Údolí strachu

kniha od:


Koupit

Čtvrtý svazek detektivních příběhů obsahuje nejznámější a nejčtenější autorův román Pes baskervillský a nejméně známý román Údolí strachu (Tragédie v Birlstonu, Brakýři). V této detektivce, v níž Holmes vystupuje jen v první části, se na pozadí sociální problematiky doby odvíjí příběh se zločinem, jenž je důsledkem dávného zla. Údolí strachu, ač napsané téměř o patnáct let později než Pes baskervillský, má podobnou stavbu jako první dva Doylovy romány o Holmesovi - Studie v šarlatové a Podpis čtyř. Opět se tu setkáváme s charakteristickou dvojdílností příběhu, kdy spáchaný zločin je jen důsledkem dávného zla, jakousi názornou ilustrací anglického přísloví Staré viny mají dlouhé stíny, a pátrání po pachateli vypravěče logicky vede k retrospektivě, k odhalení "předpříběhu". Údolí strachu je tato dvojdílnost realizována i formálně: děj je rozklouben ve dvě téměř samostatné části. Holmes je přítomen jen v první polovině knihy, jeho padesátiprocentní absence je však bohatě vynahrazena jinými klady: Doyle zde energicky rozšířil svůj tématický rejstřík; v jeho malinko operetním obrazu "zvrhlé" zednářské lóže spatřují někteří kritici dokonce předtuchu společnosti zterorizované fašistickým gangem. Navíc je druhá část knihy zajímavá i tím, že ji Conan Doyle koncipoval podle skutečného příběhu jednoho z Pinkertonových agentů. Za povšimnutí stojí hodnocení Johna Dicksona Carra: "Někteří kritici mají tendenci Údolí strachu podceňovat..., nemělo by jim však uniknout, že první část Údolí strachu je téměř vzornou ukázkou detektivní prózy. Od úvodní kapitoly - s výtečným dialogem Holmes / Watson - až do rozluštění zločinu v pracovně jsou čtenáři postupně sdělovány všechny důležité klíče k řešení. (...) Tato kniha je nejryzejším příkladem Doylova přínosu detektivnímu románu... V zimě 19136 a z jara 1914, na vrcholu tvůrčí fantazie, napsal Doyle svůj poslední a nejlepší detektivní román." Čteme-li dnes Doylovy holmesiády znovu, překvapuje kvalita a vyrovnanost celého cyklu, i když vznikal ve velkém časovém rozpětí. Starý pán pracoval s úctyhodným rozmyslem a suverenitou, měl harmonický, dobově racionální styl, pro nás dnes starosvětsky rozmarný. Vidíme také, jak mnoho efektů dnešních autorů předjímal. Čas jeho dílu nic neubral, navíc přibyla líbezná patina starých časů: kouzlo plynových luceren v mlhavých ulicích viktoriánského Londýna a vlaků, které jezdívaly vždy přesně; příjemná nekomplikovanost povah a roztomilá obřadnost společenského života; navždy ztracený poklid světa, ve kterém už dávno nežijeme. Přijměte tedy zase po řadě let pozvání k nové návštěvě tohoto světa: pánové Sherlock Holmes a doktor Watson znovu přicházejí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72907/big_udoli-strachu-4yd-72907.jpg 4.3432
Série:

Příběhy Sherlocka Holmese 6.


Žánr:
Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

The Valley of Fear, 1915


více info...
Nahrávám...

Komentáře (50)

Kniha Údolí strachu

DzordanoChruno
14. ledna

Skúsený čitateľ detektívok pri prvej zmienke o vražde brokovnicou odhadne pointu, ale i tak sa to čítalo dobre. Možno tiež aj vďaka tomu, že Homeless je tu civilnejší a uveriteľnejší; neurčuje z výšky prílivu členitosť povrchu Mesiaca na odvrátenej strane. Druhá retrospektívna polovica ma bavila menej.

