Před povodní

Před povodní https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450433/bmid_pred-povodni-8Ts-450433.jpg 4 473 139

Do tmy série

< 3. díl

Vilu na břehu řečovické řeky navštěvuje neznámý host. Přichází starou studnou a nepatří do suchozemského světa. Také Hanu Strnadovou přitahuje spíše svět pod hladinou než mezilidské vztahy ve městě. Nešťastně zamilovaný Jarda Vávra pozve na návštěvu Haninu bývalou psycholožku Radku Borskou, aby mu poradila s řešením komplikovaného vztahu. Doktorčino počáteční nadšení je vystřídáno rozčarováním a nutnou sebeobranou. Na pilu rodiny Vávrových chodí anonymní dopisy a dny začínají chutnat jako zkažená ryba. Řeka si žije vlastním životem, po dlouhém suchu se hladina nečekaně zvedá a vrací obyvatelům to, co do ní během zimy nerozvážně naházeli.... celý text

cérka
31.05.2022 2 z 5

Nevím. Toho bahna je na mě už moc. Nechápu autorčinu věčnou touhu po vnitřní rozervanosti, po bolesti a zmaru.
Cítím inspiraci u konkurence, ale kam se hrabe K. J. Erben či Michal Sýkora. Zdejší vodnický svět je sice podán velmi kultivovaným a krásným jazykem, na tomto poli je autorka nedostižná, ale samotný děj jde už zcela mimo mé chápání.
Nebráním se magickému realismu, ráda se budu chvilku bát, ale musím tomu aspoň na závěr porozumět.
První díl zůstal nepřekonán.

blackoutzuzi
13.05.2022 2 z 5

Na tuhle jsem se neskutečně těšila, protože předchozí dvě autorčiny knížky jsou mé oblíbené. O to víc mě tohle hodnocení mrzí.. Příběh mi vůbec nesedl, nebavil mě, do čtení jsem se musela nutit, děj byl na můj vkus zbytečně zmatečný, vlastně jsem některé pasáže absolutně nepochopila..

Tak snad s další knihou to bude ta stará dobrá Anna Bolavá, kterou zbožňuji.

Alena1957
12.04.2022 5 z 5

Annu Bolavou mám ráda, její knihy jsou zvláštní, až hororové, ale musí se takto i číst. Těším se na její další knihu.

Gibis
08.04.2022 3 z 5

Moc se mi líbí sloh a čeština Aničky Bolavé, je to opravdu takové uchu lahodící a duši laskající. První kniha ze série Do tmy mě hodně nadchla, druhá Ke dnu už mi přišla taková více obyčejnější a bohužel z této třetí jsem lehce zklamaná. Možná jsem místo audioknihy měla zvolit raději klasickou četbu, četla bych pomaleji a mohla se vrátit k některým nepochopeným věcem, takhle jsem se občas ztrácela a vůbec netušila, jestli chápu, co chce autorka říct. Přesto se těším na nějaký další autorčin počin.

Verrrunka
04.04.2022 3 z 5

Kdybych si přečetla, o čem knížka je, asi bych po ní teď nesáhla, ale jelikož jsem četla oba předchozí díly, brala jsem ji v knihovně už automaticky.

Dost dlouho jsem se nemohla začíst, směsice hororu, lehce fantasy, deprese, zvláštní stavy všech postav, bylo toho trochu moc, těžký nehezký čtení, ale nakonec jsem se do toho docela ponořila a včera večer dotáhla asi 70 posledních stránek.
Jazykově je to naprosto skvělý, jen obsahově to není úplně lehký a vůbec nevím, komu bych to mohla doporučit. Bylo to ale vlastně dobrý.

EvikU.
21.03.2022 4 z 5

Velmi zajímavě pojatá kniha. Musím říct, že autorčina druhá kniha mě také šokovala. Takové ty podivínské chování některých lidí, hlavně žen má dokonale v malíčku. Skoro by mě zajímalo, zda není jedna z nich. A nápad jaký propůjčila této knize je opravdu zajímavý a nevšední.

