Bílá lvice

Bílá lvice https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191874/bmid_pripady-komisare-wallandera-bila-lv-Nb2-191874.jpg 4 363 67

V poklidném kraji jižního Švédska zmizí Louisa Åkerblomová, realitní makléřka, opora metodistické církve, manželka a matka. Neexistuje žádné vysvětlení ani motiv. Komisař Kurt Wallander je se svým týmem povolán případ vyšetřit. Wallander od samého začátku tuší, že oběť už není mezi živými. Zatím však nemá ani ponětí, jak daleko bude muset zajít, aby vraha dopadl. Mezitím v Jihoafrické republice zahájil prezident de Klerk spolu s Nelsonem Mandelou dlouhou cestu ke svobodě a zrušení apartheidu. Proti nim však stojí nelítostné síly, které se neštítí žádného zvěrstva. Wallander se najednou proti své vůli ocitá uprostřed tajného spiknutí, jehož cílem je uvrhnout Jižní Afriku do bezedného zoufalství. Nezbývá mu než s nasazením vlastního života zabránit ohavnému zločinu, který by znamenal přehrazení toku dějin.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Den vita lejoninnan , 1993

sagasir
02.11.2016 3 z 5

Cestování s detektivkou

Je až s podivem jak umně dokáže Mankell propojovat rúzná místa na zeměkouli s dějem ve svých knihách. Kniha Bílá lvice pak rozhodně není výjimkou. Díky ní se podíváme velmi okrajově do Ruska či do Jihoafrické republiky a samozřejmě do Švédska.

Musím se přiznat, že při čtení prvních pár stránek jsem byl docela konsternován a říkal jsi, jak mě děj nebaví a co se s Mankellem stalo. Prostě prolog o jakémsi vzniku tajemného spiknutí, mně přišel zbytečný, zdlouhavý a hlavně nudný. Naštěstí jsem četl dál a pak už to byl starý dobrý Mankell. Ve zkratce tedy opět nechybělo již zmíněné propojení různých míst na zeměkouli, starý dobrý komisař Wallander a další kvalitně sepsané postavy, zajimavý a napínavý děj s trochou náhledu do historie a kvalitní zakončení.

Tudíž pokud se vám nebude líbit onen prolog jak mně, pro kvalitní pocit z četby ho klidně protrpte a budete pak odměněni skvělou detektivkou na jejímž konci si řeknete, že se to Mankellovi zase povedlo. Nevím jak vy, ale já už se nemohu dočkat až budu číst čtvrtý díl z této skvělé kriminální série s komisařem Wallanderem.

Za mě 75 % a bylo by to víc, ale nebude kvůli tomu prologu.

RyxiraAmyGinger
21.10.2016 3 z 5

Jako přečetla jsem to, takže tak strašné to být nemohlo, ale... je tam hrozně moc ale. Přecitlivělost vrchního komisaře Wallandera, děj je místy poněkud rozvleklý, postavy málo uvěřitelné, přesah, který snad kniha má mít, jsem nezaznamenala... bez znalosti tohoto díla bych klidně mohla žít.

rodak
19.10.2016 5 z 5

Rozděleno na dva tábory ...Opět to bylo výborné ,skvělé ,čtivé ,napínavé .Komisař je moje srdcovka,každý díl mne neuvěřitelně baví .Může psát o čemkoliv hlavně že je tam Wallander a jeho vyšetřování ,uvažování náhled na žití apod.Ještě tří díly a nevím co budu číst dál.

Karborund
18.10.2016 3 z 5

Začátek knihy mě uchopil a pevně sevřel, bohužel postupem času sevření povolovalo a konec byl naprosto prázdný a nudný.Wallenderovi jsem se pod kůži nedostal, působil na mě jako James Bond po lobotomii.Chybělo víc překvapení a zvratů.Téma zajímavé a aktuální.

Kraken126
02.07.2016 3 z 5

Poměrně čtivé dílo, skvělé namluvené v audio podobě. Komisař Válendr se chová jak idiot, naprosto iracionálně jako by vystudoval plzeňská práva. Nicméně vše umí vyšetřit a dovést do zdárného konce. Nastiňuje problém uprchlíků, který v době vzniku nebyl až tak závažný a nenabyl zrůdné podoby dnešních rozměrů, kdy se na území tohoto přívětivého státu pohybují statisíce běženců z nichž určité procento patří k radikální části, která se neštítí ničeho. Bůh s Vámi Švédi, mám neblahý pocit, že se z toho poserete.

Aymira
07.04.2016 5 z 5

Velmi příjemné překvapení. Kniha je rozsáhlejší než je u Mankella obvyklé, ale to mi vůbec nevadilo, naopak jsem za to ráda. Poznáváme pozadí politických a sociálních jevů v jiné zemi, do hry se trošku více dostávají i Wallanderovi kolegové, takže za mě v podstatě jen samá pozitiva. První třetina knihy, kde se zabýváme pouze vyšetřováním vraždy jedné ženy, je hezky čtivá a bez hluchých míst. S nástupem politického podtextu na scénu jsem se trošku začínala obávat, že se dostaneme někam na úroveň Psů z Rigy, ale naštěstí to teď tak vůbec nepociťuji.

