Vůně Kalahari

Vůně Kalahari https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135159/vune-kalahari-135159.jpg 4 238 73

Precious Ramotsweová série

Netradiční detektivní cyklus britského autora, který své netypické příběhy zarámoval barvitým prostředím africké Botswany. Hrdinkou volně spojených příběhů s kriminální zápletkou je domorodá černoška, dobrosrdečná a bodrá žena, která jako jediná soukromá detektivka v Botswaně pomáhá svým soukmenovcům řešit řadu všelijak zapeklitých případů. Úspěch v podnikání jí zaručuje její zvídavost, vychytralost, životní zkušenost, ale hlavně výjimečná znalost místních poměrů. Nejtěžší z jejích případů, hledání uneseného chlapce, vystaví její odvahu velké zkoušce, ale její uspokojení a následný ohlas je pak o to větší. Autorovi se výběrem netypické hlavní hrdinky a především sugestivním zachycením atmosféry africké pouště a exotické kultury podařilo příjemně osvěžit poněkud stereotypní žánr. 1. vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Alpress

The No. 1 Ladie , 1998

Dom95
05.02.2022 5 z 5

Trochu mě mrzí, že ve spoustě případech bylo jasné, jak se celá záležitost bude vyvíjet a jaké bude vyústění.
Jinak se ale četlo úžasně a rád si přečtu další díly této série!

Booky84
26.01.2022 4 z 5

Pohodová a lehce čtivá kniha. Ani já ji nepovažuji za detektivku, ale spíše za vyprávění o Africe a proloženou historkami hlavní hrdinky z její práce a života. Knihu jsem objevila díky letošní čtenářské výzvě a jsem za to moc ráda a určitě si přečtu i další díly.

ava.s
16.01.2022 4 z 5

Detektivka ani krimi to opravdu není, spíš román. Kniha se četla dobře, svižně.
Byla to příjemná jednoduchá jednohubka. Zajímavá a zábavná sonda do života jedné africké ženy, co se rozhodla založit neobvyklé podnikání.
Za mě dobrý, určitě sáhnu i po dalších dílech.

Bubo19
03.01.2022 5 z 5

Hlavní hrdinkou této knihy je žena, která si založila detektivní kancelář. Jako detektivku bych ale tuto knihu neoznačila, řekla bych spíš, že je to román popisující život, zvyky a tradice v Botswaně na konci 20. století a jako bonus je zde vyšetřování několika případů.
Kniha je velmi poutavě napsána. Jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco nového o Africe a netradiční způsob vyšetřování stál taky za to.

Jarka_rybář
15.08.2021 3 z 5

Pěkná nenáročná oddechovka. Chybí tu napětí, které bych od detektivky očekávala, ale na druhou stranu je to mile odlehčená kniha.

Isew
10.08.2021 3 z 5

(SPOILER) Odrazovala mě Afrika. Zajímalo téma. Přesvědčila délka. A nebylo to vůbec špatné. Otevřít si dámskou detektivní kancelář v Botswaně, to už je kus odvahy. Případy byly nenásilné. Nehemžilo se to tam mrtvolami - spoiler - mrtvola tam nebyla ani jedna. Což kvituji. U detektivky nevídané. Kdyby nedošlo na poslední případ, tak bych dala plný počet hvězdiček. Jenže, detektivka přijala poslední případ a moje analytická mysl se nesmířila s tím, že ačkoli vycházela z naprosto chybné premisy, případ úspěšně vyřešila. Stopa, která ji přivedla na místo, byla naprosto mylná. Také nebyla vysvětlená motivace únosu. Vyjít z chybného předpokladu a najít poklad? To už snad je pravděpodobnější vyhrát první ve Sportce. Zkrátka to nedávalo smysl.

Ladis777
09.01.2021 4 z 5

Ke knize jsem se dostal naprosto náhodou, přečetl jsem ji a hodnotím ji dost dobře. Je to rozhodně kniha nenáročná na čtení, ale netypická v žánru detektivek (přijmeme-li, že je to opravdu detektivka). Prostředí je rozhodně exotické, slibující napětí, ale i tady jsme vlastně někde jinde - žádné chatrče, žádná divočina, žádná poušť, jak většinou znám Afriku z knih, sledujeme modernizující se společnost v prostředí města, kde hlavní hrdinka vykonává práci, která stereotypně bývá mužská, ale nevypadá to, že by s tím měla společnost nějaký velký problém, prostě klid, který charakterizuje podle autora Botswanu. Vlastně ani případy nejsou nijak zvlášť komplikované (vynecháme-li případ únosu, jde většinou o obyčejné problémy obyčejných lidí).
Kniha je tedy nekomplikovaná, žádná intelektuálština, žádné obrovské napětí, žádný velký pathos, žádné hromady mrtvol, ale ani žádná nuda... Po přečtení musím říct, že jsem si četbu vlastně dost užil, a proto knihu hodnotím docela vysoko.

