Předčítač

Předčítač https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31647/bmid_predcitac-vPb-31647.jpg 4 1248 1248

Bernhard Schlink si románem Předčítač (Vorleser, 1995) získal světovou proslulost. V rovině osudového milostného vztahu v něm zpracoval čtenářsky přitažlivým způsobem téma německé viny za zločiny druhé světové války. Příběh mladíka zamilovaného do mnohem starší ženy, o jejíž temné nacistické minulosti se dovídá teprve později, byl přeložen do sedmatřiceti jazyků a zfilmován. Stejnojmenný snímek byl v roce 2009 nominován na pět Oscarů a představitelka hlavní ženské role Kate Winslet získala Oscara za nejlepší herečku.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Prostor

Der Vorleser , 1995

martineden
08.06.2019 5 z 5

Perfektní!

maryska09
20.05.2019 4 z 5

Zajímavá kniha o lásce a o smíření se s vinou. Oba motivy knihy jsou velmi silné, vztah adolescenta se zralou ženou i snaha Němců vyrovnat se se svou strašlivou minulostí, což se jim zdárně nepodařilo doteď. Doporučuji jako zajímavé, ale těžké čtení, které nutí k zamyšlení.

lencin
07.05.2019 4 z 5

Zajímavá kniha. Nacistická vina a odpuštění. Příběh mladého chlapce a zralé ženy. Kolik toho víme o druhých i sami o sobě?

Miretti
02.05.2019 3 z 5

Neoslovila mě tak, jak jsem čekala. Nevyvolala ve mně žádné emoce, což od knih očekávám...

Alethea_k
28.04.2019 5 z 5

Poslední dobou se neustále utvrzuji, že němečtí autoři prostě psát umí. Bernhard Schlink dokázal napsat knihu, která vypráví otupěle a odosobněle příběh, který prožívá hl. hrdina. Myslím, že styl psaní odpovídá přesně tomu, jak se hrdina cítil. Příběh si mne dokázal získat, text působí ryze popisně, zkrátka se to někomu stalo, zároveň do vás samotných prostoupí. Co nejdřív si musím přečíst i Olgu.

ibs
16.04.2019 2 z 5

Film som videla skor a je ovela lepsi z mojho pohladu tam herci dokazali vniest emociu, ktora v knihe chyba. Kniha mi pripadala skor novelova, kratka proza, nie roman. Ale bola fajn. Taky nerusivy stred, ani zle, ani dobre, raz citat stacilo, film by som si este pozrela.

Mikako
29.03.2019 2 z 5

Vyjímečně musím říct, že stavím film před knihu. Vzbudil ve mě mnohem více emocí.
Podle mě je kniha poměrně přeceňovaná.
Jde o velmi zajímavý příběh, ze kterého se dalo vyždímat daleko víc. Takto je bitý na útlosti knihy.
Já osobně jsem také postrádala více dialogů...

stesa
01.03.2019 5 z 5

Knižní verzi Předčítače jsem si přečetla na základě filmu a obě formy zpracování tohoto příběhu podle mě byly perfektní. Silný a originální příběh na pozadí válečné doby, a pro mě dokonale vykreslené životní osudy hlavních hrdinů. Velké plus autorovi za to, že zápletku z války nepodává černobíle a nedělí postavy na automaticky špatné a dobré, ale naopak ukazuje Hanninu temnou i světlou stránku a ne úplně lehké hodnocení jejího charakteru nechává na čtenáři.

HanaMalina
01.03.2019 5 z 5

Dávno před přečtením knihy jsem viděla film, pamatovala jsem si základní obrys.
Kniha se mi četla dobře a bylo jenom pár míst, kdy jsem se malinko nudila. Na to jak je kniha útlá, tak klobouk dolů, opravdu skvělé. Po přečtení jsem se opět podívala na film a musím říct, že kniha se mi líbila o trochu více, ale film je také skvěle zpracovaný.

andrii24
28.02.2019 4 z 5

"Když jsem tě spatřil, když tě líbám..." Jsem vítán, ale jen jedno léto, jedno osudové léto. Osud mi tě vybral, přivedl do náruče. Unášen jsem byl tvou nezaměnitelnou krásou, které se mi dostávalo vrchovatě. Ucítil jsem s tebou doteky prvních rozkoší i prvních vzlyků, proudy chvění, nově nepoznaných paprsků okouzlení. Probírat se četbou, listovat v nejrůznějších svazcích. Oddáni jsme dnům, břehům emocí, blankytně milostným nebesům i příběhům, které tíží opředly mysl. Tvůj tajemný závoj, omotaný pavučinou, leč roztržen byl. Na lavici obžalovaných justice, mrazivá identita obviněna jako mučicí nástroj historie, bodavá špice jehlice. Celá ta léta nad stránkami literárními, mým hlasem předčítanými, se nadále střetávat budeme, obohacovat se duševní stravou. Vzpomínky s mou Hannou pak jako vytržená pochodeň v myšlenkách rozlévat se budou. První láska se zrodí, bolí, přetrvá. Mé tělo i duše nasáklé tebou je nadosmrti uchová.

vendysantos
23.01.2019 5 z 5

Krásná a zároveň smutná kniha.

mosem
23.11.2018

Nepříliš rozsáhlá kniha, je zdánlivě poklidným vyprávěním. Bez zvláštních dramat, bez akčních scén. I přes poměrnou stručnost ji lze rozdělit na dvě dvě části. První bych nazval psychosondou do duše -náctiletého mladíka a jeho pocity ze vztahu s ženou o generaci starší. Tuto část autor podává jazykem, odpovídajícím právě tomuto mladíkovi. Druhá část knihy pak má spíše charakter filozofický, navozuje myšlenku zločinu a trestu, respektive pohnutek které ke zločinu vedou. Klade otázky na pojmy spravedlnosti, hrdosti, cti. A nechává do značné míry na každém čtenáři, aby sám dospěl (nebo se alespoň přiblížil) k závěru, jak se k těmto otázkám postavit. Kniha mně osobně přišla zajímavější než filmová adaptace. Ale takhle to mám většinou.

