Sbohem, Irsko

Sbohem, Irsko https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381233/bmid_sbohem-irsko-LF4-381233.jpg 4 109 46

Gracelyn O'Malleyová se snaží uprchnout se svou dcerou z Irska. V patách jí jsou anglické úřady i démoni vlastní minulosti. Po řadě peripetií se jí podaří doplout do New Yorku, kde ji už nedočkavě vyhlíží její bratr. Ovšem Amerika není jen místem nových začátků, ale také krutých náhlých konců a nových nepřátel. Gracelyn, vedena svou vírou ve spravedlnost, brzy pozná, že za ideály a právo na život je třeba bojovat i v Novém světě. Smrtelné nebezpečí, temný přízrak otrokářství i moderního obchodu s lidmi, to vše jí brání v klidu spočinout a starat se jen o vlastní rodinu a snad i o novou lásku se zásadovým námořním kapitánem… Dotisk 2018... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Leaving Ireland , 2002

kasavubu
31.08.2020 4 z 5

První díl byl sice dějově zajímavější, ale ani tento nebyl špatný a čtyři hvězdičky si zaslouží. Poslední díl si po nějaké pauze určitě ráda přečtu. Jsem zvědavá, jak to všechno nakonec dopadne.

harena
22.07.2020 4 z 5

Příjemná historická romance, takové poklidné prázdninové čtení. První díl byl pro mně zajímavější, protože kromě života krásné Grace popisoval i život v Irsku kolem roku 1840, kdy vypukl hrozný hladomor. V tomto díle právě kvůli pronásledování Angličany a kvůli hladomoru prchá velké množství Irů do Ameriky. Mnoho jich zemře v podpalubí na nemoce, ale Gracelyn s dcerou se šťastně dostanou na místo, avšak i tady na ni číhá nebezpečí na každém rohu. Jak se Grace vypořádá se všemi padouchy a jestli už bude konečně úplně šťastná, si přečtu až ve třetím díle.

eva3992
26.06.2020 3 z 5

Jedná se o pokračování knihy Irská kráska. Gracelin nyní opouští Irsko a míří do Ameriky za svým bratrem. Zvládne nelehkou cestu v temném podpalubí lodi i pobyt ve zločineckém New Yorku. Příběh o lásce, odvaze a ženské síle.

Tento druhý díl se mi dostal do ruky až rok poté, co jsem dočetla první a bohužel je to moc dlouhá doba. Už se mi špatně vzpomínalo, co se dělo a kdo byl kdo.

V této knize se objevuje spoustu závažných témat, jako je otrokářství, chudoba a život v těch nejnuznějších podmínkách, ale bohužel mě to moc neoslovilo.
Jsou zde dlouhé popisy, které mě nebavily a hlavně mnoho postav. U některých mi déle trvalo, než jsem je zařadila. U jiných bylo po první větě jasné, jak se jejich cesta bude vyvíjet.
Děj byl chvílemi moc poklidný a pak se udála nějaká velká věc, která by si zasloužila více rozebrat, ale v knize byla autorka vždy se vším strašně rychle hotova.

Nevím, jestli to bylo mým momentálním rozpoložením nebo prostě knížkou, ale i když se mi Irská kráska líbila, tento díl mě už tak neoslovil. Ale pokud máte rádi historické romantické příběhy se silnou ženskou hrdinkou, tak doporučuji si přečíst (ale hezky jeden díl po druhém).

Alpasstyle
25.06.2020 3 z 5

Tento díl se mi oproti prvnímu četl hůře do první poloviny. Jakmile jsem došla skoro ke druhé polovině, začalo se to rozjíždět událostmi a strany ubíhaly rychle. Pozoruhodná hrdinka Grace prochází zase dalším utrpením a novými situacemi, které musí řešit. Opět skvěle napsáno. :)

EvikU.
20.04.2020 5 z 5

Druhý díl za mnou a opět nádhera. Ne v obsahu. Ten je mnohdy smutný. Ale v tom, jak je příběh napsaný. Každá jeho stránka je čtivá, napínavá, plná naděje i zoufalství, lásky i nenávisti. Rozhodně Vás tato kniha nenechá chladným.

SPOILER: Moc držím palce Grace, vždyť na každého musí snad čekat kousek toho štěstí. Moc si přeji, aby v tomto díle už našla své štěstí a lásku a byla i se svým synem, který zůstal v Irsku, protože byl příliš slabý a malý když musela Irsko opustit. Jo a mimochodem moc krásná obálka.

TaLu
03.03.2020 5 z 5

Čtenář sleduje další osudy Gracelin. Nezanedbatelná část se odehrává na lodi, na které jsou namačkáni v nepředstavitelných podmínkách utečenci z Irska. Ti, kdo všechno to strádání a nemoci přežijí, vyhlížejí nový život v Americe, do kterého vkládají všechnu zbylou naději, aby velmi záhy zjistili, že je čeká opět strádání a odmítání ze strany společnosti. Velmi poutavě vykreslená doba, do které je zasazen neméně poutavý příběh hrdé Irské ženy a bojovnice. Opět žasnu nad vnitřní silou lidí, kteří neztrácejí naději a víru v situacích, které jsou nepředstavitelné. Doporučuji všem, kteří hledají silný příběh na pozadí těžké doby. Lehké čtení to není.

mariva
17.02.2020 4 z 5

Druhý díl se mi četl o něco lépe než první, děj rychleji ubíhal a opět byl nabitý dramatickými událostmi. Náročná plavba do Ameriky, kde se bídou a hladem stíhaní Irové snažili najít lepší život, byla ale jen pokračováním jejich těžkého života. Také jsem netušila, že v Americe byli Irové ponižovanou menšinou téměř na úrovni černochů. Jsem zvědavá, jaký osud Grace ještě čeká v třetím dílu, i když už v tomto je mnohé naznačeno.

