Příběh služebnice

Příběh služebnice
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/4217/bmid_pribeh-sluzebnice-udz-4217.jpg 4 2816 2816

Román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti na půdě dnešních Spojených států amerických, které přestaly existovat a byly nahrazeny totalitním režimem. V nedaleké budoucnosti se vlády nad Spojenými státy chopí klerofašistický režim. Z každého, kdo se proti němu prohřeší, se stává otrok. A z plodných žen ještě něco mnohem horšího - služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají. Kniha získala ocenění Arthur C. Clarke Award za nejlepší román a byl v užší nominaci na cenu Booker Prize.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , BB art

The Handmaid's Tale , 1985

4761
17.05.2019 1 z 5

Četla jsem podle stejnojmenného seriálu, který se mi líbil ale.... No ale. Já nevím asi to je mnou, ale nemohla jsem se začíst. Vyloženě jsem se nutila do čtení. Po sto stránkách jsem knihu bohužel odložila a již číst nebudu.

JaKa1974
15.05.2019 3 z 5

Knihu jsem si půjčila, aniž bych tušila, že je to scifi. Začala jsem číst a nerozuměla tomu, chtěla jsem ji odložit, že to snad nepřečtu, ale řekla jsem si, dám tomu šanci. Nakonec jsem ji přečetla. Od poloviny knihy jsem chtěla vědět, jak to dopadne a trochu té knize porozumět. I když jsem ji přečetla, je to taková kniha jakoby nedokonalá. Zůstane po přečtení hodně otázek. Jak? Proč? A co dál...? Podle knihy je natočen seriál. Asi by se to chtělo podívat. Třeba jsou tam odpovědi....

Ticiana
13.05.2019 2 z 5

Vic nez pulka knihy a stale jsem nechapala, o co vlastne jde a jak toho dosahli, ze se vsichni spokojili s rolami, ktere jim byli prisouzeny. Cekala jsem, ze se to jeste zmeni, ale spis jsem docetla knihu, protoze mi zustavalo malo stranek. Pribeh by mne mozna i zaujal, kdyby byl jinak podan. Nevim, sklamani. Asi si dam serial. Bohuzel.

katarina4591
12.05.2019 3 z 5

Velice zajímavý námět dystopické společnosti. Popravdě jsem ale očekávala, že knížka bude více obsáhlejší. Popíše trochu víc zvyky a motivy Gileádu, velitelů, manželek, služebnic. K rozkrytí příběhu se však budu muset spokojit se seriálem, což ale v tomto případě není nepříjemné, ba naopak.

DasaN
12.05.2019 5 z 5

Velmi povedená kniha, která vypráví neobvyklý příběh, chvílemi až trochu děsivý. Zajímavě také působí útržky vzpomínek na předchozí život .

Adeelka32
11.05.2019 3 z 5

Zvláštní kniha, která ve mně zanechala zvláštní pocity.

Bára91
11.05.2019 2 z 5

Velky ocekavani a nasledny zklamani

Ajrad1981
08.05.2019 4 z 5

Na téhle knížce je nejhorší to, že si umím představit, že je to reálně možné. Přestože chlapi mají problém, viní z něj ženy (viz uzákoněná neplodnost) a zacházejí s nimi jak - já nevím s čím, pro to snad ani neexistuje přirovnání.
Kniha je zajímavá, četla se mi dobře, až na pár pasáží, kdy mi dělalo problém udržet pozornost. A moc jsem nepochopila neotřesitelné postavení manželek. Co je drželo na jejich místech, když nedokázaly porodit dítě? Služebnice měly v takovém případě dost problém, ale manželky byly v pohodě.

Termina
07.05.2019 5 z 5

Nebyla to nejlepší kniha co jsem kdy četla ale námět byl zajímavý. Určitě si děj budu pamatovat ještě hodně dlouho. No tak snad nás taková budoucnost nečeká :) Ale slyšela jsem že je aj filmové zpracování a v tomhle případě prý zdařilé takže se určitě podívám. A snad i více pochopím.

