Vrazi bez tváře

Jednoho lednového mrazivého rána zazvoní inspektoru Wallanderovi telefon. Vypadá to na rutinní případ. Když však detektiv přijíždí na osamocenou švédskou farmu, objevuje krvavou lázeň. Starší muž byl mučen a ubit. Farmářova žena, škrcená zvláštním uzlem, umírá vzápětí v nemocnici. Před smrtí však stačí zašeptat „cizinec“. Jediné slovo, které rozpoutá vlnu násilí proti žadatelům o azyl z nedalekého uprchlického tábora. Události se chopí média a začnou hrát na národní strunu, což vyhovuje různým střetům, které zapříčiní laxní přístup státních orgánů. Netrvá to dlouho a jeden z nich skončí podpálením tábora a chladnokrevným zavražděním somálského uprchlíka. Má však komisař opravdu sledovat stopu cizinců? Vždyť bratr zavražděné ženy odhalil nové skutečnosti, které vyšetřování Wallanderova týmu komplikují. Tlak na komisaře se zvyšuje, je třeba jednat rozhodně, s chladnou hlavou a nenechat se vtáhnout do pasti všudypřítomné xenofobie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/154251/pripady-komisare-wallandera-vrazi-b-Yfx-154251.jpg 3.7364

Případy komisaře Wallandera (1.)

Mördare utan anksikte (1991)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host

pipa36

Ke čtení této série jsem se nechala strhnout po shlédnutí 2 dílů televizní série, která se mi velmi líbila. Tak jsem se vrhla na čtení... a nedočetla jsem. Snažila jsem se, ale po 3 týdnech jsem to vzdala - myslela jsem si, že pro mě bude příjemné vrátit se do 90. let a doby faxů, poznámek na papíru a vzkazů u sekretářek, ale opak byl pravdou. I přesto ale byly některé poznatky přínosné - například zjištění, že již tehdy mělo Švédsko problém s přistěhovalci, mě více než překvapilo. Zápletka byla dobrá, ale vyšetřování se na můj vkus příliš táhlo. Po 3 týdnech jsem to dotáhla na 150. stránku... Takže odkládám.

happy-smile

I když je momentálně kniha více než čtvrt století stará, tak je svou problematikou velice aktuální. Hlavně mě překvapilo, že Švédsko otázku migrace řeší už tak dlouhou dobu. Možná trochu rozvláčné, ale jinak docela příjemná detektivka, jsem zvědavá na další díly, kam to bude dále směřovat. A ano, také mě pobavily ty dvě české postavy, které mají evidentně polské a německé příjmení. :-)

el-zbych

Přišlo mi, že kniha byla psaná trochu jiným jazykem. Detektivka bez úplného super hrdiny s pohlazenim problému s imigrací ve Švédsku a z toho plynoucích nasledků. Kniha nebyla špatná, ale dají se najít lepší...

MarianP

Prvá kniha v sérii kriminálnych prípadov s Wallanderom. Kniha bola fajn, dobre napísaná, nebola ešte taká prepracovaná ako iné autorove knihy. Dej má spád a nečakaný záver ale hlavné je, že čitateľ sa v deji nestratí. Autor, známy svojimi "modernými" témami (utečenci v tomto prípade) si opätovne kladie mnoho otázok o novom svete. O príleve utečencov. Kladie si otázky, kam takýto svet speje a kam ho posunie moderná doba. Autor sa s nástupom nových technológií a s prílišnou globalizáciou nikdy nezmieril. To cítiť aj v knihe.

jaruva
30.11.2017

Moje první setkání s Wallanderem. Příběh se mi líbil, trošku mě rušily překlepy. Jména "českých" podezřelých byla úsměvná. Zajímavý náhle na problém uprchlíků - jak je letitý...

