Přechod

Přechod https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56144/bmid_prechod-prechod-eYD-56144.jpg 4 739 174

Přechod série

Rozsáhlý, napínavý postkatastrofický příběh z nedaleké budoucnosti srovnávaný s Kingovým Svědectvím či Cestou Cormacka McCarthyho. Výpravný román na pomezí thrilleru a sci-fi: na zeměkouli se rozšířil nebezpečný virus, tajně vyprodukovaný americkou vládou, který mění lidi v nemilosrdné, vraždící upíry. Zbytky lidstva bojují o záchranu, přežije i šestiletá Amy, která má v sobě skryté schopnosti, jak této apokalypse zabránit. Práva na knihu prodána do dvaceti zemí, filmová práva zakoupil Fox 2000, režie se patrně ujme Ridley Scott.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Knižní klub

The Passage , 2010

aktak1203
14.10.2014 4 z 5

Já jsem se u knihy nenudila, právě naopak. Není to úplně můj žánr, apokalyptické romány, ale líbil se mi styl psaní a kniha se mi dobře četla.

MammuT
01.10.2014 2 z 5

I kdyby kniha byla o 300stran kratsi stale by byla dlouha a dej by nestradal. Nejlepsi byla prvni tretina a poslednich 50 stran, pak sed a nuda v tabore, kde se prakticky nic kloudneho nestane, stacilo by o tom napsat jednu kapitolu o 50 stranach. Skoda ze kniha konci naprosto otevrene. Navic se autor na muj vkus o vsem velice detailne rozepisuje a na ctenarovu fantazii tudiz nezbyva skoro nic. Ve srovnani s jinymi katastrofickymi knihami na plne care prohrava (napr. Cesta, Malevil ci okrjaove i Den trifidu) a nebyt doporuceni kamradky, at to urcite doctu do konce, tak bych snad knihu i v pulce s klidnym svedomim odlozil.

kurelka.j
30.09.2014 5 z 5

Dlouho jsme přemýšlela jestli si mám tuto knížku přečíst a rozhodně nelituji, že jsem jí nakonec přečetla. Velmi zajímavá knížka (nejen dějově) způsob autorova psaní se mi velice líbil- byl nepředvídatelný :D. Děj je velice napínavý a nechápu, co na něm může být nudný, kniha mě ani chvíli nenudila , ale je to věc názoru. Rozhodně doporučuji všem, kdo mají rádi postapokalyptický sci-fi!

veverka179
23.08.2014 5 z 5

Úžasná knížka :D
Ze začátku se mi zdálo že to bude o Amy hl. postava potom že to je Wolgast potom se děj přenese někam úplně jinam asi na 50 stránek a potom se všechno posune cca o 100 let dopředu takže jsem to moc nechápala ale postupně so sebe začalo všechno zapadat a asi v půlce knížky jsem to už chápala :D Knihu určitě doporučuju moc se mi líbila i když má tolik stran kdyby byla kratší už by to nebyl tak zajímavý příběh :)

nemer
08.08.2014 5 z 5

Poeticky podaná apokalypsa.

Aires
03.08.2014 5 z 5

Přechod mě nadchnul.Při čtení jsem sice místy měla nutkání nějakou tu nudnější pasáž přeskočit a pochybovala jsem o tom, jestli vůbec rozuzlení na konci bude stát za to..A stálo.Právě závěrečná část na mě nejvíce zapůsobila a ačkoliv má Přechod své mouchy, udělal na mě silný dojem.Je jednou z knih, které mají skutečně poutavý děj a které vás něčím osloví..Navíc vybočuje z řady upířin, protože Cronin stvořil opravdové bestie, vampýry, kteří by Edwarda ze Stmívání hravě rozcupovali. Cronin stvořil monumentální příběh, detailně propracovaný a s jedinečnou mrazivou atmosférou.O jeho kvalitách vás přesvědčí zejména poslední stovka stran a skvělý závěr.Jen si připravte dávku trpělivosti a odvahy, kterou budete potřebovat na probojovávání se kupou zbytečně dlouhých popisů..

mazzone
11.06.2014 5 z 5

tak toto vôbec nie je žáner aký obvykle čítam a aj napriek tomu, kade chodím, tade túto knihu odporúčam. jednoducho skvele napísané, prepracované a dojímavé, zaujímavé postavy, s ktorými sa doslova vžijete.

fakticky vrelo odporúčam pre všetky vekové kategórie či už mužského alebo ženského pokolenia

NeznámáL
01.06.2014 5 z 5

Tak dočteno. První část knihy byla úžasná. Nemohla jsem se odtrhnout. Uprostřed knihy mě to chvílemi nudilo. Ale jakmile odešli z Kolonie, nepřestala jsem být napnutá, jak do bude pokračovat dál. Druhou polovinu jsem pak přečetla jedním dechem. Autorovo psaní jsem si zamilovala po prvních stránkách. Líbilo se mi, že dokázal vytvořit novou verzi upírů a jak měl celý příběh propracovaný. Jediná stránka by se nedala přeskočit bez toho, aniž byste o něco přišli. Už se těším, až si přečtu další díl a až vyjde závěrečná kniha celé trilogie. :-) A určitě doporučuji všem, kdo jsou skeptičtí vůči upíří tématice.

tulakJack
07.05.2014 5 z 5

Zatím první kniha takovéhoto žánru, co se ke mě dostala a moc dobré čtení. Když jsem někde četl, že to má co do činění s upíry, čekal jsem něco jiného, o to překvapující bylo jakým způsobem autor podal upírsko apokalyptickou vizi našeho světa.

