Pravidla moštárny

Pravidla moštárny https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78461/bmid_pravidla-mostarny-JnP-78461.jpg 5 2756 368

Uprostřed jabloňových sadů v úrodné krajině státu Maine leží podivný svět, v němž začíná odysea Homera Wellse. Po několika traumatizujících zkušenostech u adoptivních rodičů se stane natrvalo součástí sirotčince v St. Clouds a jako nejstarší chovanec se učí mladým i starším ženám pomáhat od jejich starostí. Jeho učitelem je zakladatel sirotčince Wilbur Larch, lékař, který vede své soukromé křížové tažení proti zlu, často v rozporu se zákonem. Sledujeme Homerův příběh, jeho snahu stát se užitečným, učednické období v sirotčinci, dospělá léta v moštárně, prazvláštní vztah k manželce jeho nejlepšího přítele, neustálé odchody i návraty…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Cider House Rules , 1985

Richisa
12.03.2018 5 z 5

Krásná kniha, stejně jako film.

Příběh o lásce, síle rozhodnutí, a svědomí.

Je to román v pravém smyslu slova. Autor (místy až příliš) odhaluje životní pohnutky svých hrdinů, ale díky tomu se jejich činy stávají pro čtenáře srozumitelné a lépe si k nim čtenář najde vztah.

Prostě nádhera. Pokud máte dost času na čtení doporučuji. (Kniha je obsáhlá a nebude se vám od ní chtít odcházet)

Ludislav
08.03.2018

Přečteno v rámci povinné četby. Po zkušenosti s Svět podle Garpa se mi do knihy nechtělo. Pro čtenáře v podobné situaci mohu knihu víc než doporučit - však ten pravý požitek k knihy se dostaví až po jejím dočtení, pak se teprve dostaví ono pohlazení po duši :)

Dresia
17.02.2018 5 z 5

To je nádhera!

Katka2382
08.02.2018 5 z 5

Skvělá a nezapomenutelná kniha,bezesporu autorova nejlepší.Film je jen slabým odvarem knižní předlohy.

petr1613
19.01.2018 5 z 5

Moc krasna kniha a jeste lepsi nacteni od pana mrkvičky ve verzi audioknihy.Ano je to rozvlekle ale moc pekne

Rania
16.01.2018 5 z 5

Irving je pro mně Pan Spisovatel s velkým S. Pravidla moštárny je jeho nejlepší knížka, která ve mně zanechala hluboké dojmy i dlouho po přečtení. Co se týče filmu, po půl hodině jsem ho vypla. Nevěděla jsem se vyrovnat s absencí postavy Melony a s tím, že v prvních 5 minutách se odehrála půlka knížky.
Jednoduše - Pravidla moštárny - nutnost přečíst!

St.Evelin
16.01.2018 5 z 5

Jedna z mých srdcových knih. Knih, kterou budu číst opakovaně.
Velmi silný lidský příběh naprosto dokonale vykreslený. Vše jsem ve své fantazii viděla v barvách, jako bych byla jeho součástí. Irving je PAN SPISOVATEL!

martiline
11.01.2018 5 z 5

Krásná kniha, krásný příběh, krásný děj ... Ačkoliv jsem film ještě neviděla (chystám se shlédnout), dokonale jsem se vžila ... J. Irving píše tak, že je lehké "žít" s hrdiny knihy. Pro mne doslova "krásná poezie", kniha hladí a uklidňuje ... jako sám celý příběh. Cele jsem ji vnímala jako bych byla součástí příběhu a viděla vše na vlastní oči. Jedna z knih, kterou jsem dočetla ... a pak jen vnímala celou dohru pocitů.

