Pravidla moštárny

Pravidla moštárny https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78461/bmid_pravidla-mostarny-JnP-78461.jpg 5 2756 368

Uprostřed jabloňových sadů v úrodné krajině státu Maine leží podivný svět, v němž začíná odysea Homera Wellse. Po několika traumatizujících zkušenostech u adoptivních rodičů se stane natrvalo součástí sirotčince v St. Clouds a jako nejstarší chovanec se učí mladým i starším ženám pomáhat od jejich starostí. Jeho učitelem je zakladatel sirotčince Wilbur Larch, lékař, který vede své soukromé křížové tažení proti zlu, často v rozporu se zákonem. Sledujeme Homerův příběh, jeho snahu stát se užitečným, učednické období v sirotčinci, dospělá léta v moštárně, prazvláštní vztah k manželce jeho nejlepšího přítele, neustálé odchody i návraty…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Cider House Rules , 1985

karel0684
04.10.2014 5 z 5

Další z knih, která je milionkrát lepší než film. Ten příběh je smutný a srdečný a je o životě a o životě. I když jedno z témat je poněkud kontr0verzní...

DarkFireflies
23.09.2014 5 z 5

Skvost. Nemám co vytknout, nemám co dodat - tahle kniha je srdcová záležitost.

Adiemus
18.09.2014 5 z 5

Nečetla jsem, ale poslouchala nezkrácené audio ve skvělém přednesu Ladislava Mrkvičky. Co dodat? To dílo nemá chybu. Na film nemám odvahu, určitě by mě zklamal.

střapatá
18.09.2014 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Postavy výborně vykreslené, všechny mi přirostly k srdci - jen na Melony jsem si dlouho nemohla zvyknout, ale když jsem po dočtení knihy viděla film, kde Melony vůbec nebyla, došlo mi, že bez ní to není ono. Řadím mezi mé nejoblíbenější knihy.
Goodnight, you princes of Maine, you kings of New England.

Vlken
16.09.2014 3 z 5

četl jsem to ale už si nepamatuji moc detailů což znamená,že jsem z toho nebyl tak pafff

budíček
15.09.2014 5 z 5

První seznámení s dílem pana Irvinga a přiznám se bez mučení, že mě očaroval. Netušila jsem, že mi jeho styl psaní bude tak sedět, že nějakých šest set stran si budu užívat každou větu a nebudu mít klid, dokud nedočtu. Kdysi před lety jsem viděla filmovou verzi a ta mě tak nějak přivedla k tomu, že jsem si chtěla přečíst předlohu. Ano knížka je nesrovnatelně lepší, řada postav je ve filmu vypuštěná a řada dějových linek taky, ale na druhou stranu, narvat do nějakých dvou hodin filmu vše z knížky si nedovedu představit, to si čtenář sám užije při četbě a představách děje ve vlastní hlavě a užije si to o to víc, protože pracuje jeho vlastní fantazie u toho, co se děje na stránkách a ne toho, co mu už zpracované hezky naservírovali tvůrci filmu. Proto nebudu filmové zpracování úplně zatracovat, protože má své omezené možnosti, i když se dalo zpracovat i jinak, ale autor se sám na něm podílel tak co... Mě dovedl film ke knize a ta mě dostala po prvních pár stranách a dala bych jí víc hvězdiček, kdyby to šlo, protože autor mi předložil knížku, která mě upoutala, nutila přemýšlet a bavila po celou dobu, co jsem ji četla.

tlapička
02.09.2014

Dobré zajímavé čtení

marina.kom
23.08.2014 5 z 5

Podle mého názoru je kniha naprosto úžasná, děj nezapomenutelný a napsané naprosto fantasticky. A jelikož se jednalo o mou první "srážku" s Irvingem ( a to jsem ho v té době ještě neznala) byla jsem odhodlaná se do ní pustit. První stránky mě uchvacovaly osobitým stylem psaní a místy i věcmi, které jsem u jiných autorů nezaznamenala ani malinko. Prvních 100 stran bylo přečteno asi za 5 dní ale poté mé nadšení padlo a asi na měsíc jsem knihu odložila, poté jsem lehce-jednou či dvakrát týdně-přečetla pár stránek . Také mě lehce odradilo to, jak se vše moc rozebíralo do detailů a to, že mi postavy připadaly naprosto zmatené a divné (vyjmou Dr.Larche, ten byl stále úžasný)
Jinak jsem po dvou měsících knihu dočetla a pak málem plakala, jelikož mi kniha přirostla k srdci a to velice...Zkrátka a dobře, knihu doporučuji a to opravdu moc. A Homer je hrdina :))

bararich8
22.08.2014 5 z 5

Do 300. stránky (tedy do poloviny) mi knížka vůbec neodsýpala, docela jsem se musela prokousávat, ale něco ve mně bohudík nechtělo, abych ji odložila. Od poloviny nastal totální obrat, děj mě chytnul a nepustil, musela jsem číst 100 stránek denně, jak mě to bavilo :-) Původně jsem chtěla snížit hodnocení právě kvůli pomalejšímu rozjezdu, ale druhá část knihy to tak vylepšila, že nemůžu jinak než 5*.

