Přístav u řeky Styx

Přístav u řeky Styx https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/530631/bmid_pristav-u-reky-styx-65ad2f2c7751b.jpg 4 102 35

Pod ledovým krunýřem Jupiterova měsíce Europy se rozprostírá tajuplný oceán. Skupina vědců s nadšením zahajuje jeho průzkum, aniž tuší, čemu stane v blízké budoucnosti tváří v tvář. Temné vody ukrývají zahnívající tajemství a vyslance lidstva očekává poznání, že nejen život, ale i smrt mohou nabývat ve vesmíru netušených podob. Království plynného obra není místem pro slabé...... celý text

Přidat komentář

Kaduri
07.04.2024 4 z 5

Obľubujem skôr fantasy žáner, ale Pavel Fritz ma postupne presviedča stať sa fanúšičkou sci-fi.
Knižka je mysteriózny sci-fi thriller ako vyšitý. Viem si ju predstaviť aj sfilmovanú.
Vskutku napínavý príbeh, ktorý Vás núti dychtivo obracať stránku za stránkou.
Tušila som ako to skončí. Nechcela som, aby to tak skončilo.
Skončilo to úplne inak:).
Čítajte.
Ale "Studené světlo hvězd" sa mi páčilo o trošku viac.

"Jediná pozemská bakterie uniknuvší do vody může zničit biosféru, která se vyvíjela miliardy let. A my přirozeně chceme, aby i další výpravy měly co zkoumat. Přesto už nám stihly europské organismy připravit dvě pořádná překvapení. Za prvé tím, že vůbec existují, za druhé svojí velikostí. Co tvoří základ potravního řetězce v prostředí, kde pro nedostatek světla nezavadíte o rostlinu? Nabízí se celá škála chemotrofních strategií získávajících energii z anorganických látek, které však nejsou natolik efektivní, abychom na jejich základě očekávali podobné cvalíky. Takže. Co žerou? Nevíme. Jak moc dokážou vyrůst? Nevíme. Rozdělila je příroda taky na kluky a holky? Nevíme. Ale zjistíme to pro vás! Debora Reesová a Keneth Hutton z Ganymeda!“

MilanKop
23.03.2024 5 z 5

Naprosto úžasný příběh, který chytne a nepustí. Dlouho jsem nečetl tak parádní sci-fi.


TerkinKnižnySve
12.03.2024 5 z 5

Pavel Fritz - Přístav u řeky Styx


Počet strán: 452
Vydavateľstvo: @nakladatelstviepocha
Žáner: #scifi #horor

Výborné sci-fi dielo s nádychom hororu.

Trošku mi to pripomínalo Evolúciu či dokonca aj Labyrint ale nie veľmi .

Dej ma rychlo chytil, uz len kôli tomu skúmaniu ineho života, ktorý postupom času začal naberať na riadnych obrátkach.

Posádka ma trošku miestami hnevala, pretože nie vždy v tom najhoršom držala pri sebe, hoci niektoré hlášky a vtipy No isla som do kolien a vôbec mi to nevadilo nakoľko kniha bola vážna a taketo mile vtipné obohatenie bolo výborné.

Ku koncu sa mi to kapku nepáčilo kôli tej téme, ale veď neodsudzujem tak to autor chcel, tak to napísal.

Knohu odporúčam všetkým sci-fi blaznom. Bude to pre vás to pravé orechové

Za knihu poskytnutu v ramci #spoluprace ďakujem @nakladatelstviepocha

Kniha č. 58/2024

#recenzieTerka #recenznivytisk #kniznizavislaci #kniznarecenzia #skbookstagram #milujemeknihy2 #podporujemeceskeautory #pavelfritz #pristavurekystyx

Obsah:

#vesmír #záhady #utópia

Pod ledovým krunýřem Jupiterova měsíce Europy se rozprostírá tajuplný oceán. Skupina vědců s nadšením zahajuje jeho průzkum, aniž tuší, čemu stane v blízké budoucnosti tváří v tvář. Temné vody ukrývají zahnívající tajemství a vyslance lidstva očekává poznání, že nejen život, ale i smrt mohou nabývat ve vesmíru netušených podob. Království plynného obra není místem pro slabé...

Sitth
18.02.2024 4 z 5

Děkuji za doporučení této knihy od olga8832, trefila hřebíček na hlavičku!
Dlouho už jsem nečetl knihu s atmosférou Koule, ždibcem Vetřelce a Ledového pekla. Velmi dobře namíchaná hutná atmosféra, která způsobila to, že jsem se po dlouhé době na čtení opravdu těšil a taky to, že už se asi nedokážu vykoupat tam, kde neuvidím na dno. Za to taky pěkně děkuji!!
Dávám 5/6 a jdu se pustit do autorovou sbírky povídek Studené světlo hvězd.

olga8832
05.02.2024 5 z 5

Troufám si říct, že jedna z nejlepších scifi/fantasy, co jsem kdy četla. Fantastická pointa a skvěle odvyprávěný příběh.

