Případ ukradeného zubu

Případ ukradeného zubu

Rok 1892, New Fiddleham, Nová Anglie. Věci tu nikdy nejsou takové, jaké se zdají být, zvláště když jsou Abigail Rooková a její excentrický zaměstnavatel R. F. Jackaby opět vyzváni, aby vyšetřovali nadpřirozené jevy. Nejprve se objeví zákeřní měňavci zamaskovaní jako roztomilá koťátka. O den později je jejich majitelka nalezena mrtvá a na krku má podivnou bodnou ránu. Hned nato se z blízkého Gad’s Valley ztratí dinosauří zub odkrytý při nedávných vykopávkách a v údolí začne řádit neidentifikovatelná bestie, která napadá zvířata i lidi a nechává za sebou jen zmrzačená těla. Policista Charlie Cane, který se do údolí odstěhoval z New Fiddlehamu, žádá o pomoc, a tak se Abigail s Jackabym vydávají chytit zloděje, příšeru a vraha....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/324496/pripad-ukradeneho-zubu-yUF-324496.jpg 4.2109

Jackaby (2.)

Beastly Bones (2015)

Literatura světová, Detektivky, Fantasy
Vydáno:, Host

1Barulinka

Vždy, když už jsem si říkala, že mě děj přestává bavit- BOOM!- Vše se převrátilo vzhůru nohama a zase jsem se začetla, ale i tak se mi první díl líbil víc. Trochu mi tam chyběl Jackabyho dům, ten kačer, na jehož jméno si teď nevzpomenu, Jenny...

SBH

Jsem trochu v rozpacích, co o knize napsat. Četla se hezky a nezklamala mě. Ale žádný ohňostroj se nekonal.
Příběh sám měl nejblíž k lehkému paranormálnímu dobrodružství. O detektivce ve stylu S. Holmese se nedalo mluvit. Jednoznačným kladem knihy je autorovo vypravěčské umění, jedním dechem přidávám plusové body za překlad, dále přičítám zábavné charaktery hlavních (i vedlejších) postav a přiměřenou dávku tajemství pikantně okořeněnou osudem ducha Jenny. Autor se otřel o otázku feminismu v postavě všetečné novinářky, která byla za své radikální názory spravedlivě potrestána. Nejvýše bych vyzdvihla skutečnost, že tento "případ" působil přes svou nereálnost mnohem uvěřitelněji než první díl. Naopak mi téměř nesnesitelně vadí zlozvyk ála Aaronovitch (či Rudý John), kdy ústřední padouch z dílu do dílu hladce uniká, čímž vzniká frustrující pocit neuzavřenosti.
Celkově ovšem vřele doporučuji. Vtipné dialogy, romantická (velmi nesmělá) linka, originální Jackaby.

symphonia

Na stupnici od jedné do avokáda bych to viděla tak na jezevce.
Moc se mi líbí autorův styl psaní – dokáže být nějakým způsobem akční i sarkastický zároveň, což vytváří nezvyklou kombinaci, která mě uchvátila už na první stránce.
Jeho pojetí nadpřirozených bytostí se řídí heslem „každá blbost, o které jsi kdy slyšel ve skutečnosti existuje“. Míchá do sebe bytosti z nejrůznějších folkrórů ze všech koutů světa a vytváří tím barvitý, ale místy možná trochu přeplácaný mix.
Co jsem si ale opravdu zamilovala byly postavy v čele s potrhlým detektivem Jackabym, a jeho důvtipnou a odvážnou asistentkou. Abigal mě sice ke konci trochu štvala se svým věcným vzdycháním nad jistým policistou, ale nemůžu říct, že bych jí nechápala.
V porovnání s prvním dílem byl tento možná trochu přeplácaný a nedomyšlený, ale další díl budu rozhodně vyhlížet s velkým očekáváním.

sgjoli

Dějově to možná je trochu slabší (=na můj vkus trochu přeplácané), ale i tak jsem si knihu dokázala užít. Hlavní postava je skvělým hybridem Sherlocka Holmese a Doctora Who a jeho asistentka Abby zase kombinací Johna Watsona a Clary Oswald. Baví mne ten Jackabyho svět, Ritterův styl psaní je velmi svěží, atmosféra přitažlivá a kolkolem je to fajn oddechovka, Snad u nás vyjdou i další díly této série.

Dani3
07.11.2017

Druhý díl je o něco slabší než ten první.
Na můj vkus hlavní postavy docela dlouho tápaly a vlastně se tu krom přehlídky roztodivných druhů zvířat nic moc nedělo. Autor si pak všechno nechal na posledních pár stránek.
Na další díl jsem zvědavá, protože otevřený konec slibuje velkého protivníka pro Jackabyho.

Baru1236
27.10.2017

Už první díl se mi líbil, ale tenhle byl mnohem lepší. Knížku jsem doslova nemohla odložit dokud jsem se nedostala na poslední stránku. Jackaby opět nezklamal a u některým pasáží jsem se musela držet abych se o půl jedné ráno nesmála nahlas.

PeM
28.08.2017

Nejvíc mě z celé knihy zaujal konec....jak říká Jenny..."jsem připravená se to dozvědět"....jen doufám, že to nebude nějak vyšroubované do extrémů (rozuměj - čím víc fantasy, tím míň mě to baví..)

