Případ sametových drápků

Případ sametových drápků

První případ, ve kterém se objevuje advokát Perry Mason. Ten se ujímá obhajoby klientky Evy, jež ho žádá o ochranu před vyděrači. Je to však klientka nejen krásná, ale i prohnaná a zákeřná: je zapletena do vraždy a snaží se uvalit podezření na Masona…
Přeložila Eva Outratová.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26444/pripad-sametovych-drapku-Ei9-26444.jpg 4.125

Perry Mason (1.)

The Case Of The Velvet Claws (1933)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Riopress

Pepasch1

Spolu s R. Stoutem nejoblíbenější americký autor detektivek. Hlavně knihy s Masonem jsou pro mě špička. Žádná kniha nemá slabinu.

happy-smile
30.12.2017

Bohužel jsem byla zklamaná. V knížce se na můj vkus až moc mluví a málo se toho děje. Navíc Perry Mason tahá z rukávu takové informace, že aby je vydedukoval, tak snad musí lidem číst myšlenky... No je to první díl z asi osmdesáti, takže možná se pan Gardner potom rozepsal, ale tuto knihu bych určitě nedoporučila.

trudoš
16.09.2017

Představu o románech s Perry Masonem jsem měl vždycky mlhavou, silně ovlivněnou televizním zpracováním. Proto byl pro mě první z jeho případů velmi příjemným zahájením. V základě totiž nejde o nic jiného, než sympatickou parafrázi Dashiella Hammetta, s úbytkem nápaditých metafor a drsňáckého cynismu. Dokonce i koncepce zápletky připomíná spíš klasickou drsnou školu, než nějaké právnické kličkování v soudní síni. Jasně, má to svůj věk, ale neodolatelná atmosféra příběhů z třicátých let minulého století funguje naprosto precizně, až mám podezření, že si na ní ujížděl sám autor. To se projevuje především v postavě hrdiny, který od začátku ví, že na něj klientka hraje levou a snaží se jej namočit do nezáviděníhodné situace, přesto jí to s bezelstným úsměvem nechává projít, aby ji pak v pravou chvíli vtipně uzemnil. Překvapením pro mě mimo jiné bylo, že Perry Mason zde vystupuje jako právník, který se dopustí jakékoliv špinavosti (snad kromě vraždy), aby se dobral ke kýženým výsledkům.

marek1278
24.08.2015

Opravdu pěkné počtení jako první díl Perryho Masona - občas sice trochu až přehnaná dedukce, ale fakt jsem se pobavil a těším se na další díly :)

honajz
19.12.2013

No, je vidět, že se tady Gardner hledal, a stejně tak hledal svou postavu. Je to takové machovské (od slova macho, ne Mácha), a někdy duševní pochody Perry Masona dost dobře nechápu. Celé mi to přijde postavené poněkud na vodě (a to doslova, viz konec s vanou), a vypadalo to, že kdyby potřeboval, jistě by na místě vraždy našel Mason ještě nějaké důkazy, které by „zapadly do jeho teorie“. Oddaná sekretářka, rozkročený postoj, to vše mne spíše iritovalo, i to podivné vyznění celého románu, že nejdůležitější je klienta podržet za (skoro) všech okolností, a hlavně na tom trhnout prachy.