Proces

Proces https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86115/mid_proces-zqg-86115.jpg 4 2149 274

V den svých třicátých narozenin se prokurista velké banky Josef K. probudí a ke svému překvapení zjistí, že dva neznámí muži vnikli do jeho bytu, aby jej zatkli, protože je obžalován pro neznámé provinění před záhadným soudem. Začíná rok trvající proces, v němž se průměrný úředníček musí utkat s neviditelným mocenským aparátem, s dusivou byrokracií, z níž pozná jen nejspodnější příčky, s přezíravostí okolí... To vše v něm vzbudí sice nejasný, ale nutkavý pocit vlastní viny. Kdo jej soudí a proč? ptá se čtenář společně s protagonistou románu a přesto - nebo snad právě proto - že tato otázka zůstává až do poslední stránky bez odpovědi, je Kafkův Proces jedním z nejvýznamnějších literárních obrazů odrážejících atmosféru pohnutého dvacátého století.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Der Process , 1925

anonymní.Ilja
27.12.2021 5 z 5

Když se řekne Kafka, téměř každý koho znám, si vybaví Proměnu, lepší aspoň Proces jako věc o které slyšeli. Ti nejlepší pak tvrdí, že pokud jde o Proces, Proměna se může jít bodnout. A já s nimi spokojeně souhlasím. Jedna z nejpodmanivějších knih, která vás přesvědčí, že kdybyste šli do domů na kraji města a našli byste cestu na (v letním dusnu se topící) půdy, byly byste tam uviděli ...

... ale to už si přečtěte sami. Stojí to za to. Do posledního písmene. Mám Proces od letošních narozenin doma a je v krátké řadě "přečíst znovu dřív, než mnohé ještě nečtené knihy, které si chci přečíst"; a to úplně zaslouženě.

Lubomeer82
20.12.2021 4 z 5

Můj první Kafka. K mému údivu se kniha četla velmi dobře, ikdyž z počátku člověk trochu tápe a udiveně kroutí hlavou, cože se to zrovna odehrává před jeho očima. Absurdnost některých situací je až mrazivá a místy se mi skoro nechtělo věřit, že to bylo napsánu před více jak sto lety. Je škoda, že kniha není dokončená, jinak bych šel na plný počet. Rozhodně toto není poslední Kafka, kterého jsem četl.

Mr.Moldau
04.12.2021 3 z 5

Kniha bez začátku a snad bez konce. Přišlo mi, že kniha "nějak" začíná, plyne svým tempem, kdy jsem se jako čtenář pozastavil nad absurditou a jistou abstrakcí psaného textu, abych si vlastně na konci řekl, jak je kniha nadčasová a že je Kafka vlastně až brilantní autor. Byť se příběh může jevit jako těžkopádný, vlastně reflektuje jakoukoliv politickou dobu a že je vlastně každý z nás v pasti svého vlastního životního procesu.

Sabina335
29.11.2021 4 z 5

Velmi aktuální kniha!

Eistee
05.11.2021 5 z 5

Kniha plná deprese, absurdity, nespravedlnosti, apatie, nechutné byrokracie a úvah nad životem. Příběh je vlastně jednoduchý, ale dovedený do nejvyššího absurdna, které umí stvořit jedině Kafka. Příběh plný podivínů, hlavní hrdina ovšem není o moc ,,normálnější". Určitě si Proces přečtu ještě jednou, protože, jak se zdá, myšlenky z něj jsou stále aktuálnější.

Leona333
30.10.2021 4 z 5

Franz Kafka, se mi nikdy nečetl dobře. Už kdysi na střední, mi jeho styl psaní, dělal problém. Snad, až na tuto knihu. Ta mě doslova pohltila a i svým způsobem nadchla.
Tento román od Kafky, s jeho hlavním představitelem Josefem K, mi nějako připomíná knihu od Miguela Carvantese, s jeho rytířem Donem Quijotem de la Manchaou . ; ) I tam se nesmyslně válčilo s někým - něčím, nad čím se nedalo normálně zvítězit... Takže pro oba pány, vlastně i knihy se úsloví o boji s ,,větrnými mlýny...," nadmíru hodí.

Jrsnbl
16.10.2021 4 z 5

První dílo, na které jsem od autora sáhl. Po dobu mého studia na gymnáziu jsem ke Kafkovi měl jistou averzi, ač nedokážu posoudit proč. Teprve v době, kdy mi není tvorba "klasiků" podsouvána násilím, zjišťuji, že si k nim nacházím cestu sám.

Proces je popisem absurdity lidského bytí. Josef K., hlavní protagonista děje, neví nic. Ví však všechno. Neví, proč je obžalován, ale i přesto se hájí, jak jen to jde. Přeci jen to ví. Nebo ne?

