Proč? 13x proto

Proč? 13x proto https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17539/bmid_proc-13x-proto-6512bd9ca6e7a.png 4 841 192

Clay Jensen je úplně normální kluk na střední. Jednoho dne na verandě najde balíček – krabici od bot v balicím papíře, bez zpáteční adresy. A uvnitř? Sedm magnetofonových kazet. Kdo dnes poslouchá kazety? A má si je on vůbec na čem přehrát? Ale když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové – jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč tedy znovu vstupuje do jeho života? A navíc ho svým způsobem obviňuje z toho, co se stalo... proč? To je otázka, která se mu stále převrací v hlavě a na těch sedmi kazetách je 13 důvodů...... celý text

Romány Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

Thirteen Reasons Why , 2007

Viky007
15.10.2017 2 z 5

Bohužel musím říct, že mě kniha dost zklamala. Abych se přiznala, nejdříve jsem viděla seriál, který mi přišel skvělý. U knihy jsem tak nadšená nebyla. Přestože byla neuvěřitelně čtivá, něco tomu chybělo. Hannah byla prostě hysterka, jinak se to napsat nedá. Ano, byla taková i v seriálu, ale tam mi její problémy přišly reálnější, drsnější.
SPOILER:
Dost mě zarazilo, že to její znásilnění vlastně znásilnění nebylo. Prakticky šla do toho dobrovolně. Mohla říct ne, křičet, volat o pomoc,... Ona se CHTĚLA zničit. Vyloženě si v té depresi libovala. I závěrečný rozhovor s výchovným poradcem byl podivný. Ona vlastně pomoc nechtěla. Jen všechny kolem sebe obviňovala. To mi přišlo dost zvláštní.

Ale abych jen nekritizovala, na knize se mi líbila myšlenka, že svým chováním ovlivňujeme druhé. A že to může mít následky. Někdy prostě nechceme někomu ublížit, ale stejně to nevědomky uděláme. To je dobré si uvědomit.
Také se mi líbil závěrečný střet se Skye. Docela by mě zajímalo pokračování.

Peťule159
09.10.2017 4 z 5

Zkusila jsem se podívat na serial na první díl....ale pak jsem se dozvěděla o knížce ...a tak jsem si jí musela přečíst ...a je to zajímaví příběh ...přečetla jsem to jedním dechem jak se říká ...Podle mě to autor zpracoval dobře..a navíc to byl skvělý nápad .

PapayaD
01.10.2017 4 z 5

Nápad je úžasný, kniha je čtivá, obálka děsná.

Anickahor
27.09.2017 4 z 5

Budu asi opakovat to, co je tu už napsané, ale:
1) Obálka knihy se opravdu nepovedla. Já vím, říká se: "Nesuď knihu podle obalu.", ale musím se přiznat, že bych po této knize nikdy nesáhla nebýt seriálu. Což by byla škoda. (upraveno 23.10.: koukám, že konečně knihu vydali s novým názvem a obálkou - super!)
2) Seriál je opravdu lepší. Ale je to asi proto, že nepatřím do věkové skupiny, pro kterou byla knížka napsána. Seriál je ale díkybohu natočen pro starší diváky. A je to i tím, že pár věcí je tam pozměněno (třeba i způsob sebevraždy), něco přidáno, něco natočeno dost naturalisticky.
3) Kladné body má ale knížka za nápad a téma, které se v ní rozebírá. V dnešní době je to dost aktuální téma. I mě to přinutilo se zamyslet. No a kdyby nebyla napsaná tato kniha, tak seriál nevznikne, takže díky pane Ashere.

keiko33
13.09.2017 5 z 5

Je tazke hodnotit knihu, po ktorej precitani mate v sebe rozporuplne myslienky. Namet knihy velmi zaujimavy v dnesnej dobe, kde su caste samovrazdy mladych kvoli sikane. Neodsudzujem Hannah kvoli samovrazde, lebo nie kazdy je dost silny, aby zvladal zivotne prekazky. Na kazdeho moze ta ista vec zaposobit uplne inak. Nikto nikomu nevidi do hlavy, co preziva. Su proste ludia silny a aj slaby. Kazdy sa z danou situaciou vysporiada po svojom. My nevieme pochopit ako to niekto moze urobit, no ked sa ti ludia snazia kricat o pomoc, nevsimame si ich. A to je problem dnesnej doby. Nevsimavost. A co sa tyka tych kaziet. Mozno to bolo trochu prehnane, pretoze vina je dost silny pocit a takato vina, kde na vas hodia podiel na samovrazde, sa nesie po cely zivot. Claya mi bolo luto, ale pocit, co keby som to urobil inak, mozno by to dopadlo inak, zazil uz kazdy. Knihu by som brala ako ponaucenie, nielen pre mladych, ale pre vsetkych. Lebo kazdy nas cin ci slova, mozu byt pre inych bolestive, hoci si to ani neuvedumujeme.

kyticka152
12.09.2017 5 z 5

Knížka se mi hodně líbila. Čekala jsem klasický doják, ale tak to pro mě nebylo. Po dočtení knihy jsem nemohla z hlavy dostat SVŮJ vlastní život. A musela jsem nad sebou přemýšlet. I když mám rozkoukaný seriál kniha mě nadchla a já se už můžu pouze těšit na konec filmového zpracování. Doporučuji k přečtení!!!

marketa.ul
12.09.2017 3 z 5

Bohužel jsem čekala víc. Ze zvědavosti si pustím seriál, abych měla úplné srovnání. Ale znovu ji číst nejspíš nebudu.