orinka3
14.11.2019 5 z 5

Opět skvělé čtení, jen mi po delší prodlevě od prvního dílu dalo dost práce vzpomenout si na předchozí události i postavy. Po pár kapitolách už to bylo v pořádku a mohla jsem se vžít do všeho, co Grace potkalo. Strastiplná cesta do Ameriky přes nebezpečné moře, bídné podmínky na lodi a navíc i boj s bezskrupulózními darebáky, kteří se nestydí okrádat už tak zubožené pasažéry. Grace na lodi pomáhá všem jak umí, ošetřuje nemocné, ujímá se sirotka. Lodi velí mužný kapitán Reinders a tady začíná klíčit láska mezi nimi, aniž by si to uvědomovali. Po příchodu do Nového světa Grace nachází podporu i zaměstnání, získává nové přátele a vzpomíná často na ty, které ztratila. Srdce ji bolí pro manžela i pro svého novorozeného synka, kterého ve staré vlasti musela zanechat. Ke všemu dostává zprávu o jeho smrti. Druhý díl knihy má dramatický závěr, neřád z Elizy, který se propadá až na společenské dno a koná zavrženíhodnou práci, touží jen po tom, aby se Grace pomstil. Všechny prostředky k tomu jsou mu dobré. Způsobí velké tragédie, v jejichž důsledku musí Grace s dcerkou opustit své zázemí a hledat nové jinde.....doma mám naštěstí i třetí díl, tak mohu okamžitě navázat a neztrácet nit, jako předtím.

eva-lupen
14.10.2019 3 z 5

Tenhle díl byl pro mne čtivější než ten první. Romantický děj na pozadí drsné, a ne moc známé historie. Jdu na poslední díl.

Ludus75
21.09.2019 4 z 5

Z mého pohledu svižnější vyprávění a celkově čtivější než první díl (i když ten byl emocionálně silnější). Zajímavý vývoj příběhu v Novém světě, vypořádávání se s uprchlíky, příležitostech, zklamání, hledání nového smyslu existence v neznámém světě a hranicích lidské důstojnosti a brutality... Doporučuji ostatním čtenářům k přečtení, rozhodně nebudete litovat a dá se zde najít paraela se současností.

Mandlevest
14.07.2019 4 z 5

Po relativně krátké době jsem navázala druhým dílem a byla opět spokojená,ale přiřadím se k menšině, které se první díl líbil trošku více. V pestrém životě Grace se objevily nové postavy, nové výzvy a nová rozhodnutí, která ovlivní její život. Určitě si přečtu i třetí díl, i když tuším, jak to všechno dopadne. Ale knížka je napsaná opravdu pěkně, doporučuji jako ideální kvalitní romantickou četbu třeba na dovolenou

raty
10.07.2019 4 z 5

Příběh Grace se mi velmi dobře četl. Tento druhý díl asi lépe než první. Děj začíná ještě v Irsku, pokračuje nelehkou plavbou přes oceán a novým životem v Americe. Na jednu hrdinku je ale trochu moc těch ran osudu a životních zvratů. Místy jsem si říkala, že Grace je taková irská Angelika. Jsem zvědavá na třetí díl.

zdenislava
09.07.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila stejně jako první díl, jen by mohla být lehce optimističtější a nemuseli by všichni umírat.

zdehan
04.06.2019

Kniha byla moc pěkná a už se těším na další díl.

sabca
18.05.2019 5 z 5

Tak knihu jsem dočetla dnes v noci, protože se nedala odložit. Líbila se mi více jak první díl. Pochopitelně se těším na 3 díl. V knize se pořád něco děje. Plavba na lodi z Irska do Ameriky byla pro Grace velmi náročná. V Americe se jí taky nedařilo moc dobře. Nevěděla jsem že Irové byli v minulosti považování za méněcenné. Knize nechybí ani láska ani napětí. Doporučuji k přečtení.

cérka
29.04.2019 4 z 5

Po přečtení druhého dílu je mi už zcela jasné, že nejsem členem cílové skupiny pro něž je tato kniha napsána. Autorka se neustále snaží držet čtenáře v napětí, nebezpečí je na každém kroku a smrt stále všudypřítomná. Nicméně Grace vždy jako zázrakem ze všeho unikne, všichni ji milují, ochraňují a zbožňují (samozřejmě až na pár padouchů). Na konci tohoto dílu je stále mladá, krásná, plna síly a nové naděje, tudíž se nám v tom třetím schyluje zcela určitě k..... (šťastnému konci). Druhý díl mi ovšem seděl víc a tak přidávám hvězdičku.

Kerberos
26.04.2019 4 z 5

Druhý díl se mi líbil více než první,děj lépe ubíhal.Poslední díl si určitě přečtu .

matula1977
23.03.2019 5 z 5

Krásný příběh, smutný, přesto plný naděje a touhy po životě. Těším se na pokračování.

Kamiliana
20.02.2019 5 z 5

Grace zůstává i ve druhém díle pochopitelně ve středu dění, ale více se střídají úhly pohledu. Ne každý vypravěč je mi sympatický, ale musím říct, že tato skládačka funguje a román působí komplexně. Navíc je to dobrý náhled na všechny lidské životy... co právě teď dělají vaši milovaní? Co se právě teď odehrává za rohem? Na vašem olíbénem místě atd.?

Zuzana08
07.02.2019 4 z 5

Budu se opakovat jako u prvního dílů. Ano, krásný dojemný příběh. Jen prostě nejsem tak úplně cílová skupina.

19. století pro ženy Irsko historické romány historické romance

Ann Moore