Mona-Amel
06.05.2019 3 z 5

Je úžasné, jak - a to platí pro všechna podobná varovná díla - jsou schopni autoři najít, pojmenovat a popsat hrozby pro lidstvo dlouhá léta předtím, než se plně projeví. Paní Atwoodové se toto rozhodně podařilo. Témata knihy jsou závažná a obsahují hodně paralel se současným světem (problémy s neplodností lidstva a vymírání, totalita, postavení žen,...).
Způsob, jakým je kniha podána, mě ale výrazně neoslovil, a po přečtení ve mě zanechala rozporuplné pocity... Na konci zůstalo až příliš mnoho otazníků - nevysvětlila pozadí vzniku systému, republiky (spíše tzv. republiky - Gileád byl ledasco, ale do republiky měl daleko), konec hrdinů a mnoho dalšího. Některé popisy dní Fredovy byly zbytečně zdlouhavé, až nudné, oproti tomu jiné klíčové okamžiky prolétla bez významnějšího komentáře (někdo sice může namítnout, že to buduje atmosféru knihy, za mě to bohužel spíše uškodilo...).
Ke cti autorce slouží zajímavě podaný konec ve vědeckém fóru. To bylo příjemné překvapení, v konečném důsledku ale prezentování výsledků tohoto fóra neodhalilo navíc téměř nic, co by si čtenář už v průběhu knihy nedomyslel... Seriál jsem zatím neviděla, ale už jsem z několika zdrojů slyšela, že toto je ta světlá výjimka (která potvrzuje pravidlo), kdy je filmové zpracování lepší než knižní předloha.
Knihu bych asi doporučila k přečtení jako varování pro budoucí generace, ale musím dodat, že na to jsou tady kvalitativně i lepší díla...

Katuska88
04.05.2019 5 z 5

I přesto, že neznám seriál, kniha ve mne zanechala silný dojem.
A to převážně kvůli tomu, jak moc blízko realitě se celý "vymyšlený" děj blíží. Kniha mne opravdu nutila k zamyšlení. V epilogu pronesené "bělošské etnikum" a jejich problémy s neplodností, jemuž tehdejší společnost musela čelit, způsobují husí kůži. Knihu musím hodnotit kladně, a to hlavně kvůli varování, které v sobě skrývá.

namornice
03.05.2019 5 z 5

Začátkem roku, než jsem vycestovala z rodné hroudy jsem shlédla první čtyři díly seriálu a teď se dostávám ke knize. Dystopický svět popisovaný ve vzpomínkách služebnice Fredovy je dost děsivý a kniha se nečte snadno. Hodně z toho běhá mráz po zádech. Místy použitá přímá řeč bez uvozovek mě dost mátla a docela mi trvalo si na to zvyknout. Jestli je konec šťastný nebo nešťastný se čtenář vlastně ani nedoví. Historické poznámky na konci knihy jsou zajímavý prvek i když ani ty moc nevysvětlují jak vlastně celá republika Gileád vznikala ani jak to s ní nakonec dopadlo. Nemůžu říct jestli je kniha lepší než seriál - musím dokoukat, co jsem rozkoukala, ale obojí kniha i seriál je dost povedený.
Zajímavá je předmluva a fakt že autorka čerpala inspiraci při návštěvách zemí totalitního režimu jako ČSSR, NDR. Ještě že jsem se ke knize nedostala dřív -v 80 letech, kdy kniha vyšla poprvé jsem spíš četla Toma Sawyera nebo Děti z Bullerbynu - ale čekat víc než 30 let na pokračování bych nevydržela. Tak je dobře že jsem se k fenoménu Služebnice dostala až teď a musím čekat jen do Září na pokračování. Už se fakt těším a doufám že Atwoodová nezklame

Vojslava
02.05.2019 5 z 5

První, co mi na první stránkách zvonilo v uších, bylo "Orwell, Orwell, Orwell!" Nicméně stát na principu společenské vzájemné kontroly (s náboženstvím to ani z hlediska religionistiky nemá skoro nic společného) byl jiný a osobně vyprávěný příběh, o kterém až do konce prakticky čtenář netuší, že je předmětem fiktivního vědeckého výzkumu, je dosti působivý. Formy společenských zvyklostí a (zvláště pikantní!) upravené texty listů sv. Pavla byly už opravdu třešničky. Mrazivý příběh, lidský příběh, a možná... ani ne tak nereálný v jiných souřadnicích dnešní doby. Kdo ví, v jakých hlavách se nový Gileád rodí?

