Pátá žena

Pátá žena https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235556/bmid_pripady-komisare-wallandera-pata-ze-6ek-235556.jpg 4 331 57

Komisař Wallander stojí proti vrahovi, s jakým se ještě nesetkal. Při brutálním nočním útoku přijdou v Alžírsku o život čtyři jeptišky a jedna cestovatelka. Zprávy o této nevysvětlitelné tragédii mají o několik měsíců později ve Švédsku krvavé pokračování. Komisař Wallander se plný energie vrací domů z idylické dovolené v Římě. Na kraj Skåne padá podzim a Wallander doufá, že v zimě bude klid. Jenže rutinní pátrání po starém samotářském milovníku ptactva vyústí v děsivý objev. Tělo starého muže je nabodnuté v pasti vytvořené z ostrých bambusových tyčí. Tato vražda byla pečlivě naplánována. A vzápětí zmizí další muž… Wallander musí svůj osobní život a plány do budoucna opět odsunout stranou. Nalezené stopy však nikam nevedou a vyšetřování postupuje vpřed jen skrze zarputilou policejní práci. Wallanderovi se postupně před očima objevuje obraz, jaký si nedokázal představit ani v nejčernějším snu. Tentokrát stojí proti vrahovi, s jakým se ještě nesetkal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Den femte kvinnan , 1996

Karborund
04.08.2018 5 z 5

Pokračující stoupající trend Mankellových knih.Opět originální téma, charakterní, lidské vystupování komisaře Wallandera, propracovaný děj i zápletka.Povedená kniha.

PPardinio
07.07.2018 5 z 5

Zatím asi nejlepší kniha z této série s komisařem Wallenderem. Některé pasáže mi přišly zbytečné, ale to na mém hodnocení nemůže nic ubrat. Jsem rád, že se během vyšetřování mohu nenásilně seznámit s problémy, které sužovaly Švédsko v době, kdy jsem se pomalu rozkoukával na tomto světě.

akina
19.04.2018 4 z 5

Celkově se mi kniha líbila, některé pasáže mi přišly zbytečně dlouhé a zbytečné, ale celkový dojem dobrý. Rozhodně však okamžitě nesahám po knize stejné autora.

ilčidlo
13.03.2018 5 z 5

Mně se líbí detektivky od Mankella víc a víc a tato zatím je pro mně nejlepší, akorát jsem tentokrát poprve i trochu fandila pachatelce. Tento díl si zaslouží 5 hvězdiček

TipsyChipsy
05.03.2018 5 z 5

Příběhy komisaře se mi líbí, ani nevím proč. Asi je to tím, že je tam všechno takové normální, uvěřitelné a není to přitažené za vlasy jako severské krváky podle módy (Kepler, Adler-Olsen a Nesbo). I když se komisaři nic nedaří, stále se motá ve slepých uličkách a řeší falešné stopy, i když závěrečné rozuzlení není překvapující, stejně má tento spisovatel nějaké zvláštní kouzlo a umí napsat uvěřitelný příběh s poselstvím pro společnost.

Atanone
25.12.2017 5 z 5

(audiokniha)
Tohle mi sedlo. Bylo zajímavé sledovat mravenčí práci policistů a Wallander mi byl velmi sympatický. Není to žádný borec,je unavený,zapomětlivý a smutný,ale bála bych se něco provést,pokud bych věděla,že to bude vyšetřovat on ( a jeho kolegové). I přes pomalý styl vyprávění si příběh udržel napětí.
Otázka nakolik má člověk právo vzít spravedlnost do vlastních rukou,když světská spravedlnost selže a když se svým jednáním sám dopouští nespravedlnosti,je na dlouhé přemýšlení.

faba
10.11.2017 4 z 5

Po přečtení této knihy, která je jedna z nejlepších od Mankella, jsem se neubránil dojmu, že problém domácího násilí byl (je?) ve Švédsku asi velký problém – nebo se o něm nebojí psát. Vzpomněl jsem si na knihu Muži, kteří nenávidí ženy, a napadlo mě, že by se tato kniha mohla jmenovat; Ženy, které nenávidí muže!
Opět brilantně vystavěný příběh. Popis života Wallandera, jeho vztah s otcem, dcerou a další trable, které hrdina má, činí z detektivního románu, román společenský.

kubino77
12.09.2017 1 z 5

Překombinovaný děj. Autor neumí vymyslet běžnou civilní zápletku, všechny detektivky obsahují buď korporátní megazločince nebo šílené mstitele. Stesky po Ridbergovi jsou už fakt nudné...

loskatos
25.08.2017 4 z 5

Rozhodně jedna z lepších Walanderovek. Vrátil jsem se k autorovi po pár nepovedených kouscích z jiných sfér a kniha mě moc potěšila - skvěle vystavěné vyprávění, vyšetřování, paráda. Už se těším na další.

konformita
21.08.2017 5 z 5

Jedině pět z pěti. Byl to strhující příběh. S vrahem budete sympatizovat. Tedy předpokládám, že budete. Páč já mu přála, aby pokračoval dál. Asi nejsem normální. Komisař Wallander i se svými stesky je sympatický, nenudí a má šestý smysl, čuch :-)

soukroma
06.06.2017 5 z 5

Z přečtených detektivek s komisařem Wallanderem se mi Pátá žena líbila rozhodně nejvíc: opravdu napínavý příběh po celých 500 stran, zajímavý námět i vrah, Wallander není ještě tak zapomětlivý a celkově na huntě, nezpomaluje se tempo děje. 99% (kvůli dramatickému závěru, který tedy zrovna byl způsoben zásadním opomenutím).

