Příliš mnoho štěstí ekniha

Zatím poslední svazek próz Alice Munroové opětovně potvrzuje autorčinu schopnost nahlédnout hluboko do duší svých mladých i stárnoucích hrdinek, čelících tentokrát ve větší míře než v předchozích knihách zlomovým životním situacím. Hrůzná rodinná tragédie, sexuální pokoření, nemohoucnost tváří v tvář brutálnímu zločinci či vzpomínka na někdejší krutý čin namířený vůči nevinnému dítěti představují pro protagonistky jednotlivých příběhů bolestné zkoušky, jejich vyústění však ukazuje, že život dokáže přinést naději a vysvobození i v nejtíživější chvíli. Téměř románová bohatost a propracovanost próz spolu se živostí, konkrétností a nepředvídatelností jejich děje nabízejí již tradičně vrcholný čtenářský zážitek a nové vzrušující setkání se světem autorčiných příběhů, důvěrně známým a zároveň pokaždé jedinečným a překvapivým....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204789/big_prilis-mnoho-stesti-kr4-204789.jpg 494
Literatura světová, Povídky

Vydáno: (ekniha), Paseka

Too Much Happiness, 2009

Kniha Příliš mnoho štěstí

puml

Nemůžu říct, že by byla každá povídka vyloženě skvělá a občas jsem měl nutkání některé pasáže přeskakovat, ale ve výsledku je Munroová dobrá povídkářka s detailním nasvícením zlomového okamžiku. Jednou je to vzdor umírajícího, který se nechá zamknout v pokoji aby měl na chvíli klid od svých dotěrných "pečovatelek" nebo dávné tajemství dvou kamarádek z povídky Dětská hra. Nejlepší povídka: Les. Doporučuji.

Abroš
01.12.2020

Zajímavé povídky,kde se někdy děje moc a někdy mi připadalo,že vůbec nic.Stejně jako v životě.Nejvíce se mi líbila povídka Tvář.

lencin
27.09.2020

Povídky kanadské autorky.
Pronikavá psychologická pozorování a vhledy do vnitřních životů postav. Výborné.
(2013)

puchal
09.07.2020

inspirováno komentářem @MilujuV.Huga

"Znáte takový ten pocit, kdy čtete Munroovou, nepřestane vás to bavit a knihu neodhodíte? - Já taky ne."

hodnocení:

První nedočtená knížka... z x povídek dočteny 3.

Všechny povídky mají schéma:
1/blížíte se k okamžiku kdy hrdinka něco traumatického zažije
2/čas kdy se se s traumatem potýká (nic se nezmění)
2.1/to je vše - skončí to otevřeně.

Takže už od půlky, co půlky - od začátku víte že se stane něco traumatického a pak to skončí nějak otevřeně.

Nejvíc mě dostalo kdy hrdinky "na wenlockém srazu" zjišťuje z telefonního seznamu 2 adresy, aby první z nich vložila do obálky a poslala na druhou zjištěnou adresu? Ok jedna adresa víme kdo má být (i když jak ví kde bydlí...) ale druhá vůbec ničím nepodložená.

YA-girl
28.04.2020

Líbily se mi tři povídky; ty ostatní mi připadaly buď bez pointy, nebo prostě tak nějak o ničem. Jelikož už je to druhá povídková kniha od paní Munroové, kterou hodnotím stejně, tak asi ještě u mě pro tuto autorku nedozrál čas...

Crimble
18.12.2019

Velmi osobité se specifickou (možná kanadskou) atmosférou. Někdy děsivě tíživé, jindy nevzrušeně plynoucí, vždy promyšleně vystavěné. Závěrečná titulní povídka mne trochu mátla a nudila, až ke konci získala větší spád. Celkově u mě dobrý.

rudoleska
16.04.2019

Miestami melancholicke, miestami krute pribehy z odvratenej strany kanadskeho socializmu.

lucmat
16.11.2016

Vybrala jsem v rámci čtenářské výzvy, autorku neznám, ale kniha zaujala, některé povídky více jiné méně, poslední tedy vůbec. Jinak fajn, určitě si přečtu i něco jiného.