Převorství u pomerančovníku

Převorství u pomerančovníku https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499532/bmid_prevorstvi-u-pomerancovniku-z39-499532.jpeg 4 543 543

Kořeny chaosu série

1. díl

Svět je nesmiřitelně rozdělený. Královenství nemá dědičku. A dávný nepřítel se probouzí. Říši Inysu už přes tisíc let vládne berethnetská dynastie. Královna Sabran musí počít dědičku, aby svou zemi zachránila před zničením. Stále však není provdaná a ke dveřím její ložnice se plíží hrdlořezové. Ead Duryanová je u dvora jednou z mála cizinek. Vypracovala se na pozici dvorní dámy, ve skutečnosti však zůstává věrná utajenému společenství Rudých panen. Nespouští oči z královny Sabran a pomocí nedovolených kouzel ji tajně ochraňuje. Na opačné straně temného moře se dívka Tané celý život cvičí v bojovém umění, aby se mohla stát dračí jezdkyní. Okolnosti ji však doženou k rozhodnutí, které ohrozí celou její budoucnost. Západ a Východ tvrdošíjně odmítají spolupracovat, avšak síly zla procitají z tisíciletého spánku…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Host

The Priory of the Orange Tree , 2019

namornice
14.02.2021 5 z 5

Jak skvěle napsané charaktery! S tímhle literárním pokladem jsem si dala na čas. Vychutnávala jsem si každou kapitolu, pomalu četla a užívala si ten úžasně vymyšlený svět a brilantně vytvořené postavy. Autorce se podařilo vytvořit jedinečný svět legend, historie propracované do detailů, exotických kultur, mýtických bytostí, magie a draků...kniha má zkrátka všechno, co má fantasy mít. Tenhle epický knižní klenot si musíte přečíst!

Ookmalej
12.02.2021 4 z 5

Je to dobre napsane, poutave. Ale jednu hvezdu ubiram, protoze mi uz leze na nervy, jak pomalu v kazde druhe knize je nacpana tematika LGBT... Jako by normalni heterosexualni hrdina uz byl veci minulosti. Chapu, ze odlisna sexualita si zaslouzi rovnopravnost a ted je to ve svete velky tema, ale je fakt nezbytny to cpat vsude?

Nosorozec_91
07.02.2021 4 z 5

Hezké, řekněme pokrokové fantasy,rozhodně stojí za přečtení. Jak už tu někdo poznamenal, je to taková girl power :D a třeba linka s Nicolasem mi přišla místama dost mimo. Jen taková “wtf why” vycpávka, která příběhu nic moc nedala.
Ale jinak fajn čtení, které mě docela chytlo.

kuroneko
06.02.2021 5 z 5

To, že autorka umí dobře psát, už víme ze série Kostičas. Chtěla bych říct, že Převorství je však o dost lepší! Jsou zde skvěle vykreslené postavy s kterými prožíváte každou chvilku jejich příběhu a se strachem otáčíte stránky, protože nevíte, co si pro ně autorka přichystala. Děj plyne jako voda a vy se rychle blížíte ke konci. Bohužel nemůžu říct že velkolepému. Konec mi přišel mírně urychlený. Co se mi nelíbilo, tak jedna milostná aférka. Ne že bych měla problém s tím kdo s kým skončil, ale prostě mi to tam nesedělo...
Kniha však určitě stojí za přečtení a všem ji vřele doporučuji :D (aji kdyby jste to měli jen zkusit ... prostě ji dejte šanci!!)

Polli
31.01.2021 3 z 5

Za obálku 5*. Postavy k srdci moc nepřirostou. U některých vývoj téměř chybí a zachovávají si svojí naivitu až do konce. Intriky byly takové přímočaré a zvraty neměly dostatečně nosnou sílu. V české verzi je chyba v mapě, kdy na jihu je omylem uveden Whinshanský hřeben.

Nel.K.
28.01.2021 5 z 5

Líbilo se mi velmi.. a to od samého začátku. Ani bych neřekla (jak uvádí většina komentujících), že bylo obtížné se vyznat ve jménech, autorka příběh odkrývá pozvolna, hezky vše rozehrává na různých místech, s různými postavami, osudy. Stejně tak perfektně nakonec vše spojuje. Za mě opravdu super fantasy, co má vše, co od něj očekávám, draky (a rovnou různé typy), rozdělená království, rozdělené víry, silné hlavní postavy, přátelství, nenávist, intriky a spoustu dalšího.. Na to jaká je to bichle, mi to strašně uteklo a teď už budu jen doufat, že to někdo tak krásně, jak to autorka napsala, v budoucnu i přenese na obrazovky - potenciál to má..