Kniha se četla sama, střídala jsem s poslechem, mohu doporučit.

Allla9
23.02.2022 5 z 5

Zvláštní hororový příběh plný nadpřirozena. Prolínají se zde dva světy - pozemský a vodní. Kniha má spád, je napsaná velice zajímavě a stojí za přečtení.

huhuhu
30.01.2022 5 z 5

Ač je první díl trilogie podle mého názoru nepřekonatelný, i toto bylo velice dobré čtení. Nepostrádá nic z toho, co od talentované a originální autorky A. Bolavé očekávám. Úžasná práce se stylem a jazykem, jedinečné vykreslení atmosféry, nejrůznější barvy, zvuky, chutě, vůně a pachy, využití nadpřirozených prvků. Právě posledně jmenované mi u jinak realistických próz obvykle vadí, ale když to autor/ka umí, může fantastično působit uvěřitelně a stát se přirozenou součástí zobrazovaného světa. A to je podle mého názoru právě případ knih A. Bolavé. Těším se na další autorčiny počiny!

Vakalik
16.01.2022 3 z 5

Tato kniha mě trochu zklamala. Přivedení psycholožky mi přišlo trochu přitažené za vlasy. Celá série se odehrává v takovém mlžném, reálné-pohádkovém oparu. Tady už mi děj přišel trochu překombinovaný.

Fanda74
04.01.2022 2 z 5

Tak já jsem až tak nadšený nebyl a vlastně jsem se neustále musel přesvědčovat, jestli vůbec správně chápu co čtu. Líbí se mi styl psaní autorky, je to čtivé, dokonce i popisné části jsou uchvacující, ale já jsem v celém příběhu nějak nenašel nic a nikoho, kdo by mě vyloženě zajímal.

Mibaf
31.12.2021 4 z 5

Musím říct, že román Do tmy ve mně rezonoval mnohem víc. Možná, že to bylo tím, že se soustředil na méně postav a tím byl intimnější a také mám pocit, že toho mnohem méně prozrazoval a více toho nechával na čtenáři.

Zároveň ale, Před povodní mělo mnohem více momentů, kdy se děj dostává do velkých obrátek a také častěji gradoval, což je bezpochyby taky velmi impozantní
a ukazuje to na další velmi silnou stránku autorky. Abych ale obě díla od sebe a pro sbe odlišil, dám tentokrát o hvězdičku méně.

Rihatama
22.12.2021 5 z 5

Anna Bolavá vrací čtenáře do jihočeského "Midsomeru". Sic nechce vyvraždit celou jednu vesnici, kumulace podivínů je však stále stejně úporná, stejně jako jejich křivd. Ač s podivem, přece nemůžu říct, že by mě Bolavé mikrokosmos obyvatel Řečovic uváděl do trudnomyslnosti, deprese či nechuti pokračovat v čtení. Právě naopak. Kruh se uzavřel. Tentokrát Bolavá vytváří takřka detektivní, dobře promyšlený příběh plný napětí, v jehož středobodu je voda. Voda, která bere a současně dává. Voda, která vytváří protiváhu světu suchozemskému. Voda, jejíž hlubiny přitahují, podobně jako na počátku omamná vůně bylin. Chování všech ústředních postav i tentokrát hraničí s bizarností, vodní svět však nadto umožňuje posouvat hranice reálného světa, současně však (překvapivě) nabízí východiska. A nejde neocenit ani skvělou práci s jazykem, která mi připomíná některá díla Denemarkové. Právě útěk do fantazie možná ne všichni čtenáři jsou ochotni strávit, Jako by se Bolavá nemohla žánrově ukotvit. Sociologie, detektivka, fantasy... Za mě ovšem nejlepší část této volné trilogie.

