Pravidla moštárny

Pravidla moštárny
https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78461/bmid_pravidla-mostarny-JnP-78461.jpg 5 2766 2766

Uprostřed jabloňových sadů v úrodné krajině státu Maine leží podivný svět, v němž začíná odysea Homera Wellse. Po několika traumatizujících zkušenostech u adoptivních rodičů se stane natrvalo součástí sirotčince v St. Clouds a jako nejstarší chovanec se učí mladým i starším ženám pomáhat od jejich starostí. Jeho učitelem je zakladatel sirotčince Wilbur Larch, lékař, který vede své soukromé křížové tažení proti zlu, často v rozporu se zákonem. Sledujeme Homerův příběh, jeho snahu stát se užitečným, učednické období v sirotčinci, dospělá léta v moštárně, prazvláštní vztah k manželce jeho nejlepšího přítele, neustálé odchody i návraty…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Cider House Rules , 1985

levac
22.04.2016 5 z 5

Jsem ráda, že jsem se nechala přesvědčit, že kniha stojí za přečtení, i když už člověk viděl film. Obvykle dávám 5 hvězdiček, když je kniha čtivá a zároveň člověka obohatí o fakta z historie či současnosti. Tady bych musela dát hvězdiček 7, ještě za skvěle vykreslené postavy a emoce a taky za nadčasový humor. Navíc jsem si po dlouhé době užila krásnou barvitou češtinu a bez hrubek. Nádhera!

FifrQzypf
21.04.2016 4 z 5

Je zde patrný Irvingův rukopis a i postavy mají povědomé charaktery, ale přesto nebo možná právě proto se kniha krásně čte a snadno čtenáře přenese v čase a prostoru, aby stanul po boku hlavního hrdiny. Velmi mě potěšilo, když jsem si několikrát během čtení říkal: "no tak tohle je jasné jak facka, to dopadne takhle...", jak to mám ve zvyku u Hollywoodských "trháků". Naštěstí tohle dílo není ani zdaleka tak prosté, takže autor vždy přišel s jiným pohledem na věc a zklamání se k mé radosti nedostavilo.

martin3683
10.03.2016 4 z 5

Viděl jsem před lety zfilmovanou verzi s Tobey Maguirem (Spiderman, Velký Gatsby) v roli hlavního sirotka Homera Wellse. Ten na tuhle postavu sedl tak perfektně, že jsem ho při čtení stále viděl před sebou a ani jsem se s tím nesnažil bojovat.

Pravidla moštárny je jedna z těch knih, která ve vás něco zanechá a zůstane to tam zaryté ještě hodně dlouho. Nebudete si už zřejmě pamatovat jména hrdinů a ani konkrétní postavy, ale budete mít v paměti tu atmosféru. Jablečné sady uprostřed sklizně, potulní černí sběrači, 2. světová válka na spadnutí, sirotčinec “middle of nowhere”, který si žije vlastním životem a jeho šéf s velmi moderním (na svou dobu) pohledem na svět. Vždy vás bude příjemně mrazit, když si vzpomenete na přání “Dobrou noc, princové z Maine a králové nové Anglie".

Celou knihou se táhne linie o užitečnosti. Každý člověk chce být nějak užitečný, někam patřit, aby byl skutečně šťastný. Mít své místo na slunci, kde bude svítit jen pro něj. Někdo to místo má jako šéf sirotčince a potratář, někdo jako otec od rodiny, někdo chce lítat bojovým letadlem, někdo šéfuje partě česáčů a někdo si staví vlastní torpédo. V knize je najdete všechny.

DavidPauza
08.03.2016 5 z 5

Je to nádherný román plný emocí a fantazie.

Petruse21
02.03.2016 3 z 5

Přečteno, ale nejsem fanynka Irvingova stylu psaní, takže víc jak 3* dát nemůžu.

IYv
01.03.2016 5 z 5

opět jedna z mých nej.

Klarinet
25.02.2016 4 z 5

Zážitek z knihy byl umocněn dojmem z filmu, takže výborní herci mi byli průvodci při čtení a při představách o hlavních hrdinech. Ve zkratce - nádhera, působivý příběh, čtivé, myšlenky k zamyšlení, prostě Pravidla jsou pravidla a když je porušujeme, čekejme, co se stane...Princové z Maine, králové Nové Anglie, dobrou noc!

