Proč? 13x proto

Proč? 13x proto https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17539/bmid_proc-13x-proto-6512bd9ca6e7a.png 4 841 192

Clay Jensen je úplně normální kluk na střední. Jednoho dne na verandě najde balíček – krabici od bot v balicím papíře, bez zpáteční adresy. A uvnitř? Sedm magnetofonových kazet. Kdo dnes poslouchá kazety? A má si je on vůbec na čem přehrát? Ale když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové – jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč tedy znovu vstupuje do jeho života? A navíc ho svým způsobem obviňuje z toho, co se stalo... proč? To je otázka, která se mu stále převrací v hlavě a na těch sedmi kazetách je 13 důvodů...... celý text

Romány Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

Thirteen Reasons Why , 2007

sarsevcikova
03.11.2019 2 z 5

Četla jsem ji na základě seriálu. Dalo se to.

domihruzkova
18.10.2019 3 z 5

Bohužel (bohudík?) jsem první viděla populární seriál založený na této knize, ze kterého jsem byla nadšená a něco podobného jsem očekávala u knihy.

Jenže... příběh na mně působil strašně plytce, žádné emoce to ve mně nevzbudilo, žádná postava se mi nedostala pod kůži se srovnáním se seriálem, kdy při některých vyobrazených situacích mi bylo až úzko.

Oceňuji zajímavý nápad a přiblížení problémů, které hodně mladistvých zažívá na střední škole (ne, podobné věci se nedějí jen v Americe).

A že Hannah byla přecitlivělá a dramatická? No, kdo v podobném věku nebyl. Stačí pár nehezkých pomluv, pocit, že člověk nikam nezapadá a nemálo puberťáků by uvažovalo podobným směrem.

Kdo neviděl seriál, vřele doporučuji!

niced
27.09.2019 4 z 5

Knížka mě ze začátku hodně nadchla, téma je dost zajímavé. Ze začátku mi Hanniny důvody přišly trochu chabé ale čekala jsem, že pak dojde ke zvratu. No tak k tomu podle mě nedošlo, některé věci, které zažila, byly sice dost nepříjemné a chápu, že to na ni mohlo mít velký vliv ale ve výsledku mi to na důvody k sebevraždě přišlo hodně slabé. Navíc obvinění poslední osoby mi přišlo úplně mimo mísu, tam už se jenom snažila na někoho svalit vinu a v podstatě do toho zatáhla úplně nevinného člověka. Tohle téma mělo podle mě větší potenciál.

applause
11.07.2019 4 z 5

Nevím nebo moc nemám co bych ke knížce napsala. Bohužel jsem napřed viděla seriál, takže už jsem nějakou představu měla a nemohla si vytvořit svou dle knihy. Líbil se mi hlavně více seriál, protože byl populárněji koncipiován. Nicméně knihu doporučuji.

Andvejka
29.06.2019 3 z 5

Kdybych četla knížku dřív než viděla 1. seriálovou sérii, tak bych dala hvězd asi víc. Takhle bohužel končím na 3 s odřenýma ušima, knihu jsem přečetla, ale nemůžu říct, že by mě až tak zaujala.

Janaves
10.05.2019 3 z 5

Přečteno.Jak hodnotit nevím... Nemůžu říct, že by to bylo skvělé,ale na druhou stranu úplně špatné taky ne.

Petra Ďat
15.04.2019 1 z 5

Ke knize mě přivedlo její seriálové ztvárnění, které se mi /a to se moc často nestává/ o proti knize líbilo mnohem více. Seriál mě oproti knize nutil sledovat pořád dál ačkoliv jsem měla z hlavních postav Claye i Hannah dost nervy.( Nedokázala jsem se nějak ztotožnit s chováním ani jednoho z nich)
Přesto mě děj vtáhl a chtěla jsem vědět co bude dál, to se mi u knihy bohužel nestalo. Oceňuji však nápad na příběh,strukturu vyprávění i obálku. Libí se mi že seriál se drží knižní předlohy ale knižní zpracování se mi zdá poněkud mdlé.