ArwenAragorn
25.05.2017 5 z 5

Komisař Wallander má tentokrát co dělat s velice rafinovaným sériovým vrahem, jehož motiv se podaří nakonec zjistit. Je to další z kvalitních příběhů Henninga Mankela, skvělého autora, kterému se podařilo dát postavě komisaře Wallandera neuvěřitelně lidský rozměr. Čtenář tak sleduje nejen vyšetřování kriminalistů, ale i jejich soukromý život se všemi jejich radostmi i těžkými chvílemi. Opět musím tuto velice temnou, místy depresivní, napínavou, chytrou a dokonale promyšlenou detektivku doporučit.

PetK
03.05.2017 4 z 5

Melancholický a staromilský, trochu těžkopádný Wallander mě baví. Mám přečtené už myslím všechno, některé případy mně - jak to u sérií bývá - trochu splývají dohromady. Ale nikdy to není zklamání.

bbara155
14.03.2017 5 z 5

Výborný detektivní román se sympatickým policejním komisařem. Autorův styl psaní se mi líbí a jeho kritický pohled na dnešní švédskou společnost je zajímavý.

JohnyT
22.01.2017 3 z 5

Priemerna kniha... dejovo je to sice zaujimave ale chyba mi tam napetie...zo zaciatku ma kniha zujala ale postupne tempo upada ...v knihe navstivite rozne kuty juzneho Svedska ktore autor nalezite opise a celkove maju maly vplyv na vysledok vyserovania +autor neustale v kazdej knihe vyzdvihuje antirasisticke citenie detektiva Wallandera...koniec nezvykle natiahnuty (vrah je odhaleny a este 5o stran) ako keby bol autor plateny od poctu stran...takze nakoniec som bol rad ze som to docital...

vyvodka
26.12.2016 5 z 5

Tahle knížka je pro mě nejlepší, kterou jsem zatím od tohot autora četla. A celkově bych ji zařadila mezi deset nejlepších detektivek, které se mi dostaly do rukou. Opravdu moc napínavé, čtivé, mělo to spád. Líbilo se mi nenásilné propojení hlavního děje pátrání po pachateli s osobními starostmi hlavních členů vyšetřovacího týmu. Napětí se stupňovalo, zápletka i samotné rozuzlení byly zajímavé, atmosféra pěkně vykreslená.
Autor ve svých knížkách často zmiňuje aktuální společenská témata a asi proto zakomponoval do děje téma domobrany. Podle mě to byla zbytečná vedlejší dějová linka. I přes tuto malou výtku jsem si čtení opravdu užila.

Malina20
25.12.2016 5 z 5

Dlouho jsem nečetla, tak napínavý příběh. Ke konci jsem si nervozitou a nedočkáním okousala skoro všechny nehty na rukách. Líbila se mi osobnost vraha, jeho počínání bylo odůvodněné. Chvilkami jsem si přála, aby se nepodařilo vraha vypátrat. Napínavé až do konce. Určitě doporučuji.

orinka3
10.12.2016 5 z 5

Bravurně napsaná detektivka! Čte se jedním dechem od začátku do konce. Styl pana Mankella se mi velmi líbí, jemná nenásilná psychologie postav, dobře a napínavě vystavěný příběh. Jediné co mi při čtení trhalo oči, je tvar "bysme", který se v rozhovorech dost často vyskytuje. Ale dejme tomu, že policisté nemluví tak docela spisovně, takže za to hvězdičku ubírat nebudu. A možná je to i vina překladu.

sagasir
02.11.2016 5 z 5

Další skvělý počin od legendy

Mankell se svou sérií s kriminálním komisařem Wallanderem jistě zapsal mezi legendy severské krimi. Nicméně tato legenda už bohužel nic nového nenapíše, jelikož v roce 2015 skonala. Přečtěte si tak další (už 6 skvělý díl ze série) a vzdejte, tak aspoň symbolický hold tomuto skvělému autorovi.

Ani po šesté rozhodně nebudete zklamaní z četby od Mankella. V knize najdete vše, na co už jste od tohoto autora zvyklý. Nechybí napínavý děj, zajímavá zápletka, skvěle vykreslené postavy, zakončený děj a i téma ciziny se zde nakousne. Tentokrát nutno říct, že mě velice zaujal způsob smrti daných postav. Celé mně to přišlo, takové originální (ano možná je to trošku morbidní). Ostatně vcelku originální je vlastně víceméně nalezení každé mrtvoly a způsob jakým zemřela. Samotný příběh pak příjemně plyne a nemá hluchá místa ani zbytečné odbočky. Je vidět, že Mankell se řadí mezi mistry svého řemesla, jelikož sepsat kriminální sérii, která již nyní čítá 11 knih a z toho si troufám tvrdit, že všechny jsou velice kvalitní a u čtenářů velice oblíbené, tak to rozhodně není jen tak. K rozsahu samotného díla mohu opět jen říct, že se jedná o klasiku (543 stran). Jinak jí uděluji 85%. Co napsat na závěr? Snad jen doporučení, že čtenáři Mankellovi série mně jistě dají za pravdu, že i Pátá žena je skvělá a já ji mohu vřele doporučit. Přesto vy co s Mankellem ještě nemáte žádnou zkušenost, tak si přečtěte jeho sérii s Wallanderem od začátku. Rozhodně to je zážitek.

Jaruš7
22.09.2016 4 z 5

Kniha má emoční náboj a v zásadě logiky předpokládaný vývoj, vyšetřování ale má oslabenou energii. Čtenář navíc je zasažen severským podnebím a to navíc v době podzimu, životní osudy všech aktérů jsou jenom pochmurné , takže ponurost příběhu je tím zasílená.Čtivý , ale rozvolněný příběh s únavovým syndromem.

zfilmováno – TV seriál

Henning Mankell