Prázdné sliby

Prázdné sliby https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485280/bmid_prazdne-sliby-YqU-485280.png 4 519 519

Prázdné sliby série

Brie víly nenávidí a odmítá s nimi mít cokoli společného, i kdyby to mělo znamenat, že bude hladovět a žít na ulici. Ale když je její sestra prodána sadistickému králi dvora temných víl, aby tak splatila dluh, udělá Brie cokoli, aby ji získala zpátky. Klidně uzavře dohodu s králem samotným: ukradne pro něj tři kouzelné předměty ze Světlého dvora. Získat přístup mezi světlé víly, to se však snadněji řekne, než udělá. Brie má jedinou možnost: bude předstírat, že je potenciální nevěstou prince Ronana. Brzy se do něj však doopravdy zamiluje. Je ale odhodlaná nenechat se rozptylovat tím, co jí říká srdce, a přijme pomoc od skupinky odpadlíků z řad temných víl, kteří mají vlastní tajné cíle. Brie tak začne trávit spoustu času s jejich záhadným vůdcem Finnem... odolávat jeho svůdnému šarmu není o nic snadnějši. Brie je teď chycena mezi dvěma nebezpečnými dvory a musí se rozhodnout, komu věnovat svou věrnost a své srdce. Zvolí si správně?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , CooBoo

These Hollow Vows , 2021

Nicolynni
27.07.2022 4 z 5

Vzhledem k recenzím jsem se do knihy nechtěla moc pouštět, ale i přes to, že je to totální vykrádačka, jsem ráda, že jsem se ke knize nakonec dostala.
Co se týče hlavní postavy Brie, tak mě nenadchla a ani neurazila. Princ Ronan - ze začátku fajn, postupně se mi jeho chování začalo protivit. Vyzdvihla bych určitě Finna a jeho partu, na tyhle jsem se vždycky těšila a bavilo mě to.

Jen.. může mi někdo vysvětliv, proč autorka musela vkládat do příběhu i Selekci? Kdyby to tam nebylo, tak se nic nestane, autorka se tomuto nevěnovala dohromady snad ani na jedné stránce. Zbytečnost, tohle bylo za mě velký mínus.

Když to shrnu, tak i přes neoriginalitu a vykradené náměty ze známých YA fantasy knih musím říct, že jsem zvědavá, jak bude příběh pokračovat. Je to čtivé, zábavné a děj rychle ubíhá.
Slabé 4*.

Carol1122
23.07.2022 4 z 5

Kniha mne nejdříve zaujala svou anotací i obálkou. Překvapilo mě ale hodnocení zde, tak jsem se rozhodla, že si ji přečtu, abych si udělala na ni i vlastní názor. Pravdou je, že s některými komentáři zde musím souhlasit. Příběh ze světa víl byl inspirovaný nejvíce sérií Dvorů od Maasové a obsahoval ze sebe i kus Selekce a Krutého prince. Pochopila jsem, že jelikož už upíři a vlkodlaci už vyšli trochu z módy, začalo se nejvíc psát o vílách, což autorům za zlé nemám. Nejtěžší úkol je, jak téma autor pojme. V případě Prázdných slibů jsem chvílemi byla na vážkách. Nápad, téma, styl psaní ani zápletka nebyla vymyšlena špatně. Co mohu vytknout je spíš jak se to celé trochu hůř pomíchalo. Chvílemi jsem byla z příběhu nadšená a nemohla se odtrhnout. Romantika tam praská ve švech a chvilkama je to hodně intenzivní. Občas jsem se v ději a celé zápletce trochu ztrácela. Chybělo mi větší vysvětlení proč se zrovna děje toto, větší návaznost na scény a ne přeskakování z jednoho děje na druhý. Co asi nejvíc musím vytknout, že autorka nedala prostor se víc seznámit nebo sžít s postavami, pochopit jejich background story, úmysly atd. A to zejména i s hlavní hrdinkou Brie. Což u knížek tohoto typu pokládám za velmi důležité.
Abych komentář shrnula, dávám spíše 3,5*/5, a protože jsem zvědavá, jestli přeci jen nebude pokračovat v druhém díle lépe, zatím dávám palec nahoru a počkám si, jak se dílo bude dále vyvíjet.

