Studie v šarlatové / Podpis čtyř

Kniha vychází 110 let po prvním knižním vydání nejstaršího holmesovského románu Studie v šarlatové (1887) a 26 let po vydání prvního svazku holmesovské série, kterou od roku 1971 pro nakladatelství Mladá fronta připravoval Jan Zábrana. Jeho vydání, naše i původní anglické, jsou propojeny na principu hry s daty.

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/38293/studie-v-sarlatove-podpis-ctyr-38293.jpg 4.6246

Příběhy Sherlocka Holmese

Study in Scarlet / The Sign of Four (1887)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Jota

n.ezn.amy
předevčírem

Další krásná kniha z pera Arthura Conana Doylea, kdy dokáže perfektně navodit atmosféru Londýna 19. století spolu s briskním humorem Sherlocka Holmese a jeho nadáním vyřešit neřešitelné záhady

kuruteku

Knihy nemají chybu. Jen mne čtení po nejméně 25 letech překvapilo - na začátku museli být Sherlock Holmes i dr. Watson docela mladí; jméno hospodyně v prvních knihách není, až později se objevuje nejprve paní Turnerová a pak paní Hudsonová. Detektiv Jones je v těchto knihách (tedy ve Studie v šarlatové) Altorney a později v povídce Peter. Jazyk dokonalý, příběh, pokud pomineme inspiraci předchůdci, zvláště Poem, taky vytříbený. Prostě dokonalý detektiv. Asi nepřekonatelný.

mulderka

Jo, jó, stará dobrá Anglie... Jak takovouto klasiku okomentovat a nezapadnout do pochvalných frází, které už použil kdekdo přede mnou? Víte co, počtěte si je níže a za mě nechť promluví hvězdičky :-)
Tady jde ovšem jeden cípeček dolů, protože jak by k tomu přišel Pes baskervillský??

Atanone

Asi bych u každé knihy se SH psala,že je "moje nejoblíbenější" .Tato není výjimkou. Obdivuju autora za takové krásné zápletky a popisy míst.

tatruszka

První kniha o Sherlockovi, kterou jsem přečetla a musím řícrt, že to není tak úplně můj šálek čaje. Tuto postavu mám asi mnohem více ráda v seriálové podobě. To ovšem neznamená, že by kniha nebyla dobrá a nebavila mě :-)

27.08.2017

Výborný začátek "svazku" Sherlocka Holmese a doktora Watsona! Dokonalé - a já tleskám...

Peleus
24.07.2017

Po dlouhé době jsem se prostřednictvím této knihy vrátil k oblíbené postavě mého dětství Sherlocku Holmesovi, abych s nemalým překvapením zjistil, že nejde o stejného Holmese, kterého jsem měl spojeného se špičkou žánru.

V mých světlých vzpomínkách patřil k tomu nejlepšímu v rámci detektivní literatury, byť, samozřejmě, šlo o literaturu poněkud odlehčeného rázu.

Vzniklou situaci bych přirovnal k Tatrance nebo dejme tomu Fidorce. Před mnohými léty chutnaly skvěle, avšak dnes, dnes už zkrátka nemají ten šmak.

mcleod
26.05.2016

Kniha, kterou jsem podobně jako další díla o Sherlocku Holmesovi doslova hltal ve svém dětství a v rané pubertě. Pokaždé mě fascinoval starý svět viktoriánské Anglie a Londýn plný mlhy/smogu a zločinu i geniální detektiv, který je tak trochu svůj a který aplikuje pro mě tehdy nepředstavitelnou vědeckou metodu dedukční. Jedním z mých nejoblíbenějších příběhů byl Podpis čtyř... Luštění záhady spojené s pokladem z tajemných a temných dálek nemohlo uniknout mému zaujetí. Ke knize a k jejímu detektivovi jsem se nyní po dlouhé době vrátil a vžil jsem se do ní stejně jako tehdy. Snad trochu více dokážu ocenit i výborný styl psaní, jakým Doyle obdařil všechna svá díla, i Studii v šarlatové jsem přišel mnohem více na chuť, má pozornost se však i dnes stáčela k zápletce Podpisu čtyř a způsobu, jakým slavný detektiv rozluštil podivuhodnou záhadu.

Lessana
02.05.2016

Začiatok vzťahu nerozlučnej dvojice v dvoch príbehoch s lajtmotívom spravodlivej pomsty. Studie v šarlatové a Podpis čtyř, to je "povinné čítanie" pre každého fanúšika príbehov Holmesa a Watsona.

koczanska
04.03.2016

Při koukání na seriál jsem zjistila, že kromě Psa Baskervillského neznám žádnou jinou povídku o Holmesovi. Tak jsem se rozhodla hned pro Studii v šarlatové a Podpis čtyř. Začátek povídky Studie v šarlatové mi přišel strašně zdlouhavý a nezáživný. U obou jsem ale byla ráda, že jsem vydržela. Následná zápletka s rozuzlením už stály za to.