Kakiko
05.04.2014 5 z 5

Já osobně jsem byla knihou uchvácena od začátku do konce! Bylo těžké se od ní odrhnout, rvala jsem ji i do školy a četla o hodiny.
Líbil se mi děj a hlavně jsem si zamilovala autorům styl psaní, který je neskutečný a dokázal mě stále držet při pozornosti. Jsem moc ráda, že jsem si knihu nakonec půjčila, a i když některé čtenáře pode mnou neuchvátila, já si s čistým svědomím doporučuji!

Jitush
31.03.2014 4 z 5

Dějově zajímavá knížka, ale na můj vkus moc dlouhá: první část mě docela bavila, do té prostřední jsem se musela nutit, ale poslední část mi to vynahradila: pohltila mě tak, že jsem nemohla jít spát před jejím dočtením. Po přečtení mám v hlavě pořád hodně otázek, obzvlášť po tom konci, ale kniha stála za to :)

Ohniva
23.03.2014 4 z 5

Nedočteno - hodnotím pouze první půlku, dál nečitelné a pro mě i celkem nudné. Každopádně první půlka byla úžasná.

Lacerta.j
06.03.2014 2 z 5

Vzdávám to. Opravdu nerada, ale zavírám knihu nedočtenou. První půlka se četla moc dobře, byla jsem napnutá na vývoj děje, ale od doby, kdy jsou uzavření v táboře jsem se ztratila a nedokázala jsem se začíst. Každý den 2-3 strany...trápení.

Bunburistka
15.02.2014 5 z 5

Jsem opravdu moc ráda, že jsem si tuto knihu přečetla. Zaslouží si čestné místo v mé sbírce. Hned mě vtáhla do děje a už nepustila, ačkoliv jsem dost stránek nevěděla, jakým směrem se kniha bude ubírat. Nemohla jsem se od ní vůbec odtrhnout. Děj je velice napínavý. Moc ráda si přečtu další díl !

P.ary
13.02.2014 5 z 5

Kniha mě opravdu nadchla... Hrozně se mi líbil styl psaní autora - dokáže se skvěle vracet v čase tak, že příběh pořád dává smysl... A konec? To jako vážně? Překvapil :-) Ani chvíli jsem se nenudila a rozhodně si přečtu další díl.

manaj
10.02.2014 5 z 5

Výborné čtení, kniha, která chytí a nepustí.

Ladinek
29.01.2014 2 z 5

Tahle kniha je zajímavá hlavně tím, jak se autorovi podařilo dnes již celkem neoriginální nápad roztáhnout na obrovskou plochu. Ovšem ne ve prospěch příběhu. Raději jsem si měl znovu vytáhnout Den Trifidů.

Eidalon
24.01.2014 4 z 5

Již dlouho jsem nečetl knihu, která by ve mně nechala tolik pocitů, smutku a mrazení po přečtení poslední stránky textu. Přechod Justina Cronina je dílo rozsáhlé nejen počtem stran (686), ale i dobou, kterou zachycuje – cca 1.000 let v lidské „historii – budoucnosti“.

Třetí dílo autora, které napsal v roce 2010 a které jako první výrazněji zaujalo odbornou a širokou veřejnost natolik, že se kniha nejen vydává a čte, ale již se také prodala práva k natočení filmu. Dílo, které je svým způsobem velmi sugestivní a depresivní s otevřeným koncem, i když s predikcí happyendu.

Po knize jsem „sáhl“ na základě anotací, které slibovaly témata, jenž mne vždy lákala. Jako fanoušek sci-fi literatury a nejrůznějších záhad a vizí budoucího světa, jsem vždy vítal seriály typu Akta X, Seriál o seriálu (ti dříve narození ví) či knihy a filmy s podobnými náměty.

Hlavní dění není v případě Croninova Přechodu nijak nové ani originální. Téma, kdy se lidstvo a především pár „vyvolených“ snaží manipulovat s nejzákladnějšími postuláty přírody, ať již prostřednictvím genového inženýrství, modifikací zoo virů a nebo hledání té nejúčinnější biologické zbraně, která by likvidovala armády a civilisty a přitom zanechala hodnoty, se objevuje již řadu let, mnohdy vyšperkované tajemným virem (bakterií či bytostí) z vesmíru a to nejen v knihách, ale i filmech.