OldřichHanton
23.10.2017

Knihy s komisařem Wallenderem pomohly odstartovat velký boom severské krimi a dnes už se jedná téměř o klasiku. Přestože už byly, hlavně Jo Nesbøem, v mnoha směrech překonány, dýchla na mě temná severská zimní atmosféra a dobře jsem se bavil. Bohužel se nejedná o čistokrevnou detektivku, nazval bych to spíše kriminálním románem, protože pachatele rozhodně od začátku neznáte. Wallander toho také sám moc nevyšetří, je událostmi spíše vlečen a pomáhá mu hlavně náhoda, i když jsem možná ovlivněn tím, že díky televiznímu seriálu jsem už věděl jak to dopadne. Jako zajímavost beru to, že i před pětadvaceti lety byli uprchlíci ve Švédsku velkým tématem.

marca_m
19.09.2017

Moje první setkání s tímto autorem, styl knihy odpovídá mým oblíbeným autorům severské krimi, takže v sérii budu určitě pokračovat. Na knize je zajímavé vnímat kontext jejího vzniku, a to ve dvou aspektech. Komunikace či způsob práce policie došel velké proměny (ve srovnání se současnými detektivkami). Naopak problémy spojené s uprchlictvím a jeho přijímáním společností, jako by byly stejné před třiceti lety i dnes.

denib
18.09.2017

Líbilo se mi to. Hlavně to zoufalství, že ten první zločin snad nevyřeší :-) Krásná ukázka toho, že někdy ani poctivá policejní práce nestačí a je potřeba i trocha (nebo hodně) štěstí. Jinak to je klasická severní detektivka - hodně děje se věnuje postavě a soukromí detektiva a zločiny jsou poměrně brutální. Komisař Wallander je správný chlap, ale samozřejmě ani on není jenom klaďák :-)

yetti74
17.08.2017

Mně se líbilo, určitě přečtu i další od tohoto autora.

TipsyChipsy
27.07.2017

Největší kvalitou této knihy je vykreslení hlavního hrdiny, detektiv Kurt W. sice smrdí, prdí, chlastá a vždycky se o něco praští, ale přesto z něho čiší obrovské charisma a je statečný. V tom je kniha taková opravdová. Samotným příběhem autor reflektuje problémy tehdejší švédské společnosti s přistěhovalci a vizionářsky tuší, že se starý bezpečný svět hroutí.

Greengrass
23.07.2017

Joona, Harry, Kurt - má oblíbená trojice.

JelloBiafra
03.07.2017

Prípady komisára Wallandera sú v našich končinách notoricky známe hlavne vďaka rovnomenému seriálu, kde titulného detektíva bravúrne stvárnil Kenneth Branagh. Prvý knižný prípad s názvom "Vrahovia bez tváre" sa odohráva v januári 1990. Wallander tu rieši záhadný prípad vraždy dvoch seniorov, ktorých niekto beštiálne umučil na odľahlej farme. Podľa všetkých indícií sa ukazuje, že páchatelia sú utečenci, ktorí prišli do Švédska hľadať azyl. Wallander sa tak dostáva do prostredia utečeneckých táborov a snaží sa vypátrať kto za tým všetkým stojí a čo je v pozadí. Kniha síce je v mnohých momentoch mimoriadne napínavá, ale až príliš často tu autor zachádza do dejových odbočiek, ktoré nikam nevedú a pripadali mi ako zbytočné naťahovanie deja. Pôsobivé sú ale predovšetkým pasáže, kde sa Wallander zamýšľa nad tým, kam až môže raz Švédsko dostať jeho bezhraničná prisťahovalecká politika. Práve v tomto bode si myslím ,že je táto kniha výnimočná a je nutné uznať, že pán Mankell už v roku 1990, kedy táto kniha vznikala videl či aspoň tušil, že sa Švédsko pod extrémným nánosom utečencov raz prepadne do chaosu a táto jeho predtucha sa do bodky splnila. Dnes je bohužiaľ Švédsko doslova zaplavené čvargou z Afriky a Arábie a ocitá sa na pokraji občianskej vojny.

Bybyla
16.05.2017

Nebylo to vubec spatne. Asi se pustim do dalsich knih tohoto autora.

evasamankova
14.05.2017

Mankella a jeho vypravěčský styl mám ráda, všechno, co jsem od něj doposud přečetla, mě bavilo tak, jak jen dobrá detektivka bavit může.
Ačkoliv jsou Vrazi bez tváře jedničkou v sérii, dostali se mi do rukou až nyní. Což ničemu nevadí - navíc ústřední námět přistěhovalců je v současnosti více než aktuální. Román "má" už 26 let, ale v ničem nezestárl.