Lenka.Vílka
25.02.2016 5 z 5

Z takhle tlustého Mankella jsem měla obavy. První dvě knihy série jsou skoro o polovinu hubenější, takže jak? Autor se bravurně vykecává a já mu to žeru. Baví mě jeho rozpitvání každé věci, myšlenky, dokonce i blbé mouchy na stěně. Můj komentář bude tentokrát krátký (nechci se už zabývat tím, jak jsem smutná z toho, že lidé porovnávají Mankella se současnými autory a potom jsou zbytečně zklamaní), prostě napíšu, jak to je, Svělá kniha, dokonalý příběh, jedinečný autor. Maximální hodnocení. A Kurt je pořád stejný borec.

MAXA71
18.02.2016 4 z 5

Výborná, niet čo dodať, zase prekvapivý záver.

tlllk
21.12.2015 2 z 5

opäť to bolo príšerne naivné, čierno biele, navyše hlavné postavy zas oplývali nadprirodzeným inštinktom , aj stredoškolský referát ma v sebe viac autentičnosti.

Príde mi že zas nejaký marketingový guru, chce vytrieskať maximum zo severskej detektívnej módy, vrcholom bola tá tupá narážka na ďalší diel... ešte že to vydávajú aj ako audioknihu.

Gracian1964
25.11.2015 5 z 5

Knihu som dočítal, bol to v poradí môj tretí Wallander, snažím sa to čítať chronologicky....zatiaľ z tých troch sa mi táto zdala najlepšia, i keď ani o dvoch predchádzajúcich nemôžem povedať, že sú zlé...som spokojný a určite siahnem aj po ďalšej knihe z tejto série, ale dám si od Mankella chvíľu pauzu...aby som sa k nemu potom vrátil s o to väčšou chuťou....už sa teším, hm....

Acquenta
06.10.2015 4 z 5

Kniha super, docela dobrá zápletka, akční scény taky fajn, četla se jedním dechem

mulderka
24.05.2015 3 z 5

Jak se autorovi podařilo vymazat z těch několika slibných akčních scén jakékoliv napětí, nejde mi na rozum :-(
A Wallander - nebýt toho, že mi byl sympatický ve filmech, velice pravděpodobně by mě knížky s ním minuly, stejně jako většina severských detektivek. Nějak mi tento styl psaní nesedí...

Pet007
19.05.2015 4 z 5

Kniha byla napínavá, příběh se odehrával ve Švédsku a v Jihoafrické republice. První oběť zemřela, protože se ocitla v nesprávný čas na nesprávném místě. Pachatel připravoval politický atentát, proto neváhal použít všechny prostředky, aby věc utajil.

Jardell
06.02.2015 5 z 5

Po dlouhé době jedna z těch hodně dobrých knih, napětí od první stránky do poslední!!

Alča I.
21.01.2015 5 z 5

Moc pěkné. Doporučuji

Piglit
30.12.2014 2 z 5

Jenom bych uvedl na pravou míru spolupráci Jihoafrické republiky a KGB. KGB podporovalo osvobozenecký boj (např. Angola, Mozambik, Zambie) a i v Jihoafrické republice bylo zaháčkované prostřednictvím plukovníka KGB se zajímavým jménem Joe Slovo. Slovo vedl vojenskou část ANC a byl nejbližším spolupracovníkem Mandely. Těžko si lze představit, že by kdokoliv z KGB pomáhal něčemu, co by bylo ve prospěch apartheidu, jakkoliv se to snaží autor v textu vysvětlit.

vysypanel
18.12.2014 5 z 5

Mankell je prostě skvělý!!!
Prolínání děje s Jižní AFRIKOU skvělé - i když víme že Mandela nakonec umřel stářím...
Dobře se to čte. Spíše mi vadí, jak ty knihy vycházejí chaoticky. Dávno jsme četli díl, kdy Wallander prakticky odchází do důchodu a jeho dcera po něm převezme roli policistky a v těchto dodatečných dílech dcera ještě ani neuvažuje že by se policajtkou stala...
Marne, je to daň za pozdě získanou popularitu...

momo01
02.11.2014 2 z 5

Rozvleklý začátek, kdy čtenář od prvních stran rámcově ví, co se stalo a přitom cca 100 stránek policie hledá pohřešovanou ženu. Pak se to celé začlo komplikovat politickými komploty. Nic pro mě. Nedokázala jsem ani dočíst.

dalia1769
14.09.2014 4 z 5

Dobrá, i když ne nejlepší detektivka z řady o komisaři Wallanderovi. Zajímavé nahlédnutí do situace v JAR před koncem apartheidu.

Dryáda
13.09.2014 2 z 5

Děj knihy začal zajímavě a napínavě, ale ve chvíli, kdy se přesunul ze Švédska nastoupila nekonečná vlna nudy. Čím dále se příběh posouval, tím více se nesmyslně protahoval a stával ještě více nudným. V každém rozhodujícím momentu se vše jen pokazilo a přitížilo, jen aby se děj opět natáhl na několik dalších kapitol. Připomínalo mi to situace s nesmrtelnými záporáky v béčkových filmech, kteří ani po několika kulkách v těle nemají v úmyslu umřít.