AdaVinculin
21.02.2016 5 z 5

Prvnich 200 stranek me moc nenadchlo, tak nejak se clovek se vsim seznamuje, ale pak uz to jelo :-) Zadne velke drama se v knize sice nekona, jen popis "obycejnych" zivotu, ale i tak skevele napsane, a rozhodne nenudi a zahreje na dusi, za me urcite bezva cteni na uvolneni.

BellC
13.02.2016 5 z 5

Po přečtení knihy jsem si nutně musela pustit film, který jsem kdysi viděla, ale nepamatovala jsem si z něj zhola nic. Po 20 minutách filmu jsem ho s naštváním musela vypnout. To, co Irving rozpracoval na více než stu stránek režisér zhustil do prvních pěti minut filmu... Tomu se říká špatně uchopená knižní předloha.

Viky007
28.01.2016 5 z 5

Z každé stránky čiší život. Z každé stránky čiší emoce. Tohle je jedna z nejkrásnějších knih, jaké jsem kdy četla. Je to moje první kniha od Irvinga, která mě dodnes nepřestává udivovat. Film také nebyl špatný, ale kniha u mě vede na plné čáře. Doporučuji!

martunka
24.01.2016 5 z 5

Prostě další skvělá knížka od Irvinga! Pravidla moštárny bych mohla číst pořád. Nejlepší je pro mě postava Dr. Larche, to se Irvingovi povedlo.

Pavluška33
07.01.2016

Přestože mě kniha nijak neoslnila (možná přílišná očekávání), neskutečně mě zaujala postava Wilbura Larche. Člověk, který ač nemorální na svou dobu, morálnější než kdokoliv jiný. Přesto je mu Irvingem přiřčen i nějaký ten malý neduh, aby zůstal veskrze lidským.

alekriz
07.01.2016 3 z 5

Zajímavá kniha s obyčejným námětem, a přesto mě pohltila

Kadibut
25.12.2015 5 z 5

Příjemně melancholický příběh o hledání svého místa ve světě, ve kterém se jen jakoby "mimochodem" - řeší témata jako potraty, závislosti na drogách, sociální problémy, rasismus, znásilnění, nevěra. To, jakým způsobem dokáže Irving poskládat zajímavý děj a "osázet ho" spoustou velmi zajímavých, ne-jednoznačných lidí, je prostě umění.

akdar72
19.12.2015 5 z 5

Velmi nadčasová kniha. Má v sobě tolik lidskosti a hloubky. Velmi mě pobavila část o televizi :-)

natalie8531
29.11.2015 4 z 5

Mě prostě Irving baví. Od té doby, co jsem ho "objevila" díky povinné četbě, jsem si jeho specifický styl psaní prostě oblíbila. Sice jsem tutoknihu četla měsíc, přes některé pasáže jsem se nemohla překousat, ale i tak nelituji, že jsem si ji přečetla.

Veru_92
24.11.2015 2 z 5

V nejake recenzi jsem cetla, ze po 300. strance me to zacne hrozne bavit. Byla to lez:D Irving mi sebral mesic zivota, kdy jsem mohla cist neco lepsiho. Svet podle Garpa super, tohle ne. Mozna jsem zhyckana detektivkama, kde ma dej poradny spad... Tooooohleeeee seeeee hrooooozneeee taaaaahlo. Pribeh by nebyl spatny, kdyby kniha byla o 300 stran kratsi. Jedine pozitivum na tom je, ze jsem ji koupila ve sleve:D

Premajda
24.11.2015 5 z 5

Pro mne Irvingova nejlepší kniha. A nemyslím si, že v dnešní době nám příběh nemá co říci. Vtáhne vás do děje, cítíte s jeho postavami. V tomto případě se velice povedlo i filmové zpracování. Většinou mám raději knihu, protože do filmu se nevejde všechno. U Pravidel moštárny jsou si kniha i film naroveň, filmaři dokázali vykreslit tu jímavou atmosféru, smutek provázaný s nadějí...

Ivabel
27.10.2015 3 z 5

Kdyby tu knihu Irving vydal v padesátých nebo šedesátých letech, pak by to byl super román. Ale v 80. letech potažmo dnešní době je nám téma už vzdálené. Příběh je hodně zvláštní a ojedinělý.
Irving se rozhodně nestane mým vyhledávaným autorem. Ani Svět podle Garpa mě nezaujal....

Kalima206
21.10.2015 5 z 5

Krásný příběh plný zajímavých postav. Při čtení sem se úplně ocitla mezi dětmi v sirotčinci,jak je to hezky vyprávěno. Kniha je sice delší, ale čte se skoro sama :-)