Atanone
10.11.2018 4 z 5

Ještě že jsem viděla film. Přiznám se,že nebýt toho,že jsem věděla,co jdu číst,asi bych knihu odložila,ne kvůli tématu,ale kvůli stylu. Začátek se skoro nehnul z postele a najednou šup a šoky. Možná to tak autor chtěl,ale mě to nutilo se nutit ke čtení. Možná to je i tím,že jsem žena a ten mužský svět mi trochu nešel.
Ale uvědomila jsem si díky tomuto příběhu spoustu věcí. Například to,že umět číst a psát ani dnes není pro každého samozřejmostí. Google mi napověděl,že i u nás je podle průzkumů kolem 47 000 (!!!) lidí,kteří neumějí číst a psát. Nedovedu si představit,jak žijí,obzvlášť v této společnosti,kde se na člověka denně hrnou spousty problémů s tím spojené a v době malinkých poznámek ve smlouvách,kdy nejde jen o čtení,ale o pochopení čteného,musí být tito lidé velmi zranitelní.
Jedna věc je umět rozlišit,pojmenovat a odsoudit evidentní zlo ať už jednotlivé,nebo systémové. Válka je vždy zlo a každá země má své máslo na hlavě. Nemyslím,že by se lidstvo bylo schopné poučit. Jak rychle se může ze skupiny lidí stát dav,za který se schová jakékoli zvěrstvo...
Velmi mě v knize zaujalo vylíčení soudu a výslechy Hanny a to v momentě,kdy se naprosto vážně ptá soudce „A co byste dělal vy?“ V tom je pro mě osobně poselství této knihy a kdyby nic jiného,toto si z ní zapamatuji.

mi-380
03.11.2018 4 z 5

Autor nám dává šanci s pomocí lolitovského tématu nahlédnout do poválečného období obnovy poraženého Německa. Schlinkova rekonstrukce se ovšem netýká budování nového zázemí materiálního, ale naopak jde o sondu do formování myšlení nové nastupující generace, do úvah o vině či nevině národa, rodičů, přátel. Mladí v západní Evropě mají svá traumata. Angličané, Francouzi, Holanďané, Španělé a další chtějí zachraňovat svět, protože předkové měli kolonie, Němci mají k zachraňování světa jiný historický důvod - Hitlera. Samotný děj na mě působil jako záznam grafu zvuku: chvíli to bylo rychlé, pak dlouho pomalé, pak rychlé, pomalé, pomalejší, rychlé...
80 % (aktuálně 675 hodnotících s průměrem 85 %).

jfialova
02.11.2018 3 z 5

Kvalitní čtení, neotřelé téma, v mnoha rovinách čtenáře zaujme. Mě osobně kniha ale trochu zklamala, i když nedokážu přesně říct čím-možná tím, že jsem celou pointu odhalila hned ze začátku, že mi obě hlavní postavy postavy jaksi nepřirostly k srdci, byly příliš chladné a odměřené, nebo jsem se ke knize dostala ve špatnou dobu a prostě jsme se minuly. Vzhledem k nevelkému rozsahu se ale dá přečíst dřív, než by ji člověk odložil, takže 3 poctivé hvězdy.

ZNellyZ
12.10.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila. Byly chvíle, kdy se nic nedělo a bylo to pro mě nudné, ale krátce po nich přišly nové a nové zvraty. Líbí se mi styl, jak je kniha psaná a postava Hanny ve mně zanechala divné pocity. Nevím jestli s ní sympatizuju a nebo mi vadí.

kerstyn
18.09.2018 5 z 5

Ach, jak krásný smutný příběh... Nenudila jsem se ani stránku. Nádherně a citlivě podáno. Že jsem kdysi viděla film naštěstí nebylo vůbec ke škodě, i tak mě příběh chytl za srdce a mohla jsem si ho užít jako kdybych předem nevěděla o co půjde.

JulieJames
16.09.2018 4 z 5

Velice emotivní kniha o vztahu mladého muže s o dost starší ženou v průběhu několika let. Zajímavý pohled na myšlenkové pochody Němce, který se zamiluje do ženy s nacistickou minulostí, navíc negramotnou, a jeho povídání o situaci poválečného současného Německa, které se vyrovnává s lidmi jako Hanna. Na knize mi trochu vadilo, že hlavní postava Michael působí v patnácti letech jako filosof, ale dalo se to odpustit. Na postavě Hanny bylo působivé, že autor nechal čtenáře si ji oblíbit, a pak předhodil, že dělala dozorkyni v Osvětimi. Rázem se člověk dostává do stejné situaci jako Michael a musí si na ni vytvořit vlastní názor. Tyto postavy dávají čtenáři hlubší prožitek z celého příběhu.

bekule
13.09.2018 3 z 5

Spíš než o milostný vztah 36 leté ženy a 15 letého chlapce, jde o vyrovnání se poválečné generace Němců s nacistickou minulostí svého národa. Velmi zajímavý a nezapomenutelný příběh, i když po přečtení mám trochu rozporuplný pocit, opět jedna z těch přeceňovaných knih od kterých jasem asi očekávala příliš. Váhám mezi 3-4 hvězdičkami.

Dominika13
21.07.2018 5 z 5

Předčítač má styl a myšlenku. Rozpor mezi odhalením negramotnosti a kolektivní vinou, kterou má převzít jeden člověk, je pozoruhodný. Milování a zkušenosti výměnou za předčítání. V takových chvílích postrádám slova.