Prokletí Schwartzovy vily

Prokletí Schwartzovy vily https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404641/bmid_prokleti-schwartzovy-vily-NsN-404641.jpg 4 249 99

Svět živých i mrtvých se střetává. Minulost se hlásí na světlo boží a nenechá vás spát! Mladí manželé Nora a Leonard očekávají rodinu a nemají kde bydlet. Financí nevlastní mnoho, a když se naskytne příležitost zakoupit byt ve staré secesní vile na okraji města, nadšeně po ní skočí. Co na tom, že cena je až podezřele nízká a za nedalekou hřbitovní zdí vykukují kříže a náhrobky. I když si Nora oddechne od všetečné tchyně, skutečný klid v domě nenajde. Je až příliš empatická a citlivá, a jeho minulost je příliš temná. Když se kolem začnou dít prapodivné věci a na chodbách se objevovat cizí lidé ve sto let starých oděvech, pustí se do pátrání. Tajemství, které odhalí, vám vezme dech!... celý text

blanka5960
23.06.2019 4 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Zatím jsem nečetla duchařinu, takže mé očekávání bylo, že se budu bát a to se splnilo. Začátek příběhu byl nečekaně drsný, tedy alespoň pro mne. Líbil se mi moc popis vily i jejich obyvatel. Napětí, chvilkama i strach se dostavil umocněný čtením v pozdních nočních hodinách. Dávám 4 hvězdy, byla to má první kniha tohoto žánru.

Cherryel
16.06.2019 4 z 5

Knížka se hezky četla,mám zlozvyk některé stránky jen zběžně přelítnout očima když mě kapitola nebaví,ale tady jsem přečetla opravdu každé slovo, zajímalo mě vše co bylo v knížce napsané.Horor to zrovna nebyl, vůbec jsem se nebála,ale napínavý a tajuplný příběh,bez zbytečných protahování o zelených loukách.Což teď dělá docela dost spisovatelů,že člověk čte o krajině a okolí třeba i dvě stránky a to mě teda vůbec nezajímá, když jsem si koupila hororovou knížku.Tady žádné zbytečné krajinky nebyly,jen čistý zajímavý a pěkný příběh.

nemer
04.06.2019

Hned při čtení úvodní části jsem pochopila, proč kniha není běžně k dostání na pultech knihkupectví, autorka zřejmě využila novodobou marketingovou strategii - v případě této knihy moudrá volba. Z textu bych totiž hádala, že se jedná o prvotinu, která toho má hodně co dopilovávat. Ani šokující úvod nedokáže zastřít slabší stylistické zpracování, rušivě působí neustále "nandávané obědy" a vůbec mix hovorové češtiny se spisovnym jazykem, místy obohacený knižními výrazovými prostředky, je silně kontraproduktivní. Neříkám, že autorka nemůže svou tvorbu vypilovat, potenciál jistě má (o to víc zamrzí zpracování poutavého námětu), bohužel dnes lidem schází sebekritika a vydavá se kdejaká lepší (i horší) slohovka (často si je autoři vydávají raději sami). Možná jiné duchařiny jsou minimálně obsahem a hlavně žánrovou příslušností také tzv. brakovou literaturou, ale diametrální rozdíl tkví ve formě zpracování. Při četbě této knihy jsou pociťovala nutkání většinu textu okamžitě přeformulovat. Tohle dílko zkrátka potřebovalo ještě nějaký čas zrát. Ještě, že dnes mají autoři blogy, vlogy a facebooky, bez nichž by se podobné tituly staly zřejmě neprodejnými. Tímto nad autorkou hůl určitě nelámu, ale přeji jí do budoucna hodně štěstí a hlavně pilné tvůrčí práce, každý autor musí nějak začít a dostat příležitost ke zdokonalení.