Průběh dění bývá vždy podobný. Řízené se stane neřízeným a následky jsou vždy zcela fatální, zničení kontinentu, lidstva, či celé planety Země.

Přesto je Croninův Přechod tak trochu jinou knihou. Hlavní a nosný děj se odehrává zhruba 100 let od okamžiku zkázy, kdy se boj o přežití stává dennodenním chlebem hlavních hrdinů, kteří musejí žít své životy v době, kterou zdědili po svých předcích a bez vlastního zavinění nesou hrůzné důsledky jejich počínání. Popis apokalyptické budoucnosti je děsivý, prokládaný mnoha akčními scénami, kde je umírání na denním pořádku a je bráno jako nevyhnutelnost bytí s vizí téměř beznadějnou.

Hned na začátku Vás autor vtáhne do děje – do blízké budoucnosti, kde se v přísně utajené vojenské laboratoři „zkoumá“ zoovir získaný ze samotného lůna přírody. Že se jedná o virus z neznámého agresivního kmene netopírů, žijících v neprozkoumaných oblastí bolivijské džungle, virus který přežívá v zooříši miliony let, se dozvíte hned na začátku, ale jen náznakově. Stejně tak o jeho modifikaci a nasazení na pokusné osoby – vězně odsouzené k smrti se autor zmiňuje jen jakoby mimochodem. Již při experimentování s různými mutacemi viru se začnou v laboratoři „dít věci“, které jen naznačují a vinou se celou knihou, aby se opět v náznaku „potkaly“ na konci knihy včetně jejich aktérů.

Představivost čtenáře, o co vlastně jde, je zcela otevřená. Ona děsivá tajemnost Vás drží u knihy až do konce, přestože se musíte prodírat mnoha stránkami až tak ne zcela zajímavými popisy charakterů a životů hlavních hrdinů z doby před a po apokalypse. Vše autor prokládá velkou akcí především v druhé polovině knihy, scény jsou ale velmi nepřehledné, děje se toho moc, ale vlastně jen zhruba tušíte proč se dějí věci tak, jak se dějí.

Popisné pasáže knihy a zdlouhavé vyjádření pravidel života malé hrstky lidí žijících v kolonii příběh brzdí a čtenáře uondává. Taktéž roztříštěnost osudů jednotlivých hlavních hrdinů, které se autor snaží sledovat na několika frontách je knize spíše na škodu. Pořád si říkáte, proč právě v této fázi autor klade důraz na tuto či onu postavu, když na další děj to moc vlivu nemá.

Dle mého názoru je vedle hlavní dějové linky příběhu zbytečně „moc vaty“, kterou se sice v závěru knihy pan Cronin snaží obhájit, ale ne zcela vždy se mu to daří. Jistá beznaděj v počínání hlavních hrdinů se přenáší i na čtenáře. V závěru knihy se leccos objasní, ale řada nedotažeností je ale i tak dost zřetelná.

Kniha končí, boj lidstva o přežití však teprve začíná. Zásluhou neohroženosti hlavních hrdinů, trochou náhody a štěstí, kterou autor ale přísně dávkuje, však začíná mít boj přesná pravidla a strategii.

Lidské pokolení a jeho následovníky čekají ještě stovky let, desítky prohraných bitev, tisíce obětí a bezejmenných hrdinů, než se podaří zvrátit stav věcí. Ideální půda pro další díly příběhu, které se údajně již chystají.

Kdo jsem . . . jsem Babcock – Morrison – Cháves – Baffes – Turrell – Winston - Sosa – Echols – Lambright – Martinez – Reinhardt – Carter . . .
A vlastně Babcock již ne . . . a s ním i jeho Mnozí, vždy vracející se domů . . .

Ve svém hodnocení jsem poprvé zcela rozpolcen. Kniha má řadu nedotažeností, logických vybočení, které její hodnocení strhují zpátky k menšímu počtu hvězdiček, hlavní myšlenka není zdaleka originální a osamocená, ani zde nemohu hodnotit originalitu příliš vysoko, přesto mne příběh „děsí“ ještě teď, kdy je již kniha pár dnů dočtena a to značí velkou sugesci. Tento apokalyptický příběh a ukázka jiného světa dění se jen tak nezapomene!

Nakonec dávám 4 hvězdy a ani sám netuším zdali je to dobře, ale kniha Vás opravdu může pohltit a provést temnou vizí jedné z možných budoucností.

A na závěr – ti co čekají klasickou upírovinu – ne, tak o tom kniha určitě není.

LWALKER
18.01.2014 4 z 5

Přechod je VELKÉ dílo...ale možná zbytečně moc.

KarlosKopec
05.01.2014 5 z 5

Velice poutavá kniha s dějem, který mě přímo vtáhl. Velmi zajímavá a uvěřitelná vize post-apokalyptické budoucnosti. Už se nemohu dočkat až se mi do ruky dostane další díl.