Siwan
20.11.2017 5 z 5

Fascinuje mě, že Homer Wells je konfrontován se životem v situacích, které jsou místy absurdně tragické, jindy zase tragicky komické. Připadá mi, jako by životu nemohl zcela porozumět, protože mu k tomu prostě chybí jistý soubor pravidel. Osobně si myslím, že by se mi ta kniha tak nelíbila, kdybych neznala film.

džejnyy
23.10.2017 5 z 5

Nejkrásnější kniha, co existuje:)

ddkk
22.10.2017 5 z 5

Výtečné. Témata se prolínají, spojují, odhalují se skrytá a nečekaná tajemství, ve skutečnosti otřesná realita je popisovaná tak, že si říkáte: je to opravdu tak? rozumím tomu dobře?....a nezbývá, než nad knihou přemýšlet.

readah
13.10.2017 5 z 5

Irving opět s geniálním zpracováním popisuje velmi silné téma. Pro mě o trošku slabší než Garp, ale přesto se řadí mezi knihy, které mě zásadním způsobem ovlivnily a zasáhly. 5*

Makropulos
09.10.2017 5 z 5

Co ještě říci ke knize, kterou už hodnotilo tolik lidí? Je to kniha o životě plynoucím svým tempem a o lidech žijících v různých podmínkách, hledajících své místo na světě.
„Svatý Larch si našel své místo ve dvacátém století a snažil se, jak sám říkával, "být užitečný". A přesně v tomto duchu doktor také poučil Homera Wellse, když se stroze smířil s jeho přáním zůstat v St. Cloud's natrvalo.
"No dobrá, Homere," řekl sv. Larch, "ale očekávám, že budeš užitečný."“
A Homer Wells toto očekávání naplňuje a věří, „že být užitečným je jediným údělem, k němuž se každý sirotek zrodil.“
Kniha je dojemná, naturalistická, místy úsměvná, uvěřitelná a dlouhá. Jednotlivé postavy jsou vykresleny tak, že jsou čtenáři velmi blízké a jejich jednání, ač někdy zvláštní, je pochopitelné. Je o pravdě a o lži, o životě a smrti, lásce v různých podobách, o nešťastných ženách, o porodech, o potratech, o sexu a o nechtěných dětech. A je nádherná.
Přečteno jako audiokniha ve skvělé interpretaci p. Ladislava Mrkvičky. Doporučuji.

JituleS
07.10.2017 5 z 5

Předtím, než jsem četla knížku, viděla jsem několikrát film a ten je jeden z mých nejoblíbenějších. Je až neskutečný, kolik toho ale vynechali (hlavně absence Melony), knížka je naprostá bomba! Fotku slečny (B)Imbasové a ponyho budu mít před očima do konce života. :D

Wilbur
26.09.2017 4 z 5

Irvinga zbožňuji od chvíle, kdy jsem se s ním seznámil skrze Owena Meanyho. Ale ještě předtím zde byla filmová Pravidla s nádherným Michaelem Cainem jako Wilburem Larchem, která se mne citelně dotkla, když mi bylo 20.
"Šance stačí. Nic víc než šanci člověk nikdy nedostane, od první minuty, kdy se narodí."

AyaEssa
15.09.2017 3 z 5

Rozvlekla jak se na Irvinga slusi..

MichelleS
25.08.2017 4 z 5

Jeden z opravdových románů, postavy lidské a hluboké, děj plyne jako poklidná řeka a určitě ve čtenáři zanechá nesmazatelnou stopu.

Michonne
24.08.2017 5 z 5

Hrdinové Irvingových knih se mému srdci zdájí být vždy tak blízko... a zároveň daleko. Zvláštní pocit, který mám pouze z jeho děl.
Pravidla moštárny je jedna z nejlepších knih, co jsem četla. Doporučuji! :)

Patlalca
14.08.2017 5 z 5

Úžasná kniha, vřele doporučuji. Přečetla jsem téměř jedním dechem.

jessie01
13.08.2017 5 z 5

Filmovou adaptaci jsem viděla asi 10x, je to moje srdcová záležitost. A knížka samozřejmě film předčila. Je zde více postav, prostor pro zajímavější děj. Obojí zachycuje stejnou atmosféru, film neopomíná podstatu příběhu, který je prostě úžasně zpracovaný, avšak na knihu nemá :-)