Killerka
10.09.2017 5 z 5

Přečteno opravdu jedním dechem. A svým způsobem nevím co na knihu říct a zároveň mám chuť ji všem vnutit, že si to musí přečíst! Nechci uvést nějaký extra velký spoiler, ale ty poslední kazety byl fakt masakr!

nani_nka
25.08.2017 4 z 5

Preboha, kto dal tejto knihe tú príšernú obálku? K 13 dôvodom prečo som sa dostala vďaka traileru na rovnomerný seriál, ktorý som si chcela pozrieť až potom ako si prečítam knihu. Avšak keď som uvidela túto obalku, bola som na pochybách, či táto kniha nie je určená skôr 12-ročným čitateľom. Nie, nie je. Veľa ľudí hovorí, že seriál je oveľa lepší. Aj ja si to myslím. Podľa mňa je to z toho dôvodu, že v knihe vidíme príbeh len z pohľadu Claya, zatiaľ čo v seriály sú do deja zapojené aj ostatné postavy, ktoré Hannah na svojich nahrávkach spomína. Inak sa mi kniha páčila, bolo v nej skvele poukázané nato aký vplyv môže mať vaše konanie na iných ľudí.

Gigy
13.08.2017 2 z 5

Tohle je snad poprvé, kdy mohu s klidem prohlásit, že seriál předčil knihu. Většinou jsem byla k jakýmkoli filmovým adaptacím skeptická, ale i skeptik musí občas udělat výjimku. A já ji dělám právě teď.
Kniha je napsaná poměrně jednoduchým jazykem, chvílemi se mi dokonce zdálo, že překladatel znatelně pokulhává za originálem.

Anna 13
12.08.2017 3 z 5

Nevím, co bych si o knize myslela, kdybych neviděla seriál, ale dle mého je strašně průměrně napsaná. A to je to nejdivnější: styl psaní pro dvanáctileté, téma knihy pro mnohem starší čtenáře.
Tu třetí hvězdu jsem udělila jen díky tomu, že je předlohou pro tak dokonalé dílo, jako je již zmiňovaný seriál.
Jinak je kniha pro mne rozhodně obrovským zklamáním.

lLizz
11.08.2017 4 z 5

Nechápu překlad názvu knihy. Trochu blbě přeložený podle mě. Knihu i serial jsem četla a viděla naprosto perfektní není co dodat.

Jahoda197
10.08.2017 5 z 5

Nemohla jsem přestat číst. Kniha i seriál se velmi dobře vypořádaly se silnými tématy.

Kiwigirl
05.08.2017 5 z 5

Tuto knížku jsem začala číst kvůli tomu, abych se rozhodla zda se podívat na seriál nebo ne.
Myslím, že jsem udělala dobře, že jsem ji přečetla. Přijde mi, že kniha je lepší než seriál.
Knihu doporučuji!

anibeni
27.07.2017 4 z 5

Nějak nevím, co mám napsat... silné a vážné téma, podle mně zpracované velice originálně.. Do úplně spokojenosti tomu ale něco chybělo... Nicméně kniha rozhodně stojí za přečtení..

notsohappyanny
24.07.2017 4 z 5

Knížku jsem objevila díky seriálu nesoucí název 13 reasons why a byla jsem příjemně překvapená po zjištění, že seriál je skoro stejný jako knižní předloha. Samotný seriál se mi ale líbil o trochu víc. 4/5
btw dost mě překvapil dementní název a ještě dementnější obálka, protože působí spíše pro 11ti leté slečny, pro které ta kniha rozhodně není.

Leonteenka
19.07.2017 5 z 5

Knížka je skvělá. Ale seriál se mi líbil víc.

ivca3710
17.07.2017 5 z 5

Knihu jsem četla v angličtině. Koupila bych si ji i v ruštině, hlavně ne s touhle obálkou. Jakoze nechci soudit knihu podle obalu, ale to nejde!
Videla jsem serial a z toho jsem byla uplne unesena. Proste serial byl uzasny! Libi se mi, ze je vic propracovany nez kniha. I kdyz kniha byla taky uzasna! Ale prisla mi az moc urushovana, ale uzasna!

Adele02
10.07.2017 5 z 5

-čteno v originále-

Fajn, je to boží. Je to naprosto a totálně boží.
Jako první jsem viděla seriál, takže je tu pár věcí, to mě mrzí, například jak sám Navarro v rozhovoru zmiňuje, že zrovna jeho postava dostala daleko víc prostoru, týká se to rozhodně všech a dalo by to tomu nový nádech... ale jak seriál, tak kniha mají svoje kouzlo. Možná se přece jen o něco víc budu přiklánět k seriálovému zpracování, ale stejně.

In the end, everything matters.

Stolid
09.07.2017

Čtu vaše komentáře a je mi z nich líto. Vy berete šikanu jako samozřejmost na škole? S takovou nikdy nezmizí! Copak je to v pořádku? Člověk má určitou mez, kolik problémů unese na svých bedrech a Hannach to prostě nezvládla, když se to sečetlo všechno dohromady. A navíc někdo je odolnější více nebo méně. Téma je originální, ale třeba zpracování knížky hází na ni takový negativní postoj.