jeani001
23.01.2021 3 z 5

Uf, tak jsem dočetla tuto bichli a musím říct, že jsem se s ní trápila více, než jsem čekala...
Ne, že by kniha byla vyloženě špatná, to vůbec ne. Autorka vytvořila fascinující a dokonale propracovaný svět, ve kterém každá země má svou vlastní legendu, svůj politický systém a vzájemně propletenou historii. Navíc zde nalezneme draky a další prazvláštní tvory.
Tak proč z knihy nejsem nadšená?
Popravdě si sama nejsem moc jistá. Možná za to může až přespříliš postav, mezi kterými, jsem si nedokázala najít ani jednoho oblíbence, možná za to může natolik nabitý děj, který jsem jen s vypětím sil stihla sledovat, takže o nějaké vžití se do příběhu nemohla být řeč.
Celkově se ale jedná o epickou fantasy, která jistě najde mnoho svých fanoušků, bohužel na mě byl její velkolepý formát až příliš odtažitý.

knihařka2
20.01.2021 4 z 5

Hezky do detailů promyšlený svět, příběh jako takový taky super ale pár věcí by taky mohlo být trochu jinak nebo alespoň třeba víc rozepsaných (klidně knihu rozdělit na dva díly). Zároveň se mi zdá, že je až moc ovlivněná současnou dobu ve které žijeme. Chtělo by to taky nějakýho pořádného mužského hrdinu, ocenila bych víc Tané a asi bych se nebála přidat i víc krve a podrazů.
Tak já nevím no...

miguelka13
11.01.2021 2 z 5

Konečně jsem dočetla,draci byli super, ale jinak jsem se nemohla začíst a chyběla mi tam jiskra. Obdivuji, že autorka měla vše promyšlené, všechny náboženství a tolik dějových linek,postav a zemí.

Parwana
09.01.2021 4 z 5

Spoiler alert. Velmi komplexní, propracovaný a barevný příběh. Sejde se zde orient, evropský středověk, excalibur, kněžky Avalonu a princ Bajaja. Asi nejtlustší kniha, co jsem kdy četla, velmi čtivá, děj měl až nečekaný spád. Ze všech jsem si nejvíc oblíbila velkou Naimathun.

Mishi
04.01.2021 5 z 5

Moc se mi svět, který autorka stvořila, líbil. Sice mi skoro 300 stran trvalo než jsem se v postavách, zemích, náboženstvích a všem okolo zorientovala, ale pak jsem si čtení opravdu užívala. Sice by se našlo pár much (např. jak snadno napoprvé získali Ascalon), ale hledat je nechci. Příběh jsem si užila, tečka.

bookworm416
30.12.2020 3 z 5

Než jsem se do této bichle pustila přečetla jsem si na ni spoustu recenzí, které se v podstatě dělily na dva tábory. Jeden knihu vychvaloval do nebes zatímco ten druhý k ní měl určitý chladný přístup. Celou dobu jsem si říkala, že je to fantasy. Se sakra hezkou obálkou, spoustou draků a podle některých i slušnou feministickou jízdou. Tak přece musím patřit do toho prvního tábora.......no. Nepatřím. 400 stránek jsem čekala, kdy přijde ten zlom a mě to začne bavit. Po té 600 mi došlo, že nepřijde. Ačkoliv mě to mrzí byl to pro mě hrozný boj vůbec se dopracovat konce. Příběh mě nebavil, postavy mi lezli krkem. A co je na tom nejhorší. Když jsem s úlevným vydechem zaklapla knihu nevzpomněla jsem si na jedno jediné jméno z příběhu.
Normálně bych asi dala hvězdy dvě, ale to jsem dala naposledy After a to je taková mega hovadina, že bych to téhle knize a autorce nemohla udělat.

lvcx
15.12.2020 5 z 5

Opravdu velice dobrá kniha. Začetla jsem se hned, i když jsem zezačátku měla trochu chaos v postavách (ale to bývá se všemi těmi jmény v rozsáhlejších fantasy problém skoro vždycky), a děj až na pár částí skoro celou knihu dobře ubíhal. Autorce se podařilo vytvořit propracovaný svět s rozsáhlou historií a mytologií a spoustou zajímavých kultur inspirovaných různými kouty našeho světa. (A taky draky. Všechno je lepší s draky.) Děj je dobře vybalancovaný od akce přes dvorské intriky a ani romantická linka mě nerušila. A to nejlepší? Všechno je v jednom díle. Což se u epické fantasy jen tak nevidí. Určitě si od autorky přečtu i další tvorbu, s Převorstvím jsem opravdu spokojená!

whiolet
11.12.2020 4 z 5

(SPOILER) Je těžké hodnotit tuhle knihu. Zdá se mi, že 4 hvězdičky jsou pro ní až moc dobré, naopak 3 zase až moc málo.
Dlouho mi trvalo než jsem se začetla, takže jsem si knihu dávkovala po malých částech a četla jí (i přestože mě bavila) celkem dlouho.
Ocenila bych více ze světa kolem pomerancovniku a méně z Ynysu.
Ead byla skvělá hlavní postava, naopak Sabran mi byla nesympaticka, a ta jejich citová linka mě celkem iritovala.
Tane a svět kolem ní, byl úžasný, jenže Nyclas, který v tom jejím světě, také žije,byl pro mě zbytečná a otravná postava.
Lothe byl srdcař, jeho dějovou linku jsem vždy hltala.
Prostě kniha byla lepší průměr, měla světle i šedé momenty. Kniha ma být primárně o dracich, ale na můj vkus jich je tam dost málo( a připravte se, že vam chvili potrvá zjistit který je dobrý a který špatný,to je taky nářez), více je to o Ynyskem trůnu a intrikach. Škoda. Čekala jsem něco velkolepého.