JosefW
21.03.2019 3 z 5

Tip na tuhle knížku jsem dostal náhodou a mám z ní takové smíšené dojmy. Jisté části byly dobré a nepřišli mi vůbec špatné. Naopak u jiných důvodů jsem trochu kroutil hlavou. Kniha se mi však poměrně dobře četla a byla to taková jednohubka. I přesto, a ač mám charakterově blízko k hlavní postavě (nikoli té na páskách), nemohu celkově hodnotit více než třemi hvězdami.

silvinka12
27.02.2019 3 z 5

Dělalo mi strašný problém se do knihy začíst. Vyprávění hrdinky mi nějak nesedlo. Na knize se mi ale líbil ten originální nápad.

mag097
23.02.2019 2 z 5

Knihu jsem začala číst kvůli pozitivním ohlasům na seriál, ale dočíst jsem se jí vyloženě nutila a protože jsem chtěla zjistit, proč byl Clay na pásce. Možná už nejsem vhodná čtenářka pro young-adult literaturu, ovšem myslím si že kvalitní young-adoult knížka by měla zaujmout i dospěláka. Hlavní hrdinka není podle mě hrdinkou ale pouhá sobecká pubertačka snažící se získat pozornost za každou cenu, která si neváží života. U více než poloviny kazet jsem vůbec nepochopila proč by ji zrovna tento důvod měl dohnat k sebevraždě. Na těch zbývajích se řeší sice závažnější témata, ovšem kdo z nás měl lehké dospívání.

klaraj093
21.02.2019 5 z 5

To uvědomění si, že jakákoliv pitomost může ovlivnit život člověka.. Nevím jestli mám říkat, že kniha byla krásná.. Protože příběh je opravdu smutný a silný.. Svým způsobem krásná byla.. Přečetla jsem za dva dny..

Jirulka
20.12.2018 1 z 5

Přetrpěla jsem to proto, že jsem chtěla vědět proč je Clay na pásce a dočetla jsem zbytek, ale žádný wau efekt se nekonal..

anet8843
16.11.2018 5 z 5

Knihu jsem četla podruhé, poprvé to bylo před asi devíti lety, kdy se jednalo ještě o tu zářivě růžovou knihu, kterou mám pořád ještě doma. Velmi mě zasáhla při prvním čtením, je to skvělé téma pro teen čtenáře k zamyšlení. Podruhé už se nekonal ten překvapivý efekt, ale stejně to byl zážitek.

Ivka14
04.11.2018 3 z 5

Viděla jsem seriál a chtěla přečíst i knihu a musím říct ikdyz nerada, že seriál byl lepší. Určitě je tohle skvělý a originální nápad na knihu, ale tohle bych do dětského oddělení v knihovně asi nezařadila

čohynka
23.10.2018 5 z 5

Wau!! Slovy z Červeného trpaslíka: "Kdyby ten fíkus mohl mluvit, nic by neřekl, jak moc byl v té chvíli překvapený.." Asi tak.. :D

GraceC
17.10.2018 odpad!

Kniha se mi četla tak špatně, že jsem toho po třiceti stranách musela nechat. Nevím, jestli ji tak hrozně psal již sám autor, nebo je problém u překladatele, ale je tam spousta věcí, které mi po jazykové stránce nedávají smysl. (Například nechápu, proč popisuje, že se na mapě učili rozeznávat "sever, jih, východ, západ". Tato čtyři slova by se dala mnohem lépe zapsat dvěma, "světové strany", přičemž by to bylo mnohem méně zarážející.) Ano, možná jsem hnidopich, ale takových drobností si prostě všímám a rozčilují mě. Navíc mě dráždila povaha Hanny Bakerové, která mi stále víc připadala jenom jako ufňukaná holka, která si prostě potřebovala postěžovat a tato touha ji pronásledovala očividně až za hrob. Viděla jsem seriál a to mi asi stačí, kniha mě rozhodně nijak nepotěšila.

