Pravidla moštárny

Pravidla moštárny https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78461/bmid_pravidla-mostarny-JnP-78461.jpg 5 2761 2761

Uprostřed jabloňových sadů v úrodné krajině státu Maine leží podivný svět, v němž začíná odysea Homera Wellse. Po několika traumatizujících zkušenostech u adoptivních rodičů se stane natrvalo součástí sirotčince v St. Clouds a jako nejstarší chovanec se učí mladým i starším ženám pomáhat od jejich starostí. Jeho učitelem je zakladatel sirotčince Wilbur Larch, lékař, který vede své soukromé křížové tažení proti zlu, často v rozporu se zákonem. Sledujeme Homerův příběh, jeho snahu stát se užitečným, učednické období v sirotčinci, dospělá léta v moštárně, prazvláštní vztah k manželce jeho nejlepšího přítele, neustálé odchody i návraty…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Cider House Rules , 1985

Pharaoha
30.05.2014 5 z 5

Uzasne.. Je to ma nejoblibenejsi kniha.

Shampoo
22.05.2014 5 z 5

Irving píše dobře. Tahle knížka mě okouzlila mnohem víc než film. Asi to bude ta nejlepší co mohl napsat. Výborně zpracované téma, čtivé, no nemám co dodat. Nechápu jak jsem mohla tak dlouho otálet se čtením téhle knížky. Ale teda "škrábavý zvuk" mi asi už nepůjde z mysli. a chuť osobně dát facku Homerovi za to že tak dlouho za doktorem Larchem nejel

sumcicka
19.05.2014 3 z 5

Musím souhlasit s některými komentáři níže - i mně trvalo docela dlouho, než jsem se do knihy začetla. Jakmile se mi to ale podařilo, už jsem se od ní nemohla odtrhnout. Pravidla moštárny jsou krásným příběhem plným dobře vykreslených postav. I přes to mu ale podle mě do pěti hvězd něco chybí, bohužel ale nedokážu pojmenovat, co to je. A i když mě asi mnoho lidí nepochopí, film mám radši než knihu...

jiri77
18.05.2014 5 z 5

Kolem této knihy jsem dlouho obcházel, až jsem se dal do čtení tak jsem se divil proč ? Je to opravdu skvělá kniha ve které jsou charaktery postav a děj napsaný že se čtenář nemůže od knihy odtrhnout. Román se zabývá problematikou potratů na které nám autor nechává utvořit si vlastní názor. Opravdu špičkové čtení které mohu jen doporučit.

historikola
18.05.2014 5 z 5

Zdravím Vás přátelé písmenek,

tuto knížku jsem včera večer dočetl a jsem nad míru spokojený. Děj se krásně line stránkou a není podle mě moc natáhnutý. Jak tu někdo psal. Pro mě je děj trošku překvapením. Nečekal jsem, že se bude až tak moc lišit od filmu.
Za mě mohu říci, že kdo viděl film a nečetl knížku tak se připravil o hodně zajímavých zvratů v příběhu. Knížka se čte velice dobře a skoro sama. Je pravda, že mám rád spisovatele Irvinga, tak asi proto se mi čte dobře. Každopádně bych řekl, že je to jeden z mála autorů, který mi přidá do knihovny další řadu knih.

Zajímalo by mě, jak by si vedl film "Pravidla moštárny", kdyby byl zfilmován přesně podle knížky. Irving sám děj filmu upravil.

Díky za každé písmenko co bylo i bude Irvingu :)

asam
28.04.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších Irvingových knih - alespoň pro mne. Od autora jsem přečetla všechny knihy ,/ patří mezi mé oblíbené autory/, ne že by se mi ostatní knihy nelíbily, ale u Pravidel moštárny mě vždy mrazí v zádech. Ani filmové zpracování mě kupodivu nezklamalo.

Baiba
17.04.2014 5 z 5

Momentálně jsem doposlouchala audio nahrávku, čte Ladislav Mrkvička, doporučuji, pěkný přednes. Předtím jsem ji dvakrát četla a je to jeden z mých nejoblíbenějších Irvingů. Možná i jeden z mých nejoblíbenějších románů vůbec. Možná je autor ke svým hrdinům (vykresleným tak, že je prostě musíte mít rádi, dokonce i Melony, o krásně ironickém dr. Larchovi nemluvě) občas trochu krutý, ale nikdy s nimi neztrácí soucit. To všechno bez zbytečného sentimentu, přestože téma sirotků, hledání svého místa v životě i lásky k tomu občas svádí... Už se těším, až se k Pravidlům zase někdy vrátím...

iva23
26.03.2014 3 z 5

Mám raději jiné jeho knihy - Modlitba za Owena Meanyho, Rok vdovou nebo Svět podle Garpa.

adorjas
18.03.2014 5 z 5

Dovolím si tvrdiť, že Iring patrí zo súčasných autorov , k tým spisovateľom, ktorým proste musíte dať šancu a jeho štýl si zamilujete. Autor ide do postáv a do charakterov a skrze nich môže človek sám určiť svoju morálnu prioritu. Ale viac už prezrádzať nebudem...

