Zátiší

Zátiší
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195276/bmid_zatisi-GQx-195276.png 4 867 867

Vražda a útulný kanadský venkov, kde se lidé doma ani nezamykají, to nejde příliš dohromady. Tím spíš, že se obětí stala vážená stará dáma a k násilné smrti došlo v lese, navíc překvapivým způsobem. Armand Gamache, vrchní inspektor quebecké Sureté, který je k případu přivolán, však moc dobře ví, že i ta nejidyličtější místa na zemi mívají svá nebezpečná tajemství. „Na vraždě je zvláštní, že bývá spáchaná často desítky let předtím, než k ní skutečně dojde,“ říká gurmán Gamache a čtenáře čeká vskutku vybraná literární hostina. V pravém i přeneseném slova smyslu. „Hvězdný debut“ – tak označili v Kirkus Reviews tuto detektivku, úvodní z dnes již devítidílné série vycházející ve 20 zemích, mnohonásobně oceněné (Agatha Award, Edgar Award, Barry Award, Anthony Award) a pravidelně zařazované mezi top tituly roku (New York Times, Publishers Weekly, People Magazine, Amazon). A časopis Booklist dodává: „Knižní klenot…“... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

Still Life , 2005

kasavubu
22.08.2018 4 z 5

Ze začátku jsem měla problém se do knížky začíst. Pletly se mi postavy, a dokonce jsem uvažovala, že čtení vzdám. Nakonec jsem ale vydržela a jsem tomu ráda, protože se z knížky nakonec vyklubala moc milá detektivka, která mě příjemně pohladila po duši. Kniha zaujme hlavně ty, co mají rádi více popisné příběhy, není to tedy nic pro ty, co vyžadují akční děj a hektolitry krve. Moc se mi líbily popisy kanadského venkova a osudy jednotlivých lidiček vesničky Three Pines. Detektivní linie pak byla k tomu všemu taková třešnička na dortu. Určitě si přečtu další pokračování, jsem zvědavá, co dalšího se ve Three Pines přihodí.

momo01
12.08.2018 4 z 5

Kvalitní klasická detektivka zasazená do kanadského venkova, se správně dávkovaným napětím, bez litrů krve a drastických detailů. Řekla bych, že dobrá volba ve chvíli, kdy chce člověk vypnout.

pepa4081
22.07.2018 4 z 5

Tato první kniha série se mi povedla půjči až jako předposlední, takže prostředí a osoby už jsem znal. Opět jde o zločin spáchaný netradičním způsobem, a pachatele jsem až do konce neuhodl. Styl autorky jsem si oblíbil a její knihy mohu jen doporučit.
Velmi uspokojivé.

petrarka72
18.07.2018 5 z 5

Velké a příjemné překvapení. Působivé a s atmosférou jako Vraždy v Midsomeru, napínavé jako Agatha Christie při prvním čtení v jedenácti letech a neprvoplánově laskavé jako... jako... jako... :-)

krákorka
06.07.2018 5 z 5

Přečetla jsem ji skoro naráz,jak jsem se do knihy začetla.

putpuda
08.06.2018 4 z 5

Že začátku jsem tedy tak nějak nechápala, co to vlastně čtu. Kdybych nevěděla, že je to detektivka, myslela bych, že čtu nějakou parodii či co. Už jsem přemýšlela, že knihu odložím, ale dala jsem na zdejší komentáře a vydržela. Jen jsem měla trošku problém s postavou inspektora Gamache, nevím proč, ale vloudila se mi představa Steva Martina v roli inspektora Clouseaua a dlouho se jí nemohla zbavit :D
Ale musím říct, že se mi to začalo hooodně líbit a děsně mě zajímalo, co za tajemství se skrývá za "lítačkami". Takže za mě určitě ano. A samozřejmě se vrhnu na další případy inspektora G. ;)

minimonisek
31.05.2018 4 z 5

Kniha z prostředí kanadského venkova s inspektorem Gamachem, který mě osobně hodně připomíná Hercule Poirota. Za jeho lidský přístup a laskavost (jak ke kolegům tak i k lidem ve vesnici) dávám velké plus. Jeho postavu mám velmi ráda. Rozhodně doporučuji a těším se na další díly.

Marika Vanova
29.05.2018 5 z 5

Zdařilá detektivka, jak se blížíte ke konci, je to víc a víc napínavější. Doporučuji a těším se na další kousek.

Elsinor024
04.05.2018 4 z 5

V téhle knize mě nejvíc bavil sugestivní popis atmosféry kanadského venkova. Úplně jsem viděla všechny ty barevné javory zalité sluncem, domky z červených cihel obklopené terasami, podzimní plískanice strávené u krbu s horkou čokoládou a všudypřítomnými croissanty, které tam snad všechny postavy pojídají ve velkém:)
Je pravda, že postavy se zdají jen lehce načrtnuté, zvlášť ta hlavní. Autorka se na téhle své první detektivce asi zatím jen rozjížděla.
Ale je to milé a celkem čtivé, nedivím se té spoustě cen, které za své knihy sympatická autorka dodnes obdržela.

Eicherik
29.04.2018 4 z 5

Budu trochu kritický. Vzhledem k detektivkám, které jsem četl před Zátiším nemohu dát více než čtyři hvězdičky. Dle mého názoru jsou postavy včetně inspektora Gamache málo prokreslené a celkově se příběh místy míjí s realitou. Ale cítím v této knize potenciál a proto zkusím i další díl.