Kami33
29.11.2020

I když mám fantasy knihy ráda, tady jsem se nějak nemohla začíst, až jsem nakonec knihu odložila.

vrana55
27.11.2020 4 z 5

Než jsem se dostala do poloviny knižky byla jsem uchvacena přiběhem, cele to odsejpalo, střídání úhlu pohledu od různých postav mi tady sedlo, svět promyšleny,postavy jsou zajmave a maji sveho ducha, do celého světa a přiběhu sme vhozeni ale postupně se to hezky vykreslilo, bohužel ale od poloviny se to ke konci táhlo snad celou věčnost.
MOŽNÝ SPOILER :
Prakticky vše se dozvime a domyslime si do zhruba te 500 strany, a pak už je to jen natahnute spousta věcí mi začala lest na nervy, je to velká škoda, ten svět, magie, draci, intriky vše tady funguje dobře jen je to podle mě zbytečně natahnute....

Arsi007
25.11.2020 3 z 5

Děj byl velice spletitý a první tak pětina knihy byla vcelku zmatečná. Mohu si za to ale svým způsobem sama. Hodně jsem ze začátku koukala do map a do rejstříku postav, abych se zorientovala kde co je a kdo je kdo a to byla chyba. Důrazně vám doporučuji nedívat se tam, neplést si tím hlavu a nechat příběh volně plynout. Ono vám to postupem času do sebe pěkně zapadne. Podobně jako například ve Hře o trůny.

Autorka je známá svou úspěšnou sérií Kostičas. A přesně to by prospělo i Převorství. Příběh, který bude rozepsaný do několika knih, přičemž bude minulost i přítomnost postav mnohem více rozvedena a vy si k nim utvoříte mnohem hlubší vztah. Kniha má sice 800 stran, ale na můj vkus jsou některé pasáže neskutečně osekané. Jakmile dojde na akci tak ta je rozvedena v jedné kapitole a pak je utnuta další dějovou linkou. O smrti postav, které by si zasloužily mnohem důstojnější odchod než jen pár řádků nemluvě. V komentářích jsem se dočetla, že autorka chtěla záměrně příběh „zkrátit“ do jedné knihy. Dle mého to knize jen uškodilo.

IG: @hanybooks

Phelan
20.11.2020 4 z 5

Nedá se popřít fantazie autorky i výpravnost. ( btw díky za Kostičas :-)
Pravda, nadávala jsem jak špaček u všech jmen postav a názvů. Pevně doufám, že bude další díl, protože námět a dějové linky jsou nabíledni.
Trošku mě mrzel závěr knihy " krapet uspěchaný", když už čtenář prošel celým příběhem a
k tomu poznámky( aspoň u mě). Ale nechci být rejpal. Asi je to vystřízlivěním- postavy Převorství a Kostičasu jsou pryč a co dál?
Někdy je svět bez draků, magie, neustávajícího hledání a boje prázdný. Někdy až moc.
Takže...co teď číst? V únoru má vyjít 4. díl Kostičasu ( přeloženo tak cca za rok?) a jestli bude další Převorství?

Ticiana
11.11.2020 4 z 5

Dej plyne zvolna, ale stejne cca tretinu knihy jsem listovala do slovniku a do prehledu postav. Mne se to libilo, melo to vse, kladne postavy, zaporaci, intriky, baje a draci. Trosku mi prislo, ze je kniha ladena feministicky, a taky ze je tam LGBT. Ale okey. Za mne kvuli konci to neni plny pocet bodu. Je to kniha co si plyne pozvolnym tempem, ale ten konec na mne prisel nevim nejak malo rozepsanej. Asi jsem cekala vetsi bitvu. Urcite si od autorky prectu i jine knihy.

terinkha
06.11.2020 4 z 5

Nesporná výhoda? Všechny dějový linky se tak příjemně ukončily, že nepotřebujete další díl (a ušetříte si tak rereading předchozích dílů). I když, Samantho, potřebuju další díl Kostičasu!!!
Nevýhoda - já v tom měla dobrejch 300 stran děsnej guláš. Kterej drak je kterej, kdo s kým sympatizuje a s kým naopak bojuje, kde je jaká země...To byla trochu vyšší dívčí!
Ale když se dostanete do bodu, kde se osudy hlavních hrdinů lámou a začíná to mít spád, tak je to fakt jízda. To mi ty stránky ubývaly samy.
Líbil se mi vývoj postav i prostředí, Samantha má fakt neskutečnou představivost a zvládnout něco takovýho odprezentovat na 850 stranách je vlastně dost dobrej výkon. Za mě poctivý 4 hvězdy.
Pozn.: Ještě budu trochu hnidopich, ale poslední dobou mě rozčiluje to až chorobný cpaní LGBT do všech knih. Chápu, že se změnila doba, ale mám s překorektností (nejen v tomto ohledu) problém. Tak na to buďte připravení, pokud po knize sáhnete.