MartyManCZ
01.08.2017

Tak druhý díl také nepřesvědčil a řadím tuto sérii definitivně jako čtivo pro teenagery. Jako všechno v pohodě, je to milé a hlavní postavy jsou super, ale nějaká náročnost příběhu a tak...je to takové jednoduché a hloupoučké. Jackaby více prostoru opět nedostal... jak říkám, je to spíše pro mladší čtenáře, pro které to ale může být skvělá vstupenka do žánru krimi a fantasy.

vnimat_Krasu
29.07.2017

Jackabyho mám rád.
Ale Ritter neví, kdy přestat. Šroubuje jeden fantasy závit za druhým a přitom by hrozně chtěl bejt Potterem mezi Holmesology. Jo, odsýpá mu to. A zase jsem byl na straně sto v době, kdy obvykle bejvám na třicítce.
Je jen škoda, že je to celé tak děsně bez pohlaví.
Trojku si přečtu.
I když vlastně ani nevím, jestli je to guilty pleasure.

Sorrow
28.07.2017

Tenhle díl jsem si oproti tomu prvnímu náramně užila. Asi ke mně zkrátka tentokráte přišel ve správný čas :) Abigail i Jackaby jsou sympatičtí hrdinové a Ritter umí moc dobře kombinovat detektivku, fantasy i romanci. Jo, těším se na další díl :)

denydean
18.06.2017

Opět trochu předvídatelné, ale krásné. Tahle série není úplně dokonalá, ale má své kouzlo. Těším se na další díl.

Halka2
15.05.2017

Příjemné čtení, vtipné i s dávkou fantasy. Jako ta první mě pobavila. Škoda, že jsem nikde nenašla zmínku o dalším pokračování.

E.lisabeth
12.05.2017

Jeste predvidatelnejsi nez prvni dil, ale me to proste u teto serie vubec nevadi. Opet super oddechove cteni plne roztomilych priserek a Jackabyho glos. Tesim se na dalsi dil:-).

martina.tim
09.05.2017

Skvělý díl. Na to, jak málo čtu fantasy tak mě tyto příhody s Jackebym neskutečně baví.

milunka21
28.04.2017

Ještě lepší než první díl, už aby byl třetí :-)

orson
23.04.2017

Za mě to bylo trochu slabší než předchozí díl, ale sám nevím proč. Do čtení jsem se musel spíše trochu nutit a přemýšlel jsem u toho, proč mě ten první díl tak nadchnul. Ale dám tomu ještě šanci, už jen proto, že příběh z tohoto dílu nebyl vůbec ukončen.

gad
04.04.2017

Také druhý díl mne potěšil. Příběh má opět spád a nepostrádá napětí. Autor je vynikající vypravěč, jenž dokáže čtenáře udržet v napětí. Závěr knihy naznačuje pokračování, takže se těším.

Romi156
03.04.2017

Druhý díl nadějně začínající série mne trošičku zklamal, nicméně knžka rozhodně stojí za přečtení (už kvůli šupinatým koťátkům). Škoda, že se poněkud mění charaktery i vzájemná "chemie" hlavních postav...

Nikča1236
25.03.2017

Z prvního dílu jsem dvakrát nadšená nebyla, ale druhý díl musím pochválit, byl o dost lepší. Zajímavá zápletka a netradiční příběh. Jednoznačně se těším na třetí díl!

Ivuska.09
19.03.2017

Byla jsem nadšená už z prvního dílu a pokračování mě rozhodně nezklamalo. Mám ráda obě hlavní postavy - Jackabyho i Abigail. Líbí se mi propojení detektivky, fantasy a románu, stejně tak zahalení celého příběhu do tajemna, magie a nadpřirozena. Pro mě jsou díla Williama Rittera originály, které v sobě mají na rozdíl od jiných detektivek něco navíc - s takovým detektivem, jako je Jackaby, jsem se zatím nikde jinde nesetkala. Těším se na další díl.

trudoš
12.03.2017

Podobně jako u předchozí knihy, i zde je dějová linie vcelku jednoduchá a žádná velká překvapení se nekonají. Naopak, některé nitky zůstanou úplně nezastřižené, což mě u poměrně nekomplikované osnovy skutečně mrzí. Trochu podpásovkou je drobná změna charakterů, lépe řečeno, jejich přizpůsobení se aktuálnímu vývoji. Tam, kde jsem se dříve bavil nepraktickou dedukcí Abigail Rookové a bezbřehou šíleností R. F. Jackabyho, se mi teď obě postavy proměnily v zábavný standard dostupný u většiny okultních detektivek. Tedy ne že bych je nadále nemiloval, ale o počáteční kouzlo originality přišly.
Co si však série ponechala, je autorova hravá schopnost zakomponovat do příběhu směsici mytologických motivů, aniž by to působilo jako hodinka vaření s pejskem a kočičkou. Další věcí je, že se William Ritter umí postarat o zábavu, díky čemuž jsem se od čtení těžko odtrhával. O to víc, že závěry jednotlivých kapitol prostě člověka nutí pokračovat dál. Navíc konec mile navnadí na další díl. Už aby vyšel.

kklepkaa
06.03.2017

Z Jackabyho se jaksi velmi rychle stala série, kdy se opravdu těším až vyjde další díl. Opravdu pohodové strávení volného času s nejzajímavějším detektivem o jakém jsem zatím četla. Rozhodně hodnotím druhý díl lépe tím, že jsem až do konce byla napjatá jak to vlastně dopadne. Ritter si na nic nehraje, nezdržuje se blbostmi okolo a tak velmi rychle člověk dojde ke konci. Autor zcela nepochybně vycházel z postav Sherlocka Holmese a jeho přítele Johna Watsona, ale díky tomu fantasy oparu se mu povedlo přinést i něco nového, co prostě baví.