zpevSusannah
21.08.2014 4 z 5

Kniha má zajímavý děj, krásné pasáže a občas mi přišla i divná (asi to bude pro mě nezvyklým způsobem Irvingova psaní... těžko posoudit, byla to moje první kniha od tohoto proslulého autora). Některé detailní pasáže týkající se potratů a porodů bych si možná odpustila, ale to by asi pak nebyl TEN PAN Irving :-)
Hlavní motto této knihy je " být užitečný". Takže prosím, buďte užiteční :-))

buschka
20.08.2014 5 z 5

Tuto knihu řadím mezi vrcholná díla Johna Irvinga...hned potom je Modlitba za Owena Meanyho.
Kniha propracovaná do posledního detailu, poetické, krásné. Homer je hrdina.

Hrdlik
14.08.2014 5 z 5

Z počátku mě ta kniha moc nebavila, ale jak jsem se do ní začetla, nemohla jsem přestat. Později jsem si pustila film a byla jsem hrozně zklamaná... Kde byla Melony?! To jí jako měla nahradit Mary Agnes nebo co? Polovina věcí tam byla úplně jinak a druhá tam nebyla vůbec, takže dle mého názoru byl film naprostá katastrofa.

1v8na
14.08.2014 5 z 5

spoiler - tahle kniha se mi velmi líbila, líbil se mi i film. Obdivuji Homera, jak se se vším dovedl vypořádat. Jen mi je líto toho, že se zamiloval do Candy a potom musel předstírat, že jeho syn není jeho, ale Wallyho.

Andy74
04.08.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem si vzala na dovolenou k moři - nemohla jsem udělat nic lepšího! Dokonce jsem ji půjčovala na pláži i jedné češce "odvedle" - přiznala se, že už ji četla a chtěla by znovu.
Jak již napsali čtenáři viz komentáře níže - je to nezapomenutelná četba, pro mne jedna z nejlepších knih, které mám doma a které jsem zatím četla. Nevadil mi převážně depresívní děj, ba naopak.
Některé výjevy z knihy si budu ještě dlouho pamatovat. Ať už je to příběh smyšlený, nebo podle skutečné události - je to jedno. Film zatím vidět nechci - jak se v závěru knihy píše, "škrtalo se na postavách" a tak nevím, jak by si s tím moje hlava poradila :o)
Děkuji všem čtenářům za to, že mě, byť nevědomky, nakopli k tomu, abych si knihu pořídila :o)

mysiacik
10.07.2014 5 z 5

Pre mňa je kniha dobre napísaná, keď mám chuť bojovať za postavy v nej, aj keď viem, že sú vymyslené. A Homer Wells takou postavou je.

Alfinek
22.06.2014 5 z 5

První přečtená knížka od Irvinga a naprosto mě uchvátila... Kdysi jsem si ji půjčila v knihovně a pak jsem si ji koupila v angličtině a poté i v češtině... Nejsem si jistá, jestli bych se do Irvingovy tvorby tak zbláznila, kdybych začla jinou knihou...hlavně nezapomenout "být užitečný..."

hancijar
05.06.2014 5 z 5

Dle meho je to nejlepsi kniha co jsem od Irvinga cetla,

Valentine
03.06.2014 3 z 5

Jelikož se mi líbil Svět podle Garpa, chtěla jsem vyzkoušet i další knihy od téhož autora. Bohužel, Pravidla moštárny mě zdaleka tolik nezaujala. Kniha je dobrá, místy k smíchu, jindy melancholická nebo třeba sobecká. Nikdy ale není nudná nebo zmatená, je stále čtivá a velice moudrá, ale pro mě prostě postrádala větší dávku šmrncu. Škoda jí, ale i přes to všechno mě od čtení dalších Irvingovek neodradila :)

Pharaoha
30.05.2014 5 z 5

Uzasne.. Je to ma nejoblibenejsi kniha.

Shampoo
22.05.2014 5 z 5

Irving píše dobře. Tahle knížka mě okouzlila mnohem víc než film. Asi to bude ta nejlepší co mohl napsat. Výborně zpracované téma, čtivé, no nemám co dodat. Nechápu jak jsem mohla tak dlouho otálet se čtením téhle knížky. Ale teda "škrábavý zvuk" mi asi už nepůjde z mysli. a chuť osobně dát facku Homerovi za to že tak dlouho za doktorem Larchem nejel