"Voda rentgenuje vnitřek všeho, co se jí dotkne. Její skupenství je jednou velkou myslí prostupující všemi nesuchozemskými organismy. Některé z nich stále bojují s koordinací pohybů, hledají vhodnou polohu v jiné kůži, zostřuje se jim vidění a zvykají si na nový způsob příjmu kyslíku. Hanička nyní netrpí žádnou fyzickou nesnází, necítí chlad, tmu ani bolest. U dna je jiný svět. Uklidňující a přitom tolik hlasitý."

Rubyn
21.12.2021 2 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, která byla dobře namluvena. Po první kapitole zvýšena rychlost čtení na 1,8 aby to rychleji uteklo. Příběh nezaujal a párkrát jsem zadříml .

Morelia.viridis
17.12.2021 5 z 5

Prvním dvěma dílům jsem dala 5*, ale skoro se mi chce jim aspon 1/2 hvezdy ubrat, protoze za sebe musim rict, ze tento 3. dil me uplne dostal a jsem z nej opravdu nadsena mnohem vic, nez z predchozich dvou. To bylo TAK dobre napsane!!! Ano, mnohym se asi moc nelibi ta fantasy/nadprirozena linka v knize, ale mne to tam vubec nevadilo a to “nadprirozeno” tam bylo tak nadherne a uveritelne popsane, ze jsem fakt mela pocit, ze jsem tam a vsechno citim a vnimam!!! Ty jo! Ja nejsem clovek, ktery by opetovne cetl knizky, ale myslim, ze tohle je jedna z mala knih, ke kterym se urcite hodlam jeste vratit! Pani Adamova je uzasna spisovatelka! Kdyby to slo, dam jeste hvezdu navic!

ivanie_
07.12.2021 4 z 5

Před povodní volně navazuje na dvě předchozí knihy Anny Bolavé, Do tmy a Ke dnu. Nemusíte je nutně číst popořadě, ale atmosféru z prvního a druhého románu si ponesete s sebou a pochopíte lépe dynamiku mezi postavami. Jazyková úroveň románu je výjimečná a vypravěčský styl je lehký a okouzlující. Autorka vás obklopuje poutavým a napínavým příběhem a vy vlastně úplně nevíte, jak to dělá. Tak to má být. Postavy mají svébytný charakter, jejich psychické stavy i motivace jsou popsány sugestivně a jejich chování působí opravdově. Vidíte za nimi skutečné lidi, i když vás některé události možná překvapí. Před povodní je víc než první dva romány nasáklé fantastičnem. Tahle nadreálná rovina ale do příběhu zapadá a nijak neruší jinak psychologický román. Před povodní je rozhodně jedinečným románem, uměleckou prózou, která je ale perfektně stravitelná i pro širší publikum. Do Odeonu se hodí skvěle. Moc se těším, co si od Anny ještě přečtu!

tabula.rasa
30.11.2021 3 z 5

Paní Bolavá je skvělá autorka, Do tmy je podle mě jedna z nejlepších knih české novodobé literatury. Před povodní mi ale vůbec nesedla a přijde mi tak odlišná, že bych neřekla, že má s předchozími díly něco společného. Je to trochu fantasy (nebo ne?) a děj jsem vůbec nechápala. Jak jsem na to nebyla nalazená, tak jsem byla ráda, že kniha skončila. Každopádně i přes to se moc těším na další její knížku.

Chesterton
13.11.2021 5 z 5

[audiokniha]
"Zamotala se do nezdravých vztahů, podobných jedovatým pavučinám a on jí je teď pomůže zpřetrhat."

To je taková nádhera. Bolavá poetika této velmi zralé autorky a celé, do posledního detailu promyšlené, trilogie je něco, co odkryváte při opakovaných čteních vrstvu za vrstvou a se zapálením amatérského archeologa můžete objevit nové úhly pohledu?
Všechny tři příběhy jsem prvně četla, podruhé vnímala ušima a vím, že za nějaký čas se znovu vrátím k Anně ze Tmy. Trochu mi vše připomíná variace na Dědinu Petry Dvořákové - přepestrý gejzír negativity a zbytečného neporozumění - jenž je ovšem velmi přímočará a zemitá oproti nádherně poetické Bolavé.