Aymira
09.04.2018 3 z 5

Zátiší je vcelku povedeným úvodem nové detektivní série. Odehrává se na quebeckém venkově, ve vesničce, kde každý zná každého. A jak už název napovídá, vše se točí kolem jednoho obrazu, který by mohl prozradit více než je vrahovi příjemné. Vrchní inspektor Gamache je sympatický, klidný zralý muž. Problém při čtení mi však působila jistá nesrozumitelnost v ději - místy jsem se špatně orientovala v tom, kdo zrovna mluví nebo jaké postavy ve scéně vystupují. Jinak kniha jako taková není příliš morbidní, ani nečekejte žádné lekačky. Jak už tu někdo poznamenal, připomíná styl Agathy Christie, kdy pachatelem může být téměř kdokoliv z přítomných postav a vyšetřovatelé uvážlivou dedukcí nakonec odhalí toho pravého.

michaela2338
29.03.2018 5 z 5

Mám tuto sérii moc ráda. Je psána v tradici Agathy Christie a tomu nikdy neodolám. Není to jen detektivka, ale i citlivá sonda do lidské duše a mysli. A vrchní inspektor Gamache je prostě sympaťák.

esfinge
24.03.2018 3 z 5

Oddechova detektivka. Vcelku mi trvalo, nez jsem se zacetla. A prislo mi to zbytecne zdlouhave. Ale ocenuji prostredi krasneho kanadskeho venkova a pekne popsane charaktery postav. Prijemny vysetrovatel Armando Gamache me urcite jeste donuti precist a dat sanci dalsi knizce od autorky...

Dáša249
10.03.2018

Všechny zatím přeložené díly jsem přečetla jedním dechem. Úžasné. Doufám, že brzy budou přeložené další

berila
25.02.2018 5 z 5

Pro mě nově objevená autorka, dlouho jsem se k ní nedostala, ale teď už nemůžu od ní. Ještě se mi nestalo, abych od jednoho autora přečetla dvě knihy za sebou, vždy si dám přestávku. Ale tady jsem musela udělat výjimku a po přečtení prvních dvou dílů jsem hned objednala další dva. Prostě jsem se musela znovu vrátit do toho malebného městečka a znovu nasáknout tu báječnou atmosféru včetně úžasného detektiva. Úžasné čtení, a ač jsou to detektivky se vším všudy, tak to na mě dýchá takou hrozně milou poetikou.

barusak1
23.02.2018 3 z 5

Kniha se mi moc líbila, i když tomu chyběl spád. Jelikož jsem si hlavního vyšetřovatele oblíbila, tak si přečtu další díl

Magnovak
13.02.2018 5 z 5

Mnohem více, než na vyšetřování jako takové, se Zátiší zaměřuje na vykreslení atmosféry městečka a na to, jak jeho hlavní postavy vnímají a prožívají smrt Jane, přítomnost vyšetřovatelů, odkrývání jejich nitra a to, že někdo z nich je vrah. A co se vyšetřování týče, žádné forenzní detaily, supermoderní kriminalistika a složité psychologické profilování. Zkrátka "jen" komunikace s místními a jejich interakce při vyšetřování. Rozhovory v kavárně, místo sterilní vyšetřovací místnosti a tak dále...

Mínusem je samozřejmě to čekání na vstup do domu Jane a to, že tam místní zůstali a pomáhali, imho by tam poslali normální techniky, to by asi v reálu takhle neprošlo, ale jen hádám, dojem mi to vůbec nekazí, neb dřív nebo později by tam stejně šli...

A ještě musím zmínit, že v knize je několik velice dobrých humorných hlášek, výstižných slovních obratů a některé dialogy jsou přímo brilantní. Opravdu velká spokojenost s překladem.

Je to krásná detektivka, taková staromódní, velmi klasická. Něco mezi Agathou Christie, A.C. Doylem a Midsummer murders. Těším se na další díly a kdybych si mohla vybrat, kde je budu číst, volba by samozřejmě padla na pohovku u krbu v Olivierově bistru ve Three Pines.

akdar72
07.02.2018 5 z 5

Bohuzel moc tyto typy detektivek nemam nacteno. Zde musite se od zacatku vzit do vysetrovatele, cist velice pozorne a spolecne odhalovat skutecnosti. Pripomina mi styl A. Ch.

Marcela52
02.02.2018 5 z 5

Příjemné a pohodové čtení. Pokud tedy může být detektivka pohodová. V tomto případě ano. Autorka má velmi čtivý a zajímavý styl, její popisy kanadského venkova jsou úžasné, stejně tak mě zaujalo zajímavé a neotřelé detektivní vyšetřování, takže jsem si opravdu početla. Už se těším na další příběh sympatického a kultivovaného inspektora Armanda Gamache... Mohu doporučit těm čtenářům detektivek, kteří mají raději více psychologie a méně krvavých scén.

katka9574
01.02.2018 5 z 5

Pro mě zážitek! Příjemný detektivní román zasazený do nádherného prostředí kanadského venkova, všechno takové milé, útulné, voňavé... (až na vraha, samozřejmě :-)) Rozhodně si pořídím i další díly.