Pravidla moštárny

Pravidla moštárny https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78461/bmid_pravidla-mostarny-JnP-78461.jpg 5 2756 368

Uprostřed jabloňových sadů v úrodné krajině státu Maine leží podivný svět, v němž začíná odysea Homera Wellse. Po několika traumatizujících zkušenostech u adoptivních rodičů se stane natrvalo součástí sirotčince v St. Clouds a jako nejstarší chovanec se učí mladým i starším ženám pomáhat od jejich starostí. Jeho učitelem je zakladatel sirotčince Wilbur Larch, lékař, který vede své soukromé křížové tažení proti zlu, často v rozporu se zákonem. Sledujeme Homerův příběh, jeho snahu stát se užitečným, učednické období v sirotčinci, dospělá léta v moštárně, prazvláštní vztah k manželce jeho nejlepšího přítele, neustálé odchody i návraty…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Cider House Rules , 1985

Lulla71
29.05.2013 5 z 5

Hmmm, dobrý to bylo...

katerinn
21.05.2013 5 z 5

Citlivě napsaný příběh, krásná knížka.. lidská a dojemná..

lucifuk
15.05.2013 5 z 5

Tomuto sa hovorí kniha! Tomuto sa hovorí román! Tomuto sa hovorí umelecké dielo! Nádherný príbeh o živote....vlastne o živote ako takom. Knihu som čítal dlho, ale veľmi som si to užíval. Určite sa k nej ešte vrátim.

Dáma s hrnstjm
09.05.2013 5 z 5

Ke knize jsem se dostala úplně náhodně ve středoškolských letech, říkala jsem si něco ve smyslu: "Pravidla moštárny?" - co je to za divnej název, to nechápu, tak si to asi přečtu... měla jsem zrovna brigádu v knihkupectví, Irving zrovna docela frčel (tehdy vyšla v Odeonu Imaginární přítelkyně - s hrůzou zjišťuji, že se jedná o rok 2001), počet stran mě neodradil, a tak jsem s Pravidly moštárny strávila příjemný kus prázdnin. Prostředí amerického sirotčince mě naprosto dostalo, děj mě držel a nepustil až do konce. Bylo to mé první setkání s autorem a bylo velmi zdrařilé. Bohužel film, který jsem poté viděla (i přes slibné herecké obsazení) byl naprosto strašný, příběh byl osekán až na kost od všeho zajímavého a pokud vím, líbil se jen těm, kteří o knihu ani nezavadili.

Misan1993
08.05.2013 5 z 5

Knihám jako je tahle se říká srdeční záležitost! Vřele doporučuji..!

hanicka258
03.05.2013 5 z 5

Hodně dobré počteníčko... Sice mi trvalo dlouho, než jsem ji přelouskala, ale nebylo to proto, že by nebyla čtivá. Naopak, četlo se to samo, akorát nebyl čas... :-) Doporučuji každému :-)

momo.kg
02.04.2013 5 z 5

Krásný příběh, který mě velmi zaujal! Film už takový nebyl-bohužel.

smmajl
27.03.2013 4 z 5

Můžu říct jediné...."Lidi, přečtěte si Pravidla moštárny"

dobromilnebojsa
26.03.2013 5 z 5

Super kniha aj keď Rok vdovou bola Irvingova najlepšia. Baví ma žiť život Irvingových hrdinov.

Daniela19
24.03.2013 5 z 5

Nemám co bych dodala, prostě beru všema dvaceti. Skvělá kniha. Můžu všem vřele doporučit!

magnolia
21.03.2013 5 z 5

Film mě okouzlil úplně a nejdříve (a už několikrát - prostě ti herci mi tam sedli skvěle, hudba...), knihu jsem četla potom. Připadala mi trochu drsnější než filmový příběh, ale zase podrobnější. Patří k mým nejoblíbenějším a určitě se k ní časem vrátím.

jancajanina
12.03.2013 5 z 5

Vážně srdeční záležitost... Od Irvinga to nej a že jsem od něj přečetla skoro všechno :-) film nebyl špatný, ale když tam chybí jedna z hlavních postav, na kterou jsem se těšila, to je pak blbý... Knihu všem doporučuju!

kolacky
04.03.2013 5 z 5

Naprosto nádherné. Film nebyl špatný, ale co všechno v něm chybělo! Všem doporučuju!!!

Fuksinka
01.03.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Nechápu, jak může být známější Svět podle Garpa. To je proti Pravidlům moštárny hooodně velká slabota.
"Stanu-li se hrdinou vlastního života, či zaujme-li někdo jiný toto místo, ukážou až příští stránky."

Christo
21.02.2013 5 z 5

Srdeční a neuvěřitelně moudrá záležitost. Doporučuji každému, kdo prahne po vyjímečné duševní stravě. Skutečně gurmánský zážitek!!!

hoopoo
17.02.2013 5 z 5

Klasika od Johna Irvinga. Krásný příběh s typickými odbočkami Irvinga popisuje život jednoho sirotka, který se rozhodne vydat do světa a poprat se se světem.

chamyl
15.02.2013 5 z 5

Můžu se pouze přidat k oslavným ódám. Moje první setkání s Irvingem je natolik silné, že mám skoro strach si od něj přečíst něco jiného. Neuvěřitelně poctivé vykreslení prakticky všech postav a jejich historie, což v dalším ději lépe osvětluje jejich pohnutky. Už dlouho se mi nestalo, že bych na nějakou knihu musel po její dočtení tak dlouho myslet a přitom jsem při jejím čtení neustále zažíval schizofrenní pocity: užuž jsem chtěl vědět, jak to všechno dopadne (i když leccos člověk tuší) a přitom jsem nechtěl, aby skončila. Filmové zpracování se - i přes svou nespornou kvalitu - knize ani zdaleka nepřibližuje.

mončičáček
04.02.2013 5 z 5

Ke knížce jsem se dostala díky filmu, nelituju a nedivím se, že je to 24. nejlepší kniha...John Irving opět nezklamal, doporučuju všem !

Keren
28.01.2013 5 z 5

Hodně emotivní a krásná knížka....ze začátku jsem napjatě ale zároveň i s obavou očekávala, do jakého vyvrcholení děj dospěje. A závěrečných pár stran, při kterých jsem měla slzy v očích, mě jen přesvědčily v tom, že na tuhle knihu dlouho nezapomenu.

Barbastelle
20.01.2013 5 z 5

Jsem tak plná dojmů, že nevím, kde dříve začít. Oceňuji, že každá postava má svůj příběh hluboce prokreslen a její jednání není jen tak pro nic za nic, vždy známe příčiny. To také činí knihu trochu rozvleklou, ale Irving to zvládnul rozvést mistrovsky, a tak mě kniha nenudila. Měla jsem obzvlášť ráda pasáže ze St. Clouds. A také se mi moc líbilo, že je vidět, že ne všechno dědíme po rodičích, ale hodně na svém chování a náhledu na svět přejímáme od autorit. A díky tomu mohl být Homer opravdu synem St. Clouds.