Právě ta poetika a dokonale živá atmosféra, kde se stále rozhodujete mezi fantazií a realitou mi přijde naprosto nedostižná. Hana se vlastně okruhem vrací k Anně. Minimálně užíváním léků jež mohou pozměnit psychiku. Po třetím setkání odkládám pohledy fantasy, ale daleko víc vnímám propletenost až prorostlost celého děje tématem v němž "staré hříchy vrhají dlouhé stíny" a koušou stejně jako Hedin růžový svetr.
Spojler:
Včetně hříchů psychiatryně Borské, která přijíždí za svou pacientkou a Bolavá nám poeticky i drsně pravdivě poodkrývá spletitou historii rodiny. Ano Erbenův Vodník je v pozadí stále, jak si zde někteří všímají . . .
Top komentář má enigma!
Pravda je, co píše Jana283 'náznak světla, radosti, katarze' se hledá velice ztuha, ale záblesky (někdy pablesky či odlesky:) tam jsou a jasně září. Třeba Srostlík, Hanka nebo i volba jmen. Asi je nutno lehce se odstřihnout od osobních bolavých emocí, abychom si dokázali plně "vychutnat" literární talent autorky ?

"Teče voda mezi domy, teče voda z hor." :o)
10/10
Top komentář Rihatama výše.

LooneyCZ
25.10.2021 3 z 5

Posledním dílem volné trilogie jsem se musela prokousat. Ne, vlastně jsem se spíš brodila. Jako kdybych šla naplaveným bahnem (to se ke knize hodí víc). První třetina mě totiž strašně nebavila a všechny postavy mě šíleně štvaly. Samí zlí, zakomplexovaní nebo divní lidé, vůbec nikdo sympatický.
A pak, kde se vzal, tu se vzal, ejhle: nadpřirozený prvek. Vzhledem k tomu, že v předchozích dílech nic takového nebylo, dlouho jsem váhala, jestli to náhodou není metafora. Ale ne, tohle se nedalo vysvětlit jinak než tvorem z jiného světa. S tím prvkem jsem se dlouho smiřovala. S tím, že to najednou není realistický román (ačkoli proti přítomnosti něčeho nadpřirozeného obecně nic nemám).
Pak přišla kapitola Léto u Strnadů, kde se moje čtenářské rozčarování bůhví proč rozplynulo. Asi jsem prostě přijala směr, kterým se celé vyprávění ubírá. Dokonce se mi pár postav začalo líbit, ústřední romantické dvojici jsem držela pěsti. A zbavili jsme se doktorky Borské, která mi lezla na nervy.
Konec se nese v lehce optimističtějším duchu, ale stejně se nemůžu rozhodnout, jestli se mi to líbilo nebo ne. Mám pocit, že osudy některých řečovických obyvatel se uzavřely jaksi narychlo (např. paní Bartáková). Taky mi nesedl ten těžko identifikovatelný žánr. Z celé trilogie mi tak (trochu paradoxně) nejlíp vychází prostřední část.

kallisto
30.09.2021 3 z 5

(SPOILER) Audiokniha - ČRo
Taková milá pohádka / fantasy v moderním fráčku. Jen mě děsí, že se toho dříve či později zhostí některý z veletvůrců současné televizní produkce, a zprzní to do formátu seriálu. Budou to dávat v neděli večer, a bude to špatné, a nacpou do toho všechny ty bezva počítačové triky, které fakt neumíme, a herci budou prkenní tak, že z nich polezou třísky..

Krisařka
16.08.2021 3 z 5

Z těchto tří knih pro mne nejnáročnější na četbu ... Každopádně Bolavý styl psaní Anny Bolavé mě pořád baví ...