KatkaHutyrová
26.05.2019 3 z 5

Nějakou tu hvězdičku odebírám za (pro mě) trochu rozvláčný začátek. Prolog byl mrazivý a šokující, ale pak jsem se do knížky kdovíproč nemohla začíst. Nicméně druhá polovina knížky mi vše s přehledem vynahradila, 100 stránek jsem zvládla během jednoho večera. Prostě to nešlo odložit. Napínavé, akční, čtivé a výborně vymyšlené. Do poslední chvíle jsem byla napnutá, jak všechno skončí. Knížka má skvělou atmosféru a duchové jsou tady velmi věrohodní. :-)
Tleskám autorce za parádní počin a těším se na další knížku, kterou si určitě přečtu, protože opět dokázala, že psát prostě umí... :-)

sgjoli
19.05.2019 4 z 5

Za mne solidní 4 hvězdy. Skvěle popsané prostředí, napínavé, akční, užila jsem si to. Co se týká historických souvislostí, jako laik to neposoudím, ale zdálo se mi, že autorka skutečně ví, o čem píše, a že jí je dané historické období blízké. Trochu mi tam neseděla dějová linie jedné vedlejší postavy, která mi připadala zbytečně detailní, a naopak bych ocenila více detailů ohledně jiné vedlejší, ale důležité postavy. Ale nevadí, i tak je kniha hodně hodně dobrá a já mohu doporučit, pokud máte rádi dobře napsané duchařiny.

Blaufik
19.05.2019 4 z 5

Po dlouhé době jsem četla duchařinu, u které jsem nepřevracela oči v sloup nebo nechápala, co na ní všichni čtenáři vlastně vidí. Možná je to tím, jak je napsaná, možná tím, že si nehraje na něco, co není, jak to u těchto knih bývá.
Pokud máte chuť si přečíst o jedné prokleté vile, která stojí v blízkosti hřbitova, tak po knize rozhodně sáhněte. Myslím si, že si čtení užijete stejně, jako já.

Peti081
13.05.2019 4 z 5

Takový začátek jsem tedy nečekala,moc dobře mi nebylo.Dále se rozvinul zajímavý příběh s nádechem tajemna. O napětí nebyla nouze. No já bych ve vile nezůstávala....

Hell_Rihova
06.05.2019 4 z 5

Tento příběh byl pro mě velice poutavý, kdy jsem se do knížky začetla a byla jsem zvědavá jak to dopadne. Měla jsem hodně teorií, jak by mohl samotný příběh skončit, ale nakonec má teorie byla správná jen částečně. Představovala jsem si, jaké by to asi bylo bydlet v secesní vile se starobylým nábytkem a s pověrami, kterými se o ní tradují. Nejsem si jistá, jestli bych to zvládla, ale autorka se s příběhem poprala opravdu dobře, příběh byl napínavý, nijak přeplácaný a mělo to spád. Taková pravá duchařina, kniha splnila má očekávání, kdy jsem chtěla tajemno a napětí.

martina1199
28.04.2019 3 z 5

Od autorky jsem už četla její prvotinu Gutta z Bubnu, která se mi líbila, takže jsem se těšila i na její druhou knihu. Ta se mi taky líbila, i když jsem od ní nedostala úplně to, co jsem čekala. Rodinné scény byly napsány velmi realisticky, až jsem pojala podezření, že se autorka při tvorbě postav inspirovala někde blízko ve svém okolí :-) Moc se mi líbily popisy vily i hřbitova. Příběh se čte dobře, plynule a začíná tedy pořádně drsně. Myslím, že se kniha podařila i po grafické stránce :-)
Bohužel se u mě ale nedostavilo slibované mrazení, ani napětí. Myslím si, že to klidně může být i mnou, jelikož jsem otrlejší, a jen tak něco mě nevyleká :-) Pointu příběhu čtenářům naznačila dost brzy už sama autorka, předpokládám že záměrně, takže se u mě ani nekonalo nějaké překvapení. Myslím, že mohl být příběh trochu kratší, mladí manželé mohli podle mě pátrat intenzivněji. Měli k tomu dostatečné vzdělání, prostředky i zdroje. Chápu, že jako racionálně uvažující lidé dlouho váhali s přijetím dění kolem sebe, ale když si představím, že bych v něčem takovém měla žít pět let !, tak tedy nevím. Scéna s porodem mi přišla už trochu moc a opravdu jsem nechápala, proč pak v jedné situaci, kterou nechci spoilerovat, volali policii. Už tehdy oba museli vědět a věřit, že je to zbytečné. Po tom, co spolu předtím zažili a společně viděli! Taky jsem byla trochu na rozpacích ohledně dějové linky Nikol a Lakyho, úplně jsem asi nepochopila její přínos pro příběh.