Vesmich
15.08.2020 2 z 5

Ženský úděl je těžký všude, takže proč by to tak nemělo být zrovna v Africe? Afričané mají rádi svou Afriku, ať se děje co se děje, lidé se milují a nenávidí a odvahu najdeš na nepravděpodobných místech. To je asi tak všechno, o čem to bylo.

gleti
03.08.2020 4 z 5

Na první počtení jde o nenáročnou knížku životních příběhů hlavní hrdinky Precious Ramotswe.

Když se začtete, zjistíte, že vůbec nejde o tuctovou hrdinku, ale o bojovnici, která se vyrovnala s domácím násilím, která zabíjí krokodýly a jedovaté hady, pronásleduje vrahy a zloděje.
To vše podbarvené krásnou přírodou, kontrastující s těžkými životními podmínkami afrických obyvatel.

soukroma
22.09.2019 3 z 5

Už dávno jsem četla druhou a třetí knihu série, která u nás ustrnula na čtyřech kouscích, přestože jich v originále vyšlo i dle informací na zadní straně obálky podstatně víc. První díl série byl očekávaně velmi pomalý, prostě úvod do života rozvedené oplácané čtyřicátnice, paní Precious Ramotswe, a jejího podnikání. Je to vlastně trochu deníček, přehled mnoha nepříliš závažných, zajímavých a náročných případů, které řešila, jako podvod, zlodějina, nevěra, únos, ale žádný mord.
Jednoduchý styl, krátké věty, pomalost, popisnost, ale hlavně neutuchající moralizování ze strany autora potažmo paní Ramotswe by se dalo v krátké knize snést, pokud by se čtenář aspoň dozvěděl víc o Botswaně. Krom toho, že je to zázrak na africkém kontinentě a skrznaskrz báječná země se skvělými lidmi (nebýt těch zpropadených cizinců kazízích mravy) se ale moc faktů o zemi nedozvíme (k tomu je třeba sáhnout po jiných autorech, za všechny třeba autobiografický Čas Botswany), existence Křováků v Kalahari byla zcela pominuta (popsána jako pustá nehostinná poušť bez jediného živáčka). Proto jen 55%.

olga8832
29.07.2019 5 z 5

Skvělé a vtipné. A zajímavý náhled do života v Botswaně :-)

Jaruš7
26.07.2019 4 z 5

Byla jsem dost zvědavá, jestli na tom kontinentu mají ženy šanci soupeřit v konkurenci s muži. Autor cit pro spravedlnost a logiku nejen při pátrání, ale i nápravách případů na hraně zákona, jakoby nasál intuici od křehkého pohlaví. Pestrost v zdánlivě jednoduchých případech má svěžest a coby audiokniha se to fajn poslouchá.

Petass
23.07.2019 3 z 5

Drobné "krimi" příběhy jedné sympatické černošky s fortelnou postavou. Nečekejte žádný obrovský dramatický případ. Přesto to bylo moc příjemných pár večerů strávených se sympatickými postavami. Čtení jak dělané pro letní noci, doporucuji a jdu si sehnat pokračování.

Opatov
17.05.2019 5 z 5

Chytre pribehy a humor. Krasne se cte, pribehy nejsou zdlouhave. Super. Prijemne prekvapeni, protoze od knihy jsem zrovna moc neocekavala.

Lotka
27.11.2018 4 z 5

Odpočinkové nenáročné detektivní příběhy, které opravdu nezklamaly.

Radvana
26.11.2018 5 z 5

Výborný nápad,rychlá ,vtipná kniha

Rybule
31.10.2017 4 z 5

Příjemné, lehké a vtipné čtení. Za mne dovolenková oddychovka.

renata0698
18.10.2017 5 z 5

Super čtivé za jeden den přečteno. Oddychovka a má i logiku. Klidně bych četla další příběhy.

Loucillé
22.03.2017 5 z 5

Úžasná kniha, plná svérázného (botswanského) humoru, ale i života hlavní představitelky detektivky. Krásně napsáno, čtivé. Určitě nebudu váhat přečíst si další tituly od tohoto autora.

Majdule
10.02.2017 4 z 5

Půvabné čtení více o mezilidských vztazích než o zločinu. Ty ostatně v rámci žánru nejsou nijak strašlivé. Ostatně hlavní hrdinka je zejména skvělá psycholožka. Její laskavost a pochopení si umí poradit s každým, i tím nejzapeklitějším problémem, za použití svého bystrého pozorovacího talentu a širokého srdce. A paní Ramotswe o Botswaně vypráví tak, že bych jí chtěla navštívit.