woodward
17.08.2015

Musím přiznat, že kromě psa Baskervilského mi další "holmesovské" romány příliš k srdci nepřirostly. Mám rád povídky o Holmesovi s jasným, logickým řešením záhad, ale Studie v šarlatové, Znamení čtyř jakož i Údolí strachu mě nechávají chladným. Tři hvězdičky

darthvader77
05.03.2015

Začátek nejslavnější detektivní dvojice v dějinách naší planety je pro detektivky to sáme, co je Hobit pro fantasy. Přelomový mistrovský kousek, který vylepšuje žánr a davá jasnou ukázku, jak budou pozdější díla vypadat. V té době a dodnes jeden z nejoriginálnějších chrakterů Sherlocka Holmese. Jeho zvyky, jeho myšlení, jeho mluva, jeho koníčky a jeho názory, vše propracováno do detailu, neznám v knihách postavu o které by chom se dozvěděli tolik, co se dozvíme o Sherlockovi, navíc jeho podivínství dává postavě ne čtvrtý, ale rovnou pátý rozměr a vy tak máte díky němu sledovat každý případ na který se vrhne jako pes po stopě.
Watson není o nic zajímavější a nápad dát normálního lékařé dohromady s velmi zvláštní detektivním poradcem, dává tu spravnou chuť, jak příběhu tak dialogům.
Druhou věci jsou samotní pachatelé, kterým je v obou případech věnován stejný prostor, jako vyšetřovatelům. To je na dobu vzniku, též velmi neovyklé a Doyle se nebojí vždycky mění prostředí, kulturu a i povolání. Z divokého západu a Mormonů je nás schopen převéz do britské armády v Indii. Kritika společnosti je z těhto pohledů do minulosti patrná.
Vše dohromady vytváří mistrovké dílo, které mě už bude provázet po celý život spolu s dýmkou, houslemi a výborným čajem. :D

zuzak07
02.11.2014

Svižné, čtivé, skvělé. Sherlocka buď milujete nebo nenávidíte. Ale trochu mě mrzelo u Studie v šarlatové, že nebylo pořádně vysvětleno, jak na to Sherlock přišel.

Modrina
30.05.2014

Zcela klasická klasika. :) Tohle já můžu číst pořád dokola..

Ladys
17.04.2014

Doyle je mistr atmosféry a tohle byla druhá kniha, co jsem o Sherlockovi četl. Dodnes, když slyším jméno Sherlock, tak bystřím....

LammEr
21.03.2014

Na Sherlocka jsem mě zálusk už delší dobu a tohle byly moje první Sherlockovo dvojdílo.Podpis čtyř byl vydařený, ale Studie v šarlatové se svojí rozdvojeností byla čtivější.

Manyna
04.03.2014

lehčí rozjezd, který je hlavně o tom, jak se seznámil dr. Watson se Sherlockem, jak vzniklo jejich obrovské přátelství. Sherlock se představuje se svou bombastickou dedukční metodou a ukazuje, jak moc je díky své vysoké inteligenci jiný, možná až trošku šílený. Obě detektivky sami o sobě, nic moc extra nebyly, ale v této knize o ně ani tak moc nešlo, takže to beru.

kniholka
29.10.2013

Začátek Holmesových a Watsonových dobrodružství, která většinu lidí přinutí, aby se na Baker Street vydali opakovaně.

honajz
01.03.2013

Studie v šarlatové – Dozvíme se, jak se Watson a Sherlock seznámili, ale samotný případ je v podstatě nezajímavý. Takový řekněme na rozjezd. Ani se nedivím, že v novodobém britském zmodernizovaném seriálu Sherlock to celé vedli spíše psychotickou cestou, než triviální pomstou. Navíc onen vložený příběh o mormonech je sice řekněme dobrodružný, ale přijde jako pěst na oko a zbytečně tříští holmesovský děj i do té doby nějak rozjeté drama. Aby z toho vylezl sice možná pravdivý (takové věci se u mormonů tehdy skutečně děly), ale přece jen melodramatický slaďák.
Podpis čtyř – Ačkoliv se zde vlastně odehrávají jen dva příběhy (v první půlce návštěva u podivného muže a následně noční až ranní stopování, ve druhé půli pak honička na řece) rámované třetím příběhem z minulosti a z Indie, je kniha napínavě napsaná a sevřenějšího tvaru než předchozí Studie v šarlatové. Některé věci sice mi i tak přijdou zvláštní (chlap s dřevěnou nohou šplhající po baráku), ale dejme tomu. Navíc díky třetímu příběhu je zde dobrodružný romantický prvek, tentokrát naštěstí ne jako samostatný příběh.

Hellboy

Studie v šarlatové je prvním příběhem Sherlocka Holmese. Jeho obsahem je seznámení Sherlocka a doktora Watsona, který se právě vrátil po zranění z Afganistanu. Sherlock se snaží vypátrat, kdo zabil nějakého američana, který byl nalezen otrávený v opuštěném bytě, přičemž na stěně je krví napsáno slovo Rache - německy pomsta. Celá tato povídka vykazuje naprosto bezpečně všechny pozdějí charakteristiky Sherlocka Holmese, což je fascinující. Měnilo se už jen pár drobností. Jinak se kniha točí kolem Mormonů, kteří jsou zde vykresleny (po právu) v tom nejhorším světle, jako naprosto odporné bytosti, což vyvolalo již za Doylova života značnou kontroverzi. První román 90% ___________ Podpis čtyř je druhý román se slavným detektivem, Sherlock v něm pátrá po truhlici šperků z indické kolonie. John Watson se zde seznámí s jakousi dámou a ožení se (nikdy jsem netušil, že je ženatý!) a jistou zajímavostí je zmínka o vegetariánské restauraci přesně v polovině knihy. V Podpisu čtyř už je Holmesův charakter doveden téměř k dokonalosti, pak už se výrazně nikdy nezměnil. Druhý román 95%.

Jíťa

Seznámení Sherlocka Holmese a dr. Watsona prostě nemá chybu. A Podpis čtyř je také skvělý.