Kaik
07.12.2023 5 z 5

Výborné. I přesto, že jsem měl celou dobu mrazivě klaustrofobický pocit, nedokázal jsem přestat číst. Chválím chytlavě vymyšlené prostředí, kde moje představivost dostala záhul, a skvělý závěr. Má druhá kniha od Pavla Fritze a dávám si ho mezi oblíbené autory. Naprostá spokojenost.

hnusák
30.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Musím konstatovat, že P.Fritz byl donedávna pro mne neznámou veličinou, to se změnilo po povídkové knize Studené světlo hvězd, kde mne uchvátil svou fantazií. Takže jsem neodolal a osedlal si tuto lahůdku ( to jsem ještě samosebou nevěděl ) a mohu s plnou parádou říci, že jsem nebyl zklamán, a to ani ždibec. Celé to má pevnou kostru a už jenom ta představa, že se potápím desítky kilometrů pod ledem na Europě a tam narazím na amorfní bytost s lidským obličejem, no brrr. Ohodnocuji plným počtem, byl jsem nadšen.

tlllk
29.10.2023 4 z 5

Bol to zvláštny príbeh, skôr fantasy ako sci-fi, ale svojím spôsobom originálny. Trochu som sa strácal v tých zákulisných dôvodoch prečo založili druhú stanicu, ale to našťastie nemalo zásadný vplyv na pointu, aspoň myslím. Som rád že aj táto kniha dostala svoju audio-podobu.

petrulka
24.10.2023 5 z 5

Tuhle knížku jsem měla vytipovanou už delší dobu, a to díky předchozí zkušenosti s autorovou tvorbou, která je přesně pro mojí krevní skupinu. Takže jsem čekala skvělý příběh a ten jsem také dostala. Perfektní od prvních řádků, spád, napětí, skvělá klaustrofobní atmosféra. O překvapení není nouze. Často se mi nestává, že mi při čtení spadne brada a nechápu, jak něco takového mohlo sakra někoho vůbec napadnout? Miluju ten pocit. Neskutečně jsem si knihu užila, je to jízda a moc, moc se těším na další Fritzovy počiny.

Ales.BD
19.10.2023 3 z 5

Ze začátku mě každou chvíli napadalo "to už jsem někde viděl". Chvílemi se příběh ubíral směrem, který se mi nelíbil. Ale spisovatel se nakonec přece jen chopil kormidla a otočil příď k jasnému a celkem originálnímu cíli. Trochu zamrzela samá zahraniční jména. Myslím, že čeští autoři si škodí tím, že nevyužívají to, co ze světa znají nejlépe.

LenkaWal
12.10.2023 5 z 5

Tak tohle bylo skvělé od začátku do konce. No, ten konec byl zvláštní, ale jo fakt mě to bavilo. Pavel Fritz se oficiálně zařadil mezi mé oblíbené autory. Uz povídková knížka studené světlo hvězd je perfektní. A i Archa zrůd, kterou ještě nemam dočtenou, ale je taky skvělá. A teď tohle dílko. Napínavé i vtipné. Jen mě trochu vytrhávalo z děje, když jsem si představovala ten podmořský svět a najednou řekli astronaut. Asi desetkrát se mi to stalo, že mi najednou došlo, že to vlastně nejsou potápěči, ale že jsou na jiné planetě.

renefer
02.10.2023 5 z 5

Tak to byl mazec. Hned od začátku nastavená vysoká laťka, člověk ani nemá čas vstřebat jednu ránu a už je tu další. Sice jsem asi v půlce došla k závěru, že autor vybral všechny možné sci-fi, Vetřelcem počínaje a Věcí konče a složil je do jednoho příběhu, pak ale přišel závěr a říkala jsem si, tak to ne, to zabil. Ale ve finále to vlastně smazalo ten pocit, že už jsem tohle četla/viděla. Takže za mě 5* a doufám, že pod ledem je aspoň jeden pavouk nebo nohatka jménem Diego.