Jordyz
30.04.2019 4 z 5

Tak nevím, jestli mi pomohlo nebo spíš uškodilo, že jsem nejdřív viděla seriál. Chvílemi jsem měla pocit, že díky seriálu vlastně vím, o čem to je. Knize se zase nedá upřít lepší vykreslení prožitků.... Prolínání dějů mi dost překáželo, nebylo jasné, kdy se vracíme do minulosti.... Taky mi vadily chybějící uvozovky v přímé řeči právě u té části z minulosti.
Na knihu jsem se těšila, úplné nadšení se nedostavilo, ale nezatracuji. Stojí za přečtení, myšlenka je určitě dobrá.

veselaa
29.04.2019 2 z 5

Knihu jsem četla na doporučení kladných recenzí a mohu říct,že mě asbsolutně nenadchla.Moc zdlohavé popisky ubíhajících dnů hrdinky a moc krátký záver,v kterým se vše vysvětlí.
Myslím,že námět byl dobrý a dalo by se z něho napsat i víc.

MonikaPal
27.04.2019 4 z 5

Příběh i námět se mi velice líbil. Kniha začala pomalými pasážemi, ve kterých jsem se z důvodu prolínání "současnosti" a minulosti někdy téměř ztrácela. Nicméně mi právě tento styl naprosto vyhovuje, jelikož naprosto přesně kopíruje lidské myšlení.
Jediným zklamáním v knize je pro mne část "Historické poznámky", ve kterých jsem očekávala více informací nejen o fungování státu, ale také o hlavní hrdince.
Konec knihy graduje neuvěřitelným způsobem a posledních pár stránek jsem četla téměř jedním dechem.

Rozhodně doporučuji k přečtení.

IVANA0123
23.04.2019 3 z 5

Na knížku jsem se dlouho chystala, ale byla jsem zklamaná. Námět mi přišel skvělý. Nesedl mi ale styl vyprávění. Hlavně v úvodní části, která se táhla a člověk se při čtení vlastně nic nedovídal. Snad to byl i autorčin záměr, aby si člověk uvědomil, jak pomalu a bezútěšně plynuly dny hlavní hrdinky - nevím, ale vůbec jsem se nedokázala začíst. Druhá část již byla napínavější, ale ve chvíli, kdy příběh začal mít spád, končí. Asi jsem čekala od příběhu něco jiného. Pro mě byl příliš rozkouskovaný pohledy do minulosti a chybělo mi víc podrobností o společnosti, kde se příběh odehrával.
Nicméně námět byl opravdu nápaditý a celý příběh je takovým mementem, kam může vést fanatismus a moc posílená strachem a nevědomostí. Celkově jsem ale ráda, že jsem si knihu přečetla. Za mně 3,5*.
(4/19)

roso.mak
23.04.2019 4 z 5

Napsáno bylo mnoho. Já bych jen ocenila, aby v této ne úplně tenké knize, bylo více o daném světě a jak funguje. Zas tak moc se toho tam vlastně neděje.

asanita
22.04.2019 5 z 5

Příběh služebnice na mě zapůsobil velmi silně a naprosto jsem soucítila s hlavní hrdinkou. Kniha se četla snadno a děj plynul velmi rychle. Když nad ním zpětně přemýšlím, tak mi připadá, že se toho za těch 348 stran zase až tak moc nestalo, ale myslím, že hlavní přednost této knihy není její děj, ale její prostředí a také pocity Fredovi. Když si jen představím, jak se musela v domácnosti velitele nudit a jak pro ni muselo být těžké vydržet v pokoji, v němž nemohla v zásadě nic dělat. A ještě horší mi připadá to, že se všechny obludnosti popsané v knize děly s odvoláváním se na Bibli.

KLHannah
21.04.2019 3 z 5

Knihu jsem četla na doporučení kamarádky. Námět určitě zajímavý, čeho všeho je lidská společnost schopna. Ale čekala jsem asi víc brutality, víc pokání a víc povinností služebnice. Osud hlavní hrdinky mě nějak nezasáhl, i když okolnosti kolem její dcery musely být hrozné. Na druhou stranu ten strach, který ona prožívala, byl popsán tak nějak stroze, bez citu, bez větších emocí... Nevím, jsem zklamaná. Tři hvězdy za námět.