Majdule
05.03.2017

Rovnou přiznávám, že jsem skalní fanynka Kurta Wallandera, a proto ani nepředstírám snahu o objektivní kritiku. Tady se bude jenom chválit.
Poprvé jsem se setkala s Wallanderem v jeho posledním příběhu. A pokud jsem si snad myslela, že v tom prvním potkám čerstvého, svěžího policistu plného sil a nadšení, spletla jsem se. S Wallanderem se potkáváme ve složité osobní situaci (rozvod, senilní otec, problémy s dcerou, sám na pokraji alkoholismu, navíc s pocitem, že mu svět nerozumí), přesto nezapře zarputilost a instinkt policajta. Mankell ovšem čtenáři nenabízí klasickou detektivku, tedy intelektuální hru s velkým detektivem a vodítky vedoucími k pachateli, jsou to spíš sondy do společnosti a násilí v ní. Čtenář je spíš svědek, než co jiného. Líbí se mi autorův styl, který ve vypjatých fázích vyšetřování používá strohé, krátké věty, kterými zvyšuje napětí. Košatět autor nechává ty části, kde pronikají na povrch emoce a osobní život Wallandera. Ostatně Kurt Wallander je největší devizou knihy, je plastický, uvěřitelný, skutečně živoucí postava. A ve mě má skalní fanynku.

cantona
04.03.2017

Toto bylo moje první setkání s komisařem Wallanderem a musím říct, že pozitivní. Kniha se dobře četla, v podstatě žádná hluchá místa a zápletka byla taky fajn, i když žádná pecka to za mě nebyla. Jediný a nejen pro mě byl fakt, že autor o Československu věděl asi prd, když použil taková "typická česká jména". Mohl si to aspoň trochu nastudovat. Další díl si určitě přečtu.

michal0383
21.02.2017

Kniha se četla velmi lehce (až mi toho snad bylo i trochu líto). Prvním dílem jsem si Mankella oblíbil, surový severský styl je mi velmi blízký, a přesto se odlišuje od stylů ostatních velikánů (Nesbo, Kepler, Adler-Olsen,...). Trápila mě jen jména. Od příště si budu muset ta jména psát zvlášť na papír, protože mi jména Seveřanů přijdou stejná :-)

Karborund
08.02.2017

Začátek knihy navodil silnou emoční atmosféru, která časem vyprchávala jako pára nad hrncem.Wallanderovi nelze upřít snahu případ vyřešit, ale jeho postava moje sympatie prostě nemá.Téma nadčasové, bonus s výraznou českou stopou nepotěšil.

Živa23
08.11.2016

Příjemná, čtivá kniha. Doporučuji.

sagasir
02.11.2016

Vrazi bez tváře, vrazi s tváří

Máme zde další kriminální sérii s jedním hlavním vyšetřovatelem? Musím říct, že ano a je to jenom dobře. I zde totiž neočekávejte nic jiného než kvalitu. Mankell se ptá, jestli opravdu stačí jedno jediné slovo a všechna zloba se obrátí proti těm, kteří nejsou na daném místě úplně doma. Bohužel se zdá, že ano. Samotného komisaře si rozhodně zamilujete. Je to takový morous nejistý, kterému utekla žena a ani alkohol už mu nepomáhá. Přesto je to sympaťák.

Mankell do svého příběhu opět tahá trochu politiky a ukazuje, jaká je společnost. Dokonce sám autor přiznává, že je tak trochu rasista a přistěhovalci mu zrovna nevoní. To však nic nemění na tom , že Mankell tento žánr umí a neprávem je mnohdy odsouván na druhou kolej například oproti Larsu Keplerovi. Nutno tedy říct, že se vám do ruky dostane kvalitní příběh s kvalitním hlavním hrdinou. Pokud by se vám komisař Kurt Wallander moc zalíbil, tak nabízím možnost vidět ho ve dvou vizuálních úpravách. Oba seriály nesou název Wallander, jeden je ze švédské produkce a druhý z britské.

