Premožiteľ neviditeľných dravcov

Premožiteľ neviditeľných dravcov https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142976/premozitel-neviditelnych-dravcov-142976.jpg 5 49 20

jaroiva
07.04.2024 5 z 5

Životopisy jsou pro mě poslední dobou mnohem zajímavější než kdejaká beletrie. A i když se F. Gel snaží o korektní a nebeletrizovanou naučnou literaturu, nemůžu si L. Pasteura nezamilovat.
Ani tak (pro mě) suchá věda, jako je chemie, nemusí být nudná.
Zkrátka mě to bavilo a doporučuji.

radimch
10.02.2024 5 z 5

Výborná kniha, pečlivě napsaná, spousta souvislostí. Louis Pasteur byl jedinečný člověk. Děkuji.

Pepina19
20.08.2022 5 z 5

Tak to byl zážitek, nemohla jsem se odtrhnout, přečteno jedním dechem. Pan Pasteur byl génius.

PetrCepek
14.03.2022 5 z 5

Napsat čtivý životopis van Gogha, Janis Joplin nebo Lawrence Oliviera je nepochybně náročné, nicméně proveditelné. Avšak napsat čtivou biografii chemika? Vyloučeno! A přesto se to Františku Gelovi úžasně podařilo. Neúprosnou bitvu s neviditelnými dravci - přes poněkud již maličko zastaralý jazyk - přečtete jedním dechem.

MMacicekk
05.03.2022 5 z 5

Před pár dny dočteno a musím říct, že se jedná o úžasný životopis. František Gel napsal poutavé psaní o Louisi Pasteurovi, člověku čtyřikrát nesmrtelném a jednou věčném. Doporučuji.

čef
25.11.2021 5 z 5

Kniha je čtivá i po těch létech od prvního vydání, hodně pomáhají i dnešní vysvětlivky. Výborně napsáno, vědec je vykreslen lidsky jako dokonalý člověk - obětavý, milý a skromný. Jeho osud nebyl vždy jednoduchý a o to více ho musíme obdivovat. Doporučuji hlavně mladým, nejlépe začínajícím, vědcům, ale i odpíračům očkování.

Lucie341
25.06.2021 5 z 5

Naprosto úžasná kniha o úžasném, pracovitém a skromném člověku. Z knihy se dozvíte spoustu o objevech Pasteura a jak k nim došel, přitom se vůbec nenudíte, vše je popsáno velmi zajímavě a vše je pochopitelné i pro laika. Kniha popisuje velice hezky i osobnost Pasteura a jaké měl kvůli objevům trápení. Je o něm psáno velmi mile. Jedině začátek o dřívějších morech možná nemusí někoho úplně zaujmout (někteří lidé dříve v hrůze z moru skákali do moře), tak přeskočte k rodičům a narození Pasteura. I při opakovaném čtení je stále zajímavá. Bohužel dnes většina lidí vůbec neví kdo to byl, ani ti co byli na očkování proti vzteklině. Přijde mi to smutné vzhledem k tomu, co vše Pasteur svým objevům obětoval, i po mrtvici pracoval na 100 procent a pracoval i v noci.

uzivatel8585
22.05.2021

Kdysi ještě na gymplu nebo možná na základce jsem si to omylem, čistě na základě toho názvu, otevřel někde v prostředku, dočetl a pak teprve začal od začátku. Je to skvěle napsané.

boxas
13.02.2021 5 z 5

Je škoda, že se životopisné knihy až tak moc nečtou. Tahle ale za přečtení určitě stojí.

Abroš
17.02.2020 5 z 5

Skvěle napsaný životopis L.Pasteura.Četl jsem ji už dřív a díky ní se člověk trochu zorientoval v termínech pasterizace,léčbě vztekliny a sněti(antraxu).Mohu jen doporučit,velmi čtivé.

petr_
03.01.2020 4 z 5

Velmi pěkný životopis chemika, který objevil mikrobiologii jako vědu. Knihu jsem četl v pubertě, ale byla velmi zajímavá a poučná.Byl to vlastně první životopis, který jsem v životě četl a dodnes na ní vzpomínám.

aktijnov
18.02.2019 3 z 5

Jsem trochu zklamaná. Předcházející recenze byly plné nadšení, proto jsem knihu začala číst. Životní příběh Louise Pasteura byl bezesporu velmi zajímavý a hluboce smekám před neuvěřitelnou pílí a vytrvalostí hlavního hrdiny. Text knihy je ale poplatný době, ve které vznikal. Vadila mi narážka na Marxe, Fučíka i ty další (velmi časté) na "prohnilé" feudály. Do příběhu to nepatřilo a kazilo celkový dojem.

slyvuska
28.08.2016 5 z 5

Prostě bomba! Nádherná, milá, čtivá a hlavně úžasně poučná...

Lem
20.07.2016

Omšelé vydání knihy z roku 1968 s téměř již muzejní vůní mi zpříjemnilo volný čas a připomělo nutnost obracet se k minulosti s obdivem a respektem k lidem, kteří přinesli lidstvu pokrok v neúprosném boji o život na naší planetě. Kniha má co říct v osmnácti i o čtyřicet let později. Je velmi zajímavé číst opět knihy již dávno přečtené.

kata737
17.06.2016 5 z 5

I když by se dalo říct, že je kniha určena spíš mladším čtenářům, narazila jsem na ni až ve svých 30 letech, přečetla ji jedním tahem a patří k mým nejoblíbenějším. Škoda, že jsem nestudovala mikrobiologii :(

Hecate23
11.05.2016 5 z 5

Nejlíp napsaný životopis co jsem četla, ale pravda moc jich nebylo neboť nepatří mezi mé oblíbené žánry. Knihu jsem četla někdy v 7.třídě a myslím, že i ona byla jednou z věcí co ve mně podnítila velký zájem o biologii.

TaLu
15.03.2016 5 z 5

Přečetla jsem kdysi dávno na škole a byla jsem úplně ponořena do děje knihy. Stále si myslím, že je to jedna z nejlépe napsaných knih, jež popisují skutečný životní příběh. Jen si tak říkám, kdo ze současných lidí ví, že pasterizace mléka a dalších potravin je pojmenovaná po francouzském vědci L. Pasteurovi. Když uvážíme, že na onemocnění vzteklinou dosud není jiná možnost záchrany, než očkování, u jehož vzniku stojí právě tento vědec z poloviny 19 století, - pak je to něco úžasného a kniha se čte jako novinka !

mdracek
26.05.2014 5 z 5

Velmi dobře napsaný životopis Ludvíka Pasteura, jednoho z nejdůležitějších lidí všech dob. Z počátku mě kniha moc nezaujala a do čtení jsem se musela vyloženě nutit, závěr však byl strhující...

Cancer
25.01.2014 5 z 5

Dle mne úžasná biografická kniha jednoho z významných lidí historie.

Thevar
13.01.2014 5 z 5

Františel Gel je opravdu geniální spisovatel, jehož styl psaní je opravdu úchvatný. Životopis Pasteura je doplněn stovkami zajímavostí. Například víte proč se říká: Platil jako mourovatý? Pozdrav pánbůh. Proč se říká karanténa atd....