Podobné procesy jsou k vidění i v dnešní době. Míra byrokratického úřednictví se od dob Rakouska-Uherska nikam moc neposunula. Když se do takového procesu u nás může dostat i dítě, které zdědí dluhy svého zadluženého otce, je něco špatně. Já v tom jistou paralelu s Kafkovým Procesem vidím. Vidím v tom tu nevědomost obžalovaného, který se snaží vyhrát ač sám ví, že jeho snahy jsou marné a povedou k ještě větší potupě.

DeepSea21
28.09.2021 5 z 5

Po celou dobu čtení jsem si říkal: Tak a končím, ja být na tvým místě, Josefe, vykašlu se na vyšetřování kdo, co, jak a kvůli čemu a pořádně si užiju to co si ještě užít můžu (Leni, vycházky, malé radosti).
Tohle byla příručka psychologického teroru. Teroru.
Konec víc než uspokojivý, což se u takové knihy zdálo až nemožné.
Zatracenej génius Kafka.
Řadím mezi své oblíbené, tohle jen tak něco nepřekoná.
Jdu to ješte analyzovat...

capricorn__
24.09.2021 4 z 5

Obvykle před volbami mám náladu na Orwellovskou atmosféru pro větší prozíravost u vybírání kandidátů a stran. Ke Kafkovi jsem cítil spoustu odporu po letech na gymnáziu, kde jemu - a například bratrům Čapkovým - byla přidána přídavná jména takové důležitosti a byl kladen důraz na smrtelně vážnou preciznost nad každičkým kouskem, který daný autor napsal (například i nad nepublikovaným dopisem otci), proto jsem chtěl po letech dát autorovi znovu šanci, když vím, že mi nebude stát za ramenem někdo, kdo by se zeptal, co se stalo na straně 63. "Proces" je úžasné dílo už jen kvůli tomu, jak je důležité, moc se mi líbí i charakteristicky absurdní atmosféra, kterou ze sebe podle mě jen tak neoklepu. Vadí mi však to, co mi zatím od každého čtení od Kafky vadilo pokaždé, ale za to autor nemůže: díla se mi zdají těžkopádná. Vím, že bych si "Proces" zamiloval podstatně víc, možná i postavil do výšin "1984", kdyby bylo dílo přepsané, určité pasáže přeškrtané a kniha celkově čtivější. Nechtěl jsem kritizovat, protože se mi kniha moc líbila, ale pro mě na pět hvězdiček není (a to taky není tak docela chyba autora).

Zuna1990
07.08.2021

Skvele vyobrazené, ako sa človek pod nátlakom prizná aj k tomu, čo v skutočnosti neurobil. Že neustály nátlak nás nakoniec zneistí, až premýšľame, či sme to naozaj neurobili. Aj keď neni čo. Aj takto sa dá zničiť ľudský život. Pripomína mi to trochu Oneskorené reportáže od Mňačka.

ArkAngel
05.08.2021 5 z 5

Kafkův proces se dá vykládat mnoha způsoby, ať už je to kritika nesmyslné byrokracie plné úředníků, polemika nad smyslem života nebo těžký sen či myšlenkový limbus, ve kterém je člověk uvězněn. Už jen ony kanceláře ukryté za dveřmi malířova pokoje nebo navzájem se vylučující argumenty tomu zcela odpovídají. Proces je absurdní jako život sám a nedivím se, že je kniha tolik ceněná. Psychika a nátlak společnosti je tu opravdu skvěle zachycen a je škoda, že dílo Kafka nebyl schopen zcela dokončit.

Misoso
22.07.2021 5 z 5

Kniha je geniálnym sprievodcom absurdného procesu, ktorý bol spáchný na Jozefovi K. Túto knihu si budem pamätať a oficiálne sa stávam Kafkovým fanúšikom. Jeho kniha je skvelým "mementom" na byrokratickú spoločnosť, ktorá je skvelo zobrazená a všetko speje k ešte absurdnejšiemu koncu. Kľudne a pokojne môžem odporúčať každému.
Prajem príjemný zvyšok letného dňa. :)

Hun
19.07.2021 5 z 5

Znáte takové ty typické sny, které se sice odehrávají v realitě, ale občas se v nich dějí nelogické věci? Třeba že otevřete dveře u vás doma do obýváku, ale za nimi je vaše kancelář? Nebo s vámi osoby jednají nesmyslně? Kafka dokázal vytvořit příběh, který definují právě takové situace. A vystihl je dokonale. Mistrovské dílo.

Janina2609
07.07.2021 4 z 5

“Na názory nesmíš příliš dát, co je psáno, to nelze změnit a názory jsou často jen zoufalství nad tím.”
Hodně těžký čtení...Netroufám si knihu rozebírat, ale jsem ráda, že jsem došla až na konec. Smíšené pocity...

martineden
16.04.2021 5 z 5

Kafkův Proces je pro mě jakási bible pocitů člověka 20.století. Ano, není to snadné čtení, ale co je snadně?

