Příběhy pilota Pirxe

Příběhy pilota Pirxe https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13788/bmid_pribehy-pilota-pirxe-aGt-13788.jpg 4 172 29

Dobré knížky jsou vždycky pravdivé, i kdyby se v nich psalo o věcech, které se nikdy nestaly a ani nestanou, říká v jedné povídce pilot Pirx. Platí to velmi přesně i o Lemových prózách z oblasti science fiction. Lem zde líčí lety do kosmu, cesty na neznámé planety, důmyslné stroje a roboty, to, co se – možná – jednou stane běžnou součástí lidského světa, ale co – možná – bude navždy patřit jenom do říše fantazie. Lem nečiní ovšem z technických podrobností střed svého zájmu. Vždy a všude o zajímá hlavně člověk, jeho morálka, jeho filozofie, jeho schopnost poznávat dosud neznámé sktečnosti a vyrovnávat se s nimi. Neustále klade svým hrdinům i čtenářům otázku: stačí člověk rozumově a citově udržet krok s velkými objevy techniky a veškeré vědy? Cyklus povídek Příběhy pilota Pirxe, podložený – jako všechny Lemovy práce – důkladným studiem kosmonautiky i psychologie, má rovněž velmi lidského hrdinu. Poznáváme Pirxe na studiích, sledujeme ho při prvních letech a zmatcích, i později v dospělosti, kdy už jako výtečný velitel kosmických korábů prožívá situace, při nichž život a smrt – jeho či ostatních – závisí především na jeho vlastním charakteru, intelektu i zkušenostech. Neodlučnou složkou těchto povídek je humor. Příběhy pilota Pirxe jsou tedy objevné, chytré, čtivé – a pravdivé v tom nejryzejším smyslu. -- zdroj: legie.info --... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Odeon

Opowieści o pilocie Pirxie , 1968

witiko
16.06.2017 5 z 5

Ochutnávka toho nejlepšího z témat, situací, prostředí i příběhů, které Lem ve svém díle nabízí. Jednotlivé povídky spojuje nejen postava hlavního hrdiny, ale také špičková, až výběrová kvalita. Určitě jedna z jeho nejlepších knih. Co kapitola, to hluboká filosofická otázka, dilema nebo paradox.

krnoha
21.05.2017 5 z 5

Tématicky jednoduché a velmi působivé povídky o vesmírných dobrodružstvích a nejvíc snad o mužské solidaritě v mezních situacích. Až se budu zase stěhovat, hodně se toho vyhodí, ale tahle knížka půjde se mnou, i když je napsaná vlastně pro kluky. Jistě je to hodně generační záležitost. Četl jsem ty povídky, když byly nové, a nějakým řízením osudu jsem knihu nedávno získal. Stanislaw Lem si našel tématiku, kde se bojuje s nebezpečím a každou chvilku jde o život, ale při tom tady není žádný nepřítel, kterého by bylo nutné zabíjet. Všechna ta dobrodružství jsou o záchraně života. Se science fiction amerického stylu ani se soudobou phantasy to nemá nic společného, naštěstí.

Dagnov157
10.02.2017 4 z 5

Kdysi jsem viděla sci-fi film s hrdinou pilotem Pirxem, aniž bych tušila, že je to postava polského spisovatele Stanislava Lema. Pak se mi nějakým zvláštním způsobem dostala do ruky povídková kniha s tímto hrdinou, která mi ten film připomněla. Výborné sci-fi.

Daydreamer
14.09.2015 5 z 5

Vynikající knížka povídek s mou oblíbenou postavou, pilotem Pirxem, opravdu "velmi lidským" hrdinou.

Landreth
23.04.2015 5 z 5

Jedna z knížek, která mě přivedla ke čtení sci-fi. Jedná se o soubor ryzích vědeckofantastických povídek, kde je důraz kladen právě na vědu a techniku. Nejsou zde žádní ufouni ani daleké galaxie, většina příběhů má logické vysvětlení, přesto někdy člověka mrazí z občas až hororové atmosféry pustého vesmíru.

Yarwen
23.06.2014 5 z 5

Kosmického pilota Pirxe sledujeme od jeho prvních studentských letů až do doby, kdy má své aktivní létání již za sebou. Skvělá sci-fi s pár kapkami moudrosti, nad kterými se čtenář zamyslí.

honajz
01.10.2013 3 z 5

Povídky velmi rozdílných kvalit. Některé ani nemají příběh (Albatros), jiným chybí něco přidat ke konci (Terminus), některé jsou obalené zbytečnou záplavou slov a úvah, případně technických popisů. Nejlepšími asi jsou Lov, Neštěstí a Patrola.

anthea
01.09.2013 5 z 5

Musím uznat, že mne všechny příběhy pilota Pirxe velmi zaujaly. V každém příběhu je nějaká myšlenka a to mám ráda, když to má hlubší smysl, a k tomu se člověk v některých částech také zasměje. Jediné, co mi tam chybělo, byly ženy a vztahy. Copak Pirx žil celý život sám, bez ženy, bez přátel?

Jirka73
12.07.2011 5 z 5

Jestli bych měl nějakou knihu označit jako tu, která mě přivedla do náruče sci-fi a fantastiky, budou to rozhodně povídky o pilotovi Pirxovi. Stanislaw Lem v nich naprosto bravurně pracoval s psychologií člověka a ačkoliv do jeho knih prolíná jeho komunistický světonázor, knihám to paradoxně velmi prospělo. Každá z povídek by mohla být klidně použita jako námět pro skvělý román nebo film. Příběhy pilota Pirxe tedy patří rozhodně do zlatého fondu Sci-fi a fantasy literatury.