Pája961
12.12.2021

Miluju Sherlocka a tohle bylo vyloženě potěšení číst!


martin_aston
13.11.2021

Ako zvyčajne, za 5. Dve časti, anglická detektívka, kde Sherlock rozbalí svoje schopnosti. Druhá časť o zločineckej slobodomurárskej lóži v Amerike. Vynikajúce.

frantisek8863
04.11.2021

Dvě kapitoly a časové prolínání dobře provedou jedním Holmesovským příběhem.

tomasblazek
04.07.2021

Poslední knihou o Sherlocku Holmesovi od A. C. Doyla, kterou jsem až dosud nečetl, bylo Údolí strachu (1915). Nevím, jestli mě odrazovala negativní šeptanda, že je to dost divná knížka, každopádně jde o román ve stínu snad všech dalších holmesovek a je paradoxní, že jej v roce 1974 vydala Mladá fronta (v obřím nákladu 143 500 výtisků!) ve svazku společně s nejslavnějším Doylovým příběhem Pes baskervillský (1901) a soubor obou knih byl nazván právě po tom méně známém bratříčkovi - tedy Údolí strachu. - Struktura příběhu o vyšetřování vraždy pana Johna Douglase, kterému na zámku Birlstone kdosi ustřelil obličej upilovanou brokovnicí má dvě části, přičemž v té druhé už vůbec nevystupuje Sherlock Holmes, ale je líčena stará historie z amerického Údolí strachu, ovládaného zločinným klanem Brakýřů což je místní řádně zparchantělá odnož svobodných zednářů. Zatímco v první části Holmes ukázkově pátrá po vrahovi a jeho pátrání samozřejmě zločin záhy postaví zcela do jiného světla, ve druhém už dr. Watson vypráví to, co předcházelo události na Birlstonu. Holmes se pak už jen mihne v kratičkém epilogu. První část je krystalickou napínavou detektivkou, druhá je však možná ještě zajímavější svým zneklidňujícím líčením brutality Brakýřů a mechanismu jejich fungování coby smrtící smyčky, která obyvatele celé hornické Vermisské údolí, jak se Údolí strachu ve skutečnosti jmenuje, netakrytým terorem systematicky zotročuje. Pod jediného pána: Lóži 341 ve Vermisse. Píseň Karavana mraků od karla Kryla mohla být docela dobře inspirována právě tou druhou částí románů Údolí strachu, zatímco motiv první částí převzal - nevím ovšem, zda záměrně - Ed McBain do své novodobější kriminálky Brokovnice, která se vyznačuje jednou z nejgeniálnějších úvodních vět románu, jaké jsem kdy četl. "Detektiv Bert Kling šel ven zvracet." - Podle J. D. Carra je prý Údolí strachu dokonce nejlepším Doylovým detektivním románem. Ha! Jsou tam dvě nesourodé části, vlastně dvě knihy, z nich každá by mohla dobře obstát i samostatně. Ale to je asi jediný možný handicap, který jsem našel v Údolí strachu. - Četl jsem vydání z Mladé fronty se správně ponurými ilustracemi Josefa Hochmanna.

Mirek240
20.06.2021

Knihu s sherlockem Holmesem jsem cetl asi po 30 letech a musim rict, ze jsem byl nadseny. Perfetkni pribeh rozdeleny do dvou samostatnych casti, skvele. Uz shanim dalsi knihy, abych si doplnil toto “klasicke vzdelani” :)

ozzak
09.04.2021

jedna méně známých romanu o Sherlocku Holmosovi vybirná detektivka podle druhe části byl natočený skvelý film https://www.csfd.cz/film/275225-brakyri/prehled/

Corso
23.03.2021

Vydanie Sherlocka Holmesa Od SnowMouse, ktore cti kanon. Aj som asi rok odolaval ci to kupim, listoval v knihkupectve obcas, ked ale vysiel uz stvrty diel, neodolal som. Takze mam doma dalsiu ediciu. Jota mi skoro komplet usla, ale inak mam vela antikvarnych kusov. Ma otrasne obalky, to treba uznat. Ci vyjdu kusy od epigonov, asi nie, zda sa ze vydavatel ma prava len na diela ACD. Zatial som necital, Sherlocka mam totiz nastudovaneho skoro naspamat, nacitaneho, napocuvaneho, napozeraneho. Staci mi majetnicky pocit z knih. Ked ale budem najblizsie siahat po Sherlockovi, citam toto vydanie.
PS: A takto clovek prichadza o zivotny priestor doma, za ktory plati tazke dane a nakoniec su vsade len knihy. Skrecok.

1