Co se mi na autorčině tvorbě kromě jiného líbí, je její odvaha, se kterou se pustila při psaní zase do úplně jiného žánru než u svého prvního románu (který mimochodem doporučuji všem k přečtení). Jsem zvědavá, do čeho se pustí příště :-)

Pajule35
22.04.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, vraha jsem odhadla dobře. Je to dobrý námět na další dobrý hororový film o duchařině. Doporučuji těm co mají rádi duchy..

Knižní střípky
22.04.2019 5 z 5

Již úvodní kapitola knihy mě přikovala k židli a přiznám se, že mi z ní bylo až fyzicky špatně. Těhotná Nora se s manželem Leonardem nastěhují do starodávné vily, kterou kdysi nechal postavit továrník Schwartz pro svou rodinu. Vila leží kousek za městem a kromě našich hlavních hrdinů zde bydlí ještě další tři nájemníci -dvě staré dámy a jeden starý pan plukovník. Mladí manželé jsou z počátku nadšeni atmosférou starého domu, oba dva totiž mají vystudovanou historii. Krátce po nastěhování se začnou dít divné věci. Více prozrazovat nebudu. U mě kniha splnila svůj účel, opravdu jsem se u ní bála. Autorce se povedlo skvěle vystihnout strašidelnou atmosféru starého domu, při čtení mě místy hodně mrazilo. Postupné odhalování tragické historie spojené s tímto domem bylo velmi dobře podáno. Vše do sebe krásně zapadlo. Jen ten úplný konec mi přišel tak trochu rychlý.

Ifuška
14.04.2019 4 z 5

Knížku jsem přečetla během 2 dnů, což se mi nestává často, příjemné čtení, čte se to samo, jen škoda toho konce, byl opravdu moc rychlý a mé nadšení z knížky trochu opadlo, ale celkově fajn příběh :-)

knihomolkadorfa
13.04.2019 4 z 5

Tak tohle mě bavilo. Trochu strašidelné, napínavé, čtivé. Prolog na české poměry fakt hodně drsný. Mám ráda, když se prolíná minulost se současností. Postavy obyvatel vily dobře vykreslené. Hlavní hrdinové sympatičtí a moc jsem jim fandila, i když bych je nejraději z vily vykopala, ale o čem by to pak bylo, že. Jen konec mi přišel trochu rychlý, škoda. A jako bonus krásná obálka. Určitě si přečtu i autorčinu prvotinu a případné další knížky.

AlenaF
13.04.2019 4 z 5

Kniha se mi dobře četla. Nejsem moc na duchařiny, ale tento příběh se mi líbil a pobavil mě. První kniha od této autorky, těším se na další knihu, konkrétně Guttu z Bubnu. Odpočinkové čtení.

Irsaf
11.04.2019 3 z 5

Bylo to fajn čtení.

kolacky
08.04.2019 4 z 5

Trochu předvídatelné, ale pěkné počtení.

Adriassa
07.04.2019 4 z 5

Kniha se urcite dobre cte..jen bych ji asi moc neradila mezi horory. Trochu mi to pripominalo Stopy hruzy, ktere jsem sveho casu hltala. Konec byl takovy uspechany, nic necekaneho zadny WOW. Ale stoji za precteni

certik003
05.04.2019 3 z 5

Na knížku mě nalákala anotace a vysoká hodnocení, takže jsem měla velká očekávání. A to bylo asi na škodu, protože jsem z ní taková rozpačitá. Začátek byl zajímavý, děj knížky mě pohltil a při čtení jsem se příjemně bála. Hlavní hrdinové byli sympatičtí, což se ale změnilo v době, kdy měli strach o svou dceru, a přesto ve vile dál zůstávali. I když rozumím tomu, že je autorka nemohla nechat odejít. To počáteční mrazení se bohužel postupně vytrácelo, až se vytratilo úplně, přitom normálně jsem strašpytel. Závěrečná scéna se mnou ani nehla, navíc se mi zdálo, že ten konec je oproti zbytku knihy odbytý. Moc se mi ale líbilo střídání minulosti s přítomností a Nořino pátrání. Určitě si ráda přečtu autorčinu prvotinu, ale pokud napíše další duchařinu, tak si ji asi nechám ujít.

