Profesoři

Jestliže se Marii Tilschové v románu Alma Mater podařilo zachytit svár dvou vynikajících chirurgů pražské univerzity v době po první světové válce, postavil Ota Dub v knize Profesoři podobně vedle sebe dva vědce dnešní doby: rozvážně pracujícího internistu profesora Grunda a rychle k úspěchu se deroucího, o moderní elektronické vyšetřování se opírajícího profesora Krejčího. Jejich životní zápasy plynou v sledu příběhů spíš paralelně, i když život Grundův je zakončen klidným stářím a osud Krejčího tvrdým, až neuvěřitelně odstrašujícím pádem. Ve špičkových chvílích životních příběhů vidí však čtenář před sebou vše: tvrdé mládí kariéristy Krejčího a jeho lidské ztroskotání i vlídné a laskavé prostředí Grundovo na klinice stejně jako doma. Tak jako v románu Přísahám a slibuji vyportrétoval Ota Dub lékařské pohraničí v jeho zakladatelských letech, portrétuje v Profesorech celé prostředí současné pražské klinické medicíny se všemi jejími vazbami. Jsou tu lékaři i pacienti, lékaři neúplatní i hmotařští, pacienti protekční i podplácející, je tu celý onen svět lidí v bílých pláštích, jak jej poznal a dobře prohlédl právě lékař-spisovatel, docent Karlovy univerzity, který vědeckého i autorského úspěchu dosáhl ve zralých letech svého života. (nakladatel)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33229/profesori-RuD-33229.jpg 3.618
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

vera129
12.10.2015

Velmi čtivě napsané a spousta přetrvává, zlepšila se pouze technika a to je žalostně málo :(

rose
18.01.2012

Prostředí i tématiku dobře znám a je mi blízké. Tohle mi ale přišlo takové trochu "vyčpělé", poznamenané životem za totáče. Z lékařského prostředí jsem četla lepší.

WEIL
30.10.2011

Knihu jsem četl už hodně dávno, ale co mi z ní v hlavě zůstalo, co se mi vybavuje, tak jsou velice skromné poměry, z kterých vypravěč pocházel, poctivě studoval, vystudoval a praktikoval medicínu a ke konci říká své ženě, snad jsi se mnou neměla tak nudný život, ne?

Kniha se mi tehdy četla dobře, ale nejde o literaturu - řečeno postaru - vyšší - ale spíše - oddychovou, lehkotonážní.
Tak mi to připadá.

lékařské prostředí