Pasadenka
01.10.2023 4 z 5

Vždy je osvěžující, když se do sci-fi knížky pustí vědec a Pája své biologické kořeny nezapře. Podobně, jak to bylo u Asimova i když jeho ruský původ vykvetlý v americkém prostředí mu dal značnou osobitost. Pája se někdy až příliš nimrá v biologických detailech, na kterých knížka ztrácí dech. Pak je tu však samotný příběh:


Dostaneme hezké vesmírné scífko. Ocelově temné a chladné. Žádné niterné prožitky a sociální interakce aspirující k vleklosti televizní produkce. Dostaneme se na Titán, jako zlatý grál dnešní doby, zavrtáme se do oceánu a začneme bojovat se zvířátky. Jak spanilá jízda podaná základní formou vědecko-vojenského výsadku. Jo, a žádné děti. :D Leda tak ty na úrovni nezmarů. :D


Celý příběh je hezky vystavěn. Čtenář dostává v průběhu indicie, které napomáhají v odhadování děje. Postavy mi nepřišli až tolik dobře rozeznatelné, až na dvě, a i když jazyk jednotlivých postav býval docela specifický, osobitost se mi hledala hodně těžce, stejně, jako rozšíření archetypálních charakterů za jejich vymezené hranice. A to je dobře. :) V tomto žánru to není potřebné.


Zemitý začátek a jádro knížky pak exploduje do solidní fantastiky, která mi připomněla Cch'-sina. Jak u Problémů tří těles, ale i v jiných knížkách má také tendenci závěr hodně ustřelit.


Jak se říká na Titanu: No to se z toho sežeru. 4 hvězdičky!

Belanna
14.09.2023 4 z 5

Vůbec to nebylo špatné a knížka mě mile překvapila.
Přestože některá místa mi připomínala jiná dílka či filmy, v globálu mi to nevadilo, protože zapadalo do příběhu. Skvěle použité citáty a hlášky dávají knížce jistý šmrnc.
Místy napínavé, místy úsměvné a místy k vzteku. Oceňuji zajímavé postřehy z oblasti biologie.

MegaH
13.09.2023 5 z 5

Velké překvapení !!! České scifi, které kvalitou převyšuje leckterou profláklou světovou tvorbu. Parádní kniha...

Slepy
11.09.2023

Neuvěřitelné na autora z ,luhů leviatan ,tohle je neuvěřitelně překvapení

Malarkey
29.08.2023 4 z 5

Od Pavla Fritze jsem z Letky 307 přeskočil rovnou na Přístav u řeky Styx. Byl jsem tak nadšen, že jsem chtěl další dávku hard sci-fi a zde se mi jí dostalo měrou jednoznačně vrchovatou.

Tento příběh už je na rozdíl od deníkové Letky klasickým románem. Příběhem, který využívá znalosti autora, který je povoláním biolog. Občas se tedy stává, že tu je řada odborností, přes které je třeba se kousnout.

Nicméně když to ale zaobalím, jedná se o super sci-fi příběh, který mi v mnohých ohledech, a vlastně ani nevím proč, připomínal Kouly od Michaela Crichtona.

Vesmír je tu popsán hodně detailně, mnohdy i technicky. Mimozemská civilizace tu je tak zajímavá, že je hodná i zamyšlení. Celkově bych byl rád, kdybych se okamžitě mohl pustit do autorovy další knihy, protože takto komplexní sci-fi jsem tu od našich autorů zatím četl akorát tak od Roberta Fabiána. Výborný kousek!

Ládja
16.08.2023 4 z 5

Milé a nečekané překvapení. Delší dobou jsem kolem knihy chodil a byla to škoda. Děj krásně jede, i když námět jsem už četl vícekrát zpracovaný. Kromě posledních cca 50 stránek, které bych vypustil, to bylo skvělé čtení. 4*

ajamato
30.07.2023

Knihu jsem si v knihovně půjčila jen kvůli výzvě. Doma jsem sama sobě nadávala, proč jsem si pro mě neoblíbené téma vybrala tak tlustou knihu. A nakonec jsem jí zhltla skoro jedním dechem za jeden den.

markus223
19.03.2023 5 z 5

Na to, že to má skoro 450 stránek jsem tu slupnul jako jednohubku. Hned od začátku jsem se nemohl od knihy odtrhnout a to mi vydrželo až do poslední stránky. Je to prostě parádně napsaný sci-fi horor, který chytí a nepustí.

Štítky knihy

space opera hard sci-fi

Autorovy další knížky

Pavel Fritz
česká, 1968
2021  90%Studené světlo hvězd
2015  87%Přístav u řeky Styx
2016  83%Archa zrůd
2012  85%Letka 307

Kniha Přístav u řeky Styx je v

Právě čtených2x
Přečtených119x
Čtenářské výzvě8x
Doporučených11x
Knihotéce104x
Chystám se číst99x
Chci si koupit31x
dalších seznamech3x