Percabethka
05.04.2021 5 z 5

Ať už v Procesu člověk vidí kritiku byrokracie, metaforu lidského života, nebo cokoli jiného, je to kniha, která se nedá číst bez toho, abyste se co chvíli zastavovali a přemýšleli, co tím chtěl asi autor říci - a nebo se vztekali kvůli naprosté absurditě celého příběhu a přemýšleli, co by se asi stalo, kdyby Josef K. jednal čistě logicky a racionálně a celý soud i s procesem prostě ignoroval...
“Těžké čísti mezi řádky, když nelze čísti ani tyto řádky."

n.ezn.amy
10.02.2021 5 z 5

Bankovního prokuristu Josefa K. unesou dva neznámí muži a oznámí mu, že byl obviněn a je proti němu vedený soudní proces. Josef ví, že je nevinný, ale postupně pod psychickým tlakem začne o sobě pochybovat a i si začne připouštět, že by vše mohlo být jinak. Skvělý psychologický román, jak lze člověka zlomit soustavným psychickým nátlakem. Ten pocit zmaru a beznaděje byl hodně silný. Nejhorší je, že sice tento román je fikce, ale nutno si připustit, že takhle lze vykonstruovat proces proti člověku i v dnešní době a též ho naprosto zničit

Sisis1999
31.01.2021 4 z 5

Franz Kafka si tedy umí pořádně pohrát s mojí hlavou. Po přečtení jsem často uvažovala nad tím, jak bych se chovala, kdybych byla na místě Josefa K. Došla jsem k závěru, že bych už ve třetině knihy ztratila hlavu a nejspíš bych skončila hodně špatně, ne-li ještě mnohem hůř. Knížka je úžasným příkladem toho, že pokud si dostatečně dlouho a pečlivě hrajeme s lidskou myslí, dokážeme ji přimět naprosto k čemukoliv. Nakonec tedy i uvěřit, že lež je vlastně pravdou.

MarqueeMoon
20.01.2021 4 z 5

Verím, že sa už takmer každý v živote musel občas cítiť ako Jozef K. Niektorí ľudia majú veľmi radi ten pocit, tú výhodu v interakcií s iným, že disponujú nejakými informáciami, ktoré sami o sebe môžu byť neužitočné a hlúpe, ale sú potrebné na mieste, kde ten človek pracuje/pôsobí a v akom systéme žije(me).
Nespravodlivosť, opojenie z moci, byrokracia, systém postavený na zlých hodnotách, zvýhodňovanie, potláčanie individuality, uniformita, povyšovanie sa nad inými - to je svet, v ktorom sa odohráva dej knihy. Som rád, že na našom Slovensku toto nehrozí. Človek sa dovolá spravodlivosti bezohľadu na meno a peniaze,.. neexistuje tu davová psychóza,.. systém nekladie polená pod nohy zamestnancom, živnostníkom, podnikateľom, slobodným matkám,.., všetky kľúčové úrady su centralizované a komunikujú efektívne s minimom byrokratickej záťaže,.. pravda, ktorá je vždy jednoduchá a čierno-biela sa nehľadá na atraktívnych konšpiračných weboch,.. keď jeden krát od systému (zdravotníctva, poisťovňe,..) potrebujete niečo Vy, dostanete top servis, lebo si platíte všetky odvody a nikto nebude hladieť čudne, že si dovolíte otvoriť si ústa... a takto si tu žijeme.
Kafka ma zaujal a neviem, ktorú ďalšiu knihu si prečítam. Snáď sa tu niekým inšpirujem.

1520
20.01.2021 5 z 5

Mé nejoblíbenější Franzovo dílo vůbec. Jestli se o Kafkových dílech říká že si je člověk pamatuje ještě dlouho po přečtení, tak u této knížky to platí dvojnásob. Dílo vás nutí neustále přemýšlet proč se to všechno děje. Absurditou je že se to nikde nedozvíte, těžko říct, jestli to byl Kafkův záměr nebo jestli dílo opravdu nebylo dokončeno, či Max Brod pár stránek někde zatoulal. Knížka je velice zdlouhavá a rozhodně nepatří k těm nejčtivějším. Ale jsou v ní krásně patrné Kafkovy silné stránky. Neuvěřitelná absurdita a bezmoc jednoho člověka. Věc, co mě ale nejvíce oslovila, je Kafkova schopnost detailně popsat každou maličkost. Pro obyvatele ČR, který pravidelně navštěvuje Prahu je díky tomu zážitek z této knihy o to silnější.

tajemství soudy byrokracie rozhlasové zpracování absurdno středoevropská literatura

Franz Kafka
rakousko-uherská, 1883 - 1924