Případ Sant'Ambrogio - Utajený skandál římských řeholnic

Případ Sant

Skutečný, více než století utajovaný církevní skandál, odehrávající se poblíž sídla samotného papeže, se prostřednictvím knihy Případ Sant’Ambrogio dostává mimo zdi uzamčeného církevního světa. Tajný inkviziční archiv zpřístupnil až v roce 1998 papež Jan Pavel II. a záhy na povrch vyplul případ řeholnic z kláštera Sant’Ambrogio z poloviny 19. století. Hlavní hybatelkou celého procesu, probíhajícího dva roky a před veřejností dokonale utajeného, byla kněžna Kateřina von Hohenzollern-Sigmaringen. Tato urozená a zbožná šlechtična se do kláštera uchýlila s cílem uklidnit svou duši a ukrýt se před nelehkým osudem, ale záhy zjistila, že je ohrožena nejen její mravnost, ale také život. Přes prvotní nadšení a odhodlání vstoupit do kláštera natrvalo brzy s úděsem zjišťuje, že za uzavřenými zdmi se odehrávají zločiny kriminální, náboženské i mravní povahy. Hlavní iniciátorkou je madre vicaria kláštera Maria Luisa. Tato nebesky krásná, mladá a ctižádostivá žena má na svědomí několik lidských životů, organizuje pod záminkou náboženského zasvěcení každodenní sexuální orgie a nechává se uctívat jako světice. Před kněžnou se postupně odhalují další a další zločiny, nenachází však zastání ani u představené kláštera, ani u zpovědníků, kteří jsou do skandálu také zapleteni. V podstatě nemá šanci uniknout a musí čelit travičským pokusům nedotknutelné světice Marie Luisy. Několikaletá badatelská práce vyústila v obsáhlou a poutavou studii s prvky detektivního románu podloženou četnými archivními materiály a výpověďmi očitých svědků i obviněných. Případ Sant’Ambrogio není omezen jen na klauzuru samotného kláštera, ale odhaluje také pozadí zločinů a postupně před čtenářem otevírá mnohem širší a závažnější souvislosti, v nichž hrály nemalou úlohu také vysoce postavené církevní osobnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/334462/pripad-sant-ambrogio-utajeny-skanda-zoz-334462.jpg 4.513

Die Nonnen von Sant'Ambrogio (2013)

Literatura faktu, Náboženství, Historie
Vydáno:, Prostor

cérka
12.09.2017

Ano, souhlasím, i řeholníci, kněží, papežové jsou tady na zemi pouze lidmi a lidé mají své touhy, přání, sny a představy. Jedni jsou hodní, sympatičtí a milí na první pohled. Druzí působí snad přísným, nepřístupným dojmem. Každý by se měl podívat nejdříve do své vlastní tváře a duše. Zamyslet se nad sebou samotným, nad svými činy, než začne soudit druhé.

Knihu jsem začala číst s nesmírným nadšením, případ řeholnic z kláštera Sant'Ambrogio mě lákal jako mouchy mucholapka :-). Konečně se dozvím něco o životě za zdmi kláštera s klauzurou...

Autor knihu pojal velmi velkoryse a vše do nejmenších podrobností vysvětluje a popisuje. Hold některé teologické úvahy a vysvětlivky jsem přeskakovala, jinak bych knihu asi nedočetla.

Celkový dojem? Obrovská nevědomost, chybějící vzdělání a dobrá rodinná vazba, vždyť některé dívky byly v klášteře od útlého dětství, mohli vést k tak obrovské lidské tragédii.

Závěr? Typický pro tehdejší (možná i dnešní) dobu. Za vše může žena, vždyť ona utrhla jablko ze stromu poznání. Muži byli potrestání minimálně.

mandrawer
06.07.2017

V tejto knihe krestanská viera dostava na zadok, resp. do rozkroku, sexualnej orgie, alkohol, nasilie, vsetko v podpore papeza, kardinálov a svatych diablov. Fuj.

Antonie123
29.04.2017

Moc zajimava kniha. Krome postupu reseni pripadu obsahuje i zajimave historicke udaje,autor objasnuje neznalym lidem spoustu teologickych,cirkevnich zvyklosti,udaju,popisuje cely chod klasternich dnu. Lide jsou na svete vsichni stejni. I zbozni lide v klastere maji sve touhy,city a sve hrichy,jsou zli i hodni. Jsem ateistka,je jina doba,ale kniha se mi moc libila a muze ji myslim s napetim cist kazdy.