tinkal
24.10.2016

Napinava,dobre napsana detektivka.Urcite si prectu dalsi pribeh detektiva Wallendera

mispulin
23.10.2016

Moje první kniha od autora. Nebylo to až tak špatný, ale je znát, že kniha vyšla již před 25-ti lety. Myslím, že by si kniha zasloužila trochu lepší hodnocení...
Určitě si přečtu další příběhy Wallandera.

trudoš
20.09.2016

Co se Vrahům bez tváře nedá upřít, je dobrý začátek a pěkně rozehraný zločin zabití dvou obyčejných farmářů v důchodu. Jenže pak začal děj nesmyslně klopýtat, přičemž vyšetřování policie ustrnulo ve slepém oťukávání jedné teorie po druhé, až se nakonec povedlo kápnout na tu pravou. A i když je vyústění zajímavé a mrazivě realistické, z nějakého mně nepochopitelného důvodu nijak nesouvisí s původně nalezenými, především pak detailně zachycenými, stopami. Pravidla detektivky jako by byla Henningu Mankellovi pro smích.
Autor svéhlavě kombinuje psychologický román s detektivkou, přičemž u mě nezafungovala ani jedna rovina. Jenže to už je můj problém se skandinávskou krimi celkově - raději mám zápletku s činnými hráči, než mudrování nad zkažeností vesmíru a osobní dramata vůbec. Slavný dojem tak ve mně nezanechala ani postava Kurta Wallandera, věčného stěžovatele na těžkosti života. Ovšem zapeklitý případ vyřešil (sice pomocí náhody, ale budiž), pročež nějaké ty body u poroty přeci jen má.

Kraken126
02.07.2016

První díl série komisaře Válendra. Hlavní hrdina komisař Válendr mi sklonem k alkoholu a způsobem života připomíná postavu komisaře Harry Houle od JO NESBA. Jo Nesbo je ovšem mnohem dokonalejší ve všech ohledech. Tento první díl je poměrně slabý. Pachatelé se objeví až na konci příběhu a zápletka je hodně přitažená za vlasy. Nicméně, číst se to dá a audio kniha je skvěle namluvena a poslech je neskutečným požitkem.

Gooverka
27.05.2016

Poslouchala jsem ji jako audioknihu. Detektivní případ, ne tak zajímavý, s aktuálním uprchlickým tématem.

GreenMagritte
12.05.2016

Vrazi bez tváře oscilují mezi dobrým čtením, nudou i patosem. Chybělo mi napětí, které se nepodařilo vybudovat i navzdory kulise drsného severského počasí, které obvykle funguje jako polovina úspěchu. Zatímco v Číňanovi dobře fungují historické pasáže a prokreslení osobního života soudkyně, postava Wallandara je v tomto smyslu spíše chudší.

Většinu českých čtenářů musí notně nadzvednout ze židle pasáž o údajných běžencích z Československa, Lotharu Kraftczykovi a Andreasu Haasovi...

Jordyz
31.03.2016

Tak tato kniha od autora určitě patří k těm lepším. Krásně se četla, nečekané rozuzlení celé zápletky, napínavá...spokojenost.

sophieczech
22.03.2016

Moje první kniha od Mankella; snažím se vždycky začít číst spisovatele od jeho první knihy v sérii. Už dlouho čtu jen severskou krimi, ale u téhle knížky jsem se musela ze začátku dost nutit, abych ji dočetla. Připadalo mi, že se stále nic neděje. Od půlky čtivější, spád rychlejší a zajímavější. Takže dám šanci i dalším Wallanderům.

Aymira
20.03.2016

Pomalý začátek, svižný střed a opět pomalejší závěr. Jinak vcelku příjemné čtení, snad jen ten závěr mi přišel takový trošku z ničeho, jako by se autor rozmyslel až ke konci knihy, koho chce vlastně udělat vrahem. Jinak vcelku příjemné čtení, ale postavy mohly být více rozpracované. Celé to působí dosti stroze. A v závěru mi vadila jistá jména.

Horacia
04.03.2016

Kniha s napětím, čtivá a bez zbytečné krutosti, které je v současné severské literatuře tolik. Hlavní hrdina je člověk se svými klady a zápory a řeší stejné potíže jako každý z nás, "obyčejných lidí".

švédské detektivky švédská literatura severská krimi vraždy přistěhovalci, imigranti

Henning Mankell

Henning Mankell