andrejci
12.07.2022 4 z 5

Já si prostě nemůžu pomoc - mě na tom prostě něco vadilo. Knížka se četla dobře. Děj rychle utíkal. I tak jsem našla pár much.
První problém, ale byla zápletka. Trošku ohraná. Nápad to je určitě dobrý, ale chtělo by to lépe zpracovat. Svět taky nějak nepřekvapil. Dva dvory, kdy jeden je světlý - hodný a druhý, který je tmavý - zlý.
Co mě, ale štvalo hodně byly postavy. Skoro všechny včetně hlavní hrdniky mi přišly nesympatické. Brie bych nejraději nečím praštila. Místy mi lezla na nervy, někde byla v pohodě. Moc jsem se s ní nedokázala sžít. Někdy mi přišla i trošku naivní.
Princ Ronan na tom je podobně. Nejsympatičtější je mi Finn. Ten tam, ale zase neměl pořádně prostor. Čekala jsem, že tam bude častěji.
Hodnotím to na slabé 4 hvězdičky. Je to taková typická fantsy, kterých bylo napsáno spoustu. Ale i tak tam je něco co mě prostě bavilo. Něco díky, čemu jsem se nemohla odtrhnout. Asi jsem měla od knížky vysoké očekávání a to se mi vymstilo. Doufám, že druhý díl bude lepší. Rozhodně mu dám šanci.

tessiesulcova
09.07.2022 5 z 5

Nechápu hodnocení tady na databázi. Kniha se mi četla moc dobře a strašně mě to bavilo! Děj se mi moc líbil a zápletky byly napsány skvěle. Hlavní postavu jsem si zamilovala jako postavu Finna. Nemůžu se dočkat dalšího dílu, snad ho přeloží, co nejdříve jinak to nevydřím!
Toto fanasy a young adult doporučuji, komu se líbíly Dvory a Krutý princ. Dávám 5 hvězdiček z 5 a stojí za to knihu přečíst!

Markett
01.07.2022 4 z 5

Recenze si před přečtením knížky nikdy nečtu dopředu, tady jsem to bohužel udělala, a trošku se bála, jaká knížka teda nakonec bude.
A byla jsem mile překvapená. Začátek je bohužel trošku táhlý, zdlouhavý, že jsem se bála, že si ke kníže cestičku prostě nenajdu; a nakonec našla, zhruba ve čtvrtce knihy se dej začne rozjíždět, a opravdu to stojí za to, prostě příchod Finna udělal opravdu zázrak.
Když už jsem zmínila Finna, to je opravu asi nejlepší postava z knížky, a s ním se mi nejvíce líbila Pretha, tohle dva tomu prostě dávají tu jiskru. Za celou dobu moje dvě nejoblíbenější postavy.
A taky nesmím zapomenout na Brie, odvážnou mladou hrdinku, která pro záchranu sestry je schopna udělat cokoliv... Klobouk dolů, ale bohužel jí její naivita někdy dostane hodně do úzkých... A Sebastian... Noo, přesvědčte se sami, co si o něm myslíte...
Doufám, že další díl vyjde co nejdříve, protože konec zůstal otevřený, a já jsem napjatá, jak tohle nakonec dopadne.
Pro milovníky fantasy určitě to pravé, je to příjemné, krásně napsané čtení...

Čtecímaniak
16.06.2022 4 z 5

Kniha má slogan pro milovníky SJM a já s tím musím souhlasit. Úplně perfektně se mi to hodilo do nálady. Bylo to čtivý, postavy až na Sebastiana dobré a příběh taky. Přestože je to taková ‘‘vykrádačka‘‘, bavilo mě to. 4,7*

SněžnáSova
11.06.2022 5 z 5

Velmi čtivá ale průměrná fantasy. Já jsem si čtení užila ale je z knihy cítit několik jiných fantasy což trochu kazí dojem. Konec je velmi nečekaný ale celkově je u knihy dobrý odpočinek a není těžké se do knihy zažrat.

Konfu97
03.06.2022 3 z 5

Průměrná YA fantasy. Kniha Vás úplně neohromí, opravdu je to kombinace nejméně 5 jiných knih, ale dobře se čte a příběh rychle utíká. Hlavní hrdinka mi bohužel k srdci nepřirostla, občas jí má človek chuť vzít palicí po hlavě. Stejně tak oba hlavní hrdiny. Knížka je oddechová, člověk se nad ní nesmí moc zamýšlet.

