Havran z Předklášteří

Havran z Předklášteří https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43173/bmid_havran-z-predklasteri-bQy-43173.jpg 5 79 11

Koncem roku 1141 přivedl opat Rudulfus farníkům z Předklášteří nového kněze, přísného otce Ailnotha, který hned začal zavádět nové pořádky, rychle si dělal nepřátele a pomalu rozpoutával tichou válku s polovinou farnosti. Jednu mladou ženu dokonce dohnal k sebevraždě. A tak nikdo neplakal, když ho na Boží hod nalezli s rozbitou hlavou na dně mlýnského rybníka. Mezitím získal bratr Cadfael nového pomocníka. Benet se má čile k světu a jeho píle a dobrá nálada přichází starému bylinkáři vhod – do chvíle, než Cadfael zjistí, že mladík svou prostotu hraje a že je někým jiným, než za koho se vydává. Po farářově smrti na něho padne podezření z vraždy, ale zároveň se ukáže, že nevyřízené účty s fanatickým knězem měl leckdo. Jak se stopy po zákeřném zločinu vyjasňují, začíná Cadfael chápat, že všechno mohlo být také jinak: do osudu nelítostného božího služebníka možná zasáhla sama Prozřetelnost.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Mladá fronta

The Raven in the Foregate , 1986

Luigi1
06.06.2023 4 z 5

Dobré počteníčko

elizabeth_ba
11.04.2023 5 z 5

Občas se v detektivce stane, že oběť nevzbudí v čtenáři soucit. No a tohle byl přesně ten případ a napsat k tomu více, by určitě byl spoiler. Opět je přítomna nějaká romantická linie, což ale mně nevadí, spíše naopak, a tentokrát se potkají (a zamilují) chlapec s oříškovýma očima a dívka s oříškovými vlasy... Opět moc hezké, jen už mám trošku strach zhlédnout vizuální zpracování příběhu. :-)

kolacky
14.03.2023 5 z 5

Vynikající příběh a ten žertík na konci!

Alizon
19.12.2021 4 z 5

Této sérii jsem kdysi propadla na stredni skole a po letech se k ní vrátila znovu. Havran z Předklášteří patří ani nevím proč k jednomu z mých oblíbených dílů. Celá série je dobrá, jednotlivé díly nejsou moc dlouhé a atmosféra středověkého města je návyková.

alekis
25.11.2021 5 z 5

Tento příběh mě zaujal méně než všechny předešlé. Přesto je dobrý, čtivý, a protože 4,5 je zaokrouhleno 5, tak dám zase plný počet. Ale náš oblíbený bývalý voják a námořník, dnes benediktin a zakuklený dobrodruh, už podle mého řešil lepší věci.
No, zbývají mi ještě nějaké díly. Takže znovu vzhůru do Shrewsbury, které je mimochodem skutečné, žádná fikce, je vzdáleno od hranic s Walesem čtrnáct kilometrů, protéká jím opravdu řeka Severn, opravdu tam stojí hrad, a dokonce je tam škola, kde studoval prý Charles Darwin, ale to bylo dávno po tom, než se odehrávaly příběhy bratra Cadfaela :-).

Trudi806
03.11.2021 5 z 5

Jó, takových pár havranů jsem už taky potkala. Bohužel na ně vždycky nejde aplikovat středověký řešení... série si drží kvalitu, ale je pravda, že v něčem je to podle stejného mustru stále dokola. Možná výhoda, že jsem to nečetla najednou ale vracela se po letech.

jaroiva
07.06.2018 2 z 5

Tento příběh mi připadal docela nezajímavý. Zezačátku to vypadalo slibněji, než po dočtení celé knížky. Budu-li si chtít některé Cadfaelovy příběhy přečíst znovu, tento to nebude.

wooloong
04.07.2015 4 z 5

Tenká nenáročná knížka. Moje třetí ze série. Zatím byly všechny jako přes kopírák. Jedna "vražda" a k tomu milostná zápletka. Doufám, že ostatní nejsou podle stejné šablony, byla by to už dost nuda.

cukrovka
07.05.2015 4 z 5

Příjemné čtení.

jaja1989
17.04.2015 5 z 5

dobrá detektivka

tenax
15.08.2013 5 z 5

Opět jsem spokojen stejně jako u všech předcházejících dílů. Cadfael nemá chybu.