Leenah
16.10.2018 4 z 5

Když jsem si knížku půjčovala v knihovně na dětském oddělení, skoro jsem se až zastyděla - fialová obálka mi přišla lehce infantilní na to, jaké ukrývá téma a jak je hluboká. Prostě vypadala jako typická lovestory pro 13leté slečny. Samotný příběh ale stál za to. Vzhledem k tomu, že pracuji s mládeží se mě hodně dotýkalo vyjadřování pocitů dívky, které se postupně hroutil život a nenašla jiné východisko než sebevraždu. Tím, že je už na začátku jasné, že opravdu svůj život ukončí, na to všechno člověk kouká s určitou vážností, všímá si detailů, nad ničím nemávne rukou. Je to jak dobrá young-adult kniha (mládež by si ji měla přečíst, aby si uvědomovala, jak určité drobnosti můžou ničit druhé), tak sonda do duše náctiletých pro dospělé. Dala bych možná i pět hvězdiček, ale chvílemi mi Hannah přišla hrozně pomstychtivá - mohlo to být celkově citlivější, míň obviňující...

Bee.M
15.10.2018 5 z 5

Pane bože, na tuhle knížku jsem se těšila a zároveň jsem měla strach, že mě zklame. Nezklamala mě ani v nejmenším. Slyšela jsem kritiku, že některé důvody sebevraždy Hannah jsou příliš nicotné, ale ono o ně samotné právě nejde. Jde o to, co představují a jak ovlivňují další průběh událostí jejího života. Jak se na sebe nabalují a "pomáhají" jí ztrácet víru a snahu. Celou dobu cítíte z Hannah její potřebu, aby jí někdo zachránil, i když sama neví jak, až nakonec končí naštvaná, zklamaná a odevzdaná smrti. Přesto se omlouvá a odpouští. Silný nádherný příběh, který když správně uchopíte, zasáhne vás hluboko. Tak jsem si zase pobrečela. Nádherné a neskutečně mi přirostla k srdci postava Claye.

Emičkazknihy
08.10.2018 4 z 5

Možná budu opakovat ostatní, ale musím se vyjádřit. Když jsem četla Vánoční zázrak, nesmírně jsem si opočinula. Když jsem četla PROČ? 13krát PROTO, tekly mi slzy proudem, i když se důvody mladé Hannah se zdají nicotné, dohromady dávali něco nekonečného, snad pohlcujícího. Když jsem četla nebyla jsem schopná myslet žít nebo dokonce dělat něco jiného než přemýšlet. Člověk přemýšlí co se bude dít dál, i když konec už zná, SMRT. Dlouho poté jsem přemýšlela jestli Hannah potkalo po smrti ne)ěco lepšího. Něco co si zaslouží každá lidská bytost klid. TAké jsem přemýšlela jestli bych dokázala mladé Hannah v její situaci pomoct a jestli obviňuji všechny z kazet, nebo jen některé. Nevím jestli znáte pocit klaustrofobie, ale myslím že tak se musela hlavní hrdinka cítit, jako kdyby se na ni lepil další a další sníh, plný malých částeček skla zařezávající se po kůži. Dlouho jsem přemýšlela a říkala si že pomluvy hýbou světem, ale kdo má právo pomluvy roznášet a formovat do konečné verze, takové verze, která nejvíce ublíží.

Vikos
01.10.2018 5 z 5

Některé naše činy, které se zdají nicotné, můžou mít velký dopad a někomu ubližovat. O tomhle pojednává tahle knížka. Starší - rodiče - prarodiče to možná nepochopí. Tuhle skvěle napsanou knížku by si měli přečíst všichni, kteří někomu kdy ubližovali. Já jsem s Hannah na jedné lodi, cítila bych se stejně, kdybych byla ve stejné situaci jako ona. Naštěstí mám narozdíl od ní přátele, kterým můžu vždy věřit a kteří mě chápou natolik, nakolik potřebuju.
,, Jestliže si zahráváte s jednou částí něčího života, zahráváte si s jeho životem jako celkem."
Knížka se mi líbila. Nejenže skvěle zpracované téma, ale taky skvěle napsané a bylo to prostě boží!
- tím nemyslím "boží" osud Hannah, ale samozřejmě tu knížku :)