HermanekB
25.05.2022 2 z 5

(SPOILER) Kdybych měla celou knihu popsat pár slovy, použila bych: naprostá a totální vykrádačka všech dobrých young adult fantasy, který jsem četla. Všechno dobrý ze zmíněných fantasy smícháme dohromady a vzniknou Prázdné sliby. Tadá. Originalita žádná, proto strhávám hned dvě hvězdy.
Spousta lidí četla knížku především kvůli romantické lince, která za mě absolutně nefunguje. Nemohla jsem si pomoc, ale já jim prostě nevěřila, že se zamilovávají, všechno mi přišlo strašně hrané. Nebyla v tom žádná chemie. Prostě ne.
Všechno, co bylo na knize špatný je ta Neoriginalita s velkým N, takže se zbytečně nebudu zasekávat na konkrétních částech. Konec byl velice předvídatelný, ale musím přiznat, že mě překvapilo, jak se Sebastian hnedka opřel do přebírání vlády atd. Autorka chtěla prostě tu sladkou tečku na závěr, aby navnadila čtenáře.
No, teď se možná trochu zastydím, ale dvě hvězdy dávám především proto, že mě kniha přece jen celkem bavila vzhledem k tomu, jak neoriginálně napsané to bylo. A nedokáži si to ničím vysvětlit. Uvidím ještě, jestli se budu pouštět do dalších dílů.

TerryDee
19.05.2022 5 z 5

Prázdné sliby v sobě skýtá příběh, jenž má jistou podobnost jiných příběhům jako jsou Dvory, Selekce, Krutý princ a další. Nicméně knize nemůžu odepřít čtivost, která mě nutila číst a číst.

Brie je super ženská hrdinka, možná místy naivní a moc důvěřivá. Avšak zamlouval se mi její vztah k rodině a to, že by pro svoje blízké udělala cokoliv. A pak tu máme mužské hrdiny, kteří mi někoho až záhadně připomínali. Je tu princ Ronan, který se jeví v tom nejlepším světle. Ale je tomu tak doopravdy!? Kuju u něho zradu. Chlapec mě totiž nedokázal přesvědčit, abych byla na jeho straně. Za to Finn!? Do něho jsem se zamilovala hned, jakmile se objevil na scéně. Má něco do sebe.

Někteří už tuší, že se nám tu objevil jistý geometrický vzorec, a to milostný ️. V tomto případě mi přišel i vhod. Nicméně, jak je ze slov výše zřejmé, mým favoritem je Finn.

Kdybych to měla shrnout, tak bych řekla, že příběh ubíhal rychle a bylo tam celkem dost zvratů. I když někdy to působilo až zmatečně a urychleně. Ale závěr to hezky vyrovnal.

Jsem zvědavá, co nám přinese pokračování. A jak se je všemu postaví Brie, která snad neřekla poslední slovo.

Murasaki
13.05.2022 3 z 5

Nějak nevím, co si o tomto literárním počinu myslet. Jak už bylo v komentářích mnohokrát řečeno, kniha je neskutečnou vykrádačkou několika velmi známých knih. A jelikož jsem ji četla ihned po Krutém princi, tak to bylo dost znát. Každopádně nad tím by člověk i přimhouřil oči, protože vymyslet opravdu originální příběh je přeci jen v této době čím dál náročnější. Co mi ovšem drásalo nervy, byla hlavní hrdinka. Na začátku knihy, než se dostala do veškerého dění ve Vílí říši, mi přišla sympatická, dokonce i rozumná, ale co předváděla potom? Její myšlenkové pochody jsem ani za mák nebyla schopna pochopit. Mnohokrát jsem knihu zavřela s nevěřícným výrazem ve tváři.
Ačkoliv se nám autorka snažila na konci navodit takový ten "wow" efekt, za mě se jí to moc nepovedlo. Předvídala jsem ho už snad v polovině knihy. :D A nelogičnosti v celém příběhu, to je taky kapitola sama o sobě.
Nevím no.. druhý díl si asi přečtu bo nemám ráda nedočtené série, ale asi se k ní v budoucnu vracet nebudu.