Rodaw
04.04.2019 5 z 5

PROKLETÍ SCHWARTZOVY VILY
Od paní autorky jsem četla už Guttu z Bubnu a byla jsem NAPROSTO nadšená (mimochodem - v současné době si dávám re-reading, nemohu jinak:)) a tak jsem se na Vilu moc a moc těšila... Gutta byla drsný historický román, Vila je duchařinou. Takže něco naprosto odlišného, ale za mě jsou obě dvě knížky perfektně zpracovány a ty příběhy prostě "jedou" (a žijí a čtenář žije spolu s nimi!:)). Takže za sebe doporučuji obě dvě... Prokletí Schwartzovy vily je tedy duchařinou - jak jsem již zmiňovala. Místy to jde až do hororu. Já jsem hororový odchovanec a musím říct, že svou atmosférou to patří rozhodně mezi nejlepší (knižní) duchařiny. Zvlášť některé scény jsou tu opravdu děsivé a běhá při čtení mráz po zádech (hlavně v noci, odzkoušeno:)). Nemůžu říct, že bych se u čtení vyloženě bála, ale ta děsivá atmosféra tam prostě byla a to bylo super!!!! Už prolog mě dostal... či přímo šokoval. Skrz Guttu jsem věděla, že umí být Sabinka drsňák, ale teda tohle... wow! Jojo, prolog z léta 1851 je..hodně drsný. Hlavní hrdinové knihy - manželé Nora a Leo - jsou moc fajn, sympatičtí hrdinové, držíte jim pěsti. Moc se mi líbilo, že se knížka odehrává v průběhu více let... Pokud máte zálibu ve starých domech, přijdete si na své. Samotná vila - starodávná a tajemná (a hlavně plná duchů!) je tu vykreslena skvostně.. V tomto případě můžu říct, že jaká obálka, taková i kniha. Oboje nádherné.. Mimochodem - když se na obálku zaměříte a podíváte se do okýnek - něco - či spíš někoho - uvidíte :-)))) .... Jediná věc, kterou jsem úplně nepochopila //či spíš já bych se zachovala na jejich místě jinak// je to, proč hlavní hrdinové neutekli - proč z domu neodešli... chápu, že tam byly okolnosti, které je nutily zůstat, ale i tak - v jistém momentu já sama bych neváhala a prostě se sbalila a nazdar.:D ... Samotné ztvárnění duchů je skvělé. Vyrovná se to i mým oblíbeným filmovým duchařinám (a to je z mé strany velká poklona, protože co se týká hororu, filmy prostě vedou...a já jsem náročná:P..). Je zajímavé, že někteří duchové tu jsou opravdu hodně silní - "fyzicky silní" - někdy jsem si říkala - je tohle vůbec možné? Ale to jsem si říkala i u filmu V zajetí démonů a poté se ukázalo, že ano - možné to skutečně je. A jak je napsáno i v knize: "Co oči nevidí, ještě neznamená, že neexistuje".
Čím více se blížíme ke konci, tím napínavější příběh je, graduje... Samotný závěr mohl být (za mě) trošku víc "zlý", ale byla jsem spokojená... Hodně zajímavý mi přišel "motiv" - či spíš psychologie toho zla - mlžím, protože to samozřejmě nechci prozradit, nicméně klidně bych si o tom s někým popovídala, jelikož ... no... bylo by na jednu stranu fascinující "prohrabat" se v psychice toho dotyčného... no, bohužel nemůžu napsat nic víc.:)
Takže za mě velká spokojenost a doporučení. A jak napsala Janička H.- v českém prostředí tato kniha nemá absolutně žádnou konkurenci (a nebo já o ni aspoň nevím!!!). Je to opravdu skvělé - stejně jako Gutta, takže doporučuji obě dvě.:-) Cílovka jsou určitě spíše ženy a pokud mají rády Barbaru Erskinovou, už vůbec není co řešit, tohle prostě MUSÍTE číst:)
PS: je mi ctí býti kmotřenkou tak úžasné knížky. A ještě duchařina, s hororovou atmosférou... to je prostě nádhera. Mockrát děkuji paní autorce. Jsem na tuto knihu hrdá!!!
Více na mém YouTube :-).

kneslova
03.04.2019 4 z 5

Čte se dobře, taková duchařina. Nevěřím, že by někdo vydržel a dál žil v domě kde by se toto dělo...je to spíš takový horror