Studie v šarlatové / Podpis čtyř

Kniha vychází 110 let po prvním knižním vydání nejstaršího holmesovského románu Studie v šarlatové (1887) a 26 let po vydání prvního svazku holmesovské série, kterou od roku 1971 pro nakladatelství Mladá fronta připravoval Jan Zábrana. Jeho vydání, naše i původní anglické, jsou propojeny na principu hry s daty.

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38293/big_studie-v-sarlatove-podpis-ctyr-r9K-38293.jpeg 4.6315

Příběhy Sherlocka Holmese 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Jota

Study in Scarlet / The Sign of Four, 1887

Kniha Studie v šarlatové / Podpis čtyř

Mirek240
25.12.2021

Myslim, ze i v dnesni dobe ma Sherlock Holmes ctenari opravdu co nabidnout. Vyborne kratke romany z doby kdy se detektivni prace delala bez mobilu a internetu. Punc dodava dnes az romanticky popis starych casu. Velmi prijemne cteni, tesim se na dalsi pribehy.

Corso
21.09.2020

Po Baskervillovi mam Studiu asi najradsej. Precitat sa oplati pretoze proste a skratka, romanov so Sherlockom Doyle napisal len 4. Natiska sa mi vzdy, ked znova citam otazka, kam by smerovala seria so Sherlockom keby Doyle nezabrdol do rychleho sekania kratkych poviedok (co ho aj vycerpalo a znechucovalo) a dal by pribehom vacsi priestor a pozvolnejsie plynutie. Ono ked zoberiete len romany, Sherlock sa javi, ze mal nakrocene byt taky viac svetobeznik, taky naozaj echt svetovy detektiv. V poviedkach uz kona takmer vylucne na uzemi Londyna a okoliteho anglickeho vidieka. Vydania od SnowMouse su pekne, trosku mam vyhradu k pestrym a takym mlado rozjuchanych obalkam, ale proste ako som ich obchadzal v knihkupectve, nakoniec som musel kupit, hoci mam doma uz komplety SH zo Zelenej kniznice, aj z Joty. Jota samozrejme komplexnostou a uplnostou vitazi... ved ich ani nemam vsetky. Skoro nezohnatelne dat ich dokopy.

nicolettkaa
22.08.2020

První Sherlock se kterým jsem měla čest (neznám ani filmovou ani seriálovou adaptaci). Sice jsem z těchto dvou příběhů nadšená moc nebyla, neseděl mi styl psaní, ale rozhodně mě to neodradilo od toho, abych si přečetla další díly.
Studie v šarlatové - tady se mi líbila hlavně část, která se věnuje minulosti a mormonům. O spoustě věcech jsem neměla ani páru.
Podpis čtyř - zde mě nejvíce dostalo to, že Sherlock začíná s opiáty a převleky.
V obou případech nechyběl britský humor.

martin_aston
18.08.2020

Som veľký fanúšik Sherlocka Holmesa. Snowmouse prinieslo nový preklad (a nové vydanie ako také), s krásnou obálkou, ilustráciami, esteticky nádherné.
Nový preklad je svieži, príjemný, zaujímavo kombinuje archaizmy a slang, výsledok je čitateľsky zábavný. A naučil som sa pár nových slov (alebo starých slov? :)).
Dve drobné výhrady - 1, drobné písmo. Mne sa dá zvyknúť, starší ľudia môžu mať problém. 2, editorský škriatok viackrát poplietol mená (ja som napočítal 2 razy). Nepokazilo to zážitok, len evidujem.
A Sherlock samotný? Kto čítal, ten vie, Sherlock je vo forme a skôr či neskôr odhalí každú záhadu. Tak pozor!
Odporúčam, je to fakt pecka.

Kakho-Oto
13.07.2020

Velmi napínavé a zábavné příběhy, které jsou zároveň dost krátké (na pomezí novely a románu). Studie v šarlatové se mi líbí o trošku více než Podpis čtyř. Důvody: prostředí "mormonského" Utahu je pro mě atraktivnější než Indie, zápletka s pokladem v druhém románu je dost překombinovaná (nicméně padouch Tonga z Andamanských ostrovů nemá chybu). Nenávist a touha po pomstě prostupují oběma romány. Poslední román o Sherlockovi Holmesovi od A. C. Doyla (Údolí strachu) svým prostředím, tj. divokým západem, poněkud připomíná Studii v Šarlatové. Divoký západ očividně Doyla přitahoval, alespoň podle obsahu románů o Holmesovi (hlavním prostředím 2x divoký západ, 1x britské ostrovy, 1x Indie).

Kerolka_P.
25.06.2020

Poctivé detektivky :) obě napínavé, čtou se samy. Vyzdvihla bych zejména první z nich, která hovoří o méně známém seznámení nerozlučné dvojky Holmes a Watson.

m_martina
22.05.2020

I v této knize ukázal Athur Conan Doyle. že umí dobře psát. Kniha je napínavá a obě případy Sherlocka Holmese skvělé.

danny_21
13.05.2020

Legendární detektiv ožívá u dannyho -. samozřejmě kdo by neznal génia dedukce s lulkou a houslemi ať už z filmu či seriálu. Studie v Šarlatové je prvním společným bádáním Sherlocka a Watsona s povedenou zápletkou na téma vendetty proti mormonským bídákům - 75 %
Podpis čtyř je další těch delších novel o tajemném pokladu a nebezpečných protivnících, zamilovaném Watsonovi a kokain šňupajícím Holmesovi - v lepším průměru - 65 %