Lutzinka
21.04.2022 3 z 5

Vykrádačka. Totální. Bezpochyby. Je tam Selekce, Dvory, Krutý princ, Lovci stínů...
Když tohle překousnete, tak se to čte rychle, má to spád, je tam ale další ALE...
Totálně slepá a hloupá hlavní hrdinka.
Důvodem je samozřejmě ten milostný trojúhelník, ale je to tam na sílu, a nevěřím tomu ani prd.
Teda takhle, nevěřím od začátku zlatému vílímu chlapci, protože jsem rozhodně team Finn a štvalo mě, že když dva dělají totéž, není to totéž.
A Abriella tady prostě kvůli jedné a té stejné věci, která se opakuje v průběhu celé knihy, jednoho z nich miluje, a druhého nenávidí?! Logiku to nemá. Zamilovanost sice bývá slepá, ale tady je to stupidně neuvěřitelné.
A je to všechno jen a právě kvůli tomu jakože wau "šokujícímu"
konci.
Prostě když to fungovalo u Maasové, tak to nacpala autorka i sem. Takže pro mě největší problém téhle knihy je ten, že tomu vztahu nevěřím nic od začátku. Nehledě na to, že údajně Brie dělá vše pouze kvůli sestře, ale její skálopevné přesvědčení, se kterým do vílího světa přišla, se rozdrolí v prach v podstatě hned na začátku knihy.

SPOILER:
Největší "Co-to-jako-sakra-je" moment:
TA představa, že jeden mě zdroguje, aby mě oblbnul a dostal do postele a já s ním navázala pouto, které mě zabije, na rozdíl od druhého, který i když by mohl, tak situace nezneužije, ale pomůže mi. A zachrání mi život - několikrát.
Ale já si vyberu prvního, protože jen on mi, beze stínu pochybností, říká pravdu, a naopak druhý je lhář, vrah, zmetek, a bláá blááá, blááá...

Jako fakt si někdo myslíte, že takto podanému příběhu se dá uvěřit?

sebemi
20.04.2022 odpad!

Tak toto neee, fakt neee. Totální vykrádačka jiných knih, doslova i hlavních hrdinů a strašné nelogičnosti, někde v lese ji napadne zvíře a voila je tam princ a ona se ani nezeptá,jak ji našel tvl. To ne,nedočteno a nechápu to hodnocení tady.

Kaila146
16.04.2022 2 z 5

Ze začatku mě to hodně bavilo a moc jsem nechápala, co všem na hl. hrdince tak vadí. Ale pak! Pak Brie začala dělat nesmyslná rozhodnutí a místo toho, aby se snažila zachránit sestru, si spíš snažila nabrnknout dva vílí prince. A co se těch dvou týče... Ze začátku jsem měla Ronana docela ráda. Nicméně docela brzo moje sympatie ztratil. Finn naopak byl lepší a lepší, takže jednoznačně team Finn.

Fortuna7
15.04.2022 5 z 5

Tahle kniha je taková velká směska spousty jiných YA fantasy knih, ale mě to prostě strašně bavilo. Zvraty, úžasný romantický trojúhelník (už dlouho jsem nečetla knihu s takhle dobrým trojúhelníkem) a skvělé postavy. Hlavní hrdinka Brie mi přirostla k srdci a prožívala jsem celý příběh s ní.
Doufám, že už brzy vyjdou další díly, protože tohle je návykové :-D.

Kiuska
12.04.2022 2 z 5

Ehm...Ne. Tak tohle šlo nějak úplně mimo mě. Tak proč aspoň ty dvě hvězdy... Obě mužské postavy mě poměrně i zaujaly. Od začátku jsem si myslela, že Finn i Ronan mají potenciál, i když se Ronan zdá, že je především milý a láskyplný, přistupovala jsem k jeho povaze obezřetně v domnění, že se tam možná vyklube něco zajímavějšího. Finn je tajuplný a osobně mě zajímalo, co je vlastně zač a chtěla jsem vědět o něm co nejvíc, i když to se mi moc nesplnilo, zůstává pro mě stále poměrně záhadou. A není vůbec na škodu, že nevíme vše hned. Takže kvůli nim dávám aspoň to nějaké hodnocení. Finnův cíl mě vlastně zajímá i dál. Ovšem co se týče Brie, tak ta mi nevadila na prvních stránkách, říkala jsem si ok, odvážná, staroslivá, něco umí (zkrátka typická hrdinka young adult fantasy), ale jakmile se dostala k vílám, tak jsem ji čím dál víc chtěla uškrtit. Neustále opakuje stejné myšlenkové pochody, pořád pochybuje o jednom, o druhém, co nikdy v životě neudělá, co se jí příčí... úplně bych jí to omlátila na konci o hlavu. Sorry not sorry. Chápu, že nějaké drama a překvapení být musí, to se sice splnilo, ale kvůli tomu se hrdinka chová naprosto nelogicky a mimo své přesvědčení a je to tam dle mého uměle zasazené, nebo jsem možná něco nepochopila, i to je samozřejmě možné. K výhře v kategorii romantická linka se snad raději ani nebudu vyjadřovat, protože co se týče romantické linky v této knize, tak není tedy moc o co stát.... Zatím.