Pralev
08.03.2014 5 z 5

Velmi zvláštní a dobrá kniha. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na Irvingův styl psaní, který ne náhodou připomínal romány z 19. století. Nicméně děj odsýpá (několikrát dokonce prudce skočí dopředu v čase) a těch 600 stran uběhne jako voda, což je u takto psaného románu malý zázrak. Na Pravidlech mošťárny mě v první řadě zaujalo vykreslení postav. Přestože spolu postavy rozmlouvají velice knižním jazykem (ani na tu první polovinu 20. století mi styl mluvy nepřišel realistický), jsou všechny velmi lidské, plné emocí, dobrých i špatných stránek a člověk si je doopravdy představuje jako reálné lidi. Druhým obrovským kladem knihy je naprosto nenásilný způsob, jakým je probíráno etické/morální dilema - v tomto případě potraty - a přestože je toto dilema v podstatě ústředním tématem knihy, nejsou názory čtenáři nikterak vnucovány, spíš jsou otázky jen lehce nadhozeny, a je na člověku, aby se sám zamyslel.

Cella
06.03.2014 5 z 5

Irving píše zvláštním, velice chytlavým stylem. Občas je kniha velmi silná, až šokující, což ostatně platí i pro Svět podle Garpa, jenž byl Pravidly moštárny dle mého názoru překonán. Úžasně vylíčené postavy, chytlavý děj, krásná pointa, jež se nám odhalí až po samém dočtení. Homer má všechny předpoklady k tomu, aby se stal postavou všemi čtenáři milovanou, ačkoliv já osobně jsem se s ním nikdy neztotožnila. Přesto jsem na konci knihy strašlivě nenáviděla Candy. Úžasná kniha. Na film se podívejte před přečtením knihy, jinak vás zklame.

hancijar
03.03.2014 5 z 5

Paradni kniha, autora mam velice rada, kniha je barvita, jen film me dosti zklamal. Doporucuji i jine jeho knihy, Je to ma nejoblibenejsi kniha od Irvinga.

kacimilek
16.02.2014 5 z 5

Cítím se hrozně, že jsem přečetla teprve druhou knihu tohoto skvostného umělce! Jak prostě a jednoduše vypráví děj, a přitom ke každé takové až téměř obyčejné drobounké části přidá něco neočekávaného, a pokud ne, je téměř jisté, že to drobounké "nic" rozproudí v hlavě čtenáře někdy až nesmyslnou fantazii.

gomaki
12.02.2014 5 z 5

Musím uznat, že ač má kniha něco málo přes 600 stran, četla se naprosto úžasně rychle/asi tak 3 týdny/. Kniha je čtivá, dojemná, vtipná a v příběhu je dost pravdy.

Už od chvíle, kdy Homer poznal Wallyho s Candy jsem měla takové neblahé tušení o tom jakž bude závěr. Musím, ale podotknout, že mě Irving velmi překvapil - dostal se ke stejnému závěru, k jakému bych se dostala já sama, ale rozhodně by to nebylo tak úžasné, jak to dokázal on.

Doufám, že až se mi do rukou dostane další kniha od Irvinga, budu stejně nadšená a dojatá jako při Pravidlech moštárny.

A: Buďme šťastni za .... Našel novou rodinu ....

Edit: 30.9.2014
Tady je srovnání s filmem opravdu nevhodné...ptáte se proč? Čtěte a koukejte ... prostě nenahraditelné

Ladys
10.02.2014 5 z 5

Mé první setkání s Irvingem. Vynikající kniha. Vykreslení doby, mravů i postav. Syrová doba přináší kruté mravy. Nevím, co psát. Je to prostě silný příběh, kde si hlavní hrdina snaží najít své místečko na slunci

Alma-Nacida
05.02.2014 4 z 5

Hvězdu jsem ubrala za příliš mnoho syrovosti a surovostí, nikoli některé, ale mnohé detaily jsou už pro mě moc, autor se v tom poněkud rochní.

Miken008
26.01.2014 4 z 5

Pro mě o něco slabší než Garp. Nejspíš to bylo způsobeny souhrou témat, které mi moc neříkají (viz. sirotinec, porodnictví, potraty). Nicméně musím uznat, že kniha na mě působila zvláštní atmosférou. Odmalička miluji prostředí jablečných sadů a čtení příběhů bylo pro mě jakýmsi zvláštním uvolněním a relaxací, protknutou ve svěžím vánku mezi jablečnými stromy. Irving má obrovský talent na vyprávění, které nenudí.

Ellile
24.01.2014 5 z 5

Nevšední příběh popisující osudy velmi zajímavých a různorodých postav. Po přečtení mi v hlavě kroužila otázka, do jaké míry je náš osud předem určený, a jak moc ho můžeme svým jednáním ovlivnit???

Hlavní postavou je sirotek Homer, kterého si musí každý oblíbit, ale Irving se neomezuje pouze na něj. V knize se objevuje spousta zajímavých a originálních postav. Charaktery některých z nich jsou prokresleny více, u jiných se jedná pouze o náčrt, který ale danou postavu přesně vystihuje. Tato kniha je důkazem toho, že svět není černobílý a každý člověk se vyvíjí, mění postoje a názory…ať už dobrovolně po vlastní úvaze, nebo pod vlivem okolních událostí.

Kniha je velmi originální, nabytá zajímavými myšlenkami…není to typ knihy, kterou přečtete za jedno odpoledne, o to větší možnosti a podněty k přemýšlení nabízí. Určitě doporučuji, pokud vás nudí tuctové příběhy a hledáte něco hlubšího a promyšleného.

vejce
21.01.2014 4 z 5

Moc pěkná kniha, má hluboké myšlenky na pozadí, autor se nesnaží nic si idealizovat. I když je poměrně obsáhlá, tak děj je pořád napínavý a nutí vás číst dál.

lenka01
21.01.2014 5 z 5

kniha se mi líbila a film také