka byla vskutku…, šílená. :D Ale čtení mě bavilo, to ano. Nic takového jsem nečekal. Myslím, že to byl jeden z hlavních cílů – ohromit, poslat nás na kolena. Nespravedlnost, krutost, separace od světa… Četl jsem i kousek z Kafkova životopisu a musím říci, že své motivy a vlastní strasti do povídky otiskl opravdu dokonale. Bylo mi ho opravdu líto… Postavy matky a otce mě nehorázně štvaly pro své chování… Pravda, nebylo se zase tak čemu divit. Autor zde skvěle poukázal na strach lidí z neznámého. Jediná Markétka mi přirostla k srdci…, třebas že se paradoxně obrátila k Řehořovi jako první zády (se vším všudy).

Chování samotného Řehoře pro mě bylo… nepochopitelné – o to však více obdivuhodné, že se snažil svým blízkým situaci neztěžovat (a třebas marně!) a nepanikařit.

Za sebe nemůže přímo říci, že by se mi příběh přímo líbil…, ohromil, to ano, to bezpochyby.

Cleo De Nile
06.06.2019 4 z 5

Nádherná knížka, na zamyšlení. Po opětovném přečtení jsem si uvědomila, že nejde ani tak o proměnu hlavní postavy Řehoře, ale spíše o proměnu jeho rodiny. Tak to alespoň vnímám já. Franz Kafka poukazuje na sobeckost, pokrytectví a zbabělost lidí, na to, jak jednoduše přehodí přes palubu někoho, kdo je na obtíž. Samotná hlavní postava je zde vykreslena jako klasický hrdina, který se zajímá hlavně o pomoc ostatním, a ne o sebe.

KiraCuratio
05.06.2019 2 z 5

Už jen kvůli tomu, jak je tato kniha známá, jsem byla nucena si ji přečíst. Pokud čekáte děj, budete zklamáni - proměna se navíc jako taková netočí kolem brouka, ale kolem toho, jak se mění jeho rodina. Celou dobu jsem čekala, kdy se něco stane, a až na pár lehce vyhrocených chvil jsem nakonec knihu dočetla s velkým zklamáním a zkoušenou náladou. Nic moc.

Velekněžka
30.05.2019 4 z 5

Ať již přemítal Kafka o čemkoliv (vlastní identitě, společnosti, snech či vizích), zasadil svého "brouka" do hlavy mnoha dalším generacím...

Precim
21.05.2019 5 z 5

Knížku jsem přečetl za jeden večer, protože mě vcucla. Něco takového jsem nečekal. Nejvíce mi utkvěla v paměti nespravedlnost, která byla hlavním motivem. A to neovlivnitelná; Řehoř se prostě jednou ráno proměnil v brouka a nikdo se ho na nic neptal. ¨
V této souvislosti mně vyvstane na mysli spojitost ze života, ve kterém se i mi ocitáme s "náhodnými" podmínkami okolo nás. Je na nás, abychom s tím, co jsme dostali (talent, vzdělání, rodina..), nakládali co možná nejlépe podle našeho svědomí.

Řehoř si v tom počíná opravdu bravurně. Vůbec nepropadá depresím, ale snaží se žít dál svůj život. Další průběh je čím dál smutnější, ale Řehoř se uvnitř nemění. Stále se jeho mysl upíná k rodině, i přestože se mu od ní dostává stále méně lásky nazpět. Myslím, že mohl být pyšný na to, jak prožil svůj život. I když byl na jeho konci jen nechtěnou přítěží.

krevetinka
19.05.2019 5 z 5

Řehoř byl neškodný, ale nebylo mu pomoci, a tak se všichni těšili, až se ho zbaví. Jo, bylo mi ho hrozně líto, ale takhle to v životě chodí často.

Pitraska
17.05.2019 3 z 5

Není to můj styl, ale dobře napsané, nic zdlouhavého. Zajímavý námět.

pungoš
04.05.2019 3 z 5

Velice depresivní!

Jura999
28.04.2019 5 z 5

Kafka geniálně vystihl postupné ochlazování vztahů k broukovi. Jak se říká:,,Nech brouka žít" :D Jen škoda, že to nebylo delší - uvítal bych víc dopodrobna popsanou proměnu vztahů k Řehoři.

DK197
02.04.2019 4 z 5

Proměna Je dílo, ve kterém se můžete zamýšlet nad lidmi, o životě, pracovních poměrech. Ve všem je to stále aktuální. Ta analogie o parazitování a člověku, který je jiný a závislý na druhých, je smutně skvostná. Ale to bych jenom opakovala ostatní komentáře.

To další, co se mi na knížce líbí, je možnost číst to i jako obyčejné fantasy. Jak jinak byste nazvali příběh muže, co se promění v brouka? A je to neskutečně krásně a čtivě napsané.

Tyto aspekty dohromady tvoří něco úžasného. Jen škoda toho závěru... Domnívám se, že to nevyhnutelně takto dopadnout nemuselo. I tak by měl příběh sám o sobě silný efekt. Za mě je zbytečně extrémní, ale tak to Kafka chtěl.

leona_m
01.04.2019 4 z 5

Franz Kafka za mě výborný. Bohužel stále nevím, co si o této knize myslet a mám z ní velmi smíšené pocity. Za přečtení ale rozhodně stojí

Twinny
30.03.2019 3 z 5

Musela jsem knihu přečíst dvakrát. Po prvním přečtení jsem jen nevěřícně kroutila hlavou. Po druhém už chápu, co tím Kafka nejspíš chtěl říct. Lidi si neváží toho, co pro ně druzí dělají a když to už nemohou dělat, tak je zavrhnou.