To, že si autorka vybrala víly, by mi nevadilo, mám je ráda, ale budu tvrdit to samé co většina, tady je z těch Dvorů nějak moc a Selekce k tomu, kterou také moc v lásce nemám. Hlavně mi to tam přišlo dost zbytečné. Plus mega divný a totálně nelogický je i to, co tam vykonala královna víl jako pomstu. To jsem nepochopila vůbec.

Celé to zkrátka pro mě bylo nudné a až na ty dva mě tam téměř nic nezaujalo. Spousta random věcí bez jakéhokoliv logického podkladu.

barleyfox
20.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Víly, milostný trojúhelník, tři úkoly. Od začátku to znělo jak podle šablony, ale každý od toho čekáme jen oddechovku, tedy budiž. Brie je bohužel v dnešní době tuctová hrdinka, kurážná zlodějka s nevysvětlitelnými magickými schopnostmi, a samozřejmě krasavice. Zdejší svět víl je celkem fajn, dokonce tam existuje nějaký konflikt i před příchodem hlavní hrdinky, autorka se tak trochu snaží vytvářet nějakou alegorii na rasovou segregaci (zatím se tomu moc nevěnovala, tak uvidíme, jak moc to ještě bude kostrbaté).
[ok, tady začnou spoilery:]
* Můj problém s jejími dvěma "nápadníky": líbí se mi, že ji oba nakonec chtějí využít, což se mi zároveň také nelíbí, protože všechno co je z jejího pohledu špatně s jedním, je špatně i na tom druhém - v dalším díle to vidím na nějaké zásadní očernění jednoho z nich, aby se Brie mohla rozhodnout pro "menší zlo" [fandím tomu vílímu Hamletovi btw - ale to asi my všichni]
* Oberon - ach, bohové - brala bych Oberonův spin off
* Jsem jediná nebo někomu také přišlo, že by fungovalo (a dávalo smysl), kdyby [fakt velké spoilery] se najednou ukázalo, že Brie je nakonec taky jeho dcera? Ne, myslím, že autorka má jiné plány, ale... just think about it.
* Přeměna na vílu na konci - ofc to kopíruje Dvory (a všechno co kopíruje Dvory) - zlatý Krutý princ, kde mohla hrdinka po tři knížky zůstat člověkem a badass zároveň.
[Verdikt:] Jestli vás zaujala anotace a čtete tenhle typ knížek, budete možná nadávat, ale bude vás to bavit.

Arlienen
15.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Knihu jsem přečetla nehorázně rychle, jak jsem chtěla rozmotat to klubko tajemství a lží.
Brie se ocitla ve světě víl s tím, že zachrání svoji sestru. To je v knize několikrát zmíněno, ale nějak jsem to hlavní hrdince nevěřila. Spíš si chtěla nabrnknout dva vílí prince, takhle to na mě působilo.
Postava Sebastiana mi byla protivná už od začátku. Jeho chování k Brie se mi nelíbilo a ona byla tak hloupá, že mu pořád věřila. Ještě se kvůli němu cítila provinile.
Finn a jeho banda byli vážně skvělí. Fandila jsem jim a klidně by mohli mít i více prostoru.
Konec knihy byl vážně brutální. Je škoda, že si autorka takovou jízdu nechala až na konec. Kniha by rozhodně potom měla lepší hodnocení.

***
Stejně jako ostatní čtenáři, tak i já jsem si všimla podrobností se Dvory. Snažila jsem se dát knize šanci a nesrovnávat tyto knihy. Nicméně, Dvory jsou na jiné úrovni. Ale i tak si ráda přečtu pokračování a doufám, že Brie to dá pořádně sežrat Sebastianovi!

1259
11.03.2022 4 z 5

Trochu mě štvalo to, jak od začátku až do konce tam hlavní postava furt opakuje, jak musí zachránit svou sestru, že si nezaslouží tohle a tamto. Jen kvůli tomu, tak jednu hvězdičku musím dát pryč, ale jinak příběh není vůbec, ale vůbec špatný a ten závěr na konci? Upřímně řečeno, čekala sem nějakou levárnu, ale tohle bylo fajne. No, jsem zvědavá, jestli to bude mít i pokračování.

pavlinececcka
10.03.2022 5 z 5

Příběh mě velice mile překvapil a určitě ho nečtu naposledy. Bohužel jsem si nevšimla ze je to série a teď musím čihat a cekat kdy vůbec vyjde nový dil, což nesnáším :D